Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
mastercard
MA
Akcie MasterCard (MA) – Aktuální cena, graf, kde koupit
Váš kapitál může být ohrožen*
Graf MA

$466,2 (11 012 Kč)

+1,39 % za 7 dní

mastercard

Akcie MasterCard (MA) – Aktuální cena, graf, kde koupit

Cena akcií MasterCard
Graf MA

$466,2 (11 012 Kč)

+1,39 % za 7 dní

Váš kapitál může být ohrožen*

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf ceny akcií MasterCard

Logo MasterCard
MasterCard/MA
Načítání
Načítání
Kupte si akcie MasterCard Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Aktuální data pro společnost MasterCard

Tržní kapitalizace $431,8 mld. EBITDA $15,35 mld.
Příští dividenda - P/B (Cena k účetní hodnotě) 62,66
Roční dividenda na akcii $2,37 P/E (Cena k zisku) 39,06
Dividendový výnos 0,57 % Návratnost aktiv 22,4 %
Příjmy společnosti $25,1 mld. Návratnost vlastního kapitálu 167,4 %
Příjmy na akcii $26,59 Provozní marže 56,19 %
Účetní hodnota na akcii $7,42 Zisková marže 44,61 %
Hodnota podniku $433,4 mld. Cílová cena Wall Street $480,8

Informace o akciích MasterCard

MasterCard, plným jménem MasterCard International, je ve Spojených státech amerických sídlící nadnárodní společnost, která zpracovává platby platebními kartami své značky MasterCard mezi obchodníky a vydávajícími bankami. Funguje tedy jako technologická společnost.

Společnost vydává platební karty ve formě kreditních karet, debetních karet nebo předplacených debetních karet. Některé z těchto karet umožňují získat část peněz z provedené platby u obchodníka (tzv. cashback).

Obsah článku o akciích MasterCard

Historie MasterCard

Společnost byla založena Raymondem Tanenhausem a Stanleyem Benovitzem, poté byla vlastněna bankou United California Bank, postupně se přeměnila na sdružení bank a roku 2006 se stala veřejně obchodovatelnou akciovou společností.

V současnosti je společnost MasterCard Worldwide vlastněna více než 25 000 finančními institucemi, jenž zároveň nabízí její platební karty.

Co se týče denních zobchodovaných objemů, tak ty jsou dle yahoo finance v průměru 3,7 milionů kusů denně. Oproti jiným známým technologickým titulům, jako je třeba AMD, je to velmi nízké číslo. Intradenně sice titul lze obchodovat, ale nejsou zde na to zrovna ideální podmínky. Pro intradenní obchody je totiž vysoká likvidita klíčová.

Historický vývoj cen akcií MasterCard

Logo MasterCard
MasterCard/MA
Načítání
Načítání
Kupte si akcie MasterCard Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Od vstupu na burzu vzrostla hodnota akcií MasterCard téměř o 8 800 %, kdy dosavadní maximum bylo na ceně 367,25 USD. První větší rally měly akcie MC za sebou před krizí z let 2007-2008. Už na začátku roku 2009 byl však medvědí trend ukončen. Akcie tehdy za půl roku ztratily cca 65 % ze své hodnoty. Vývoj ceny pak držel až na krátké korekce expanzivní směr.

K dalšímu mohutnějšímu propadu došlo až na začátku koronavirové pandemie v březnu 2020 – během několika týdnů akcie MasterCard ztratily cca 43 % ze své hodnoty. Leč do léta téhož roku byly všechny ztráty umazány.

Dividendy akcií MasterCard

MasterCard vyplácí ročně dividendu přibližně 1,6 USD za akcii. Dividendu držitelé akcií dostávají čtyřikrát ročně, takže za kvartál činí 0,4 USD na akcii. P/E je přibližně 50 bodů, což je vysoké číslo a proto se akcie tak úplně nevyplatí držet pouze kvůli plynoucí dividendě.

Jak lze obchodovat akcie MasterCard?

Jak bylo řečeno výše, tak akcie této společnosti přišly na burzu v roce 2006, a to konkrétně na New York Stock Exchange (NYSE).

Obchodní hodiny této burzy jsou 9:30 až 16:00 místního času, u nás se tedy jedná o časové rozmezí 15:30 a 22:00.

Jak bylo řečeno výše, tak pro intradenní obchody není trh dost likvidní. Respektive je to technicky možné, ale na intradenní obchodování je spousta jiných akciových trhů s mnohem lepší likviditou. Proto je MasterCard vhodný spíše pro krátkodobé, střednědobé obchodníky a dlouhodobé investory.

Pro krátkodobé a střednědobé obchodníky je nejužitečnější technická analýza, zatímco pro dlouhodobé investory fundamentální. Nicméně technická analýza není žádným časovým horizontem omezena a lze ji využít na každém grafu s libovolným časovým rámcem.

Ve všeobecnosti se uvádí, že pro začátečníky je nejlepší možností dlouhodobá investice. Slangově se tomu říká “buy and hold”. Je tím totiž limitováno, že začínající investor něco pokazí. Faktem však je, že zmíněný způsob je v medvědím trhu dost bolestivý a většina investorů to nakonec emočně nevydrží a prodá na vůbec nejhorší ceně.

Proto se investorovi hodí, když je schopný rozpoznat hlavní trend, k čemuž stačí naprosté základy technické analýzy. Jestli je trh dlouhodobě býčí, tak k celkovému zisku máte i příjemný bonus v podobě dividendy plynoucí z držby akcií.

Příklad obchodu s akciemi MasterCard

Abyste vůbec mohli začít obchodovat s akciemi, tak si musíte vytvořit účet u nějakého brokera. Pak si stačí vybrat formu nákupu. Jestli nechcete využít finanční páku (margin), tak si můžete akcie prostě koupit za svůj vlastní kapitál, což je nejjednodušší tradiční typ investiční strategie.

Pro lepší pochopení, jak takový obchod probíhá, jsme pro vás připravili tento příklad:

V říjnu bude cena 300 dolarů za akcii a vy se rozhodnete spekulovat na růst této ceny. Nakoupíte 10 akcií za celkem 3 000 dolarů.

Po třech měsících cena vzroste na 320 dolarů za jednu akcii. V ten okamžik se rozhodnete všechny své akcie prodat. Zpět utržíte 3 200 dolarů. Váš zisk tedy bude 200 dolarů, resp. 6.66 %. Toto je příklad klasického investování bez páky.

Pokud ovšem chcete nakoupit více akcií a z růstu profitovat násobně více, můžete zvolit obchodování akcií MasterCard s pákou u CFD brokerů. Buďte ale opatrní a obchodujte pouze u regulovaného a důvěryhodného brokera.

A jak vlastně obchodování s pákou probíhá? Ukažme si to na následujícím příkladu:

Pro nákup 10 akcií za cenu 300 dolarů/kus se rozhodnete využít páku 1:5. Díky tomu budete pro obchod potřebovat jen 300*10/5 = 600 dolarů, zbylých 2 400 dolarů vám půjčí broker. Mechanismus funguje automaticky, vy si v platformě pouze zvolíte velikost páky.

Pokud cena akcií vzroste dejme tomu na 320 dolarů, což se může stát během několika málo dní, při prodeji pak z utržené částky 3 200 dolarů vrátíte brokerovi půjčených 2400 dolarů a celý zbytek je váš. Zisk tedy bude i v tomto případě 200 dolarů, ale s mnohem lepším procentuálním zhodnocením vašeho vkladu (33,3 %). Nemuseli jste totiž na začátku do obchodu vložit tolik svého kapitálu.

V případě, že se rozhodnete pro obchodování s finanční pákou, tak mějte na paměti, že sice roste potenciální možnost zisku, ale i ztráty.

Co potřebujete k vašemu prvnímu obchodu s akciemi MasterCard?

Se vším základním jste už seznámeni, takže stačí začít obchodovat. V následujících pěti krocích budete ve stručnosti obeznámeni, jak dospět k reálnému obchodování akcií.

  1. Výběr brokera – V prvé řadě si musíte založit účet u brokera, protože na NYSE nelze obchodovat přímo. Jak bylo i výše uvedeno, tak si vyberte regulovaného a prověřeného brokera. Až poté vybírejte na základě poplatků a preferencí.
  2. Založení účtu – Účet lze samozřejmě založit online. Jedinou “nevýhodou” je, že musíte brokerské společnosti prokázat svoji totožnost, tedy vyfotit občanský průkaz a dokument potvrzující adresu Vašeho bydliště.
  3. Tvorba obchodní strategie – Obchodní strategie, jejíž součástí je risk management, je naprostý základ. Bez toho z vás nikdy obchodník a ani investor nebude. Stanete se pouze hráčem burzovního kasína. Spoustu zajímavých tipů a informací o tvorbě strategie můžete nalézt i na našich stránkách nebo v naši akademii.
  4. Testování – Vámi nastavenou strategii si můžete otestovat, jestli je skutečně profitabilní. Můžete to udělat jak na historických datech pomocí backtestingu (třeba Tradingview), nebo si vyzkoušet obchodování na demo účtu. Backtesting je mnohem rychlejší a pohodlnnější. Zatímco díky testování na demo účtu se seznámíte s obchodní platformou.
  5. Reálný obchod – Skutečný obchod je zcela odlišný od demo účtu. Když jdete do obchodu se svými úsporami, tak součástí jsou i vaše emoce, se kterými se musíte naučit pracovat. Mějte na paměti, že vaše vlastní pocity jdou vždy proti vám. Ať jsou pozitivního rázu, nebo negativního. Musíte vždy zůstat racionální a proto je nutné držet se zvolené strategie.

Doporučení a ověření akcioví brokeři

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Shrnutí

Akcie Mastarcard si od svého uvedení na burzu drží expanzivní trend a i když nejsou zrovna “top” technologickou společností, tak historicky nesly nemalý zisk. Ta dividenda je v případě dlouhodobého držení příjemný bonus. Dokud tedy lidi budou platit platebními kartami, tak má nejspíš společnost MasterCard svoje místo na trhu jisté.

Více informací o akciích MasterCard (MA)

Základní informace
Název společnostiMasterCard
TickerMA
Základní informace o společnosti
Webové stránkyhttps://www.mastercard.cz/
Adresa sídla společnosti2000 Purchase Street, Purchase, NY, United States, 10577
Založeno1966
Datum IPO25. 5. 2006
SektorInformační technologie
PrůmyslIT služby
Zaměstnanci33 400
Vedení společnostiCEO & Director: Mr. Michael Miebach
Dividendy
Vyplácí dividendy?
Příští dividenda-
Datum výplaty dividendy9. 5. 2024
Datum ex dividenda8. 4. 2024
Roční dividenda na akcii$2,37
Dividendový výnos0,57 %
Výplatní poměr20,07 %
Příjmy
Příjmy společnosti$25 098 000 384
Příjmy na akcii$26,59
Růst příjmů čtvrtletně R/R12,6 %
Valuace
Tržní kapitalizace$431 761 096 704
Hodnota podniku$433 442 193 408
P/B (Cena k účetní hodnotě)62,66
P/E (Cena k zisku)39,06
Očekávané P/E32,26
Účetní hodnota na akcii$7,42
Cílová cena Wall Street$480,8
Hodnota podniku k příjmům17,56
Hodnota podniku k EBITDA29,35
Cena k příjmům17,3
Rentabilita
EBITDA$15 345 000 448
Provozní marže56,19 %
Zisková marže44,61 %
Hrubý zisk$22 237 000 000
Zisk na akcii (EPS)$11,85
Zředěný zisk na akcii (EPS)$11,85
Očekávaný EPS (tento rok)$13,51
Očekávaný EPS (příští rok)$15,73
Očekávaný EPS (tento kvartál)$3,08
Očekávaný EPS (příští kvartál)$3,22
Růst zisků čtvrtletně R/R13,6 %
Výkonnost
Návratnost aktiv22,4 %
Návratnost vlastního kapitálu167,4 %
Názor analytiků
Cílová cena$428
Silně kupovat25
Kupovat10
Držet5
Prodat-
Silně prodávat-
Rozdělení
Faktor posledního rozdělení 10:1
Datum posledního rozdělení22. 1. 2014
Ohodnoťte akcie firmy MasterCard
1
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎

Další Akcie, které by vás mohly zajímat