Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Sazby na spořicích účtech klesají. Zde jsou 3 výnosné alternativy, kam vložit peníze

Vysoké úrokové sazby na spořicích účtech jsou minulostí! Tyto tři alternativní konzervativní investiční strategie nabízejí více než 8% roční výnos.

Sazby na spořicích účtech klesají. Zde jsou 3 výnosné alternativy, kam vložit peníze
Zdroj: depositphotos.com

Spořicí účty neoslovují jen spořivce, ale také investory, kteří z nich získávají pravidelné úroky. Vysoké úrokové sazby na spořicích účtech se však stávají minulostí, a proto investoři hledají alternativní konzervativní strategie, jak si zajistit zajímavé výnosy.

Ti zkušenější se orientují na alternativní investiční strategie s fixací výnosů, mezi které patří například podřízené vklady, prioritní akcie a specializované dluhopisové fondy. Tyto nástroje mohou zajistit roční výnosy přesahující 8 % p.a.

Podřízené vklady – lákavé, ale můžete přijít o vše

Jednou z bank, která nabízí podřízené vklady, je Banka Creditas. Roční zhodnocení při investici na sedm let činí 8 % p.a. Pokud zainvestujete milion korun, můžete po zdanění za toto období získat navíc okolo 476 tisíc korun. Ke vkladům se sice během sedmileté lhůty nelze dostat, úroky jsou však vypláceny měsíčně.

Podřízené vklady, nabízí také J&T Banka, ty zaujmou na první pohled svými vysokými úroky. Pozor však, mnoho lidí si myslí, že se jedná o termínovaný vklad nebo spoření. Ve skutečnosti jde o rizikové nezajištěné investice, u kterých se klient stává jakýmsi partnerem banky.

V případě finančních problémů banky může klient přijít o veškerou investovanou částku, jelikož podřízené vklady mají při vypořádání nižší prioritu než jiné finanční nástroje (akcie, dluhopisy).

Přestože pády bank nejsou časté, ale občas se s nimi setkáme. To ukazuje případ švýcarské banky Credit Suisse, kde investoři do podobných produktů přišli o vše. Posledním z případů je pád banky Sberbank, který měl též dopad na klienty a investory.

Rizika tak nejsou zanedbatelná a záleží na vhodném výběru bankovního domu.

Zvýšené riziko je proto kompenzováno právě vyššími úrokovými sazbami.

Dluhopisové burzovně obchodované fondy (ETF)

Pokud si investor chce zafixovat sazby, atraktivní volbou mohou být pasivní fondy, konkrétně fondy obchodované na burze (ETF). Ty jsou známé svými nízkými náklady, výhodami diverzifikace, a navíc sledují širokou škálu aktiv.

Cílem pasivních dluhopisových fondů je kopírovat výkonnost určitého indexu, což je atraktivní pro investory, kteří hledají méně rizikové investice a alternativu ke spoření.

Prioritní akcie se stabilní výplatou dividend

Dalším oblíbeným investičním nástrojem jsou prioritní akcie, které nabízejí stabilní příjem z dividend a přednostní výplatu před kmenovými akciemi. I když mohou nabízet nižší růstový potenciál, jsou atraktivní v prostředí kolísajících úrokových sazeb.

Tyto akcie se v některých aspektech přibližují dluhopisům, jelikož nejsou vázány na konkrétní datum splatnosti a poskytují dohodnutou dividendu, až do chvíle, kdy se společnost rozhodne akcie vykoupit.

Ceny prioritních akcií se pak podobně jako dluhopisy mohou měnit – výnosy jsou však obvykle vyšší v důsledku vyššího rizika.

Investovat do nich lze také skrze ETF, přičemž velmi populární je například SPDR S&P US Dividend Aristocrats (SPYD), do kterého můžete investovat například prostřednictvím platformy Fio e-Broker.

Favorit redakce

Investování zahrnuje rizika ztrát.‎
Výhody
  • Americké i české dividendy jsou daněny výhodnou 15% sazbou
  • Možnost investovat do téměř všech myslitelných českých, německých a amerických akcií a ETF
Nevýhody
  • Vysoké poplatky za obchodování i dlouhodobé investování
  • Absence populárních instrumentů, jako jsou forex, CFD, kryptoměny a další spekulativní nástroje

Slovo závěrem

Závěrem lze říci, že s tím, jak klesají sazby na spořicích účtech, jsou investoři vedeni k tomu, aby prozkoumali nové možnosti zhodnocení svých financí.

Podřízené vklady, ETF a prioritní akcie jsou jen některé z možností, které v současné ekonomické situaci nabízejí potenciál vyšších výnosů.

Investoři však musí při zvažování těchto možností pečlivě vyhodnotit svou toleranci k riziku a investiční cíle.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
20
2

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.