Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Co jsou to meme coiny a jak fungují? Je vhodné do nich “investovat”?

Publikováno
Co jsou to meme coiny a jak fungují? Je vhodné do nich “investovat”?
Zdroj: blog.mexc.com

Jestli v kryptoměnách existuje něco, co dokáže rozvířit vášnivou debatu, která během okamžiku rozdělí diskutéry na dva tábory s naprosto odlišnými názory, tak jsou tím bezpochyby meme coiny.

Jak název napovídá, jde o kryptoměny inspirované internetovými memy a mnoho z nich vzniklo v podobném duchu, tedy jako vtip.

Ačkoliv se může zdát, že se v kryptoměnách jedná o novinku, jelikož největší popularitu tato krypto aktiva získala v roce 2021, tak opak je pravdou. Dogecoin, nejznámější a nejúspěšnější meme coin se psí tématikou, vznikl již v roce 2013. Co to meme coiny jsou, co nabízí a vyplatí se do nich investovat? Dozvíte se v tomto článku.

Meme kryptoměny – obsah článku

Co jsou to meme coiny?

Meme coiny jsou kryptoměny inspirované internetovými memy, přičemž tématice se meze nekladou. Asi nejvíce viditelné typy jsou následující:

 • Zvířecí meme coiny – Nejvíce oblíbená zůstává psí tématika, např. Dogecoin, Floki Inu nebo Shiba Inu.
 • Meme coiny zaměřené na osobu Elona Muska – Často se objevují i parodické meme coiny na tweety Muska, např. ElonGate, Dogelon Mars.
 • Hybridní meme coiny – Kombinují funkcionalitu meme coinu a dodatečnou utilitu (DeFi, NFT), např. Hoge Finance, Gaming Doge.

Specifickou záležitostí meme coinů je silné řízení ze strany komunity, která má zásadní vliv na marketing projektu, vývoj i samotnou hodnotu kryptoměny. S tou ale často hýbají i jiné aspekty – média, influenceři na sociálních sítích či nálada komunity jako takové. To platí pro pohyby v obou směrech – v roce 2021 si Dogecoin připsal téměř 7 400 %, nicméně o pár měsíců později zaznamenal volný pád o 70 %.

Za vzestupem slávy meme coinů bezpochyby stojí vlna “meme akcií” společností GameStop (GME) a AMC Entertainment (AMC) na konci roku 2020, kdy komunita WallStreetBets na platformě Reddit během pár měsíců vypumpovala ceny těchto akcií na několikanásobky. Tento trend se následně přesunul do krypto trhu.

Jak meme coiny fungují?

Meme coiny fungují jako každá jiná kryptoměna, plně využívají výhod blockchainu a související technologie. CoinMarketCap udává, že existuje bezmála 319 meme coinů. Celkový počet bude nicméně mnohem vyšší, jelikož portál neuvádí všechny nové meme coin projekty.

Meme coiny můžeme rozdělit do tří kategorií:

Společným prvkem téměř všech kategorií je vysoká inflace a obrovská zásoba tokenů, která je mnohdy úplně neomezená. Díky tomu působí jejich cena jako nízká a výhodná – protože “co kdyby tyto tokeny jednou vystoupaly aspoň na jeden dolar…

Několik meme coinů vsadilo ale na opačný extrém, kdy je naopak příliš malá zásoba a fixní či deflační mechanismus pálení tokenů, ale jedná se spíše o výjimky. Příkladem může být relativně nový meme coin Cathor na blockchainu Hathoru s limitovaným množstvím 30 000 tokenů.

Dalším podobným prvkem meme coinů je, že většina nemá téměř žádnou utilitu v porovnání s jiným sektorem krypto trhu jako DeFi, chytré blockchainy nebo NFT.

Příklady nejznámějších meme coinů

V příkladech si rozebereme tři známé meme coiny a popis jejich vlastností.

Dogecoin (DOGE)

Zdroj: highbrow-lowbrow.com
meme Doge
Meme Doge – Kryptoměna Dogecoin (DOGE)

Králem všech meme coinů je bezpochyby Dogecoin, který v roce 2013 vznikl z internetového memu “doge“: obrázek psa plemene shiba inu mluvícího písmem Comic Sans.

Myšlenka meme coinu se začala nejprve šířit po platformě Redditu, kde Dogecoin získal své první fanoušky. Následně na téže platformě posloužil jako prostředek platby – fanoušci se mezi sebou začali odměňovat za vtipné příspěvky či komentáře, k tomuto účelu posloužila vzniklá kryptoměna.

