Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Logo MyEtherWallet
Kryptoměnová peněženka MyEtherWallet – Recenze a návod
Logo MyEtherWallet
MyEtherWallet
Logo MyEtherWallet

Kryptoměnová peněženka MyEtherWallet – Recenze a návod

Poslední aktualizace recenze 22. 3. 2024 | Matouš Vondrák
Hodnocení Finex.cz
88 %

Základní informace o MyEtherWallet

V češtině? Ne

MyEtherWallet je velmi známou kryptoměnovou peněženkou stvořenou zejména pro používání Etherea a jeho sítě ERC-20 tokenů. Peněženka MEW funguje jako webová stránka a mobilní aplikace, je však přístupná i ve formě rozšíření do webového prohlížeče. Společně s MetaMask a Trust Wallet se řadí mezi jednu z nejpoužívanějších softwarových peněženek.

Výhodou MEW je její plná podpora propojení s hardwarovými peněženkami. Díky široké škále možností využití MEW je možné s MyEtherWallet získat přístup i na decentralizované burzy či další DeFi aplikace.

V tomto článku si proto nejen dopodrobna rozebereme, co vše MyEtherWallet umí, ale také si vysvětlíme, jak MyEtherWallet založit a používat.

Zdroj: MyEtherWallet.com
Webové stránky MyEtherWallet
Webové stránky MyEtherWallet

Obsah recenze MyEtherWallet

Pro jaké uživatele je peněženka MyEtherWallet vhodná?

MyEtherWallet může sloužit komukoliv, kdo preferuje obchodování primárně s Ethereem a tokeny na ERC-20 síti. Je to favorit mezi spolehlivými a ověřenými softwarovými peněženkami. Její specializace na Ethereum je patrná už ze samotného názvu.

Použití MyEtherWallet se ale nemusí nutně vztahovat pouze na síť ERC-20, ačkoliv je to její primární účel. Ve spolupráci se softwarovou peněženkou MetaMask umožňuje uživateli MyEtherWallet připojení i na jiné ekosystémy s podporou MetaMask.

V základu MyEtherWallet podporuje připojení i na síť BNB Smart Chain (a tím pádem získat přístup i k BEP-20 tokenům) a Polygon Network. Manuálně je však možné se připojit i na jiné ekosystémy, například KuCoin Community Chain nebo Callisto Network. Připojování probíhá přes protokol MetaMask a předchází ho spárování. Nemusíte se ale děsit, pokud ještě úplně nerozumíte všemu, co bylo výše zmíněno. Vše si rozebereme v následujících kapitolách.

Ideální je propojení MEW s hardwarovými peněženkami, což MyEtherWallet klasifikuje také jako jeden z možných způsobů přihlášení.

Poznámka

Pokud jste před rokem 2021 (ještě před programem Trezor Suite) používali původní webové rozhraní peněženek Trezor, určitě jste se s MEW setkali také, protože Trezor sám o sobě správu ERC-20 tokenů neuměl a musel být právě k MEW připojený.

Nabízí se ale i použití i ve webovém rozhraní na notebooku či stolním počítači.

Uživatelské rozhraní peněženky MyEtherWallet

MyEtherWallet disponuje atraktivním uživatelským rozhraním a optimalizací pro mobilní telefony. Oficiálně je peněženka MEW dostupná na operačních systémech Android a iOS. Na následujícím obrázku vidíte rozhraní peněženky MyEtherWallet na mobilním telefonu s Androidem.

Uživatelské rozhraní MyEtherWallet na mobilní aplikaci
Uživatelské rozhraní MyEtherWallet v mobilní aplikaci

Oproti konkurenční peněžence MetaMask, která je ve světe Etherea zlatým standardem, je rozhraní aplikace MEW trochu komplikovanější. Aplikace MyEtherWallet má totiž mnohem více funkcí. Vesměs se ale dá ale říci, že je rozhraní příjemné na pohled a přehledně rozmístěné.

