Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

WOOD & Company: Úspěšná investiční společnost stojící za Portu. Co vše o ní víme a jaké projekty spravuje?

Publikováno
WOOD & Company: Úspěšná investiční společnost stojící za Portu. Co vše o ní víme a jaké projekty spravuje?
Zdroj: Wood.cz

Investičních společností působících na území České republiky není zrovna moc. Najdou se ale i úspěšné výjimky, mezi které se řadí i společnost WOOD & Company. Ta na sebe upoutala pozornost zejména díky investiční platformě Portu, s níž si získala důvěru velkého množství retailových investorů.

Své služby však nabízí i velkým hráčům včetně předních společností a institucionálních klientů. Její historie i nabídka produktů je tedy opravdu pestrá, což je také jeden z důvodů, proč jsme se jí rozhodli podívat pořádně na zoubek.

WOOD & Company stručně

  • WOOD & Company je významnou investiční společností v České republice, která spravuje aktiva přesahující 1,8 miliardy eur a působí na různých místech světa včetně New Yorku, Londýna a Milána.
  • Společnost nabízí řadu služeb včetně investic, poradenství a finanční správy, a to především pro velké společnosti a institucionální klienty.
  • V poslední době rozšířila své zaměření i na drobné investory, kterým nabízí prostřednictvím investiční platformy Portu rozmanité a likvidní investiční příležitosti na více než 30 kapitálových trzích.

Obsah článku

Za WOOD & Company stojí silná finanční skupina

Logo Logo WOOD & CompanyV ČR aktuálně působí dvacet šest investičních společností spadajících pod dohled České národní banky. Jednou z nich je i společnost WOOD & Company – celým názvem WOOD & Company investiční společnost, a. s., která podle svých slov ročně spravuje aktiva v hodnotě přesahující 1,8 miliard euro, což opravdu není málo.

Historie samotné společnosti je přitom poměrně složitá. Založená totiž byla již v říjnu 1993 v Praze, jakožto jedna z poboček švýcarské investiční banky Credit Suisse. Teprve v roce 2010 ji pomocí akvizice získala do svého vlastnictví finanční skupina WOOD & Company se sídlem v Lucembursku – k jejímu založení došlo v roce 2001. V rámci transakce se jí tak podařilo převzít majetek v hodnotě 8,5 miliard korun.

Skupina se však nerozhodla zcela ukončit spolupráci s Credit Suisse a po převzetí fondů na území ČR jí nabídla propagaci jejích investičních produktů u nás i na Slovensku. Aktuálně je finanční skupina WOOD & Company jednou z největších investičních společností ve střední Evropě a zároveň jediným akcionářem WOOD & Company investiční společnost, a. s, která má pod svojí správou i další tuzemské projekty.

WOOD & Company provozuje pobočky i v New Yorku, Nur-Sultanu, Varšavě, Milánu, Londýně, Dublinu, Bukurešti a Bratislavě.

Cílem skupiny je poskytování služeb v oblasti investování, poradenství a správy financí zejména velkých firem – postupem času se ale začala zaměřovat i na retailové investory. Svoji pozornost směřuje zejména na střední a východní Evropu – ale pobočky lze najít i v jiných zemích. Kromě toho působí na více než 30 kapitálových trzích, čímž svým klientům zajišťuje dostatečnou likviditu a diverzifikaci.

Nabídka služeb pro institucionální investory a firmy

WOOD & Company se už od samotného začátku věnuje správě majetku velkých firem a institucionálních klientů. Těm nabízí hned několik způsobů zhodnocení jejich úspor, přičemž se vždy drží jednoduchého pravidla, kdy svým klientům nabízí pouze investice, do nichž sama investuje, nebo jim alespoň plně věří.

Společnost je již několik let součástí Burzy cenných papírů Praha, na níž tvoří zhruba 40 % trhu – svým klientům navíc otevírá dveře i do dalších třiceti kapitálových trhů. Velkou část prostředků investuje také do nemovitostí, které vlastní nejen u nás, ale i na Slovensku.

V dubnu 2022 společnost vstoupila i na polský realitní trh a koupila administrativní budovu Astrum Business Park ve Varšavě.

Ve svém portfoliu má především kancelářské budovy a obchodní či administrativní centra, včetně Hadovky Office Park, Galerie Harfa, Centra Krakov, Green Point či Aupark Tower. Níže se podrobně podíváme na veškeré služby, které WOOD & Company svým klientům nabízí.

Asset & Wealth Management

Společnost poskytuje svým klientům komplexní služby spojené se správou majetku a financí. V tomto ohledu funguje podobně jako privátní bankovnictví, ale oproti němu disponuje širší škálou služeb. Její náplní je tedy tvorba investičních portfolií na míru svým klientům, kteří tak mohou snadno investovat do akcií či dluhopisů.

