kryptomeny klíče

Pro práci s kryptoměnami jsou nezbytné peněženky, které jsou ve své podstatě jen uživatelsky přívětivým nástrojem, na jehož pozadí dochází k provádění tzv. asymetrické kryptografie. Ta se vyznačuje užíváním privátního a veřejného klíče. Jenže co to je, jaký je mezi nimi rozdíl a na co si dát pozor? Dočtete se v tomto článku.

Co je privátní a veřejný klíč

Ve skutečnosti kryptoměna v peněžence uložena není, ale nadále zůstává zapsaná na blockchainu. Co však v peněžence najdeme, je veřejná adresa (veřejný klíč) a soukromý (privátní) klíč. Podoba obou klíčů se skládá z téměř náhodně poskládaných číslic a písmen.

Veřejný klíč si můžeme představit jako číslo našeho bankovního účtu a privátní klíč jako heslo do internetového bankovnictví, případně PIN ke kartě. Je to zkrátka kód, kterým se dostaneme ke svým finančním prostředkům. Stejně jako u bankovního účtu, kde vám mohou peníze poslat ti, kdo znají jeho číslo, vám může poslat kryptoměny pouze ten, kdo zná váš veřejný klíč – adresu peněženky.

  • Veřejný klíč: Adresa vaší kryptoměnové peněženky.
    Vypadá např. takto: 1FpPWeadB8iioc5oH5sPAkcai2paoxZke5
  • Privátní klíč: Kód, kterým odemknete svou peněženku a podepisujete transakce.
    Vypadá např. takto: 0C28FCA386C7A227600B2AISODOS2211EC86D3BF1FBE471BE89827E19D72AA1D

Finančními prostředky v peněžence však můžete disponovat pouze vy, respektive každý, kdo zná privátní klíč. Proto byste si na něj měli dávat velký pozor.

Asymetrická kryptografie

zabezpeceni kryptomenNázorný příklad z dobře známého světa bychom pro ilustraci měli, pojdme se ale podívat hlouběji na to, jak to celé funguje. Privátní a veřejný klíč jsou součástí asymetrické kryptografie, která na rozdíl od kryptografie symetrické používá dva odlišné klíče.

Symetrická kryptografie používá k šifrování i dešifrování jediný klíč, proto jej musejí znát obě strany. Stačí však, aby se ke klíči dostal někdo cizí a systém je narušen.

V asymetrickém šifrování se jeden klíč (veřejný) používá k šifrování dané zprávy (v tomto případě je to kryptoměnová transakce, druhý klíč (privátní) je určen k dešifrování (odemčení peněženky). Je zřejmé, že ten, kdo šifruje, nemusí s dešifrujícím příjemcem sdílet stejné tajemství – stejný kód. Privátní klíč zná tedy jen jeden z nich.

Bezpečnost při využívání privátního a veřejného klíče

Je asi patrné, že aby celé asymetrické šifrování mělo smysl, je třeba privátní klíč bezpečně uschovat před zraky ostatních. Veřejný klíč můžeme naopak ukazovat komu se nám zachce.

K uchránění privátního klíče můžeme využít několik druhů peněženek, z nichž každá nabízí jiný stupeň ochrany. O kryptoměnových peněženkách jsme již podrobně psali, v tomto článku si ale aspoň shrneme to podstatné.

Nejbezpečnější jsou kromě starého dobrého offline papíru, kde si vše napíšete rukou, také hardwarové peněženky, které v sobě uchovávají privátní klíč. Klíč se tudíž se nachází mimo váš počítač, který může být snadným terčem hackerů. Častým způsobem, jak se k privátnímu klíči dostanou, jsou viry, které monitorují činnost vaší klávesnice. Stačí jej tedy pro přihlášení vyťukat do klávesnice a hacker se ke klíči dostane. Základním pravidlem je proto klíč do počítače vůbec nezadávat a rozhodně neposílat například přes e-mail nebo messenger.

TIP: Zajímá vás jak si kryptoměny udržet v bezpečí? Přečtěte si náš článek: Jak mít kryptoměny v bezpečí? Pozor! Ať o ně nepřijdete.

Využití privátního klíče k obnovení krypto peněženky

Vaše kryptoměny nejsou nutně vázány na jednu konkrétní peněženku. K tomu, abyste s nimi mohli disponovat, stačí pouze znát váš privátní klíč. Pokud si uděláte na své peněžence zálohu, dostanete zástupné heslo k vašemu privátnímu klíči, kterému se říká “seed”. Ten obsahuje 12 nebo 24 náhodných anglických slov.

Tento seed je důležité zapsat si ručně na papír (ideálně ve více kopiích) a pokud o svou peněženku přijdete, můžete ji snadno obnovit na jiném zařízení, jako jsou třeba i mobilní peněženky Mycelium nebo BRD.

Závěr

Když to shrneme, privátní klíč je kód, který by měl být uložen na bezpečném (offline) místě a znát byste ho měli pouze vy. Veřejný klíč je oproti tomu vaše adresa, kam si necháváte posílat kryptoměny. Při dodržení základních bezpečnostních pravidel se nemáte čeho bát, avšak i zde se již ozývají hlasy, že asymetrickou kryptografii by mohl prolomit kvantový počítač. Ten ale zatím nikdo na světě nedokázal postavit a do té doby, než se to někomu povede, se určitě přijde na lepší způsob šifrování a složitější klíče.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.