Na hlavní stránce, kterou vidíte na obrázku výše, je k dispozici asi nejdůležitější informace: hodnota zůstatku kryptoměn na vaší peněžence. Pomocí tlačítek Receive a Buy je možné kryptoměny odeslat na jinou peněženku/burzu, obdržet je, popř. je nakoupit.

Níže se nachází lišta pro výběr mezi jednotlivými stránkami. Nejdůležitější ze všeho jsou první dvě – zdejší hlavní stránka zobrazující informace o vaší peněžence a stránka Swap – místo pro vykonávání transakcí a převádění kryptoměn mezi jednotlivými sítěmi.

Nesmíme zapomenout též na horní tlačítko pro výběr používané sítě. Po kliknutí na Ethereum vlevo nahoře se zobrazí volba pro výběr mezi sítí Etherea, BNB Smart Chainu, Polygonu, Ethereum Classic, a tak dále.

MyEtherWallet webové rozhraní
MyEtherWallet webové rozhraní

Z obrázku výše můžete vidět, že webové rozhraní je tomu mobilnímu velmi podobné.

Jak MyEtherWallet funguje?

MyEtherWallet je softwarová peněženka a tím pádem je klasifikována jako hot storage. S tím se bohužel pojí snížená úroveň bezpečnosti oproti cold storage – hardwarovým peněženkám.

Softwarová peněženka je počítačový program a i když jsou všechny v něm informace velmi komplikovaně šifrovány, už z principu vždy existuje nějaké riziko hackerského útoku.

Hardwarové peněženky jsou oproti softwarovým peněženkám přirozeně více bezpečné. Informace o vašich kryptoměnách jsou na hardwarových peněženkách uloženy offline a je tedy mnohem těžší se k nim dostat.

I přesto však může být držení kryptoměn v softwarové peněžence někdy bezpečnější, než jejich ponechání na centralizovaných burzách. Pokud na centralizovaných burzách nějaké kryptoměny máte, vystavujete se riziku hacknutí burzy nebo jiného technického problému, kvůli kterému o vaše kryptoměny můžete přijít (např. krach Mt. Gox).

Z hlediska bezpečnosti a použitelnosti je nejlepší propojení softwarové peněženky s hardwarovou peněženkou. Naštěstí přesně to MyEtherWallet umožňuje a dokonce i oficiálně doporučuje.

Návod: Jak použít peněženku MyEtherWallet?

Na začátku si vysvětlíme založení nové peněženky včetně instalace aplikace a webového rozšíření. Dalším krokem bude vysvětlení základních funkcí jako nákup nových kryptoměn a směna. Na konci si také ukážeme propojení s webovým rozšířením a hardwarovou peněženkou. Tak pojďme na to!

Nabízí se dvě možnosti pro vytvoření peněženky – ve webovém rozhraní nebo v mobilním telefonu. V následujícím návodu se budeme soustředit na založení peněženky na mobilním telefonu a následně na propojení s webovým rozhraním a hardwarovou peněženkou.

A) Stažení aplikace do mobilního telefonu

MyEtherWallet je k dispozici jak pro iOS, tak Android. V následujícím návodu budeme používat verzi pro Android. Zde je k dispozici oficiální aplikace – při instalaci si dejte pozor na podvodné aplikace, které by se mohly tvářit jako ta pravá, ale ve skutečnosti by z vás mohly jen chtít vylákat vaše hesla. Oficiální aplikace má kladné hodnocení, velký počet stažení a odkazy na skutečné vývojáře včetně oficiálních webových stránek.

Po stažení aplikace a jejím prvním spuštění budete ihned vyzváni k založení nové peněženky.

Založení nové MyEtherWallet peněženky
Novou peněženku si založíte kliknutím na Create a free wallet

Dále si přečtěte důležité informace – zejména o opatrném zacházení a nebezpečí odeslání svých mincí na špatnou adresu. Důležitá je také ochrana před phishingem.