Zpřístupnit jim však dokáže i nejnovější IPO či atraktivní nemovitosti, do nichž lze investovat v rámci podfondů. S jejich pomocí mohou klienti hravě dosáhnout na návratnost od 8 do 10 % či více. Zároveň se snaží aktivně propojovat začínající a nadějné startupy s vhodnými investory. Ve výčtu ostatních služeb lze narazit i na forexové operace, repo operace či investment banking.

V roce 2021 společnost podle své výroční zprávy obchodovala s cennými papíry, jejichž hodnota přesáhla 20 miliard euro.

Jejím hlavním příjmem jsou přitom poplatky za správu portfolií klientů a také poplatky spojené se správou vyjmenovaných fondů.

Real Estate

Jak již bylo zmíněno, společnost investuje nemalé částky do celé řady nemovitostí – ty většinou spadají do kategorie kancelářských a obchodních budov. Nejdůležitějším kritériem je pro ni v tomto ohledu potenciální růst hodnoty vybraných nemovitostí, které za tímto účelem pečlivě analyzuje. Wood & Company aktuálně spravuje tři podfondy s hodnotou přesahující 1 miliardu eur, jejichž prostřednictvím lze investovat do nemovitostí.

Wood & Company Retail podfond

Podfond byl založen v roce 2016 s cílem nabídnout investorům možnost investovat do předních obchodních a administrativních center v Praze. Ve svém portfoliu má například centrum Krakov či Galerii Harfa a Office Park Harfa. Návratnost fondu dosahuje až 17,46 % a jeho investiční horizont je stanoven na 5 let.

Zdroj: Woodis.cz
Vývoj výkonnosti Wood & Company Retail podfond
Vývoj výkonnosti Wood & Company Retail podfond

Wood & Company Office podfond

K založení podfondu došlo v roce 2018, přičemž jeho cílem jsou kancelářské budovy na území Prahy a Bratislavy. Společnost vlastní například Hadovka Office Park v Praze či BBC 5 a Westend Tower v Bratislavě. Návratnost dosahuje 14,95 % a investiční horizont je stanoven na 5 let.

Zdroj: Woodis.cz
Vývoj výkonnosti Wood & Company Office podfond
Vývoj výkonnosti Wood & Company Office podfond

WOOD & Company AUP Bratislava podfond

Společnost v roce 2021 založila podfond, jehož cílem je financování centra Aupark Bratislava. V budoucnu má dojít k revitalizaci centra, tak aby přitahovalo nejen zákazníky, ale i ty největší hráče v oblasti retailu. Od založení se daří podfondu dosahovat návratnosti 10,40 %.

Správa podílových fondů

Společnost se kromě tvorby investičních strategií a managementu finančních prostředků svých klientů věnuje i správě vlastních podílových fondů. Jelikož se již delší dobu snaží cílit i na retailové investory, má pro ně v nabídce hned dva fondy.

WOOD & Company All Weather dluhopisový fond

Prvním fondem určeným pro retailové investory je WOOD & Company All Weather dluhopisový fond. Již od jeho založení v roce 2013 se zaměřuje na globální trhy s dluhopisy, kde se snaží uplatňovat svoji flexibilní strategii.

Podfond je určený zejména pro investory s investičním horizontem 3 roky a minimální výší investice 500 Kč. Samotná výnosnost fondu je od jeho založení 1,3 % p.a s fixním správním poplatkem 0,7 % p.a. Podfond je od února 2022 možné obchodovat na Burze cenných papírů Praha.

Zdroj: Woodis.cz
Vývoj dluhopisového fondu WOOD & Company
Vývoj dluhopisového fondu WOOD & Company

WOOD & Company All Weather růstový fond

Pro retailové investory je určený i WOOD & Company All Weather růstový fond, který je v porovnání s tím prvním mírně rizikovější. Založený byl již v roce 2014, od kdy jeho výkonnost dosahuje 0,41 % p.a. Doporučený investiční horizont je v tomto případě stanovený na 5 let, jelikož se společnost zaměřuje na investice do dluhopisů na globálním trhu.

Zde opět uplatňuje flexibilní strategii a nabízí i možnost vstupu do krátkých pozic. Minimální investice je nastavená na 500 Kč, k čemuž si účtuje ještě fixní správní poplatek 0,7 % p.a. Podfond je možné od února 2022 obchodovat na Burze cenných papírů Praha.

Zdroj: Woodis.cz
Vývoj růstového fondu WOOD & Company All Weather
Vývoj růstového fondu WOOD & Company All Weather

WOOD & Company Dluhopisový fond

WOOD & Company Dluhopisový fond je určený pouze pro kvalifikované investory. Jeho výkonnost od založení v roce 2007 dosahuje 1,77 % p.a. Otevřený podílový fond investuje zejména do českých státních dluhopisů. Do roku 2011 byl fond veden pod názvem Credit Suisse Total Return Fund otevřený podílový fond.

