Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Ženy kralují investování na burze! Proč zůstávají muži pozadu?

Mužů investorů je výrazně víc než žen investorek, ale rozdíl se pomalu zmenšuje. Investující ženy navíc dosahují lepších výnosů než muži.

Publikováno
Ženy kralují investování na burze! Proč zůstávají muži pozadu?
Zdroj: deeply.cz

Ačkoliv se počet žen v investičním světě zvyšuje, stále jich je méně než mužů. Důvody jsou různé: nižší mzdy, stereotypní přístup k nakládání s rodinnými financemi nebo i nedostatek ženských investičních poradkyň.

Ženy, které investují, však dosahují lepších výsledků, než muži. Co se od nich můžeme naučit?

Investují spíše muži, ale ženských investorek přibývá

V České republice bylo podle analýzy Portu v loňském roce založeno 39 % investičních účtů ženami a 61 % portfolií si založili muži. V roce 2018 byl však tento rozdíl mnohem markantnější. Tehdy patřilo ženám jen 5 % nových účtů.

Přetrvávající rozdíl mezi počtem investujících mužů a žen z velké části spočívá v rozdílu v příjmech, který nahrává mužům. Podle údajů Eurostatu z roku 2022 měli muži v ČR o téměř 18 % vyšší mzdu. Logicky jim tedy zbývá víc prostředků k investování.

Zdroj: ec.europa.eu
Rozdíl ve mzdách mužů a žen v jednotlivých zemích v roce 2022 podle Eurostat
Rozdíl ve mzdách mužů a žen v jednotlivých zemích v roce 2022 podle Eurostat

Dalším důvodem může být stereotypní rozdělení rolí v rodině, kdy v řadě domácností jsou to pořád ještě muži, kteří takříkajíc “drží kasu”.

Vliv také může mít i nízký počet ženských investičních poradkyň. Pro ženu, která by ráda vstoupila do světa investic, by bylo jistě příjemnější, kdyby své plány mohla probrat s jinou ženou, která v oboru pracuje. Podle údajů Vanguardu se ale investičním poradenstvím zaobírají z 90 % muži.

Když už investují, dosahují ženy lepších výsledků

I když investují méně, ženy se můžou pochlubit lepším zhodnocením investic. Studie ukazují, že v porovnání s muži dosahují vyšších výnosů o 0,4-1% ročně.

Poznámka

To se může zdát na první pohled jako minimální rozdíl. V dlouhém horizontu má však obrovský vliv. Stačí se podívat na graf níže, kde vidíte vývoj investice milion korun v 30letém horizontu – v jednom případě se zhodnocením 10 % ročně a v druhém případě 9 % ročně. 

Zdroj: Autor
Vývoj hodnoty investice milion korun v průběhu 30 let
Vývoj hodnoty investice milion korun v průběhu 30 let

Předpoklady úspěchu ženských investorek přitom nejsou nijak přísně střežená tajemství. Jde o základní principy, které zkrátka fungují, pokud se dodržují. A právě v disciplíně ženy muže překonávají.

  • Menší riziko – Investorky podstupují jen 82 % rizika, které jsou ochotni přijmout investoři, jak ukázala studie Wells Fargo. Muži s vidinou vyšších zisků často volí rizikové investice a trendové akcie, což se jim v dlouhodobém horizontu nakonec spíš nevyplatí.
  • Vyšší odolnost vůči emotivním krokům – výzkumy také ukázaly, že ženy méně podléhají výkyvům trhu a neprodávají v panice. Raději své pozice drží a čekají, až se bouře přežene. A to až dvakrát častěji než muži, kteří pozice v poklesu uzavřou a realizují tak ztrátu v 15 % případů, zatímco ženy jen v 8 %.
  • Pasivní pravidelné investování – Muži udělají až o 50 % více aktivních obchodů, než ženy, které mají tendenci spíše pravidelně investovat do kvalitních akcií a tyto pozice držet.

Muži se tedy nejspíš připravují o výnosy nedodržováním notoricky známých pravidel a to pravděpodobně z důvodu vyšší sebedůvěry.

Portu při sestavování indexu investiční gramotnosti dotazníkovým šetřením také zjišťuje, jak moc respondenti věří svým znalostem. 31 % žen se považuje za zcela nezkušené, zatímco muži tuto odpověď zvolili jen v 15 % případů.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
1
1

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