Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Kryptoměny: K čemu slouží privátní a veřejný klíč?

Kryptoměny: K čemu slouží privátní a veřejný klíč?

Kryptoměny: K čemu slouží privátní a veřejný klíč?

Pro práci s kryptoměnami jsou nezbytné peněženky, které jsou ve své podstatě jen uživatelsky přívětivým nástrojem, na jehož pozadí dochází k provádění tzv. asymetrické kryptografie. Ta se vyznačuje užíváním privátního a veřejného klíče. Jenže co to je, jaký je mezi nimi rozdíl a na co si dát pozor? Dočtete se v tomto článku.

Co je privátní a veřejný klíč

Ve skutečnosti kryptoměna v peněžence uložena není, ale nadále zůstává zapsaná na blockchainu. Co však v peněžence najdeme, je veřejná adresa (veřejný klíč) a soukromý (privátní) klíč. Podoba obou klíčů se skládá z téměř náhodně poskládaných číslic a písmen.

Veřejný klíč si můžeme představit jako číslo našeho bankovního účtu a privátní klíč jako heslo do internetového bankovnictví, případně PIN ke kartě. Je to zkrátka kód, kterým se dostaneme ke svým finančním prostředkům. Stejně jako u bankovního účtu, kde vám mohou peníze poslat ti, kdo znají jeho číslo, vám může poslat kryptoměny pouze ten, kdo zná váš veřejný klíč – adresu peněženky.

  • Veřejný klíč: Adresa vaší kryptoměnové peněženky.
    Vypadá např. takto: 1FpPWeadB8iioc5oH5sPAkcai2paoxZke5
  • Privátní klíč: Kód, kterým odemknete svou peněženku a podepisujete transakce.
    Vypadá např. takto: 0C28FCA386C7A227600B2AISODOS2211EC86D3BF1FBE471BE898

Finančními prostředky v peněžence však můžete disponovat pouze vy, respektive každý, kdo zná privátní klíč. Proto byste si na něj měli dávat velký pozor.

Asymetrická kryptografie

zabezpeceni kryptomenNázorný příklad z dobře známého světa bychom pro ilustraci měli, pojdme se ale podívat hlouběji na to, jak to celé funguje. Privátní a veřejný klíč jsou součástí asymetrické kryptografie, která na rozdíl od kryptografie symetrické používá dva odlišné klíče.

Symetrická kryptografie používá k šifrování i dešifrování jediný klíč, proto jej musejí znát obě strany. Stačí však, aby se ke klíči dostal někdo cizí a systém je narušen.

V asymetrickém šifrování se jeden klíč (veřejný) používá k šifrování dané zprávy (v tomto případě je to kryptoměnová transakce, druhý klíč (privátní) je určen k dešifrování (odemčení peněženky). Je zřejmé, že ten, kdo šifruje, nemusí s dešifrujícím příjemcem sdílet stejné tajemství – stejný kód. Privátní klíč zná tedy jen jeden z nich.

Video: Asymetrická kryptografie, privátní a veřejný klíč, bitcoinová adresa

Video níže od autora PeKlim krásně vysvětluje, jak asymetrická kryptografie funguje. Je sice trochu delší (35 minut) ale video vše vysvětluje pěkně po lopatě tak, že to pochopí snad každý.

Bezpečnost při využívání privátního a veřejného klíče

Je asi patrné, že aby celé asymetrické šifrování mělo smysl, je třeba privátní klíč bezpečně uschovat před zraky ostatních. Veřejný klíč můžeme naopak ukazovat komu se nám zachce.

K uchránění privátního klíče můžeme využít několik druhů peněženek, z nichž každá nabízí jiný stupeň ochrany. O kryptoměnových peněženkách jsme již podrobně psali, v tomto článku si ale aspoň shrneme to podstatné.

Nejbezpečnější jsou kromě starého dobrého offline papíru, kde si vše napíšete rukou, také hardwarové peněženky, které v sobě uchovávají privátní klíč. Klíč se tudíž se nachází mimo váš počítač, který může být snadným terčem hackerů. Častým způsobem, jak se k privátnímu klíči dostanou, jsou viry, které monitorují činnost vaší klávesnice. Stačí jej tedy pro přihlášení vyťukat do klávesnice a hacker se ke klíči dostane. Základním pravidlem je proto klíč do počítače vůbec nezadávat a rozhodně neposílat například přes e-mail nebo messenger.

Video: Kryptoměnové klíče a peněženky

Video od Kicoma z jeho Bitoinového kanálu krásně vysvětluje, co to je privátní (soukromý) a veřejný klíč a jak a k čemu jsou využívány. Video je o něco kratší, a pro začátečníky skvělé.

Využití privátního klíče k obnovení krypto peněženky

Vaše kryptoměny nejsou nutně vázány na jednu konkrétní peněženku. K tomu, abyste s nimi mohli disponovat, stačí pouze znát váš privátní klíč. Pokud si uděláte na své peněžence zálohu, dostanete zástupné heslo k vašemu privátnímu klíči, kterému se říká “seed”. Ten obsahuje 12 nebo 24 náhodných anglických slov.

Tento seed je důležité zapsat si ručně na papír (ideálně ve více kopiích) a pokud o svou peněženku přijdete, můžete ji snadno obnovit na jiném zařízení, jako jsou třeba i mobilní peněženky Mycelium nebo BRD.

Závěr

Když to shrneme, privátní klíč je kód, který by měl být uložen na bezpečném (offline) místě a znát byste ho měli pouze vy. Veřejný klíč je oproti tomu vaše adresa, kam si necháváte posílat kryptoměny. Při dodržení základních bezpečnostních pravidel se nemáte čeho bát, avšak i zde se již ozývají hlasy, že asymetrickou kryptografii by mohl prolomit kvantový počítač. Ten ale zatím nikdo na světě nedokázal postavit a do té doby, než se to někomu povede, se určitě přijde na lepší způsob šifrování a složitější klíče.

Vstupte do světa kryptoměn!

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Tržní kapitalizace
$898,9 mld.
Změna za 24h
+8,3%
Cena
$48 220
Tržní kapitalizace
$175,7 mld.
Změna za 24h
+13,34%
Cena
$1 530
Tržní kapitalizace
$39,55 mld.
Změna za 24h
+1,1%
Cena
$1,27
Aktualizováno 1.3.2021 16:19

Ohodnoťte tento článek

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Nahrávaný obrázek
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo