Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Kryptoměny » IOTA (IOT) – Kurz, peněženka, kde koupit, těžba

IOTA (IOT) – Kurz, peněženka, kde koupit, těžba

Koupit!
Základní info o kryptoměně IOTA
Jednotka MIOTA Max. počet tokenů 2 779 530 283
Vytvořeno 2015

IOTA je kryptoměna postavená na základě distribuované účetní knihy. Na rozdíl od ostatních kryptoměn ale nevyužívá klasické blockchainy (jako např. všem známý bitcoin), ale pracuje s novou bezblokovou technologií DAG, která se označuje také jako „TANGLE“.

Tangle umožňuje fungování sítě bez transakčních poplatků a bez limitů, které by určovaly, kolik transakcí je maximálne možné provést za sekundu. V této síti neexistují žádní těžaři, protože transakce může potvrzovat každý držitel a uživatel protokolu IOTA. Aktuální cena IOTA je $0,43

Obsah článku o IOTA

1.Historie a vývoj IOTA2.Peněženka na IOTA3.Jak a kde IOTA koupit?4.Graf IOTA5.Diskuze o IOTA

Protokol stanoví, že při odeslání jedné transakce váš počítač zpracuje a potvrdí dvě jiné transakce. Tak prakticky nikdy nebudete na žádnou transakci muset čekat. Tato technologie má jednu velkou přednost, a sice tu, že čím více síť používá, tím funguje rychleji a bezpečněji. IOTA funguje jako peer to peer síť, která byla navržena pro internet věcí, což je asi ta nejzásadnější informace.

Cílem systému IOTA je poskytnout přesun hodnot a dat mezi sebou zdarma a rychle, což by umožnilo každému spotřebiči či vozu připojenému do sítě IoT být pronajato či používáno efektivně i důvěryhodně.

Historie a vývoj IOTA

Vývoj kryptoměny IOTA začal již v roce 2015 a už na konci téhož roku došlo k vydání všech tokenů, které až do roku 2017 byly používány pro beta-testing. Tokeny získala komunita, přičemžvývojářům “prý” nezůstal žádný. Tokeny jsou tedy předtěžené, nedělitelné a uživatelé je k používání sítě nepotřebují. V oběhu je celkem 2 779 530 283 milionů tokenů. Tento počet se nijak nemění a ani měnit nebude.

Počet zařízení, které budou v budoucnu připojeny do stejné sítě, v příštím desetiletí přesáhne dle odhadů odborníků 50 miliard. A právě v této síti na sebe napojených zařízení, funguje digitální měna (token) IOTA jako prostředek pro předávání dat.

S rostoucím počtem zařízení, které by tyto tokeny v budoucnu měly používat, roste i poptávka po nich = jejich cena. Kryptoměnu v roce 2015 představil spoluzakladatel David Sonstebo a je označovaná jako kryptoměna třetí generace.

Pujde kurz IOTA stále nahoru? Čtěte dál!

IOTA nemá poplatky

Momentálně neexistuje žádná jiná kryptoměna, která by měla jako silnou stránku tzv. mikrotransakce, tedy posílání peněz v tak malých objemech. IOTA tento problém vyřešila a dnes tvoří podstatnou část internetu. V roce 2016 do tohoto projektu investovala společnost Outlier Ventures Capital nemalou sumu.

Obrovskou předností je, že nemá tato kryptoměna žádné poplatky. Nezáleží přitom na velikosti transakce. Takzvaní Nodes jsou místo toho motivováni k účasti na potvrzování a tvoření transakcí jinými nodes. Aby se předešlo útoku hackerů a spam attack, používá weight mechanismus. Transakce jsou potvrzovány s ohledem na jejich váhu. Tato váha přitom odpovídá množství práce, kterou každý node investuje do transakce.

Od ostatních kryptoměn se tato liší tím, že se soustředí především na internet věcí. Jedná se o IoT koncept, který zahrnuje globální network zařízení jako jsou domácí spotřebiče, auta, atd. Schopna komunikovat či obměňovat data. Je možné je tak na dálku monitorovat a rovnež i kontrolovat.

Iota Reddit

Spoustu důležitých informací o IOTě můžete získat na redditu, nebo IOTA Forum.

Peněženka na IOTA

Lidé IOTU často prodávali hlavně proto, že ještě systém není úplně dokonalý. Tansakce byly často zaseknuté i na několik dní a oficiální peněženka na IOTA v nedohlednu. Ovšem pár týdnech následoval další růst na nové maximum hlavně poté, co IOTA Foundation představili první funkční IOTA peněženku. Více info najdete zde.

Jak a kde IOTA koupit?

Digitální měny a token je možné koupit či prodat prostřednictvím internetoveých burz a směnáren. IOTA je méně známou kryptoměnou a je jí nesnadné sehnat, na rozdíl od Bitcoinu. Složitý je nejen nákup, ale také uchování mincí. Výběr virtuálních peněženek podporujících tuto kryptoměnu je značně omezený.

Seznam burz, které IOTA prodávají najdete zde. Já osobně používám Bitfinex a jsem spokojený. Všechny IOTA, které vlastním, mám momentálně na svém účtu Bitfinex, ale brzy si je přesunu do nově vznikající peněženkly.

Graf IOTA


Budoucnost IOTA

V červenci roku 2017 byla přidána na burzu Bitfinex. 13. řervence 2017 ji bylo možno nakoupit za 0.5 USD za MIOTA. Jak si můžete všimnout, momentálně se ještě kupují tokeny IOTA po milionech, tedy po MIOTÁch. I cena se tedy uvádí v poměru ku jedné Miota.

Poté, co IOTA oznámila uzavření partnerství spojené s vývojem datového tržiště se společnostmi Microsoft a Samsung, vzrostla její tržní hodnota o 12 miliard dolarů. Ve středu 6. 12. 2017 se cena za kryptoměnu vyšvihla na historické maximum 5,5 USD.

Ještě v úterý se dala nakoupit za 2,78 USD. V současné dobe je jedním ze 7 největších digitálních aktiv z pohledu tržní kapitalizace hned za Ethereem, Litecoinem a Bitcoin Cash. Na chvíli přeskočila i kryptoměnu Ripple, která si ovšem po pár dnech své vedení vzala znovu po tom, co její cena narostla na 400%.

Další vývoj IOTA

Co si myslíte Vy? Napište nám do komentářů níže!

Náš názor je takový, že IOTA je velice průlomovou technologií. Bohužel ale trochu předběhla dobu a momentálně pro ni není úplně reálné využití. Na tom se však pracuje a všimnout si toho můžete hlavně na firmách, které s IOTA navazují spolupráci.

Mezi těmito firmami nechybí ani Microsoft, Samsung, nebo např. BOSCH.

Já IOTU vlastním a zárověň postupně dokupuji. Myslím si, že doba, kdy bude jedna MIOTA stát okolo 50 USD není daleko.

stars
89 %
IOTA
Velice ambiciozní projekt spojující věci připojené k internetu, který se však teprve rozjíždí.
  • IOTA je na určitých místech již využívána
  • Super rychle a levné transakce
  • Dobře škálovatelný systém
  • Nevyužívá možností smart-contractů

✅ KryptoměnaIOTA
✅ JednotkaMIOTA
✅ ZakladatelDavid Sønstebø, Dominik Schiener aSergey Ivancheglo
✅ Vytvořeno2015
✅ Webové stránkyhttps://www.iota.org/
✅ Lze těžit?
✅ Typ těžbyKryptoměna IOTA nelze těžit
✅ Tvorba blokuNemá bloky

Diskuze k tomuto článku: 5 komentářů
Magazín Finex

Novinka: Dne 2. 11. 2018 bylo oznámeno, že hardwarová peněženka Ledger podporuje uchovávání tokenů kryptoměny IOTA.

Ondra

Dobrý den na fb jsem četl komentář a rád bych znal Váš názor. Předem děkuji za odpověď.

OTA vs Bitcoin:

– IOTA je kompletne, 100% premined. Mne už aj pri Dash vadi tých pár %. Pre porovnanie: pri bitcoine prvý milión coinov už ma pravdepodobne stratený privátny kľúč. Ťažené pritom boli až po ohlásení siete​, teda zapojit sa mohol ktokolvek​ (​dokazom je ​odkaz ​titlku článku z Times v Genesis bloku ‘Chancellor on brink of second bailout for banks’).

– IOTA ma taký slabý PoW výkon siete, že bez centralizovanych prvkov (koordinator) sa na ňu da zaútočit mining rigmi. Pre porovnanie: aby niekto zaútočil na bitcoin, potrebuje toľko el. energie, koľko je spotreba v SR. A k tomu potrebujes neskutočne množstvo špecializovaných zariadení, ktoré 1) nevyvinies 2) nekúpiš toľko.​ Ja si rad zaplatim 1,66 USD za bezpecnu tranzakciu (napr. tato v bloku, ktory vznikol prave v case pisania tohto textu: https://blockchair.com/…/2fb42cfa752690942b0c9c48c55effec8a…).

– Ked 1,66 USD zaplatim za otvorenie LN kanalu v BTC, alebo presun do sidechainu​, je tato suma smiesna. V sidechaine mozem fungovat napriklad aj na “tangle” na ktorom bez IOTA (ak IOTA umozni 2way-peg, ako bitcoin umoznuje uz dnes, co znamena, ze je lubovolne rozsiretelny o dalsie funkcie bez nutnosti zasahovat do samotneho BTC protokolu). Ano, nie vsetky tieto novinky su uz spustene, napriklad na LN sa caka, ale ved to nema ani IOTA (velmi odporucam precitat: http://codesuppository.blogspot.sk/…/12/iota-tangled-mess.h…).

– IOTA je kompletne závislá na jednom teame. Navyše neschopnom teame, ktorý si navrhol vlastnú a navyše nefunkčnu hashovaciu funkciu, na kritiku reagovali divne (“nebola to chyba, bol to umysel, aby sme mohli utocit na klony IOTy”). Okrem tejto hashovacej funkcie nadalej pouzivaju niektore divne, v praxi menej overene pristupy (ktore by nemuseli, len si komplikuju zivot a su nachylne na chyby). Bitcoin ma na githube 500 prispievatelov, iota 20. K Bitcoinu riesia kopec dalsich veci ine teamy (pre LN existuju 3 implementacie od 3 dalsich teamov v inych repozitaroch, pre smartcontract (RSK) dalsi team, atd). IOTA team casto klame (vymyslene partnerstvo s Microsoftom, reakcia na chybu v hashovacej funkcii). A kto klame, aj kradne (vid premined) :-))

– 100mil EUR majú na marketing, Bitcoin nic take nepotrebuje, cely ekosystem vyrastol z 0 na 10k+ dolarov len sam. Diskusie o technickych detailoch IOTY su zaplnene prispievatelmi, ktori sa snazia “vypumpovat” tuto menu, opakuju marketingove terminy o tom, ako je IOTA skalovatelna, lebo: “nie je to WinXP ako bitcoin, ale moderny tangle”, “je nekonecne skalovatelna” (uh!!!, nekonecne? vzdy je nejaky limit, siet, procesor, disk…), je quantum secure (ked to tvrdi niekto s deravou hashovacou funkciou:-)) atd. Mne osobne to pripomina nieco medzi OneCoin a brainwashed nabozenskym kultom.

– IOTA v skutocnosti neriesi skalovatelnost. Ak chcete vytvorit novu tranzakciu, musite si nahodnym vyberom vybrat 2 neoverene tranzakcie a overit ich (vasa tranzakcia na ne musi odkazovat). Ako overite 2 neoverene tranzakcie? Tak isto ako v blockchaine: potrebujete evidovat nieco ako evidenciu “uctov” (UTXO v BTC, balances v ETH), na to potrebujete poznat cely tangle (citujem: “our nodes keep receiving all transactions and sharing them among us”). Teda jedny data skopirovane na kazdy uzol (jediny rozdiel od blockchainu: nie su v kazdom momente na kazdom uzle rovnake data). Aby sa zabranilo nutnosti cakat na chybajucu tranzakciu v tangle (kym mi po sieti pride), nerobi sa overovanie ihned, ale az ked ide moj uzol poslat do siete novu tranzakciu. Teda na dalsie uzly sa preposielaju vsetky tranzakcie (aj nevalidne, overi sa len dostatocnost PoW-u = dalsi attack vector).
Klucove vsak je, ze aj tangle ma “jedny data skopirovane na kazdy uzol”. Toto nie je skalovatelne! Preco ma byt meranie teploty v mojej obyvacke ulozene na tisickach serverov? Naopak, v BTC to LigtningNetwork vyriesi tak, ze si napriklad otvorite kanal so svojou burzou a mozete si len 1:1, alebo peer-to-peer (ako v Satoshiho vizii) posielat medzi sebou podpisane tranzakcie podla lubovole. Na ziadny uzol to nejde! Toto uz skalovatelne je, lebo je to v principe e-mail, kde si 1 s 1 clovekom posiela spravu (a mozno prebehne cez par dalsich SMTP serverov, presne ako v LN cez par dalsich uzlov).

– Z diskusii na ich Slacku a fore mi vyplyva, ze IOTA tangle NIKDY nebude fungovat bez centralneho prvku (koordinator), aspon ja stale nedokazem pochopit ako. Cital som ciastocne whitepaper, hladal som na forach. A nasiel som len ludi, co maju rovnaky problem ako ja: snazia sa pochopit system do hlbky, stravili hodiny na IOTA slacku, dostavaju vzdy povrchne “odpovede”, pripadne osobne utoky od nabozenskych maniakov… Ja si teda myslim, ze to navzdy bude centralizovany system, s vypadkami ako v novembri (3 dni dole cela siet). Odporucam precitat https://www.reddit.com/…/6…/concerns_that_must_be_addressed/ alebo poslednu odpoved od MIT: https://www.media.mit.edu/posts/iota-response/.
(Ak mi v poslednom bode nieco unika, opravte ma prosim. Uznam potom, ze to je funkcny scam, takto to povazujem za nefunkcny scam:-/)

Zaver: je to premined, nefunkcny centralizovany system, neschopny skalovania, ktory neprinasa nic ine. Taky lepsie zabaleny DasCoin. Verim, ze ma presvedcia casom o opaku, zatial to z ich posobenia tak nevyzera.

Štěpán Petřivý

Ahoj Ondro, díky za příspěvek. Ve skutečnosti s většinou věcí, co jsi zmínil, souhlasím. Avšak je otázka času, jak se vše vyvine – kryptoměny jako takové jsou hrozně mladou záležitostí a IOTA už vůbec.

Marek

Dobrý den .Super článek je nějaká možnost vás kontaktovat a trošku si popsat ohledně IOTA ?:)

Štěpán Petřivý

Ahoj, pokud to bude něco obecného, klidně můžeme zde v komentářích, aby se mohli i ostatní přiučit. Ale můžeš mi i poslat email.

Připojte se k diskuzi

RECENZE

TOP Kryptoměnové směnárny

Simplecoin logo
Simplecoin★ 97 %
CoinMate logo
CoinMate★ 95 %
Coinbase logo
Coinbase★ 93 %
RECENZE

TOP Kryptoměnové burzy

Binance logo
Binance★ 96 %
CoinMate logo
CoinMate★ 95 %
Bitfinex logo
Bitfinex★ 95 %
  • cashflow summer
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
RECENZE

TOP Kryptoměnové peněženky

Trezor logo
Trezor★ 100 %
Trust Wallet logo
Trust Wallet★ 96 %
Ledger Nano logo
Ledger Nano★ 95 %