Následně přijde na řadu volba PINu, jakožto přihlašovacího hesla do aplikace. Možností je také použít biometrické ověření pro přihlášení (jako např. sken obličeje nebo otisku prstu). Peněženka nyní sama vygeneruje vaši unikátní ETH adresu, zašifruje privátní klíč podle zvoleného PINu a informace uloží na vašem zařízení.

Poslední zmíněná informace je velmi důležitá – jelikož jsou informace o vaší peněžence k dispozici pouze na vašem zařízení, můžete o vše přijít, pokud ztratíte heslo nebo rovnou telefon. Abyste předešli jakýmkoliv nepříjemným situacím, silně doporučujeme zálohovat si peněženku vytvořením 24 místné seed phrase – koneckonců k tomu budete v následujících krocích samotnou aplikací vyzváni.

Poznámka

Seed phrase si poznamenejte na bezpečném místě tužkou na papír. Pokud ztratíte heslo nebo se budete chtít přihlásit z jiného zařízení, budete seed phrase potřebovat. Více informací o seedu naleznete v tomto článku.

Gratulujeme! Nyní máte založenou peněženku a můžete se pustit do nákupu kryptoměn. Pro zpřístupnění všech funkcí MyEtherWallet si však ještě před tím ukážeme propojení s webovým rozhraním.

B) Propojení s webovým rozhraním

Propojení s webovým prohlížečem v zásadě není nutné, pokud si vystačíte s funkcemi nabízenými v aplikaci. Může to být však výhodné pro propojení s hardwarovou peněženkou nebo s rozšířením pro MetaMask – jinou softwarovou peněženkou umožňující obchodování na decentralizovaných burzách.

Možností pro přístup do MyEtherWallet přes prohlížeč je hned několik, v zájmu zachování přijatelné délky tohoto článku si však ukážeme pouze dvě nejdůležitější – přes webový prohlížeč a webové rozšíření (MyEtherWallet i MetaMask).

Přístup přes prohlížeč vyžaduje propojení peněženky přes mobilní telefon.

Poznámka

Existuje i způsob přístupu přes seed phrase při založení peněženky ve webovém rozhraní, tento způsob bohužel nedisponuje vysokou úrovní bezpečnosti kvůli špatnému bezpečnostnímu zajištění při zadávání hesel nebo odesílání zdrojového souboru. MyEtherWallet před ním varuje a doporučuje jej vykonávat pouze zkušenějším a pouze při dodržení několika důležitých pravidel. Zde se proto omezíme pouze na přihlášení pomocí mobilního telefonu.

Pro připojení přes mobilní telefon vyberte možnost propojení aplikace s webovým rozhraním na oficiálních stránkách (první bod v seznamu).

V aplikaci na mobilním telefonu klikněte vpravo nahoře na piktogram fotografického aparátu a naskenujte QR kód zobrazený ve webovém prohlížeči.

QR kód pro spárování s webovým rozhraním
QR kód pro spárování s webovým rozhraním

Nyní by mělo mít webové rozhraní funkční.

C) Propojení s rozšířením ve webovém prohlížeči

MyEtherWallet má ještě navíc své vlastní rozšíření do webového prohlížeče. Pro Google Chrome je ke stažení zde. Připojení je možné provést opět buď přes jednu z voleb na stránkách MyEtherWallet a nebo přes vložení seed phrase. Oproti webové aplikaci ale nenabízí žádné speciální využití.

Zajímavé je však propojení s již několikrát zmiňovaným webovým rozšířením kryptoměnové peněženky MetaMask. Zvláště atraktivní může být, máte-li v úmyslu nakupovat kryptoměny na různých decentralizovaných burzách. Je běžné, že na různé DEX (např. UniSwap nebo PancakeSwap) se připojíte většinou hlavně přes MetaMask. Je možné se připojit i přes jiné peněženky, MyEtherWallet ale podporována nebývá.

Zdroj: pancakeswap.finance
PancakeSwap – MyEtherWallet se v možnostech pro připojení nenachází

MyEtherWallet proto s MetaMask vytvořila spolupráci a umožňuje tyto dvě peněženky propojit. Pro založení peněženky MetaMask postupujte podle návodu. Po jejím vytvoření jednoduše MetaMask s MyEtherWallet propojíte kliknutím na volbu s “browser extension” ve výběru pro připojení. Akci je nutné ještě potvrdit ve vyskakovacím okně v MetaMask. Nyní máte obě peněženky propojené a na decentralizované burzy se můžete přihlásit skrze MetaMask.

D) Propojení s hardwarovou peněženkou

MyEtherWallet nabízí široký výběr hardwarových peněženek. Preferovány jsou samozřejmě ty nejznámější, tedy Ledger nebo Trezor, ale také BitBox02 a další. Pro jejich připojení je ale nutné nejdříve nastavení peněženky ve webovém rozhraní v minulých bodech.

Ve výběru pro připojení ve webovém rozhraní stačí zvolit možnost Hardware Wallets a následně vybrat výrobce vaší hardwarové peněženky. Dále je nutná vaše spolupráce s peněženkou dle pokynů, které zobrazuje.

E) Nákup a převod kryptoměn

Prošli jste úspěšně body výše? Vaše peněženka by nyní měla být připravena k použití a můžete se tedy pustit do nákupu nebo přijetí vašich prvních etherů.

V následujícím odstavci je popsán postup pro nákup a zároveň postup pro převod kryptoměn do vaší peněženky z jiných burz nebo peněženek.

Ethereum můžete nakoupit přímo na hlavní stránce MyEtherWallet kliknutím na Buy Ether vpravo dole, nákup je proveden pomocí zadání informací o kreditní kartě nebo v případě využití iPhonu, přes Apple Pay.

Pohodlný způsob nákupu bohužel kazí relativně vysoké poplatky začínající minimálně na 10 USD.

Poplatky za nákup přímo v peněžence jsou celkem vysoké

Druhé tlačítko Receive zobrazí adresu vaší peněženky pro přijímání kryptoměn. Pokud již ETH nebo jiné kryptoměny držíte, ať už na jiné softwarové peněžence nebo burze, můžete si je přes zobrazenou adresu odeslat na vaši MyEtherWallet. Aplikace vám rovnou zobrazí i QR kód pro snadnější odeslání platby z jiného telefonu.

F) Změna vybrané sítě

MyEtherWallet oficiálně podporuje síť Etherea (ERC-20), BNB Smart Chain, Polygon a Ethereum Classic. Po kliknutí na ETHEREUM v levém horním rohu se zobrazí volba další sítě. Například po přepnutí na síť BSC vypadá rozhraní následovně:

Rozhraní peněženky pro síť BSC

Aplikace funguje v zásadě úplně stejně, pouze operujete s BNB namísto ETH.

Součástí funkcí MyEtherWallet je i integrace Binance Bridge mezi sítí ERC-20 (ETH) a BEP-20 (BSC). Převádět ETH či BNB mezi jednotlivými sítěmi můžete tím pádem přímo v peněžence a není nutné se manuálně připojovat na Binance Bridge jako v případě MetaMask. Binance Bridge je k dispozici v záložce swap, ve které se provádějí veškeré obchody.

G) Provádění směn – záložka Swap

Vizuálně bude rozhraní vypadat trochu jinak podle toho, jakou síť máte zrovna zvolenou. Pro BSC však vypadá následovně:

Záložka Swap pro síť BSC

První volba je integrované obchodování mezi jednotlivými kryptoměnami na whitelistu MyEtherWallet. Po kliknutí na tlačítko Swap tokens pouze vyberete obě kryptoměny, mezi kterými chcete provést směnu. Na následujícím obrázku máme zvolenou síť BNB Smart Chain a můžeme si vybrat mezi směnou BNB a 450+ dalšími kryptoměnami.

Rozhraní pro provádění směn

Po navolení množství měny, kterou chcete za jinou měnu směnit, je automaticky vypočteno množství měny, kterou obdržíte. Nyní už zbývá jen obchod potvrdit pomocí tlačítka dole.

H) Zbylé složky

Záložka Markets nacházející se uprostřed na dolní liště Vám zpřístupní momentální přehled o trhu. V plné síle je však funkční pouze pro síť Ethereum.

Ve všech sítích je k dispozici seznam všech tokenů na whitelistu MyEtherWallet. Prezentovány jsou informace o vývoji ceny v čase, přepočet momentální ceny na vybranou fiat měnu (např. USD) a důležité charakteristiky jako tržní kapitalizace, počet mincí v oběhu, celková zásoba, atd.

Záložka markets pro ETH

Na vrchu je vždy cena Etherea. Zajímavé je přehledné rozdělení do kategorií – např. DeFi měny a stablecoiny. Podobně jako na portálech coingecko.com nebo coinmarketcap.com je vidět i seznam největších nárůstů a poklesů.

Záložka Earn nabízí uživateli možnost staking Etherea na Ethereum 2.0 přes portál staked.us.

Poznámka

Vybrání mincí nastakovaných do Etherea 2.0 zatím není možné a bude záviset na datu uvedení Etherea 2.0 do provozu.

Záložkou úplně vpravo je integrovaný prohlížeč decentralizovaných aplikací běžících na Ethereu.

Poslední 3 záložky mají (kromě stakingu na Ethereum 2.0) pouze informativní charakter a uživateli poskytují funkce navíc. Pro funkčnost peněženky jsou důležité zejména první dvě záložky, kterým jsme se věnovali v řádkům výše.

Pozor na phishing a další podvody!

Kryptoměny jsou prozatím silně neregulované a je velmi důležité dávat si pozor na různé podvody. Uživatelé musí být velmi opatrní, a to zejména při nakládání se svými privátními klíči a seed phrase.

MyEtherWallet je v kryptoměnové komunitě jednou z oblíbenějších peněženek, které bývají mnohdy doporučovány, a proto se podvodníci zaměřují i na ni.

Podobně jako s jinými aplikacemi, kde využíváte seed, vás útočníci budou zkoušet kontaktovat s různými nabídkami nebo se budou vydávat za technickou podporu. Účelem je získání seed phrase k vaší peněžence a tím pádem i přístupu.

Nikdo legitimní po vás nikdy nebude chtít vaši seed phrase. Nikomu ji nikdy nesdělujte a používejte pouze oficiální aplikace!

Podvodníci umí být velmi vynalézaví a nemusí se jednat pouze o podvodné zprávy. Phishing může mít i podobu falešných transakcí nebo vyskakujících upozornění imitujících vaši oficiální aplikaci. Buďte velmi opatrní a pečlivě promýšlejte veškerý krok. V kryptoměnách a zejména DeFi není žádná legální autorita, která by vám kryla záda.

Výhody a nevýhody kryptoměnové peněženky MyEtherWallet

MyEtherWallet je jednou ze softwarových peněženek obsahujících více funkcí a může působit poněkud komplikovaně. Mobilní aplikace je na druhou stranu ale velmi uživatelsky přívětivá a skvěle optimalizovaná. Podívejte se níže na některé výhody a nevýhody.

