Finex.cz logo
Menu
Finex » Obchodování na burze » KYC (know your customer): Co to je a proč po vás makléři i burzy chtějí při verifikaci osobní údaje?

KYC (know your customer): Co to je a proč po vás makléři i burzy chtějí při verifikaci osobní údaje?

KYC (know your customer): Co to je a proč po vás makléři i burzy chtějí při verifikaci osobní údaje?

Jednou z nejčastějších otázek, na kterou se nás uživatelé ptají, je ověřování totožnosti u brokerů a kryptoměnových burz. Řada lidí má ze sdílení svých dokladů a osobních údajů obavy. Verifikace je přitom standardní součástí všech solidní obchodních platforem.

V tomto článku detailně probereme, proč po vás makléři a burzy osobní údaje vyžadují a jakou roli v tom hrají zákony. Vysvětlíme vám, proč se doložení totožnosti nemusíte obávat a proč je zdaleka nejdůležitějším krokem výběre správné obchodní platformy.

Obsah článku

1.K čemu slouží verifikace?Obchodní platformy bez verifikace/KYC2.Jsou mé osobní údaje v bezpečí?3.Jak přesně verifikace probíhá?Verifikace u brokerůVerifikace na kryptoměnových burzáchJaké informace by burza/makléř neměli vyžadovat?4.Příklad verifikačního procesu: Broker XTB5.Diskuze k tématu

K čemu slouží verifikace?

V řadě zemí, včetně České republiky, je verifikace uživatelů nezbytnou podmínkou k provozování kryptoměnových burz, brokerských portálů a dalších služeb souvisejících s finančními operacemi. Hlavním důvodem, proč je ztotožňování uživatelů povinné, je snaha zabránit praní špinavých peněz.

Zejména kryptoměnové burzy – a coin mixing nástroje – jsou oblíbeným prostředkem organizovaných zločinců k legalizaci výnosů z prodeje drog či vydírání. Tyto peníze mohou sloužit k financování terorismu a nezákonných aktivit. Jak může takové praní špinavých peněz vypadat v praxi?

prani-spinavych-penez
V běžném případu praní špinavých peněz často figurují tyto procesy. Zdroj: Medium.com

Praní špinavých peněz je velkým problémem. Řada států proto zavedla tzv. AML zákony (Anti-money laundering). Ty ukládají všem institucím operujícím s penězi povinnost ověřit totožnost každého zákazníka; v angličtině se tento proces označuje zkratkou KYC (Know Your Customer, "poznej svého zákazníka").

Transakce s vysokou hodnotou jsou pod drobnohledem úřadů – a není-li původ těchto částek hodnověrně doložený, může si stát od finančního portálu totožnost obchodníka vyžádat a podrobit jej bližšímu zkoumání. KYC je zároveň nástrojem proti využívání pump & dump schémat a dalších aktivit na ovlivnění ceny určitého aktiva.

Zavedením AML zákonů se jednotlivé státy také brání zařazení na černou listinu amerických úřadů (FATF blacklist) a citelným ekonomickým sankcím ze strany USA.

V České republice aktivitu brokerů a kryptoměnových burz reguluje Česká národní banka (ČNB) řídící se zákonem č. 253/2008 Sb. o praní špinavých peněz. Podmínkou pro udělení provozní licence je zavedení verifikačního procesu.

Ovšem pozor – dle stanoviska ČNB musí své klienty ztotožňovat jen ty platformy, které operují se skutečnými penězi (fiat měnami). To se týká všech makléřů, na poli kryptoburz a směnáren je ale situace trochu odlišná. Pokud tyto subjekty obchodují výhradně směňováním kryptoměn, zákon o praní špinavých peněz se jich netýká a totožnost svých uživatelů ověřovat nemusí.

Burzy se kvůli verifikaci klientů ocitají pod palbou tvrdého jádra zastánců decentralizovaného finančnictví. Burzy pak mají v zásadě dvě možnosti:

 • stáhnout se z nadměrně regulovaného trhu (příkladem je burza Bitfinex, která se v roce 2015 zastavila své aktivity v USA),
 • vytvořit pro obchodníky z příliš regulovaných států vlastní platformu (např. Binance spustil v září 2019 Binance.us s odlišnými pravidly pro obchodování).

Obchodní platformy bez verifikace/KYC

Vedle regulovaných kryptoměnových burz existuje samozřejmě i řada platforem bez verifikačního procesu. Patří sem např. Poloniex, PrimeBit a stovky malých burz, které sídlí především v jihovýchodní Asii.

Vedle výhody anonymního tradingu mají řadu negativ: neumožňují obchodovat kryptoměny za peníze a zpravidla se nepodrobují finančním auditům. Nemáte proto záruku, že burza opravdu disponuje takovou likviditou, jak tvrdí.

Niky navíc nemáte jistotu, že burza verifikaci nakonec nezavede. Platforma BitMEX dlouhé roky platila za anonymní kryptoburzu, od konce roku 2020 ale obchodování podmiňuje prokázáním totožnosti.

Jsou mé osobní údaje v bezpečí?

Ano, resp. jsou zabezpečeny natolik, jak je to jen technicky proveditelné. Burzy i brokeři dobře vědí, že jejich obchodní model stojí a padá s důvěrou investorů. Každý bezpečností přešlap pro ně znamená odliv zákazníků a obrovské finanční ztráty.

Do ochrany osobních údajů a finančních aktiv svých klientů proto jednotlivé platformy investují obrovské množství času a prostředků. V České republika se jejich bezpečnostní politika řídí mj. nařízením GDPR (Obecné nařízení o ochraně osobních údajů).

Součástí bezpečnostních opatření je:

 • uložení serverů do zabezpečených objektů,
 • omezení přístupu k datům na úzký okruh vybraných pracovníků,
 • šifrování všech citlivých údajů,
 • robustní firewall,
 • monitorování podezřelých datových toků.

Vyhlédnutého makléře či burzu si před registrací vždy důkladně prověřte. Věřte jen platformám, na které máte dobrá osobní doporučení, mají celkově dobrou reputaci, jsou na trhu několik let a mají nízký verifikační vklad.

Jelikož víme, že je výběr správného brokera a burzy opravdu důležitý, připravili jsme na toto téma dílčí komplexní článek. Pokud vás toto téma zajímá, přečtěte si tento článek – Jak si vybrat toho správného brokera?

Jak přesně verifikace probíhá?

Ověření totožnosti probíhá digitálně. Není potřeba kamkoliv chodit ani nic zasílat poštou. Při verifikaci je ve většina případů potřeba doložit:

 • kontaktní údaje (e-mail a telefonní číslo),
 • jméno, datum narození, adresu trvalého bydliště a národnost (s využitím alespoň dvou dokladů totožnosti),
 • čísla daných průkazů totožnosti.

Jako doklad totožnosti burzy a brokeři uznávají občanský průkaz, cestovní pas, řidičský průkaz nebo rodný list. Při obchodování nad určitý objem peněz se připravte také na to, že budete muset doložit zdroj svých financí.

Řada platforem vyžaduje také pořízení selfie. Slouží pro potvrzení toho, že jste skutečně tím, za koho se vydáváte. Součástí verifikace je také vložení malého obnosu na účet platformy.

Verifikační proces probíhá automaticky, s využitím obrazové analýzy, a trvá zpravidla několik hodin. K manuálnímu ověření operátorem se přistupuje jen v případě nejasností.

Jste-li politicky exponovaná osoba (tedy pokud zastáváte vysokou státní funkci), může se ověření totožnosti protáhnout – a ne každá burza či makléř vám obchodování umožní.

Jak se proces verifikace u jednotlivých typů obchodních platforem liší?

Verifikace u brokerů

U platforem pro obchodování s cennými papíry, komoditami a dalšími aktivy se plnému ztotožnění nevyhnete. Podle zákona č. č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu navíc musíte před otevřením účtu u brokera vyplnit tzv. investiční dotazník. Jeho cílem je zjistit:

 • rozsah vašich znalostí o investičním a finančním trhu,
 • váš postoj k riziku,
 • vaše investiční cíle s ohledem na majetkové poměry.

