Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Kryptoměny » Maker (MKR) – Kurz, graf ceny, nákup

Maker (MKR) – Kurz, graf ceny, nákup

Graf kurzu Maker

CZK
USD
EUR

Informace o kryptoměně Maker

Maker je kryptoměna vytvořená a provozovaná stejnojmennou autonomní (DAO) organizací. Maker funguje jako decentralizovaná bankovní platforma, skrze kterou si mohou držitelé etherů půjčit peníze, aniž by museli prokazovat výši svého příjmu.

Základem Makeru je stablecoin Dai, vázaný na hodnotu dolaru. Množství tokenů v oběhu upravují – podle poptávky a chování trhu – chytré kontrakty, které jsou součástí MKR blockchainu. Na vypůjčení bývají k dispozici vyšší desítky milionů dolarů. Důležitou součástí Maker ekosystému jsou MKR tokeny, které opravňují držitele k hlasování o dalším směrování platformy. Dai ani MKR tokeny není možné těžit.

K čemu Maker (MKR) slouží?

Maker je decentralizovaný bankovní systém, který zajišťuje půjčky pro držitele etherů. Provozovatelé platformy poskytují úvěry ve formě Dai tokenů – stablecoinů, jejichž hodnota osciluje okolo 1 dolaru. Ethery, které Dai tokeny kryjí, jsou zamčené v chytrých kontraktech a pocházejí od uživatelů, kteří si půjčují peníze.

Smart contracts mj. upravují volatilitu Dai tokenů. Pokud hodnota Dai stoupne nad 1 dolar, dojde k uvolnění dalších tokenů do oběhu – a tím i ke snížení jejich hodnoty. Pokud se naopak Dai obchoduje pod 1 $, chytré kontrakty část tokenů uzamknou.

Navázání na stablecoins umožňuje Makeru fungovat jako klasická banka. Díky nízké volaitilitě Dai tokenů se investoři (a klienti platformy) se nemusí být obávat výkyvů, které by vedly k předčasné likvidaci uložených zdrojů (viz dále).

Decentralizované půjčky, označované jako CDP (Collateralized Debt Position), fungují na principu uzamčení vlastních decentralizovaných aktiv (aktuálně lze využít pouze ethery) do chytrého kontraktu v MKR blockchainu.

Po uzamčení zástavy se uživateli připíší na účet Dai tokeny v hodnotě 66 % uzamčených etherů, se kterými může volně nakládat. ETH tokeny získá klient Makeru zpět po zaplacení vypůjčených Dai tokenů a tzv. stability fee, která slouží k udržení nízké volatility Dai.

Podrobný průvodce půjčkou (tvorbou CDP):

Součástí systému jsou také MKR tokeny. Jejich vlastnictví dává uživatelům možnost rozhodovat o dalším směrování platformy (jde o tzv. governance coins). Cenu MKR tokenů určuje trh – krátce po emisi v lednu 2017 se pohybovala okolo hodnoty 22 $/MKR, k 21. 9. 2019 se token obchodoval za 564,39 $.

Těžba, nákup a uložení Dai a MKR tokenů

Dai a MKR tokeny patří mezi netěžitelné kryptoměny. Jejich množství v oběhu regulují podle chování trhu chytré kontrakty, naprogramované v MKR blockchainu.

Z předních kryptroměnových burz můžete s Dai i MKR tokeny obchodovat (za dolary) pouze na Bitfinex. Kryptoburza Coinbase Pro podporuje pouze směnu Dai tokenů za ethery nebo USDC tokeny. S MKR i Dai tokeny můžete obchodovat také na mnoha menších burzách – jejich provozovatele si ale vždy důkladně prověřte.

Pro uložení obou tokenů využijete softwarové peněženky podporující ERC-20 tokeny. Pro uložení na smartphone doporučujeme Trust Wallet, u desktopu sáhněte po MyEtherWallet. Uložení MKR i Dai tokenů podporují také fyzická úložiště Trezor a Ledger.

Další informace o Maker (Dai)

  • https://medium.com/cryptolinks/maker-for-dummies-a-plain-english-explanation-of-the-dai-stablecoin-e4481d79b90
stars
90 %
Maker (MRK)
Maker představuje zajímavý koncept decentralizovaného bankovnictví, který je ale zatím stále v plenkách. O masovém využití Makeru rozhodne podpora dalších kryptoměn coby zástavy a zjednodušení systému pro běžné uživatele.
  • Lze si půjčit velmi vysoké částky – záleží na množství etherů vložených do zástavy
  • I při využívání aktiv z CDP jste stále držitelem uzamčených ETH tokenů
  • Není určeno pro běžného spotřebitele, ale spíš pro investory a velké finanční skupiny
  • Při poklesu cenu ETH je potřeba uzamčenou hodnotu vyrovnat, jinak dojde k odprodání zástavy

✅ KryptoměnaMaker
✅ JednotkaMKR
✅ Tržní kapitalizace$520 842 594
✅ Max. počet tokenů0
✅ Počet tokenů1 000 000
✅ Volume-55%
✅ ZakladatelRune Christensen
✅ Vytvořeno2016
✅ Webové stránkyhttps://makerdao.com/
✅ Lze těžit?
✅ Typ těžbyNelze těžit

Kurz kryptoměny Maker za poslední 2 týdny

DatumCenaJednotka
21. 10. 2019$501,1MKR
20. 10. 2019$533,9MKR
19. 10. 2019$474,8MKR
18. 10. 2019$471,4MKR
17. 10. 2019$480,6MKR
16. 10. 2019$480,9MKR
15. 10. 2019$487,7MKR
14. 10. 2019$511,7MKR
13. 10. 2019$499,7MKR

Ohodnoťte tuto kryptoměnu


RECENZE

TOP Kryptoměnové směnárny

SimpleCoin logo
SimpleCoin★ 97 %
CoinMate logo
CoinMate★ 96 %
Coinbase logo
Coinbase★ 93 %
ccShop logo
ccShop★ 92 %
RECENZE

TOP Kryptoměnové burzy

Binance logo
Binance★ 98 %
CoinMate logo
CoinMate★ 96 %
Coingi logo
Coingi★ 96 %
Bitmex logo
Bitmex★ 95 %
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
RECENZE

TOP Kryptoměnové peněženky

Trezor logo
Trezor★ 100 %
Trust Wallet logo
Trust Wallet★ 96 %
Ledger Nano logo
Ledger Nano★ 95 %

Podpořte nás!

Líbi se vám články na Finex.cz? Podpořit nás můžete libovolným darem. Moc děkujeme!
BTC donate adresa

BTC Donate address
3Ax7aQT2KgMEwAh3LrYEiCwQEK3vhxBUhf

Změna měny BTC/LTC