Výhody

  • Je to bezpečná, plně autonomní softwarová peněženka
  • Kompatibilní s iOS i Androidem, podporuje i více webových prohlížečů
  • Možnost propojení se širokou škálou hardwarových peněženek
  • Data o vašich kryptoměnách nejsou uložena na žádných serverech
  • Propojení s MetaMask umožňuje MyEtherWallet připojit i na různé decentralizované burzy
  • Podpora i dalších sítí, jako BSC či Polygon
  • Podpora biometrického přihlašování na telefonu

Nevýhody

  • Více způsobů založení – proces založení může být matoucí
  • Ve spoustě funkcí je snadné se rychle ztratit
  • Nenabízí dvoufaktorové ověřování uživatele

Zkušenosti uživatelů MyEtherWallet

V době psaní článku má MyEtherWallet na Google Play poměrně slušené skóre s 4,7 hvězdičkami z celkem 5 433 hodnocení. Aplikaci si stáhlo již přes 500 000 uživatelů. Na Apple AppStore má opět hodnocení 4,7, tentokrát z 3 565 psaných recenzí. Na portálu g2.com má MyEtherWallet celkem 29 recenzí s celkovým hodnocením 3,9 z 5.

Uživatelé vesměs sráží hodnocení kvůli moc robustnímu designu. MEW má mnoho funkcí, mnohé jsou však pro kryptoměnovou peněženku téměř zbytečné. V recenzích se často můžeme dočíst o nejistotách v bezpečnosti a míře soukromí při používání webového rozhraní.

Oficiální podpora hardwarových peněženek se ale u uživatelů shledala s velmi kladným přijetím.

Hodnocení Finex.cz

3. místo
88 %
2024

Dobrá peněženka pro nejrůznější tokeny

Peněženka MyEtherWallet nabízí uživatelsky příjemné uchování a jednoduché spravování tokenů na více kryptoměnových blockchainech, zejména pak Ethereum, BNB Smart Chain, apod. Díky propojení s Trezorem můžete navíc zvýšit bezpečnost na maximum. Z naší zkušenosti ale stále trochu pokulhává za konkurencí, jako např. MetaMask.

Přívětivost pro Čechy
Hodnocena je nejen dostupnost českého jazyka a uživatelské podpory či nápovědy, ale také kvalita a spolehlivost překladu, vklad, výběr a obchodování v českých korunách nebo přítomnost pobočky firmy v České republice.

70%

Přívětivost platformy
Hodnocena je především přívětivost platformy, její logické uspořádání, moderní design, rychlost odezvy a dostupnost demo účtu.

95%

Dostupné možnosti
Hodnocení zahrnuje počet dostupných tříd aktiv, celkový počet aktiv, možnost obchodovat české akcie, dostupné obchodní instrumenty a další nadstandardní funkce.

95%

Bezpečnost peněženky
V tomto kritériu je zahrnuta nejen celková bezpečnost peněženky, ale také jednotlivé zabezpečovací prvky, jako například délka seedu, možnost přidat passphrase, nebo zda měla tato peněženka v minulosti nějaké problémy.

95%

Důvěryhodnost značky
Hodnocení důvěryhodnosti zahrnuje dobu působení dané značky, velikost její uživatelské základny, názory našich čtenářů, prohřešky značky v minulosti (např. pokuty) a hodnocení našich čtenářů.

85%

Více informací o MyEtherWallet

Jméno firmyMyEtherWallet
Základní informace o brokerovi
V češtině?
Webová stránkahttps://www.myetherwallet.com/
Počet aktiv5000
Důležité informace pro investora
Dohled ČNB
Demo účet
W-8BEN formulář
Pojištění vkladů
Poplatky za obchodováníPři nákupu kartou vysoké poplatky
Ohodnoťte společnost MyEtherWallet
0
0

Autor

Bývalý šéfredaktor, softwarový architekt a nadšenec do kryptografie, kyberbezpečnosti a blockchainu. V rámci Finexu se zaměřuje zejména na technická témata v oblasti kryptoměn. V současnosti působí také jako správce financí v rámci investiční skupiny Icecaps Capital, v níž se zaměřuje na využití strojového učení v algoritmickém obchodování.

Kryptoměny považuje za platidlo budoucnosti řešící řadu problémů s centralizovanou náturou existujících platebních prostředků. DeFi svět považuje za úchvatný a nabízející spoustu skvělých příležitostí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.