Zdroj: Woodis.cz
Vývoj dluhopisového fondu WOOD & Company
Vývoj dluhopisového fondu WOOD & Company

ČCE (A), investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.

Nejrizikovějším fondem určeným pro kvalifikované investory je ČCE (A) Restituční podfond, jehož náplní je dlouhodobé investování na globálních trzích. Vhodný je pouze pro investory s investičním horizontem kratším než pět let.

Poznámka

Kvalifikovaným investorem může být pouze osoba splňující určitá kritéria. Běžně se musí jednat o investora s dostatkem zkušeností a také prostředků pro investování. Podle zákona je na samotném fondu, aby si vybraného investora ověřil.

Požadovat může:

  • vklad 1 milionu Kč,
  • vklad 125 000 eur,
  • čestné prohlášení o dostatečných znalostech,
  • ověření vědomostí (test, zodpovězení pár otázek).

Projekty pro velké firmy i běžné retailové investory

I když se WOOD & Company zprvu dlouhou dobu zaměřovala zejména na velké a institucionální klienty, v průběhu času objevila skrytý potenciál i mezi retailovými investory. V souvislosti s tím začala vytvářet vlastní projekty, díky nimž mohou investovat i lidé s nízkým kapitálem a méně zkušenostmi. Kromě toho pracuje i na rozšiřování služeb pro větší investory a firmy, které tak mohou jednoduše investovat nebo získat potřebný kapitál.

WOOD SPAC One

Logo Wood SPAC OneKoncept SPAC se těšil velké oblibě již pěknou řádku let, největší popularitu však zaznamenal v průběhu pandemie koronaviru. V roce 2021 tedy vstoupilo na burzu skrze SPAC nejvíce společností v historii. Právě proto se WOOD & Company rozhodla chytit tohoto trendu a vytvořila první SPAC projekt ve střední Evropě.

V rámci něj během prvního pololetí roku 2022 upsala SPAC s názvem WOOD SPAC One na Burze cenných papírů Praha. Sloučením s ní může jakákoliv společnost splňující podmínky vstoupit na burzu, aniž by si musela procházet složitým procesem IPO. Se správou projektu společnosti pomáhá i firma Oaklins, která má již se SPAC transakcemi zkušenosti.

Do WOOD SPAC One investovalo během dubnového úpisu 431 investorů, a to částku překračující 538 milionů Kč.

Portu

Jedním z nejznámějších projektů společnosti je nepochybně investiční platforma Portu, s níž investuje v ČR více než 155 tisíc retailových investorů. K založení platformy společnost přistoupila v roce 2017 a svoji popularitu si postupně získala zejména díky tomu, že s její pomocí může investovat prakticky kdokoliv. Na své si zde přijdou i lidé bez investičních zkušeností či konzervativnější investoři vyhýbající se vysokému riziku.

K zhodnocování prostředků dochází prostřednictvím portfolií, jejichž tvorbu podmiňuje Portu individuálním potřebám investorů – ti pokročilejší si mohou zvolit vlastní strategii a poskládat si portfolio dle svých preferencí. Kromě toho platforma nabízí i investice do kryptoměn či možnost vytvoření dětského účtu jako formu spoření do budoucna.

Neradi čtete? Pusťte si aktuální VIDEORECENZI platformy Portu!

Pokud máte zájem o alternativní investice, určitě vás zaujme platforma Portu Gallery. Na ní můžete jednoduše investovat do celé řady předmětů, jejichž hodnota by měla s vysokou pravděpodobností v průběhu let růst.

Běžně tu narazíte na různé sběratelské předměty, včetně obrazů, kvalitního vína, automobilů nebo dokonce drahých kamenů. U každého úpisu je dopředu stanovená minimální výše investice, s níž si lze koupit část podílu – obvykle se jedná o částku 10 000 Kč a více.

opPORTUnity

Logo OpportunityPlatforma opPORTUnity nabízí nové investiční příležitosti, k nimž by se jinak běžní investoři neměli šanci dostat. Platforma je součástí již zmíněného projektu Portu, přičemž cílí především na movitější retailové investory.

V tomto případě je platforma vhodná pro ty, kteří mají již dostatek zkušeností a plánují investovat dlouhodobě. K dispozice je vždy hned několik investičních příležitostí, včetně emise nových akcií, dluhopisů či investičních certifikátů.

Jak na vás společnost WOOD & Company působí? Máte zkušenosti s některými z jejich produktů? Podělte se s námi o váš názor.

Další zdroje informací:

Líbil se vám tento článek?
14
0

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