Finex.cz logo
Menu
Finex » 📈 Kryptoměny » IOTA

Kryptoměna IOTA (MIOTA) - Kurz, wallet, kde koupit, těžba

Graf kurzu IOTA

Kurz IOTA
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
BTC
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Kalkulačka: IOTA to CZK

MIOTA
CZK
CZK
USD
EUR

Informace o IOTA

IOTA je se svým coinem MIOTA unikátním a inovativním projektem. Na rozdíl od ostatních kryptoměn ale nevyužívá klasické blockchainy (jako např. všem známý Bitcoin). Místo blockchainu využívá tzv. orientovaný acyklický graf, díky kterému nabízí teoreticky neomezené škálování, okamžitý převod tokenů a automatickou verifikaci transakcí.

Bezpečnost i výkon platformy je silně závislý na počtu uživatelů kryptoměny – kvůli tomu čelí IOTA Foundation, nezisková organizace stojící v pozadí projektu, silné kritice. Aktuální cena MIOTA je $0,21.

Obsah článku o IOTA

1.K čemu IOTA slouží a jak funguje?2.IOTA: Výhody a nevýhody3.Historie kryptoměny IOTA4.Kde koupit IOTA tokeny?5.Těžba IOTA tokenů (mining)6.Peněženka pro IOTA (wallet)7.Diskuze o IOTA

K čemu IOTA slouží a jak funguje?

IOTA vznikla v reakci na potřebu rychlé, bezpečné a decentralizované výměny informací mezi IoT (Internet of Things) přístroji. Jejich počet roste astronomickou rychlostí; v roce 2015 jich existovalo 3,8 miliardy, v současnosti (rok 2019) je jich okolo 8,3 miliardy.

pripojená zařizení IOT
Predikce počtu připojených zařízení (Zdroj: IoTAnalytics)

A podle odhadu společnosti IoT Analytics by do 6 let měl počet IoT zařízení vzrůst oproti dnešku téměř trojnásobně.

Zabezpečení IoT přístrojů přitom není ani zdaleka ideální. Kvůli omezeným hardwarovým možnostem a neochotě výrobců zajišťovat brzpečnostní aktualizace jsou IoT zařízení častým nástrojem např. pro DDoS útoky.

Problém s potenciálně nebezpečnými daty má vyřešit IOTA. Místo blockchainu využívá platforma síť Tangle založenou na principu orientovaného acyklického grafu (Directed Acyclic Graph – DAG). Zatímco v blockchainu jsou bloky propojené za sebou, v Tangle jsou transakce (záznamy) propojené mezi sebou do rozsáhlé sítě.

Verifikaci starších transakcí (čekajících na okraji sítě – tzv. tips) zajišťují nové transakce – resp. výpočetní výkon počítačů, které převody iniciují. Přidáním nového záznamu do Tanglu dochází k potvrzení dvou náhodných, čekajících transakcí (vybírají se metodikou zvanou Random Walk Monte Carlo). Nový záznam se dostává na okraj sítě a čeká na přidání další transakce, která jej verifikuje.

Video: Jednoduché vysvětlení IOTA Tangle

Díky tomu, že každá nová transakce verifikuje dvě předchozí, dochází k exponenciálnímu růstu transakční kapacity platformy. Tím IOTA řeší škálovací problém, jednu z hlavních nevýhod Bitcoinu a dalších tradičních kryptoměn.

Důvěryhodnost transakcí je založena na tzv. váze záznamu. Čím více výpočetní síly je pro potvrzení dvou transakcí vynaloženo (proof-of-work), tím větší váhu záznam, který dvojicí transakcí verifikoval, má.

Roli hraje také kumulativní váha transakcí. U starších záznamů se sčítá váha vlastní transakce a váha transakcí, které na daný záznam řetězově odkazují. Díky tomu důvěryhodnost starších převodů dále narůstá (viz video výše).

Na verifikaci se podílí i algoritmus Random Walk Monte Carlo, který počítá, kolik vrcholů (tips) k dané transakci vede. Procentuální podíl odkazujících tips k celkovému počtu vrcholů vyjadřuje důvěryhodnost daného převodu. V momentě, kdy určitý záznam dosáhne hodnoty 99 %, je daná transakce považována za potvrzenou.

počet tokenů kryptoměny IOTA - miota kiota
Systém jednotek kryptoměny IOTA

Kryptoměna má v oběhu obrovské množství tokenů – konkrétně 2 779 530 283 277 761 IOTA. V praxi se proto používají násobky tokenů. Nejběžnější je KIOTA (tisíc IOTA tokenů, k 7. 8. 2019 hodnota 0,0285 centu), MIOTA (milion tokenů; 0,285 $) a GIOTA (miliarda tokenů; 285 $).

IOTA: Výhody a nevýhody

Přednosti IOTA vychází z jejího unikátního konceptu. Díky využívání "účetní sítě" Tangle dokáže platforma simultánně zpracovávat řadu převodů. Tím se liší od sekvenčního ověřování transakcí v blockchainu.

V dubnu 2017 dosáhla IOTA objemu 112 ověřených převodů za sekundu; přestože existují kryptoměny s násobně vyšší kapacitou (např. EOS vyřídí během vteřiny až 4 000 transakcí), díky prakticky neomezené škálovatelnosti by IOTA mohla v blízké budoucnosti disponovat kapacitou pro verifikaci milionů transakcí za sekundu.

škálovatelnost kryptoměny IOTA (Tangle)
Škálovatelnost IOTA pomocí Tangle (Zdroj: Wikimedia)

U platformy neexistují transakční poplatky v klasickém slova smyslu; za převod se "platí" výpočetním výkonem počítače, který transakci iniciuje. IOTA tak není v hledáčku obřích těžařských poolů, které kryptoměnová komunita viní z centralizace kryptoměn.

IOTA vychází vstříc omezené úložné a výpočetní kapacitě IoT zařízení. Tangle pravidelně prochází tzv. snapshottingem, kdy je podstatná část transakční historie sítě resetována. Tím se zásadně zmenší velikost ledgeru – záznamy o jednotlivých transakcí se redukují na záznam o konečném zůstatku, na který navazují nové transakce.

Algoritmus kryptoměny funguje i v offline módu – to je důležité např. pro chytré senzory zaoceánských lodí, které mohu během plavby na čas ztratit připojení k internetu.

Velkou výhodou IOTA je její rezistence ke kvantovým počítačům a úzká spolupráce kryptoměny s předními technologickými společnostmi (např. Volkswagen, Microsoft, Bosch).

Slabší stránkou platformy je bezpečnost. Při odeslání tokenů z veřejného klíče dochází – kvůli specifikům v hashovacím algoritmu – k odhalení v průměru 50 % privátní adresy. Veřejnou adresu je možné použít na přijetí libovolného množství transakcí, pokud ale uživatel plánuje jejím prostřednictvím odeslat tokeny, je potřeba vlastní digitální aktiva převést na nově vygenerovaný účet.

Kvůli zatím relativně malé velikosti sítě je navíc možné platformu ovládnout převzetím kontroly nad zhruba třetinou hashovacího výpočetního výkonu (na podobném principu fungují 51% útoky). Za účelem zabezpečení vyvinuli vývojáři nástroj Coordinator, který platformu před popsanou situací chrání. Fungování Coordinatoru ale není decentralizované – funguje jen z několika výpočetních centrech.

Důvěru v zabezpečení IOTA podkopala v lednu 2018 také krádež tokenů v hodnotě 3,94 milionu dolarů. Útočníci využili tzv. phishing – téměř půl roku sbírali privátní klíče, které v jeden okamžik využili k hromadnému převodu tokenů na vlastní účet; ve stejnou chvíli došlo k DDoS útoku na platformu.

iota ddos attack
DDoS attack na nody IOTA

Historie kryptoměny IOTA

IOTA vznikla pod názvem Jinn v září 2014 pod taktovkou Davida Sønstebøa, Sergeye Ivanchegla, Dominika Schienera a Dr. Sergueie Popova; rebrandingem na IOTA (white paper k nalezení zde) prošla kryptoměna o necelý rok později.

Investiční kolo probíhalo od 24. listopadu do 20. prosince 2015, na jehož konci obdrželi zakladatelé bitcoiny v tehdejší hodnotě 590 000 dolarů.

Správa platformy probíhá od počátku pod hlavičkou IOTA Foundation. Jde o neziskovou organizaci, jejíž provoz financují držitelé tokenů. Pro účely financování marketingu, vzdělávání a dalšího rozvoje kryptoměny věnovala komunita společnosti 5 % všech existujících tokenů.

Zásadními milníky platformy bylo spuštění mainnetu (11. 7. 2016) a systému IOTA Ecosystem Fund (2017) – jeho prostřednictvím nabízí nezávislí vývojáři projekty, jejichž cílem implementovat platformu do běžného života.

V roce 2019 uzavřela IOTA Foundation spolupráci se společností Volkswagen. Platforma bude v nových vozidlech zajišťovat zabezpečený sběr provozních dat; řidičům by navíc v budoucnu měla umožnit využívat zatím blíže nespecifikované služby. Ve spolupráci s Microsoftem zase IOTA Foundation plánuje spuštění prvního digitálního tržiště pro IoT průmysl.

Do budoucna pak vývojáři plánují zavedení smart kontraktů a decentralizovaných aplikací (dapps). Na stole je také spolupráce s administrativou světových metropolí při zavádění konceptu smart cities.

Kde koupit IOTA tokeny?

Za dolary zakoupíte IOTA tokeny na burze Bitfinex, burza Binance nabízí obchodování IOTA za BTC, dolary a ETH. Tokeny nabízí také řada menších asijských kryptoburz, obchodování na nich se ale doporučujeme vyhnout.

Favorit redakce
  • Opravdu propracovaná a funkční platforma
  • Nízké poplatky
  • Kontakt zákaznické podpory bývá složitý
  • Platforma může na nové uživatele působit příliš složitě

Jednoduše lze ale také IOTA koupit i u české směnárny ccShop!

Těžba IOTA tokenů (mining)

Těžba (mining) IOTA tokenů není možná – ověření transakce sice funguje na principu proof-of-work, verifikaci ale zajišťuje odesílatel tokenů. Ty jsou od počátku emitovány v konečném množství, které činí 2 779 530 283 277 761 IOTA.

Peněženka pro IOTA (wallet)

Oficiální peněženkou pro uložení tokenů je Trinity Wallet – využít můžete její desktopovou (Windows, Mac OS) nebo mobilní verzi. IOTA tokeny uložíte také do softwarových úložišť Nostalgia Light Wallet nebo GUI IOTA Light Wallet.

Z hardwarových peněženek podporuje uložení IOTA tokenů zařízení Ledger (modely Nano S a Nano X). Podrobný návod k uložení na Ledger naleznete na tomto odkaze.

Kurz IOTA (cena)

V rámci ICO na konci roku 2014 se MIOTA (milion IOTA tokenů) obchodovala za 0,00059 $. Nejvyšší ceny dosáhla kryptoměna 19. prosince 2017, kdy se její cena vyšplhala 5,69 $/MIOTA, tedy 9 644krát vyšší hodnoty, než jakou měla při Initial Coin Offering.

Po ochlazení trhu se MIOTA obchodovala za 1,02 dolaru (9. 4. 2018). V posledním roce cena kryptoměny osciluje okolo 0,3 $. 7. srpna 2019 se obchodovala za 0,285 $/MIOTA.

IOTA
IOTA představuje unikátní projekt, který řeší většinu známých kryptoměnových problémů. Na druhou stranu se IOTA potýká s řadou bezpečnostních problémů, které snižují její důvěryhodnost.
  • IOTA je na určitých místech již využívána
  • Super rychle a levné transakce
  • Dobře škálovatelný systém
  • Nevyužívá možností smart-contractů

Více informací o IOTA

KryptoměnaIOTA
SymbolMIOTA
Vytvořeno2015
ZakladatelDavid Sønstebø, Dominik Schiener aSergey Ivancheglo
Webové stránkyhttps://www.iota.org/
Lze těžit?
Typ těžbyKryptoměna IOTA nelze těžit
Tvorba blokuNemá bloky
Aktuální počet tokenů2 779 530 283
Maximální počet tokenů
Obchodní objem (24h)$12 733 412
Tržní kapitalizace$606 066 519
Změna ceny za 24h-4%

Vývoj ceny kryptoměny IOTA za posl. 2 týdny

Datum Hodnota Symbol
21. 03. 2023 Načítání... MIOTA
20. 03. 2023 Načítání... MIOTA
19. 03. 2023 Načítání... MIOTA
18. 03. 2023 Načítání... MIOTA
17. 03. 2023 Načítání... MIOTA
16. 03. 2023 Načítání... MIOTA
15. 03. 2023 Načítání... MIOTA
14. 03. 2023 Načítání... MIOTA
13. 03. 2023 Načítání... MIOTA
12. 03. 2023 Načítání... MIOTA
11. 03. 2023 Načítání... MIOTA
10. 03. 2023 Načítání... MIOTA
09. 03. 2023 Načítání... MIOTA
08. 03. 2023 Načítání... MIOTA

Ohodnoťte kryptoměnu IOTA


Diskuze k článku 8
Josef

Dobrý den,

chci se zeptat zda je možné uchovávat kryptoměnu IOTA v peněžence trust wallet? V peněžence jsem našel logo IOTA, ale název vedle loga je jakýsi nečitelný znak. Můžete mi poradit? nerad bych si poslal tokeny někam kam nemám. Děkuji

Portál Finex.cz
Odpověď na Josef

Dobrý den, tokeny IOTA bohužel v tuto chvíli do Trust Wallet není možné převést.

Satoshi

IOTA teda pěkně spadla a už se asi nezvedne. Shitcoin. Pamatuju když byla 4. největší kryptoměnou na trhu, to bylo šílenství, cena nad 4 dolary, každá zpráva na netu znamenala růst o 20+%, teď už po tom ani ta jejich ovce nebekne

Portál Finex.cz

Novinka: Dne 2. 11. 2018 bylo oznámeno, že hardwarová peněženka Ledger podporuje uchovávání tokenů kryptoměny IOTA.

Ondra

Dobrý den na fb jsem četl komentář a rád bych znal Váš názor. Předem děkuji za odpověď.

OTA vs Bitcoin:

– IOTA je kompletne, 100% premined. Mne už aj pri Dash vadi tých pár %. Pre porovnanie: pri bitcoine prvý milión coinov už ma pravdepodobne stratený privátny kľúč. Ťažené pritom boli až po ohlásení siete​, teda zapojit sa mohol ktokolvek​ (​dokazom je ​odkaz ​titlku článku z Times v Genesis bloku ‘Chancellor on brink of second bailout for banks’).

– IOTA ma taký slabý PoW výkon siete, že bez centralizovanych prvkov (koordinator) sa na ňu da zaútočit mining rigmi. Pre porovnanie: aby niekto zaútočil na bitcoin, potrebuje toľko el. energie, koľko je spotreba v SR. A k tomu potrebujes neskutočne množstvo špecializovaných zariadení, ktoré 1) nevyvinies 2) nekúpiš toľko.​ Ja si rad zaplatim 1,66 USD za bezpecnu tranzakciu.

– Ked 1,66 USD zaplatim za otvorenie LN kanalu v BTC, alebo presun do sidechainu​, je tato suma smiesna. V sidechaine mozem fungovat napriklad aj na “tangle” na ktorom bez IOTA (ak IOTA umozni 2way-peg, ako bitcoin umoznuje uz dnes, co znamena, ze je lubovolne rozsiretelny o dalsie funkcie bez nutnosti zasahovat do samotneho BTC protokolu). Ano, nie vsetky tieto novinky su uz spustene, napriklad na LN sa caka, ale ved to nema ani IOTA.

– IOTA je kompletne závislá na jednom teame. Navyše neschopnom teame, ktorý si navrhol vlastnú a navyše nefunkčnu hashovaciu funkciu, na kritiku reagovali divne (“nebola to chyba, bol to umysel, aby sme mohli utocit na klony IOTy”). Okrem tejto hashovacej funkcie nadalej pouzivaju niektore divne, v praxi menej overene pristupy (ktore by nemuseli, len si komplikuju zivot a su nachylne na chyby). Bitcoin ma na githube 500 prispievatelov, iota 20. K Bitcoinu riesia kopec dalsich veci ine teamy (pre LN existuju 3 implementacie od 3 dalsich teamov v inych repozitaroch, pre smartcontract (RSK) dalsi team, atd). IOTA team casto klame (vymyslene partnerstvo s Microsoftom, reakcia na chybu v hashovacej funkcii). A kto klame, aj kradne (vid premined) :-))