Dogecoin se dá těžit díky využití konsenzu Proof-of-Work, stejně jako nejznámější kryptoměna Bitcoin. Kryptoměnoví těžaři používají počítače k řešení výpočetně náročných úkonů, aby zpracovávali transakce a zaznamenávali je na blockchain. Kryptoměna disponuje neomezeným množstvím coinů, což má za následek i vysokou inflaci. Udává se, že každý rok vzniká zhruba 5 bilionů nových mincí, přičemž množství v oběhu během psaní článku sčítá 123 bilionů dogecoinů.

Kryptoměna se těší velkému zájmu, a to jak ze strany celebrit, tak i světových medií. Nejvíce viditelným fanouškem je miliardář Elon Musk, který v jednom ze svých příspěvků přirovnal Dogecoin ke “kryptoměně lidí”.

Nemluvě o zveřejněných velkých cílech, že by mohla být kryptoměna využívána pro platby v jeho společnostech, tedy Tesla a SpaceX.

Elon Musk se s trochou nadsázky stal “otcem” Dogecoinu, což mělo za následek vznik mnoha memů, nad kterými se v tweetech pobavil i samotný Musk. Stinnou stránkou věci mezi zvýšenou popularitou kryptoměny bylo, že si řada lidí zájem Muska a médií vyhodnotila jako skvělou investiční příležitost, což při velkém pádu v květnu 2021 pro tyto lidi znamenalo citelné finanční ztráty.

Zdroj: instaforex.com
Musk propagace Dogecoinu
Miliardář Musk projekt dlouhodobě podporuje

Kryptoměna má uplatnění v platbách, převodech a je možné ji těžit. Uvidíme, jakou další utilitu tento nejznámější meme coin v budoucnu získá.

Shiba Inu (SHIB)

Zdroj: coinquora.com
Shiba Inu meme coin
Kryptoměna Shiba Inu (SHIB)

Shiba Inu je nadějný konkurent kryptoměny DOGE. Pseudonymní zakladatel Ryoshi jej dokonce nazval jako “zabijáka Dogecoinu”.

Tento novější meme coin (2020) obsahuje propracovaný ekosystém, který rozšiřuje utilitu tokenu:

 • Shiba Inu (SHIB) – Primární kryptoměna (ERC-20), která funguje jako prostředek směny. Kromě toho je SHIB aktivně deflační prostřednictvím spalování mincí a má omezené množství tokenů.
 • Leash (LEASH) – Dodatečný token, jenž má omezenější množství, k dispozici je pouhých 107 647 kusů. Používá se k poskytování odměn za staking.
 • Bone (BONE) – Další token ekosystému má 250 milionů mincí. Umožňuje těm, kteří používají Shiba Inu, hlasovat o různých návrzích týkajících se mimo jiné správy měny, jedná se tedy o governance token.

Vraťme se k tokenu BONE, jeho platforma poskytuje mnoho zajímavých DeFi funkcí. Jedná se vesměs o decentralizovanou burzu s přídavnými funkcemi. Na Shibaswapu je možné swapovat (směňovat) tokeny, poskytovat likviditu, získávat odměny formou yield farmingu či stakingu a na závěr se účastnit zmíněného hlasování. Ačkoliv má platforma pár technických nedostatků, jako celek působí jako solidní decentralizovaná aplikace.

Kromě všeho vypsaného Shiba Inu disponuje silnou komunitou, která se ukázala jako odolná i vůči nepříjemné záležitosti, kdy spoluzakladatel Etherea, Vitalik Buterin, spálil 40 % existujících tokenů v hodnotě téměř 7 miliard dolarů.

Poznámka

Doplnění: Tvůrci Shiba Inu zaslali v květnu 2021 Buterinovi zhruba 50 % celkového množství tokenů. Důvod byl prostý, šlo především o marketingové zviditelnění. Buterin nicméně o tokeny nestál, a tak se rozhodl, že je jednoduše “spálí” – tento proces proběhl tak, že orientačně 410 bilionů mincí SHIB poslal na adresu, k níž nikdo nemá přístup, a tím je stáhl z oběhu.

Nutno podotknout, že Buterin část Shiba Inu tokenů zaslal na dobročinné účely: 50 bilionů SHIB (v té době v hodnotě kolem 1,1 miliardy dolarů) daroval indickému fondu COVID Relief Fund.

Meme coin Shiba Inu nabízí oproti svým konkurentům dodatečnou utilitu, která se může projevit v budoucí ceně tokenu. Nevýhodou je i nadále gigantická celková zásoba tokenů. Jestliže bude chtít Shiba Inu uspět, tak bude muset řešit záležitost spalování tokenů intenzivněji.

SafeMoon (SFM)

Dalším z řady relativně známých meme coinů je SafeMoon prezentující se pod úsměvným sloganem “safely to the moon”. Jedná se o token běžící na blockchainu BNB Smart Chain. Účtuje si 10% poplatek za všechny nákupy a prodeje, přičemž 5 % z nich je přerozděleno držitelům tokenu a 5 % směřuje do peněženek autorů tokenu.

Tento meme coin (ačkoli by jeho tvůrci svůj projekt možná tak nenazvali) zažil v dubnu 2021 mánii, která se projevila šíleným nárůstem ceny o 20 000 %. Od té doby je ovšem v konstantním poklesu i přes veškeré vychytávky, kterými se projekt chlubil.

Poznámka

Upozornění: Na konci roku 2021 vývojáři původní token SAFEMOON opustili a spustili nový s tickerem SFM.

Podíl na úspěšné vlně SafeMoonu mělo:

 • Nový blockchain BNB Smart Chain, který byl spuštěn v září 2020 jako alternativa k blockchainu Etherea. Důsledkem byly levnější poplatky, rychlejší transakce a jednodušší způsob vytvoření meme coinu.
 • Zalistování na známé centralizované burzy, zde nemohla chybět Binance, jedna z největších.
 • Velký zájem ze strany influencerů; na propagaci tokenu se podílel Youtuber Logan Paul, americký zpěvák Nick Carter nebo třeba rapper Lil Yachty.
 • Oblíbenost u drobných investorů, kteří díky chytrému kontraktu tokenu získávali pasivní příjem ze získaných 5 % poplatků.

Nový SafeMoon (SFM) momentálně drží více než 2,5 milionů držitelů a více než 50 milionů dolarů je uloženo v likviditě tokenu. Token obsahuje, podobně jako Shiba Inu, deflační mechanismus, díky jemuž se povedlo spálit přes 400 bilionů tokenů.

Úspěch meme coinu okomentovalo i mnoho finančních odborníků. Ti token přirovnali k Ponzi schématu, kde zisky raným investorům byly vypláceny pouze příchozími investory, kteří očekávali podobnou míru návratnosti.

Vyplatí se “investice” do meme coinů? Je to bezpečné?

Nezpochybnitelným důvodem, proč lidé meme coiny vyhledávají, je absolutní cena jejich tokenu, která je, ve většině případů, v řádu centů nebo dokonce zlomků centů. Představa toho, jak by se investice zhodnotila v moment, kdy by cena dané kryptoměna vyrostla byť jen na pouhý 1 dolar, je velmi lákavá.

I méně zkušený investor ovšem ví, že tato úvaha není správná, protože jde spíše jen o psychologický efekt. Dotyčný sice nakoupí statisíce až miliony tokenů za pár dolarů, ale přehlíží podstatný význam tržní kapitalizace kryptoměny.

V praxi to znamená, že aby se Dogecoin dostal na např. hodnotu 10 dolarů za minci, tak by musel x krát překonat tržní kapitalizaci Bitcoinu.

Poznámka

V číslech: Pro lepší představu si to můžeme ukázat na cenách kryptoměn v době psaní článku.

Při psaní článku tržní kapitalizace Bitcoinu dosahuje zhruba 402 miliard dolarů a dogecoinů je v cirkulaci kolem 132 miliard. Jednoduchá trojčlenka nám ukáže, že aby měl Dogecoin stejnou tržní kapitalizaci jako Bitcoin, musel by stát minimálně 3 dolary. Do těchto úrovní má, zatím, celkem daleko – v době výpočtu se obchodoval za 0,07 dolaru, nejvyšší ceny 0,7 dolarů dosáhl v květnu roku 2021.

U dalších meme coinů, např. Shiba Inu, je rozdíl ještě masivnější. Aby cena Shiby vyrostla na pouhý jeden cent, musela by tržní kapitalizace tokenu být minimálně 14x větší než Bitcoinu, a to v rámci cen v době psaní článku.

Toto jsou přinejmenším astronomické cíle, nic však není nemožné. Zdali má některý z meme coinů šanci překonat několikanásobně tržní kapitalizaci Bitcoinu necháme na uvážení každého investora.

Je též nutno podotknout, že do úvahy výše nezahrnujeme inflaci.

Každá nová vygenerovaná mince musí mít z dlouhodobého hlediska svého kupce, pokud jej nemá, tak z důvodu větší nabídky na úkor poptávky klesá na hodnotě.

Dalším důvodem, proč brát meme coiny obezřetně, je bezesporu fakt, že jde o velkou a čistou spekulaci. Ano, je pravda, že meme coin dokáže udělat vysoké násobky naší investice, nicméně nových meme coinů denně přibývá několik desítek – jak v takovém šumu poznáme budoucího leadera sektoru meme coinů?

Na druhou stranu, můžeme vidět, že některé společnosti začínají meme coiny akceptovat jako možnou formu platby. Nejen Tesla od Elona Muska, ale např. i AMC (síť kin) nebo GameStop. Zároveň se např. Shiba Inu snaží prorazit i do metaverse, má v tomto směru šanci zaútočit na přední kryptoměnu ApeCoin?

Výše vypsané příklady nabízí meme coinům přidanou utilitu, která se může projevit na jejich ceně. Celková hodnota sektoru s meme coiny se uvádí kolem 18 miliard dolarů. Více než 60 % této hodnoty pochází z Dogecoinu, zatímco 35 % se nachází v meme coinu Shiba Inu.

Zdroj: crypto.com
Výnosnost kryptoměn
Výnosnost meme coinů od jejich vzniku, data k 9. březnu 2022

Rizika investice do meme coinů

V sektoru se bohužel vyskytuje mnoho podvodů, které můžeme zařadit mezi:

 1. Rug pully – Vývojářský tým náhle opustí projekt a prodá nebo odebere veškerou jeho likviditu. To znamená, že kryptoměna spadne doslova o celou hodnotu, jelikož z důvodu odebrané likvidity ji nelze na žádné burze prodat. Příkladem rug pullu může být např. kryptoměna Squid Game (SQUID), kde anonymní tvůrci po zhodnocení 310 000 % stáhli veškerou likviditu z oběhu, čímž z projektu vytáhli peníze všech investorů a kryptoměnu jako takovou poslali na “nulu”.
 2. Honeypoty – Jako honeypot je souhrnně označován podvodný projekt, který jakýmkoliv způsobem znemožní, ať už částečně, nebo kompletně, prodej mincí. Existují různé způsoby, jak toužebného stavu může útočník docílit, např. bezpečnostními dírami v Solidity (nejrozšířenějším programovacím jazyku smart kontraktů) nebo speciální funkcí znemožňující prodej komukoliv jinému než autorovi kryptoměny. Ať už se jedná o jakýkoliv druh podvodu, projekt je pro investora jakousi pastí, z níž nemůže uniknout (nemůže tokeny prodat) – proto honeypot, neboli nádoba s medem, v níž investor pomyslně uvízne.

Ukázka zmíněného rug pullu kryptoměny Squid Game (SQUID) v přímém přenosu:

Kde meme coiny koupit?

Meme coiny lze kupovat, prodávat a obchodovat jako jakýkoli jiný druh kryptoměn. Ty největší meme coiny (Dogecoin, Shiba Inu nebo Dogelon Mars) najdete na světových centralizovaných burzách jako např. Binance, KuCoin nebo Coinbase.

Favorit redakce

Výhody
 • Opravdu propracovaná a funkční platforma
 • Nízké poplatky
Nevýhody
 • Kontakt zákaznické podpory bývá složitý
 • Platforma může na nové uživatele působit příliš složitě

Ne všechny meme coiny jsou dostupné k nákupu na centralizovaných burzách. Mnoho z nich, zejména nově vzniklé meme coiny, jsou prvně zalistované na decentralizovaných burzách jako Uniswap (decentralizovaná burza pro Ethereum) a PancakeSwap (decentralizovaná burza pro BNB Smart Chain).

Při volbě této možnosti je k nákupu nutné zjistit kód kontraktu kryptoměny, ten je vždy specifický. Nejspolehlivějším způsobem je jeho vyhledání na prohlížeči daného blockchainu – pro Ethereum etherscan.io, pro BNB bscscan.io. Předem počítejte s transakčními poplatky, v závislosti na zvoleném blockchainu se mohou dosti lišit.

Výhody a nevýhody meme coinů

Investice do meme coinů je většinou motivována vidinou rychlého zisku. I když je možné při chycení té “správné vlny” nalézt meme coin, který se v krátkém čase několikanásobně zhodnotí, statistika neomylně říká, že je to spíše výjimkou. Z hlediska rizikovosti však investice do meme coinů patří k těm nejhorším.

Výhody meme coinů

 • Virální dosah: Meme coiny se spoléhají primárně na sílu marketingu a samotné komunity. Pokud si získají srdce veřejnosti, jejich vliv sahá enormně daleko. Největší ikonické meme coiny se do povědomí celé populace dostaly takovým způsobem, že je znají i lidé, kteří o kryptoměnách před tím ani neslyšeli. Takový masivní hype může krátkodobě pomoci s růstem ceny, to ovšem netrvá příliš dlouho. K přesycení trhu dochází zpravidla velmi rychle.
 • Silná komunita: Jak již bylo zmíněno v minulém bodu, meme coiny kolem sebe dokáží vybudovat masivní komunitu. Ta spojuje lidi se stejným zájmem a projekt může ještě více posunout. Příkladem může být např. Shib army.
 • Utilita některých meme coinů: Ačkoliv je většina meme coinů bez utility, trend se zjevně mění. Nové meme coiny se snaží od těch původních diverzifikovat a k meme potenciálu, který může být od jejich větších a starších konkurentů už částečně vyčerpán, se snaží přidávat další smysl. Tím může být např. propojení se světem NFT, tvorba vlastního metaverse (např. SHIB – The Metaverse).
 • Mírná adopce: I přes zjevný recesní podtext můžeme u nějakých světových společností vidět, že meme coiny nějakým způsobem využívají, příkladem může být např. Tesla nebo AMC. Na obrázku níže naleznete Cyberquad od Tesly, který si můžete koupit za DOGE.
Zdroj: shop.tesla.com
Čtyřkolka pro děti za Dogecoin
Čtyřkolka pro děti za Dogecoin

Nevýhody meme coinů

 • Většinou bez utility: Smyslem meme coinů není v drtivé většině případů nic jiného, než recese a odkaz na nějaký internetový meme. Přidané utility jsou většinou viditelně “umělé” s cílem dát kryptoměně i nějaký jiný smysl, když hype kolem meme vyhasne.
 • Extrémní volatilita ceny: Kryptoměny jsou samy o sobě volatilní, u meme coinů to ovšem platí několikanásobně. Jejich silná závislost na sentimentu a míře propagace z nich většinou tvoří pump n dump projekty. Největší meme coiny (Dogecoin, Shiba Inu) už jdou spíše ruku v ruce s celkovým kryptoměnovým trhem, ovšem ty menší, např. nově spuštěné, jsou na počátečním marketingu a přijetí komunity velmi závislé.
 • Neomezená zásoba mincí a inflace: Masivní zásoba mincí, která je většinou neomezená, je jedním ze společných aspektů většiny meme coinů. Velká míra mincí v oběhu má za následek nízkou úroveň ceny, mnohdy v řádech tisícin haléřů. To tvoří dojem, že je meme coin “na svém začátku” a do budoucna se určitě zhodnotí, alespoň trochu. Taková mylná úvaha mnohých začínajících investorů ovšem nebere v potaz skutečnou tržní kapitalizaci kryptoměny. Situaci dále zhoršuje i inflace meme coinu, jež k neomezené zásobě neodmyslitelně patří.
 • Vysoká koncentrace podvodů: Je obtížné věrohodně napodobit projekt přinášející významné technologické inovace, naopak je velmi jednoduché napodobit projekt založený čistě na marketingu a nějakém internetovém symbolu. Proto existuje meme coinů nepřeberné množství a je evidentní, že většina z nich vznikla pouze za účelem vydělat na retailu. Mějte se proto při výběru na pozoru, zkoumejte tým, názory ostatních investorů či historii transakcí.

Závěr a shrnutí memecoinů

Éra meme coinů stále pokračuje, své nadšence a investory si drží i v těžkých časech kryptoměnového trhu. Před investicí do meme coinů zvažte výhody, nevýhody a neváhejte si udělat vlastní průzkum. Mějte na paměti, že meme coiny jsou extrémně volatilní, a i když vám některý může vygenerovat slušné násobky investice, tak mnoho z nich zanikne po pár měsících.

Zdroj: crypto.com
Populární meme coiny
Populární meme coiny

Nový trend meme coinů začíná přinášet dodatečnou utilitu. Projekty začínají do svých produktů zahrnovat i NFT a metaverse. Zdali mají meme coiny stále budoucnost a budou si stejně slibně dařit i v dalších bullmarketech ukáže čas. Jejich integrace do NFT a metaverse může časem přinést zajímavé výsledky.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Jsem nezávislý krypto nadšenec. O svět kryptoměn se aktivně zajímám od roku 2018.

Přináším informace o krypto novinkách, analýzy a zajímavosti ze sektoru NFT.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.