Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

(7) Testujeme investiční platformy: Rok 2022 byl nejbolestivější rok v historii. Co budeme dělat nyní?

(7) Testujeme investiční platformy: Rok 2022 byl nejbolestivější rok v historii. Co budeme dělat nyní?
Zdroj: DepositPhotos.com

Rok a půl našeho investování je za námi a my jsme tu opět s našim pravidelným kvartálním zhodnocením výsledků jednotlivých platforem. Pojďme na to!

Co vlastně děláme? Investujeme do reálných portfolií na několika investičních platformách s cílem srovnat jejich výkonnost a ukázat vám, jak to celé funguje.

Zatím jsme po roce a půl investování ve ztrátě, zejména protože trhy zmítají obavy z inflace a recese. Ale na druhou stranu jsme za tuto situaci rádi, protože vám můžeme názorně ukázat, jak se k takové situaci stavíme, namísto toho, abychom vám ukázali okamžité a snadné zisky. Díky tomu si můžete utvořit dostatečně realistická očekávání a připravit se i na pesimistické scénáře, které v budoucnu také mohou nastat.

Loňský rok byl pro trhy dokonce rekordně nepříznivý. A to tím, jak padaly akcie i dluhopisy současně. Přičemž dluhopisy se považují za jinak bezpečný přístav, kam se právě investoři stahují, jakmile se na akciových trzích blíží panika. Loňský rok byl ale nevídaná výjimka, jak si dále v článku ukážeme.

Než se pustíme na srovnání našich investic, podívejte se na malé zamyšlení nad současnou situací, pocity, se kterými se téměř všichni investoři potýkají a uvedeme také očekávání nad blízkou budoucností.

Obsah článku

S jakými předpoklady jsme začínali?

Opět připomínáme, že pokud jste náš seriál zahlédli poprvé, bylo by vhodné podívat se na vstupní parametry investic, stručnou charakteristiku platforem a další důležitá data zadávána při zakládání účtů na investičních platformách.

O těch se dočtete v našem prvním dílu. Pokud jste jej zatím nečetli, rozhodně jím začněte, než se pustíte do pročítání tohoto dílu.

Panika vládne trhům

Zdroj: twitter.com
Petr-novotny-tweet
Tweet Petra Novotného

Začátek investic našeho seriálu jsme posadili do skutečně nejisté doby. Trhy byly vysoko, politická situace nejistá, rozjížděla se inflace a dozníval covid. Zpětně vzato se zdá zřejmé, že krize musela přijít.

Nečekali jsme ale, že si ruku v ruce s tím zažijeme nejhorší rok v historii co do výkonu akcií a dluhopisů. Je výjimka, aby se takto silně propadly oba trhy zároveň (jak ukazuje grafika výše).

Konkrétně se stalo to, že za uplynulý rok se propadly index S&P 500 o skoro 20 % a index Nasdaq 100 dokonce o více jak 30 % (index sledující více technologické akcie než šířeji zaměřený S&P 500).

Dluhopisy pak klesly o více jak 15 %. To je pořádná skluzavka.

Pravdou ale je, že jsme s jistotou nevěděli, kdy přesně přijde propad, jestli opravdu na 100 % přijde, ani jak velká deprese na trzích zavládne. A je pravda, že to ani nevíme nyní.

Je naivní si myslet, že znalost akciových trhů a ekonomických zákonitostí vám umožní s dokonalou přesností předvídat a chápat vývoj akciového trhu. Neumíme to ani my, ani tisíce dalších profesionálních analytiků. Všichni mají názory – často protichůdné – a nikdo si nemůže být tím svým stoprocentně jistý.

Přesto jsme si dokázali stanovit realistická očekávání, se kterými jsme začínali a i onen pesimistický scénář, jsme měli ve svých plánech. Byli jsme na něj psychicky dostatečně připraveni.

Poznámka

Je možné, že jsme se nyní ocitnuli na spodní hraně propadu a právě teď nás čeká ten nejdokonalejší čas k investování. Stejně tak se ale může stát, že v Americe propukne pokles HDP a nevlídná nálada na akciových trzích ještě potrvá roky.

Prožíváte svou první zkušenost s propadem akciových trhů?

Věříme, že mnoho nových investorů si dokázalo říct: “OK, třeba se to hned nevydaří a budu nějakou dobu ve ztrátě.” Jenže první zkušenost s akciovým propadem přišla třeba poměrně rychle a velmi tvrdě. Očekávání tedy může být jedna věc, nyní si ale všichni na vlastní kůži zažíváme, co to znamená krize.

Řada investorů nyní zažívá nepříjemné pocity váhání, jestli zvolili dobrou cestu, jestli vybrali ty správné akcie, jestli by raději neměli investování ukončit a jestli je vůbec investování pro ně.

Těmto pocitům se zcela neubrání asi nikdo, je však potřeba se jim co nejvíce vyhnout, nebo je alespoň minimalizovat. Investování je věc rozumu/racionálna, nikoliv emocí, strachu a paniky.

Jak z toho ven?

Snadnou a vždy zabírající pomůcku proti těmto váhavým pocitům pro vás nemá asi nikdo, všichni jsme jiní a individuálně hledáme něco jiného. Nám však pomáhá uvědomit si fakt, že krize na akciovém trhu jsou zcela přirozenou a nevyhnutelnou součástí. Těmito cykly propadu a růstu si trh procházel už dříve, než se kdokoliv z nás narodil. A co je hlavní, vždy se z toho dříve či později trh “vyhrabal” a přišly zisky.

Zkuste se např. podívat na vývoj indexu S&P 500 v co nejdelším období. Jasně uvidíte vícero propadů, které dnešníma očima vypadají úplně banálně. A přitom některé z nich byly daleko horší, než si zažíváme nyní. A přesto se trh nezhroutil, investoři tuto dobu prošli a došlo i na další růst na nová maxima.

Zdroj: google.com
S&P-500-index-historicky-vyvoj
Dlouhodobý historický vývoj indexu S&P 500

Když se podíváte, kde byl trh kdysi a kde je nyní, uvidíte jasný trend růstu, kterého by se rád zúčastnil nejeden investor, že?

Takže jsme si zdůraznili, že trh z dlouhodobého pohledu roste a někdy dočasně holt padá. Jenže co nyní, jak dlouho ještě bude padat a kdy už konečně přijde růst? Na tuto otázku nepřijde odpověď, dokud to nebude minulost. Nyní to s jistotou nikdo neví. Dá se pouze předvídat, tušit a očekávat.

Jistá pomůcka vám ale může napovědět – Historie. Tedy jak významné propady trh v minulosti zažil, kolik jich bylo a jak dlouho trvaly. To vše vám ukáže obrázek níže.

Zdroj: guggenheiminvestments.com
historie-krizi-akcioveho-trhu
Pokles (%), počet selhání, průměrný pokles (%), průměrná doba trvání selhání (měsíce) a průměrná doba zotavení (měsíce)

Tabulka výše naznačuje, že současný propad akciového trhu by mohl trvat o něco déle, ale stejně tak můžeme být blízko, nebo už jsme dokonce dosáhli dna. Je něco z toho zaručené? Samozřejmě že ne. Ale jsou to možnosti či alternativy, díky kterým si můžeme utvořit realistické očekávání.

Jen málo propadů bylo ještě významnější než ten současný, to ale byly daleko horší ekonomické události než nyní (Velká hospodářská deprese, nemovitostní bublina aj.).

Zdá se tak, že v současné době už růst může být na dosah ruky.

Investiční horizont jako naprosto nedílná součást investování!

Jak jsme nakousli v odstavci výše, akciové trhy do značné míry reagují na ekonomickou a politickou situaci. Tyto cykly se opakují, tedy období růstu střídají období propadu. Zejména v období kolísavých trhů je nezbytné, aby investor dokázal dodržet dostatečně dlouhý horizont.

Může to znít až banálně jednoduše a prostě, ale skutečně to tak je. Při investování do akcií, zejména u pasivního přístupu (který aplikujeme v našem investičním seriálu) je alfou a omegou všeho vytrvat, stále posílat pravidelné vklady a nenechat se udolat dočasnými propady trhu.

Je nesmírně důležité, abyste ruku v ruce s tím nepodlehli chamtivosti a skutečně investovali jen tolik peněz, kolik si skutečně můžete dovolit dostatečně dlouho postrádat (nebo o ně úplně přijít – vždy podstupujete investiční rizika). Zachovejte si dostatečnou finanční rezervu.

Tip pro odvážnější a pokročilejší investory

Efektivní doplněk pasivních strategií může být zvyšovat pravidelné vklady právě v obdobích, kdy trhy padají. Tedy v podstatě, že čím větší ztráta nastane, tím více vkládáte. Nezajistíte si tím sice to, že se přesně trefíte na tržní dno a nakoupíte nejvíce tam, ale budete tak nakupovat více v okolí tržního dna a tím vyděláte více, až přijde růst trhů. Je to ale vhodná strategie jen pro zkušenější investory.

Jak si vedl benchmark za stejné období?

Nejde nám pouze o srovnání platforem mezi sebou, ale také o porovnání si výkonu s nejznámějším a nejsledovanějším indexem S&P 500. Ten je totiž brán jako nejužitečnější hodnotitel vývoje amerického akciového trhu, kterému se v posledních měsících nevede vůbec dobře.

Index se za období, kdy investujeme do vybraných platforem, propadl o 11,68 %. To je nemilé, avšak došlo k určitému zlepšení, kdy jsme v předešlém díle našeho seriálu zažívali ztrátu 16,44 %. Kdybychom se podívali čistě na poslední kvartál, trh vzrostl o 3,78 %.

Výsledky platforem tedy do značné míry odpovídají vývoji trhu, není to však úplně to stejné číslo. Pro jistotu si vysvětlíme proč. Rozdíly ve vývoji indexu a našich portfolií jsou pak způsobeny především dvěma faktory.

  • Jednak odlišným vývojem ostatních indexů z portfolií např. evropských akcií, které na příkladu Portu zastávají cca 18 %.
Zdroj: portu.cz
Složení portfolia investiční platformy Portu
Složení portfolia investiční platformy Portu
  • A jednak tím, že výše zmíněná 11,68% výkonnost indexu S&P 500 je sledována čistě jako rozdíl počáteční vs. konečné hodnoty indexu. My ale vkládáme peníze pravidelně každý měsíc!

Myslíme si, že S&P 500 od této chvíle má smysl spíše sledovat jen jako indikátor, jak se daří celkovému trhu, než očekávat, že naše portfolia budou přesně kopírovat jeho výkonnost.

Ze začátku jsme si tímto pomohli, abychom se ujistili, že portfolia platforem odpovídají vývoji trhu, to již víme. Zejména vzhledem ke dvěma faktorům výše chápeme, že vývoj nemůže být 100% stejný.

Nyní už benchmark v podobě indexu S&P 500 nebudeme používat jako indikátor kvality portfolií, ale spíše jen pomocí něj budeme usuzovat, jak se trhu daří jako celku. Závěr je pak takový, že když poroste index S&P 500, trh bude na pozitivní vlně a i naše portfolia se dočkají podobného růstu.

Jak se vedlo našim portfoliím od počátku a v 6. kvartále našeho investování?

Vývoj našich portfolií uvidíte na následujícím grafu v tabulce. Na první příčce se opět drží Indigo, které však mírné prohloubilo ztrátu a dotahující Portu si celkovou ztrátu zpravilo téměř o 1 procentní bod. Finax a Fondee se také mírně polepšily.

Poslední příčku stále obsazuje Fumbi, které uvádíme pro srovnání tradičních akciových trhů a kryptoměn – investiční platforma Fumbi investuje do koše několika největších kryptoměn. Zde se ztráta prohloubila a dosahuje už skoro 50 %, což je oproti akciím značný rozdíl. Po Novém roce však přišlo určité oživení v prvních 2 týdnech roku 2023 a je tak možné, že se konečně spraví situace i na kryptoměnovém trhu. Uvidíme, co přinese čas. (Mimochodem, zde na Finexu máme i pravidelně monitorované kryptoměnové portfolio. Více o něm se dozvíte zde.)

Zhodnocení portfolií testovaných investičních platforem
Zhodnocení portfolií testovaných investičních platforem
Vývoj zhodnocení i ztrát jednotlivých investičních platforem po kvartálech
Vývoj zhodnocení i ztrát jednotlivých investičních platforem po kvartálech

Co budeme dělat se svými portfolii dále?

Stejně jako v našem minulém článku z předchozího kvartálu, stále jsme psychicky v pohodě, nepanikaříme a pokračujeme v naší strategii, tj. pravidelně měsíčně investovat stejnou částku.

Stále jsme přesvědčeni o tom, že za pár let či měsíců toto rozhodnutí vyhodnotíme jako to nejlepší možné. Považujeme za důležité zachovat chladnou hlavu i v době volatility trhu, zejména pak v období výrazných ztrát. Současnou situaci vůbec nevnímáme jako kolaps či selhání moderních finančních systémů. My tuto situaci vnímáme jako dobrou příležitost akumulovat zainvestovaný kapitál za rozumnou cenu, jakoby “nakupovat ve slevě”.

Tímto článkem vám nemůžeme a ani nechceme nic doporučit. Zejména z toho důvodu, že přesně neznáme vaši individuální situaci a finanční cíle či jiné záměry. Chtěli jsme vám ukázat náš přístup, naše názory či zkušenosti a ukázat, že i v současné době jsme vlastně naprosto v klidu, pokračujeme ve své strategii a těšíme se na to, co přinese budoucnost.

Je na vás samotných, co si z tohoto investičního seriálu odnesete a jak se k současné investiční situaci postavíte.

Pokud se vám náš seriál líbí, určitě nás bedlivě sledujte, protože za 3 měsíce se na naše portfolia zase podíváme a opět si zhodnotíme, jak se nám vede.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
20
0

Autor

Vystudovaný ekonom s vášnivým zájmem o pasivní investování a americké akcie. Zkušenosti nabyté ve finančním sektoru využívá pro vytváření stabilních investičních portfolií. Jeho cílem je dosáhnout finanční svobody prostřednictvím dlouhodobého investičního přístupu. Fanoušek hnutí FIRE a Roberta Kiyosakiho.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.