Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

(10) Testujeme investiční platformy: Opatrný investiční přístup stále vítězí!

Publikováno
(10) Testujeme investiční platformy: Opatrný investiční přístup stále vítězí!
Zdroj: DepositPhotos.com

Otevřeli jsme již třetí rok našeho investování na investičních platformách. S koncem třetího kvartálu letošního roku tak pro vás jako obvykle máme další díl našeho seriálu, ve kterého shrnujeme a hodnotíme dosavadní výsledky našich investic. Pojďme tedy na to.

Poznámka

A co vlastně děláme? Investujeme do reálných portfolií naše vlastní peníze na několika investičních platformách s cílem srovnat jejich výkonnost a ukázat vám, jak to celé funguje.

Již více než rok se nám ukazuje zajímavý fakt. V době volatilního vývoje na trzích může ve střednědobém horizontu vítězit bezpečnější investiční strategie nad agresivnějšími. To je vidět na výsledcích naší investice na platformě Indigo, která je již druhý kvartál v kladných číslech.

Do kladných hodnot se v třetím kvartále letošního roku přehouplo také naše portfolio na platformě Portu. Ze zbývajících portfolií zapsalo kladný výsledek i to na platformě Finax.

Obsah článku

S jakými předpoklady jsme začínali?

Opět bychom chtěli zdůraznit a připomenout všem čtenářům, že v případě, že se s naším seriálem setkáváte poprvé, bude vhodné se podrobněji seznámit se vstupními parametry našich investic.

V úvodním díle tohoto seriálu se seznámíte se stručnou charakteristikou námi testovaných investičních platforem. Kromě toho v něm zmiňujeme i klíčové informace, které jsou vyžadovány při procesu zakládání nových účtů na těchto investičních platformách.

Pokud jste úvodnímu dílu ještě nevěnovali svůj čas, vřele doporučujeme začít právě s ním. Poskytne vám základní kontext pro lepší pochopení článku, který právě čtete.

Vývoj nejsledovanějších akciových indexů

Akcie se v první polovině roku vezly na růstové vlně, která se projevila růstem indexů S&P 500 a Nasdaq 100 o více než 15 respektive 38 procent.

Ve třetím kvartále však přišel obrat, když oba benchmarky amerických akciových trhů ztrácely. Široký tržní index S&P 500 ztratil 3,60 % a technologicky zaměřený Nasdaq 100 3,11 %. Ještě o něco hůře si vedly evropské akcie reprezentované indexem Euro Stoxx 50, který ve třetím kvartále letošního roku odepsal 5,55 %.

Aktuální cena
Změna
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání
NASDAQ-100 / NDX
Načítání
Načítání
Načítání
Euro Stoxx 50 / ‎SX5E
Načítání
Načítání
Načítání

Proč globální akcie ve třetí kvartále klesaly?

Akcie ve třetím čtvrtletí klesaly v důsledku souběhu faktorů, které vyvíjely tlak na pokles světových akciových trhů:

  • Obavy z úrokových sazeb: Jedním z hlavních faktorů poklesu akciových trhů byly obavy z růstu úrokových sazeb, zejména v eurozóně. S tím, jak centrální banky signalizovaly svůj záměr zvýšit úrokové sazby v rámci boje proti inflaci, rostly obavy investorů. Vyšší úrokové sazby zvyšují výpůjční náklady podniků a snižují spotřebitelské výdaje, což má negativní dopad na zisky podniků a celkový hospodářský růst. Tato nejistota přiměla investory k přehodnocení jejich rizikové expozice v akciích – začali směřovat své peníze více ke konzervativním aktivům.
Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj výše základní úrokové sazby ECB (vlevo) a Bank of England (vpravo) za posledních 12 měsíců
Vývoj výše základní úrokové sazby ECB (vlevo) a Bank of England (vpravo) za posledních 12 měsíců
  • Negativní sentiment: Navzdory pozitivním výnosům v předchozích čtvrtletích došlo ve třetím čtvrtletí ke změně sentimentu. Mix mírně negativních zpráv a ekonomických ukazatelů oslabil důvěru investorů a přiměl je zaujmout opatrnější postoj.
  • Rostoucí preference dluhopisů: Díky růstu úrokových sazeb se pro investory, kteří hledají stabilní výnosy, staly atraktivnějšími dluhopisy. S tím, jak Federální rezervní systém a další centrální banky zvyšovaly úrokové sazby, se výnosy z dluhopisů staly atraktivnějšími ve srovnání s potenciálními výnosy z akcií. Tento přesun preferencí od akcií k dluhopisům vedl ke snížení poptávky po akciích.

Pokles akcií během třetího čtvrtletí roku 2023 tak lze přičíst komplexní souhře faktorů, k nimž se přidaly ještě přetrvávající obavy z inflace. Tyto prvky společně vyvíjely tlak na pokles akciových trhů po celém světě a přiměly investory k přehodnocení investičních strategií a alokace aktiv.

Vyplatí se v současné době investovat?

Tak, jak jsme v předchozích dvou kvartálech nechtěli působit příliš pozitivně a podléhat přehnané euforii, ani nyní nebudeme naopak podléhat zbytečné skepsi.

Akciové trhy z dlouhodobého hlediska rostou, ale čas od času je prostě nevyhnutelně postihne propad. Ten však vždy následuje opětovný růst, který zpravidla trvá mnohem déle, než jakýkoliv propad.

I když může být pesimistický pohled na současný vývoj silný a může následovat období opatrnosti, nikdy nevíme, kdy přijde obrat k lepšímu, a trhy zažijí příjemné zotavení. Je ověřenou pravdou, že predikce tržního vývoje je nesmírně komplikovaná záležitost. Zvláště když se pokoušíme odhadnout, co se stane ve velmi krátkém časovém horizontu – například v průběhu několika týdnů či měsíců. Mnoho faktorů ovlivňuje trhy a jejich směřování, a čím kratší je časový rámec, se kterým pracujeme, tím těžší je předpovědět výsledky s vysokou mírou jistoty.

Buďte tak opatrní a kritičtí, pokud vám někdo tvrdí, že má přesné informace o tom, kdy přijde růst akciových trhů. Pokoušet se předpovědět tržní trendy je velice složité. Komplikovanost a potenciální rizika spojená s pokusy o tzv. časování investic, tedy snažení se investovat ve správný čas s cílem maximalizovat zisk, rozebíráme podrobněji v tomto článku.

Přes současnou situaci si zachováváme optimistický pohled na budoucnost a pevně věříme v odolnost globálních finančních trhů. Z tohoto důvodu máme odvahu a odhodlání pokračovat v investování i přes všechny současné výzvy a tržní nestabilitu.

Budeme-li se držet optimistického dlouhodobého výhledu, konkrétně představy, že v horizontu 10, 20 nebo dokonce 30 let budou akciové trhy stát mnohem výše, než kde jsou nyní nebo kde by mohly být za 5 let, pravidelná měsíční investice se stále zdá rozumným přístupem. Tento přístup uplatňujeme i my, neboť dlouhodobé investování má své kouzlo, které minimalizuje vliv krátkodobých volatilních výkyvů trhu.

Pokud trhy zažijí další pokles, nebudeme panikařit. Místo toho budeme toto období vnímat jako příležitost – období propadů akciových trhů nám dávají šanci nakupovat akcie “za zvýhodněné ceny”, což pomáhá dlouhodobě maximalizovat investiční výnosy v budoucnosti.

Abyste dosáhli investičního úspěchu, je naprosto nezbytné mít na paměti a dodržovat dlouhodobý investiční horizont. Tato dlouhodobá vize umožňuje lépe se popasovat s výzvami trhu a minimalizovat krátkodobé investiční riziko. Kromě toho je zásadní také dostatečná finanční rezerva, která může posloužit jako záchranná síť v případě nepředvídaných událostí nebo tržních poklesů.

Bez těchto dvou klíčových pilířů – dlouhodobý investiční přístup a finanční rezerva – by bylo vaše investování mnohem více spekulativní a podobalo by se hazardu.

Jak se zatím naším portfoliím daří?

Vývoj našich portfolií vidíte na následujícím grafu a také v tabulce.

I po devíti čtvrtletích se stále dvě z pěti našich portfolií nacházejí ve ztrátě, není se však čemu divit. Přestože jsme v první polovině letošního roku sledovali výrazný růst akciových trhů, celý rok 2022 byla naopak charakteristických výrazným medvědím trhem, který poslal akciové trhy do výrazných ztrát.

My se však z těchto ztrát pomalu ale jistě zotavujeme. Za povšimnutí určitě stojí fakt, že navzdory propadu trhů v posledním kvartále dosáhla tři ze čtyř našich akciových portfolií zisku, což vypovídá o výhodách, které plynou z pravidelného investování.

A jak si konkrétně vedou jednotlivé platformy? Na prvním místě se již více než rok drží naše portfolio na platformě Indigo. Do pozitivních čísel se pak v posledním kvartále převrátila i naše investice na platformě Portu. Část ztrát pak odmazalo i naše portfolio na platformě Finax. Portfolio Fondee pak stále zůstává čtvrté a jako jediné z těchto tradičních platforem skončilo třetí čtvrtletí ve ztrátě.

Vývoj zhodnocení po jednotlivých kvartálech
Vývoj zhodnocení po jednotlivých kvartálech

V rámci naše zkoumání se snažíme i o srovnání akciových trhů a kryptoměn, proto jsme do našich portfolií rovněž zařadili kryptoměnovou investiční platformu Fumbi, která umožňuje investovat do koše několika největších kryptoměn – tento koš je z 94 % tvořen Bitcoinem a Ethereem, ale zahrnuje i malé podíly dalších kryptoměn, jako jsou Cardano, Polygon, Polkadot, Litecoin a další.

Toto portfolio se vlivem ochlazení kryptoměnového trhu dostalo v průběhu naší investice do více než 50 % ztráty. V první polovině letošního roku se výrazně zotavilo a aktuálně se po ztrátě v třetím kvartále letošního roku nachází přibližně v 17% ztrátě.

Vývoj zhodnocení a ztrát jednotlivých platforem po kvartálech
Vývoj zhodnocení a ztrát jednotlivých platforem po kvartálech

Indigo zatím stále vede díky dluhopisům

Platforma Indigo si udržuje svou přední pozici již několik kvartálů za sebou. Co je zajímavé? Je to jediná ze všech investičních platforem, na kterých jsme aktivní, kde vedle akcií držíme i dluhopisy.

Přestože jsme se snažili maximalizovat naši expozici vůči akciím tím, že jsme na každé platformě volili co nejrizikovější akciové portfolio, v případě Indigo jsme si museli ponechat i malý podíl dluhopisů. A jak se nyní ukazuje, zatím nám toto “omezení” platformy Indigo, přináší ovoce.

Info

Pokud se neorientujete v oblasti dluhopisů nebo nejste expertem na tuto tématiku, není třeba se obávat. Pro laické pochopení můžeme dluhopisy popsat jako “bezpečný přístav” v investičním světě. Dluhopisy jsou často vnímány jako méně rizikové aktiva ve srovnání s akciemi. Obvykle nabízejí nižší výnosy než akciový trh, ale na druhou stranu je jejich cena obvykle stabilnější.

Jinými slovy, ačkoli nemůžete od dluhopisů očekávat vysoké výnosy, které někdy nabízejí akcie, také s nimi často nezažijete tak prudké poklesy ani růsty v hodnotě. Tato charakteristika činí dluhopisy atraktivními pro investory, kteří hledají stabilní výnos a ochranu svého kapitálu, zejména v nestabilních nebo nejistých ekonomických obdobích.

V době, kdy akcie procházely značnými poklesy, dluhopisová část naší investice v Indigu přispěla k tomu, aby celková hodnota portfolia zůstala stabilní. Díky tomu se Indigo dlouhodobě drží na první příčce mezi platformami, které srovnáváme.

Jedná se o praktický příklad toho, jak může diverzifikace, neboli rozložení investic do různých tříd aktiv, přinést výhody. Díky správné kombinaci aktiv – dluhopisy a akcie – můžeme lépe čelit tržním výkyvům.

Celkové zhodnocení jednotlivých investičních platforem od začátku investování
Celkové zhodnocení jednotlivých investičních platforem od začátku investování

Z pohledu dlouhodobé investiční strategie by mnozí očekávali, že takovéto konzervativněji laděné portfolio by nemuselo přinášet tak vysoké výnosy jako portfolia s vyšším rizikem. Avšak v kontextu již více než dvou let – což můžeme považovat za krátkodobý až střednědobý horizont – se ukázalo, že toto portfolio je nejvýkonnější ze všech.

Tato skutečnost by mohla být velkým zdrojem inspirace pro všechny z vás, kteří teprve začínají s investováním a chtějí si vybrat bezpečnější cestu.

I když Indigo nyní předčí svou konkurenci díky “povinné” investici do dluhopisů, ostatní investiční platformy nabízí také konzervativnější investiční možnosti. Pokud tedy nechcete jít cestou vysokého rizika, můžete si na těchto platformách zvolit portfolia s nižší rizikovostí tak, aby odpovídala vašemu komfortnímu rizikovému profilu.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
10
0

Autor

Vystudovaný ekonom s vášnivým zájmem o pasivní investování a americké akcie. Zkušenosti nabyté ve finančním sektoru využívá pro vytváření stabilních investičních portfolií. Jeho cílem je dosáhnout finanční svobody prostřednictvím dlouhodobého investičního přístupu. Fanoušek hnutí FIRE a Roberta Kiyosakiho.

Přečíst více

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