Na základě výsledků vám pak může broker (nebo investiční platforma) doporučit vhodnou investiční strategii. Mezi oblíbené akciové makléře patří např. platformy XTB, RoboMarkets, Admirals nebo Degiro. Mezi investiční platformy, které vám na základě vámi vyplněného dotazníku doporučí vhodnou strategii, se řadí například Fondee nebo Portu.

Verifikace na kryptoměnových burzách

Kryptoburzy mají často několik úrovní verifikace. Většina vám po sdělení e-mailu a telefonního čísla umožní vložit tokeny a obchodovat v nízkých částkách. Doložení totožnosti je nezbytné pro výběr kryptoměn, jejich nákup a trading ve vyšších objemech.

Např. přední kryptoburza OKEx má limity výběru nastavené takto:

úroveň verifikace požadované údaje limity výběru
bez verifikace e-mailová adresa nebo telefonní číslo výběr není možný
KYC Level 1 jméno a číslo dokladu 0,5 BTC / 24 hod
KYC Level 2 sken dokladu, datum narození a selfie 100 BTC / 24 hod
KYC Level 3 video s předepsaným prohlášením nad 100 BTC / 24 hod

Jaké informace by burza/makléř neměli vyžadovat?

Dejte si dobrý pozor na platformy, které v rámci verifikace (nebo skrze chat) vyžadují zaslání přístupových údajů do internetového bankovnictví nebo vás vyzývají k naskenování kreditní či debetní karty.

Tyto informace zásadně nesdělujte a od podobného brokera či burzy dejte ihned ruce pryč. Výjimkou jsou situace, kdy vás platforma vyzve k zadání platebních údajů, např. pro nákup kryptoměn.

Příklad verifikačního procesu: Broker XTB

Proces verifikace rozebereme na příkladu brokera XTB, který umožňuje obchodování s akciemi, komoditami, forexem i kryptoměnami. Registrace začíná zadáním e-mailu a hesla.

Následně se ve třech krocích vkládají osobní údaje: v 1. kroku jde o jméno, datum narození, rodné číslo, občanství a zemi pobytu, ve 2. kroku zadáváte adresu trvalého bydliště a ve 3. kroku měnu, ve které chcete obchodovat a jazyk, ve kterém s vámi bude platforma komunikovat.

Následuje vyplnění investičního dotazníku (viz předchozí text). Jeho součástí jsou např. dotazy na množství prostředků investovaných v předchozím roce, velikost vašeho majetku či otázky ověřující vaše tradingové znalosti.

Po vyplnění dotazníku a potvrzení obchodních podmínek vás platforma vyzve k nahrání skenů či fotografií dvou dokladů totožnosti a vložení čísla bankovního účtu, ze kterého budete své obchodní aktivity financovat:

xtb verifikace
Ukázka procesu verifikace u brokera XTB

Pokud budou veškeré vámi poskytnuté informace v pořádku, můžete platformu začít bezstarostně využívat. Doba potřebná pro dokončení verifikace se odvíjí od aktuálního vytížení brokera/burzy. Ověření totožnosti může trvat pár hodin, ale i několik dní. Např. v březnu 2020, kdy zájem o obchodování enormně vzrostl, zabral verifikační proces pár dnů.

Shrnutí

Verifikace je proces, který pomáhá bojovat s nelegálními aktivitami. Je standardní součástí většiny burz a brokerů umožňující obchodování přes internet. U renomovaných společností se verifikace nemusíte obávat – zcela zásadní je ale pečlivě vybrat platformu.

Zajímejte se zejména o to, co na danou burzu či makléře říkají ostřílení obchodníci. Zjistěte si, kolik let působí na trhu a zda za sebou nemá nějaké skandály (zejména krádeže finančních prostředků a bezpečnostní úniky). Každou společnost si důkladně prověřte – předejdete tím tak případným problémům!

Další zdroje informací k tématu:

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo