Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Investiční gramotnost v ČR stoupá: Muži vedou, ale ženy se rychle dotahují!

Finanční gramotnost v České republice roste! Vědí víc muži, nebo ženy? Mladší generace překonávají mezeru ve znalostech, ale přílišná sebedůvěra představuje riziko.

Publikováno
Investiční gramotnost v ČR stoupá: Muži vedou, ale ženy se rychle dotahují!
Zdroj: depositphotos.com

Finanční gramotnost v České republice stále roste a nejnovější údaje ukazují výrazné zlepšení v porozumění finančním trhům. Podle nedávného průzkumu investiční platformy Portu a agentury IPSOS Česká republika překonává své sousedy, Polsko a Slovensko.

Index investiční gramotnosti dosáhl 113,9 bodu, což představuje výrazný nárůst oproti loňským 105,5 bodu.

Muži vs. ženy, starší vs. mladší

Zlepšení v porozumění investování je patrné napříč různými demografickými skupinami. Muži si sice stále udržují náskok před ženami, ale rozdíl ve znalostech mužů a žen se snížil z 50 % v roce 2021 na současných 35 %.

Ačkoli ženy často bojují s pochopením směnných kurzů měn a muži vykazují nejnižší procento správných odpovědí v oblasti záruk budoucích výnosů, obě pohlaví se potýkají s problémy v oblasti principů složeného úročení a procentuálních výpočtů.

Poznámka

Respondenti ve věku 45-53 let prokázaly nejvyšší úroveň znalostí, zatímco mladí lidé do 26 let dosáhli nejnižšího skóre.

Jana Brodani, ředitelka Asociace pro kapitálový trh ČR, zdůrazňuje, že největším učitelem finanční gramotnosti jsou zkušenosti a věk 45-53 let je obdobím, kdy se ke znalostem přidávají i významné zkušenosti.

Mladší generace však rychle snižuje rozdíly, zejména v oblastech diverzifikace investic a složeného úročení.

Větší města vedou, mladí si víc věří

Z geografického hlediska vykazují vyšší investiční gramotnost obyvatelé Prahy a větších měst s počtem obyvatel nad 100 000, což koreluje s větší koncentrací vysokoškolsky vzdělaných osob a vyššími příjmy.

Nejslabším regionem je Ústecký kraj, i když i zde bylo zaznamenáno zlepšení.

Zajímavé je, že dvě třetiny Čechů se jako investoři považují buď za málo znalé, nebo za zcela neznalé, nicméně roste počet těch, kteří se za znalé považují.

Nejjistější jsou jednotlivci ve věku 27-35 let, kde se za velmi nebo relativně znalého považuje každý desátý. Toto rostoucí sebevědomí však může vést k rizikovému chování, jako je nadměrné spekulativní obchodování nebo zanedbávání potřeby diverzifikace portfolia.

V čem a proč se Češi zlepšili

Lidé také zlepšují své znalosti o inflaci a rozdílu mezi investováním a spořením. Čtyři z deseti respondentů správně uznali, že minulé výnosy nejsou relevantní pro určení budoucích výnosů.

Téměř polovina respondentů pochopila, že není možné se zajistit proti poklesu akciového trhu, a vnímá investování jako účinný prostředek ochrany peněz před inflací i zdroj pasivního příjmu.

Jakub Vaněček ze společnosti Portu upozornil, že zhoršující se ekonomická situace přiměla Čechy více přemýšlet o tom, kam investovat své peníze, aby zabránili ztrátám, což může být jedním z důvodů zrychleného zlepšení indexu.

Podle údajů EU se investice do akcií a fondů jako součást finančních úspor v ČR za posledních 5 let zvýšily z 13 na 18 %, což z nich činí nejrychleji rostoucí složku úspor domácností.

Evropský průměr činí 30 procent, což naznačuje, že Češi sice stále mají co dohánět, zároveň ale čím dál více přijímají investice jako důležitou součást svých finančních strategií.

Češi rovněž projevují zájem o nové produkty, jako jsou například dlouhodobé investiční produkty, a zaměřují se na diverzifikaci svých prostředků.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