– 100mil EUR majú na marketing, Bitcoin nic take nepotrebuje, cely ekosystem vyrastol z 0 na 10k+ dolarov len sam. Diskusie o technickych detailoch IOTY su zaplnene prispievatelmi, ktori sa snazia “vypumpovat” tuto menu, opakuju marketingove terminy o tom, ako je IOTA skalovatelna, lebo: “nie je to WinXP ako bitcoin, ale moderny tangle”, “je nekonecne skalovatelna” (uh!!!, nekonecne? vzdy je nejaky limit, siet, procesor, disk…), je quantum secure (ked to tvrdi niekto s deravou hashovacou funkciou:-)) atd. Mne osobne to pripomina nieco medzi OneCoin a brainwashed nabozenskym kultom.

– IOTA v skutocnosti neriesi skalovatelnost. Ak chcete vytvorit novu tranzakciu, musite si nahodnym vyberom vybrat 2 neoverene tranzakcie a overit ich (vasa tranzakcia na ne musi odkazovat). Ako overite 2 neoverene tranzakcie? Tak isto ako v blockchaine: potrebujete evidovat nieco ako evidenciu “uctov” (UTXO v BTC, balances v ETH), na to potrebujete poznat cely tangle (citujem: “our nodes keep receiving all transactions and sharing them among us”). Teda jedny data skopirovane na kazdy uzol (jediny rozdiel od blockchainu: nie su v kazdom momente na kazdom uzle rovnake data). Aby sa zabranilo nutnosti cakat na chybajucu tranzakciu v tangle (kym mi po sieti pride), nerobi sa overovanie ihned, ale az ked ide moj uzol poslat do siete novu tranzakciu. Teda na dalsie uzly sa preposielaju vsetky tranzakcie (aj nevalidne, overi sa len dostatocnost PoW-u = dalsi attack vector).
Klucove vsak je, ze aj tangle ma “jedny data skopirovane na kazdy uzol”. Toto nie je skalovatelne! Preco ma byt meranie teploty v mojej obyvacke ulozene na tisickach serverov? Naopak, v BTC to LigtningNetwork vyriesi tak, ze si napriklad otvorite kanal so svojou burzou a mozete si len 1:1, alebo peer-to-peer (ako v Satoshiho vizii) posielat medzi sebou podpisane tranzakcie podla lubovole. Na ziadny uzol to nejde! Toto uz skalovatelne je, lebo je to v principe e-mail, kde si 1 s 1 clovekom posiela spravu (a mozno prebehne cez par dalsich SMTP serverov, presne ako v LN cez par dalsich uzlov).

– Z diskusii na ich Slacku a fore mi vyplyva, ze IOTA tangle NIKDY nebude fungovat bez centralneho prvku (koordinator), aspon ja stale nedokazem pochopit ako. Cital som ciastocne whitepaper, hladal som na forach. A nasiel som len ludi, co maju rovnaky problem ako ja: snazia sa pochopit system do hlbky, stravili hodiny na IOTA slacku, dostavaju vzdy povrchne “odpovede”, pripadne osobne utoky od nabozenskych maniakov… Ja si teda myslim, ze to navzdy bude centralizovany system, s vypadkami ako v novembri (3 dni dole cela siet). Ak mi v poslednom bode nieco unika, opravte ma prosim. Uznam potom, ze to je funkcny scam, takto to povazujem za nefunkcny scam:-/)

Zaver: je to premined, nefunkcny centralizovany system, neschopny skalovania, ktory neprinasa nic ine. Taky lepsie zabaleny DasCoin. Verim, ze ma presvedcia casom o opaku, zatial to z ich posobenia tak nevyzera.

Štěpán Petřivý
Odpověď na Ondra

Ahoj Ondro, díky za příspěvek. Ve skutečnosti s většinou věcí, co jsi zmínil, souhlasím. Avšak je otázka času, jak se vše vyvine – kryptoměny jako takové jsou hrozně mladou záležitostí a IOTA už vůbec.

Marek

Dobrý den .Super článek je nějaká možnost vás kontaktovat a trošku si popsat ohledně IOTA ?:)

Štěpán Petřivý
Odpověď na Marek

Ahoj, pokud to bude něco obecného, klidně můžeme zde v komentářích, aby se mohli i ostatní přiučit. Ale můžeš mi i poslat email.

Připojte se k diskuzi

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo