Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Návod: Jak koupit bitcoin? Nákup bitcoinu krok za krokem pro rok 2023

Aktualizováno
Návod: Jak koupit bitcoin? Nákup bitcoinu krok za krokem pro rok 2023

Prosím, mohli byste mi poradit, jak a kde nejlépe koupit Bitcoin? Moc se v tom nevyznám a nechtěl bych udělat nějakou chybu.

Spousta lidí se na nás s těmito dotazy obrací, a právem. Na internetu můžete nalézt spoustu chybných rad a velké množství kryptoměnových podvodů, jimž nezkušení kryptoměnoví nováčci mohou snadno podlehnout.

Aby se tak nestalo, připravili jsme si pro vás souhrnný seznam možností pro nákup Bitcoinu a návod na jednotlivé z nich. Věříme, že jakmile si jej přečtete, uznáte, že nákup kryptoměn není nic složitého a budete dobře vědět, na co si dát pozor. A jestliže se i tak najde nějaké téma či otázka, kterou byste chtěli vysvětlit o něco lépe, nebojte se nás zeptat v sekci komentářů pod článkem.

Na nákup Bitcoinu budete potřebovat počítač nebo mobilní telefon s připojením k internetu a bankovní účet. Pak už si stačí jen vybrat ten nejvhodnější způsob.

Návod pro rychlíky: Takhle koupíte Bitcoin

Pokud se rozhodnete investovat do Bitcoinu, máte v dnešní době několik možností, jak tak učinit. Mezi ty nejpopulárnější patří nákup na kryptoměnových burzách, ten však vyžaduje mírně pokročilejší znalosti odvětví, často anglický jazyk a platbu v cizí měně. Burzy jako Binance nebo Bybit se vám však odmění nejnižšími poplatky.
 
Kdo dává přednost jednoduchosti a pohodlí, pro toho jsou tady české směnárny jako např. Anycoin nebo Finex.cz. Fungují kompletně v češtině s českou zákaznickou podporou a nabízí nákup za české koruny. Na poplatku si u nich oproti burzám ale mírně připlatíte.
 
Poslední oblíbenou možností je nákup bitcoinů v hotovosti – v bitcoinovém automatu, tzv. bitcoinmatu, nebo u novodobých “veksláků”. Bitcoinmatů stojí po nákupních centrech celá řada, veksláky je možné najít na internetu. Nakoupit u nich lze i anonymně, avšak s nejvyššími poplatky.

Obsah článku – Jak koupit Bitcoin?

Než začnete – Máte kryptoměny kam uschovat?

Ještě před provedením samotného nákupu Bitcoinu je potřeba mít rozmyšleno, kde kryptoměny vlastně uschováte. Možností je hned několik.

1) Nechat kryptoměny na burze či směnárně

Snad všechny burzy a některé směnárny mají možnost ponechat kryptoměny přímo na jejich vlastních peněženkách. Ke kryptoměnám máte samozřejmě přístup a můžete si je kdykoliv vybrat jinam.

Jedná se o nejsnazší možnost ze všech, bohužel ale také o nejméně bezpečnou. Pokud ji využijete, vystavujete se především problémům zvenčí, jako například hacknutí směnárny, legislativní zabavení, zmrazení účtů apod. Na druhou stranu je faktem, že je ve velké míře omezena odpovědnost uživatele. Nemusíte se tak bát, že byste udělali nějakou fatální chybu.

Pro naprosté začátečníky to může být dobrá volba. Musíme na vás ale apelovat – nejlépe uděláte, když se budete nejdříve učit. Až po zvládnutí základů investujte skutečné peníze.

Poznámka

TIP: Na naší směnárně Finex.cz můžete nakupovat i bez peněženky. Stačí nám vaše telefonní číslo. Díky tomu můžete nakoupit ihned a my vám bitcoiny na vaši peněženku pošleme později, až si ji založíte.

2) Využít softwarovou peněženku

Často se jedná o jednoduchou aplikaci do chytrého telefonu. Program si stáhnete a založíte si v něm novou peněženku (většinou mají aplikace velice intuitivní a jednoduchý postup spojený s návodem přímo v aplikaci), na kterou si můžete ihned zaslat své nově nakoupené kryptoměny. Softwarové peněženky jsou v drtivě většině zdarma.

Poznámka

TIP: Pokud peněženku ještě nemáte a chtěli byste si nějakou založit, Coinomi je ideální volbou. Nastavení peněženky je hotové během několika málo minut, Coinomi je navíc kompletně v češtině. Pokud máte se založením peněženky problémy, může vám posloužit náš podrobný návod zde.

Výhody jsou v podstatě přesně opačné oproti první možnosti. Čím více svobody a odpovědnosti v kryptoměnovém světě člověk má, tím více si musí dávat pozor na svou vlastní chybu. Jakmile máte svou vlastní peněženku, je nutné si dávat pozor hlavně na vytvořenou obnovovací frázi (seed), která slouží pro obnovu vaší peněženky v případě ztráty hesla a je tím nejcitlivějším přístupovým údajem, o nějž nikdy nesmíte přijít.

Při založení peněženky vám ho program vždy ukáže. Zapište si ho na kus papíru nebo ho vygravírujte na kovovou destičku a uschovejte tak, abyste ho v případě nouze mohli najít. Bez seedu se přístup k peněžence nedá obnovit, což znamená, že o kryptoměny nenávratně přijdete.

3) Hardwarová peněženka

Hardwarová peněženka je bezesporu tou nejbezpečnější možnou cestou k uložení vašich kryptoměn. Jedná se prakticky o malý počítač, který po připojení k PC vyřizuje veškeré záležitosti ohledně kryptoměnových transakcí. Z toho plyne hlavní výhoda hardwarových peněženek – veškeré citlivé činnosti, k nimž se využívají privátní klíče vaší peněženky, jsou izolovány mimo prostředí stolního počítače, což útočníkům radikálně snižuje dostupné možnosti.

Česká republika je v tomto směru naprostý průkopník a hardwarová peněženka Trezor je špička doporučovaná po celém světě. Další možností je i světově proslulý a vysoce spolehlivý Ledger.

Nevýhodou je, že hardwarové peněženky jakožto fyzická zařízení něco stojí. Kupříkladu za Trezor Model One, což je jedna z nejlepších variant pro kryptoměnové nováčky, zaplatíte kolem 2 000 korun. Nicméně se jedná o investici do maximální bezpečnosti, což se zejména v neregulovaném světě kryptoměn vyplatí.

Pokud již máte kryptoměnovou peněženku připravenou či zatím zvolíte možnost úschovy na směnárně nebo burze, nezbývá, než se vrhnout na samotný nákup Bitcoinu skrze jeden z následujících způsobů.

A) Nákup Bitcoinu přes kryptoměnovou směnárnu

Pravděpodobně nejlepší možností pro úplné začátečníky jsou internetové směnárny. Umožňují nákup kryptoměn snadno a rychle, často s sebou však nesou i některé nevýhody. Tou největší výhodou však je, že pokud nakupujete za menší částky, nemusíte směnárně poskytovat informace o své totožnosti či se registrovat. Proces je zhruba následující:

 1. Na vybrané směnárně zvolíte nákup Bitcoinu a jeho množství.
 2. Svou objednávku včetně všech poplatků směnárně zaplatíte.
 3. Po obdržení platby směnárna vaši objednávku vypořádá skrze nákup bitcoinů na své partnerské burze.
 4. Když směnárna za vaše peníze bitcoiny nakoupí, může vám je odeslat na vámi zvolenou peněženku, či je (v případě některých směnáren) ponechat na vašem zákaznickém účtu u dané směnárny. To technicky znamená, že jsou bitcoiny uloženy na peněženkách směnárny a vy se k nim dostanete přes váš zákaznický účet.

Pro ten nejjednodušší nákup Bitcoinu můžete využít naší vlastní Finex směnárnu. Bitcoiny tak můžete nakoupit přímo na našem kryptoměnovém portálu, v následujících odstavcích vám ukážeme, jak na to.

Jak koupit Bitcoin na kryptoměnové směnárně Finex.cz

Nákup bitcoinů je na naší směnárně opravdu snadný, reálně vám zabere pouze pár minut. Avšak než se do nákupu bitcoinu pustíme, ještě jednou vám v návaznosti na první kapitolu článku doporučíme založení vaší vlastní kryptoměnové peněženky. Pokud ještě nemáte svůj vlastní Trezor či Ledger, vyplatí se založení alespoň softwarové peněženky, např. Coinomi (kompletně v češtině) či Blue Wallet.

Níže naleznete video návod pro nákup kryptoměn na směnárně Finex.cz. Pokud preferujete spíše textovou formu, naleznete ji přímo pod videem.

Poznámka

Upozornění: Ve videu naleznete pouze možnost nákupu kryptoměn s odesláním na vaší vlastní kryptoměnovou peněženku. Nákup s možností úschovy kryptoměn na naší směnárně vysvětlujeme v textu níže.

Video – Jak koupit bitcoin u Finex.cz

Krok 1: Vytvořte objednávku

Přejděte na stránku naší směnárny skrze tlačítko níže a zvolte, zda chcete za objednané bitcoiny platit převodem nebo platební kartou.

Poznámka

TIP: Platba kartou je rychlejší, nicméně má o něco vyšší poplatek.

Do prvního políčka zadejte částku, za kterou chcete bitcoiny nakoupit. Vedle částky vidíte i přepočet na množství bitcoinu dle momentální ceny. Např. v době psaní článku (říjen 2022) byste za 20 000 Kč nakoupili cca 0,037 bitcoinu. Minimální částka pro nákup bitcoinu je na směnárně Finex stanovena na 0,007 BTC, což se v době psaní článku (říjen 2022) pohybuje kolem 4 000 Kč.

Do políčka níže zadejte váš email (pokud jste již přihlášení, email se automaticky propíše). Nyní si musíte vybrat, zdali chcete kryptoměny odeslat na vaší peněženku, pokud již nějakou máte, či si je chcete ponechat na vašem zákaznickém účtu.

V případě volby ponechání kryptoměn na vašem účtu je postup jednoduchý – stačí zadat vaše telefonní číslo (včetně předvolby). Při dokončení nákupu bude telefonní číslo ověřeno pomocí SMS kódu, jenž pouze stačí opsat. Pokud vše proběhne bez problému, nakoupené bitcoiny se pak budou nacházet na vašem zákaznickém účtu. Zde si je můžete ponechat tak dlouho, jak budete chtít – např. do té doby, než se je rozhodnete opět prodat či odeslat na vaší kryptoměnovou peněženku, až si ji později pořídíte.

Při odeslání bitcoinů na kryptoměnovou peněženku přímo při nákupu je pouze potřeba místo telefonního čísla poskytnout samotnou adresu vaší kryptoměnové peněženky. U Coinomi najdete svoji adresu po rozkliknutí Bitcoinu a po kliknutí na Přijmout. Pokud nevíte, kde adresu najít, může posloužit animovaný návod.

Správná adresa bude vypadat nějak takto: bc1aEeX61C9rVMKjeQCtL2cta2c8gCKzREjF.

Nyní pouze stačí potvrdit obchodní podmínky a zásady o zpracování osobních údajů. Zároveň také musíte potvrdit, že jste si vědomi různých podvodných nástrah a dobře víte, jak se jim vyvarovat. Apelujeme zde na váš zdravý rozum a doporučujeme vám mít se ostře na pozoru – kryptoměny jsou téměř neregulovanou oblastí a nebezpečí číhá na každém rohu.

Po potvrzení všech náležitostí se můžete přesunout k zaplacení objednávky skrze tlačítko Pokračovat k platbě.

Krok 2: Zaplaťte objednané bitcoiny

Při platbě kartou budete po odeslání formuláře přesměrováni na platební bránu, kam zadáte informace o vás a vaší kartě. Následně ověříte svoje telefonní číslo a platba bude zpracována. Do několika minut vám bitcoin přijde na vaši peněženku.

Jak koupit bitcoin kartou
Stránka platební brány pro zaplacení bitcoinu kartou

Pokud jste zvolili platbu bankovním převodem, tak na email, který jste uvedli v minulém kroku, obdržíte přehled o objednávce a budete postupně informováni o jejím stavu. Naleznete zde veškeré údaje pro platbu, nejpohodlnějším a zároveň nejspolehlivějším řešením je však využití QR kódu v dolní části zprávy

Nákup Bitcoinu na směnárně Finex s platbou bankovním převodem
Nákup Bitcoinu na směnárně Finex s platbou bankovním převodem

Pokud k platbě objednávky přiložený QR kód nevyužijete, ověřte si, že máte veškeré údaje správně napsané. Tedy správné číslo účtu, variabilní symbol, placenou částku a také zprávu pro příjemce, která v našem případě musí obsahovat text “Kupuji Bitcoin na webu finex.cz. Pokud tento přesný text do zprávy pro příjemce nezahrnete, bude vaše platba vrácena.

Poznámka

Pozor: Kdyby mezi vytvořením vaší objednávky a přijetím platby došlo k výrazné změně kurzu Bitcoinu, bude vaše objednávka pozastavena a bude po vás směnárna vyžadovat potvrzení a akceptaci nového kurzu.
 
Kvůli regulacím mohou platební brány vyžadovat i ověření totožnosti. To za předpokladu, že chcete odesílat velké částky.

Krok 3: Zkontrolujte objednávku!

V posledním kroku na vás pak bude čekat už jen kontrola dané objednávky. Naše transakce byla v pořádku. Během několika hodin (se všemi potvrzeními a platbou jiné bance) jsme měli kryptoměny u sebe.

Jak koupit kryptoměny u Finex.cz převodem (4)
Nákup proběhl úspěšně!

A to je vše – nákup Bitcoinu je hotový. Jednoduché, že? Máte ohledně nákupu BTC za české koruny nějaké dotazy? Ozvěte se do komentářů pod článkem a my vám rádi pomůžeme!

Plusy nákupu kryptoměn u směnárny

 • Rychlý a jednoduchý nákup pro začátečníky: Nákup kryptoměn na směnárnách vyžaduje většinou jen pár kroků a zvládne ho naprosto každý.
 • U menších nákupů není třeba registrace ani ověření: Toto může být pro spoustu zákazníků velkou výhodou. Standardně není potřeba ověření pro platby nepřesahující 25 000 Kč.
 • U některých směnáren můžete nakupovat i za české koruny.
 • Rychlost nákupu: Při využití nákupu pomocí platební karty vám kryptoměny přijdou doslova během pár desítek minut, nevýhodou je mírně vyšší poplatek.

Mínusy nákupu u směnárny

 • Některé směnárny nenabízejí uchování kryptoměn: Při nákupu na některých směnárnách nemáte na výběr – kryptoměny si budete muset nechat poslat na vaší vlastní krptoměnovou peněženku.
 • U větších nákupů je nutné ověřit identitu: Pokud nakupujete za více než 25 000 Kč, budete vyzváni k ověření identity. Velikost nákupu však není jedinou podmínkou!
 • Nákup bankovním převodem může trvat dlouho: Zde záleží na tom, jakou banku používá směnárna a jakou používáte vy. V některých případech se platba může vypořádat i za pár dní.
 • Vyšší poplatky než na burzách: I směnárny musejí z něčeho žít, a jelikož prakticky jen usnadňují prostým uživatelům nákup kryptoměn přes burzy, musejí zavést vyšší poplatky, aby byly v zisku.

B) Nákup Bitcoinu přes kryptoměnovou burzu

Na těch největších a nejznámějších kryptoměnových burzách se obchodují ohromné objemy peněz. Pro představu – přes největší kryptoměnovou burzu na světě, Binance, proteče každý den přes 20 miliard dolarů.

Výhodou burzy jsou především nízké poplatky a opravdu profesionální nástroje pro obchodování. Většina burz má poplatky okolo 0,25 %, zatímco např. většina směnáren i přes 3 % za vykonané transakce.

Nevýhodou je trochu zdlouhavější postup registrace. Práce je to reálně na pár minut, avšak často je nutné i ověření totožnosti (KYC), na které se může čekat i několik hodin. Jakožto profesionální nástroje pro obchodování nabízejí burzy spoustu funkcí, kvůli tomu je jejich rozhraní mnohdy velmi obsáhlé a pro nováčka matoucí. To je další nevýhodou oproti směnárnám, které většinou poskytují pouze informace o ceně a jednoduchý formulář pro nákup či prodej kryptoměn.

Další skutečnost, kterou je pro řadu kryptoměnových investorů nutné míti na paměti, je prostředí v angličtině. Největší burzy jsou mezinárodní firmy, které sice mají několik jazykových mutací, čeština mezi ně ale ve většině případů nepatří. Naleznete ji však na zmíněné Binance nebo Coinmate, kryptoměnové burze založené v Česku.

Jak vybrat tu správnou burzu?

Pokud chcete jít na nákup kryptoměn přes burzy, je nutné soustředit se na několik bodů, které vám mohou ušetřit spoustu času a problémů. Velká část příspěvků na různých kryptoměnových fórech se zabývá tím, že někdo našel extrémně levnou, uživatelsky neověřenou a naprosto neznámou burzu. Podobné příběhy končí velice často ztrátou peněz. Dá se tomu ale snadno vyvarovat při dodržení určitých zásad.

Abyste měli jistotu, že nenarazíte na podvod či burzu, která není spolehlivá, držte se následujících pravidel:

 • Společnost stojící za burzou musí své služby provozovat legálně v rámci platných licencí, to znamená, že musí své služby poskytovat českým zákazníkům dle platných pravidel. Pokud burza z nějakého důvodu v Česku nefunguje či své služby neposkytuje legálně, ruce pryč.
 • Na burze se obchoduje dostatečný objem a trh burzy je dosti likvidní. Dostatečná likvidita je základem pro zdravý trh odolný proti manipulaci a silným cenovým výkyvům. Vysoký obchodovaný objem značí, že burzu používá značné množství obchodníků. Stabilitu trhu také kromě přirozené vysoké aktivity obchodníků zajišťují instituce v roli market makerů – tyto společnosti na trh burzy dodávají likviditu a jsou veřejně známé. Pokud chcete mít o burze opravdu jistotu, můžete si jejich identitu prověřit a ověřit si tak, že nemají žádnou obchodní vazbu na společnost stojící za burzou a neexistuje tak střet zájmu ústící v manipulaci trhu.
 • Burza nemá na kontě žádné větší bezpečnostní pochybení či skandál.
 • Burza nenabízí podezřele vysokou páku.
 • Na burze naleznete vámi požadované kryptoměny. Některé burzy mají zalistovaný pouze užší výběr kryptoměn, nicméně se jedná většinou o ty největší a nejznámější, takže je velice pravděpodobné, že na tyto problémy v případě Bitcoinu nenarazíte.

Burzu jste si už vybrali? Je třeba se zaregistrovat a ověřit svou totožnost

Pokud už jste našli burzu, u níž chcete kryptoměnu nakoupit, pak přichází řada na samotné založení účtu a všechny s tím spojené záležitosti. Registrace vám většinou zabere pár minut, co vás však může zbrzdit a spoustu uživatelů i odradit, je proces ověření totožnosti neboli KYC.

Poznámka

Poznámka: Podrobné ověřování totožnosti nebylo vždy potřeba. Jakmile se ale trh kryptoměn přehoupl do bilionových částek, je přirozené, že do života běžných lidí začíná znatelněji zasahovat. S tím přichází i regulace zaváděné státními autoritami, a protože jsou kryptoměny díky zdánlivé anonymitě také využívány pro praní špinavých peněz, podporu terorismu a pro daňové úniky, legislativa se tyto problémy snaží řešit povinnou verifikací identity.

Pravidla, podle kterých burzy totožnost svých klientů ověřují, se označují jako KYC (Know Your Customer) a mohou se v závislosti na společnosti lišit podle toho, kolik informací je o vás burza z poskytnutých dat schopná zjistit.

Jistě se ale ptáte na to, jak něco takového probíhá.

V průběhu přihlášení bude burza vyžadovat oskenovaný nebo ofocený obrázek obou stran jednoho či dvou dokladů totožnosti. V nabídce je občanský průkaz, řidičský průkaz a pas. Je většinou jedno, co si člověk vybere. Dále je většinou nutné poskytnout svou fotku buď s oskenovaným dokumentem ruce, či bez něho. Ve většině případů je pak posledním bodem skenování dalšího dokumentu, na kterém je vaše jméno a adresa bydliště zároveň. Dá se využít například výpis z bankovního účtu.

Jakmile tak učiníte, budete muset vyčkat, než společnost vaše dokumenty prohlédne a dokončí ověření. Pak už jen stačí poslat na burzu své peníze pomocí karty či bankovního převodu a můžete vesele nakupovat.

V případě zahraničních burz může nastat ještě jeden problém – nepřijímají české koruny. Na to narazíte u známých a časem prověřených burz jako Bitstamp, Kraken či Binance. Nezbyde vám tedy nic jiného, než si koruny na eura směnit. Můžete to udělat buď přímo v bance, avšak kurzy pro běžné klienty jsou naprosto otřesné a při vyšších částkách se mohou velice prodražit. Pokud máte čas, využijte nějakou z online směnárenských služeb jako Revolut nebo Wise. Na desetitisícové částce se už dá ušetřit pěkných několik set korun. Mějte také na paměti, že si banka může účtovat poplatky za samotnou SEPA platbu.

Jak samotný nákup kryptoměn na burze probíhá?

Jakmile si účet na burze založíte a úspěšně ověříte, můžete s nákupem kryptoměn ihned začít. Možností je několik. Většina velkých kryptoměnových burz vám samotný nákup kryptoměn umožní už skrze kreditní kartu, podobně jako na směnárně. Např. Binance tyto služby poskytuje s 1,8% poplatkem – můžete tak nakoupit bitcoiny přímo za eura s ještě menším poplatkem než u směnáren.

Favorit redakce

Výhody
 • Opravdu propracovaná a funkční platforma
 • Nízké poplatky
Nevýhody
 • Kontakt zákaznické podpory bývá složitý
 • Platforma může na nové uživatele působit příliš složitě

Pro nákup Bitcoinu skrze kreditní kartu na burze Binance stačí po úspěšném ověření účtu kliknout na Nakoupit kryptoměnu na horní liště a zvolit možnost kreditní karty či bankovního převodu.

Zdroj: binance.com
Nákup kryptoměn na Binance
Nákup kryptoměn na Binance

Poté už jen stačí, jako v případě směnárny, vyplnit počet EUR, za které chcete bitcoiny nakoupit, a transakci odeslat. Jakmile nákup proběhne, bitcoiny obdržíte na váš zákaznický účet. V budoucnu si je pak můžete odeslat na vaší kryptoměnovou peněženku, např. na jeden z modelů Trezoru.

Zdroj: binance.com
Přímý nákup Bitcoinu za eura na Binance
Přímý nákup Bitcoinu za eura na Binance
Pro více informací si přečtěte: Návod na nákup kryptoměn na burze Binance krok za krokem
Pro více informací si přečtěte: Návod na nákup kryptoměn na burze Binance krok za krokem

Pokud vás nákup kreditní kartou stále odrazuje, nabízí se trochu složitější možnost vložení fiat měny (např. USD nebo EUR) přes bankovní převod (SEPA platbu) a za dané peníze pak nákup samotných bitcoinů na spotovém trhu. V tom případě stačí v záložce Nakoupit kryptoměnu zvolit možnost Bankovní vklad a nějaká eura vložit.

Zdroj: binance.com
Vklad fiat měny na burzu Binance, za níž je pak možné nakoupit Bitcoin
Vklad fiat měny na burzu Binance, za níž je pak možné nakoupit Bitcoin

Pak už jen stačí jít na spotový trh pro pár BTC/EUR a nějaké bitcoiny nakoupit. Nákup můžete provést pomocí klasických burzovních příkazů, jako je např. market order či limit order. Pro více informací o tom, jak obchodování a veškeré obchodní příkazy na burze Binance fungují, zavítejte na naší recenzi.

Plusy nákupu na burze

 • Možnost nákupu většího množství různých kryptoměn: Kryptoměnové burzy jsou místem, kde veškeré obchody s kryptoměnami probíhají. Např. na zmíněné burze Binance můžete obchodovat více než 600 kryptoměn! Bitcoin tedy může být jen pouhým začátkem.
 • Nižší poplatky: Pokud využijete možnost nákupu skrze kreditní kartu, což se v principu od směnárny moc neliší, poplatky budou v nějakých případech nižší, ale ne o tolik. Skutečně nižších poplatků dosáhnete při samotném nákupu kryptoměn na spotovém trhu burzy – např. u Binance se poplatek za obchod pohybuje kolem pouhých 0,1 %.
 • Možnost držet kryptoměny na burze: Jedná se o stejnou službu jako v případě směnáren. Stále však platí, že je to ta méně bezpečná varianta – mnohem více vám doporučujeme přeposlat si kryptoměny na některou z hardwarových peněženek.
 • Více nástrojů a možností nákupu: Směnárny vám většinou umožní nákup jen za současnou tržní cenu. Na burzách ale naleznete možnosti limitních nákupů, což je jinými slovy vytvoření požadavku na nákup kryptoměn při dosažení konkrétní ceny. Tyto možnosti však poskytují v podobné variantě i některé směnárny, např. Anycoin.

Mínusy nákupu na burze

 • Je třeba plné ověření identity: To je asi tou hlavní nevýhodou. Téměř na všech burzách je alespoň pro základní činnosti nutné provést ověření totožnosti. K plným možnostem, mezi které patří i povolení k výběru kryptoměn na vlastní peněženky, je většinou nutné provést plné ověření včetně poskytnutí důkazu o místě pobytu.
 • Složitější rozhraní platformy: Směnárny jsou koncepčně jednoduché – pomocí pár kliknutí umožňují prodej a nákup kryptoměn. Burzy jsou mnohem komplexnější. V rámci spotového obchodování nabízejí různé varianty obchodních příkazů a k tomu navíc nabízejí i jiné formy trhů, mezi které patří z velké části permanentní nebo čtvrtletní futures kontrakty. K tomu všemu jsou na burzách často dostupné i zhodnocovací programy pro kryptoměny (varianty centralizovaného stakingu) či prostředky pro OTC obchody, mezi tím vším se nováček snadno ztratí.
 • U většiny burz je nákup možný pouze přes EUR či USD: Kryptoměnové burzy jsou většinou zahraniční společnosti a proto je logické, že se na nich kryptoměny obchodují hlavně ve světových měnách, zejména tedy v USD a EUR. S tím se pojí nevýhoda nutného převodu korun na zmíněné měny při jejich vkládání.

C) Přímý nákup pomocí online platforem

localbitcoins logoDalším způsobem nákupu Bitcoinu a jiných kryptoměn je přímý obchod s jinou fyzickou osobou. K tomu často slouží nějaký prostředník – například celosvětově známá platforma LocalBitcoins. Oproti způsobům zmíněným výše se jedná o nejzdlouhavější proces a už dlouho není tak jednoduchý a výhodný, jako byl dříve.

V tomto případě se budete muset nejprve ze všeho zaregistrovat. Kromě nastavení vašeho profilu bude i zde nutné plně ověřit svou totožnost. Legislativní požadavky pramenící z AML regulací proti praní špinavých peněz tak prostupují i mezi takovéto platformy. Jakmile však proces ověření identity dokončíte, je vše velmi snadné.

Po registraci se dostanete k seznamu jednotlivých nabídek. Každý uživatel má možnost vytvořit svůj inzerát a stejně tak ho může kdokoliv přijmout. Lidé na tyto platformy uvádí výši částky, cenu, jejich vlastní poplatky a info o tom, jaké platební metody akceptují (např. u jaké banky mají účet nebo pokud používají peněženky jako Skrill či PayPal).

Pokud si nějakého prodejce vyberete, oslovíte ho přímo pomocí formuláře na stránkách. Od této chvíle komunikujete pouze a jen s prodejcem.

V každém případě se ale ujistěte, že máte na tento způsob čas a trpělivost. Přeci jenom je to komunikace s lidmi a ta je občas dost komplikovaná.

Plusy nákupu na “online tržištích”

 • Cenu si určujete vy: Ačkoliv je tato varianta obchodování zdlouhavá a náročná na vyjednávání, vše probíhá podle vás – vy si stanovíte cenu, na níž jste ochotni bitcoiny nakoupit či prodat, a také výši poplatku. Pokud je vyjednávání vaše silná stránka, může pro vás být obchod na těchto platformách ziskový.
 • Transparentní hodnocení jednotlivých obchodníků: Na platformě LocalBitcoins je každý obchodník hodnocen z hlediska rychlosti komunikace, jak moc je důvěryhodný a kolik už má za sebou provedených obchodů. Platforma vám tak pomůže odlišit podvodníky od poctivých obchodníků.

Mínusy nákupu na “online tržištích”

 • Požadavek plnohodnotného ověření identity: Platforma byla dříve anonymní, nyní však musí dodržovat pravidla zákonů proti praní špinavých peněz.
 • O dost vyšší poplatky než na směnárnách.
 • Komunikace s lidmi může být časově i emočně náročná: Ceny obchodů se zde vyjednávají mezi jednotlivými obchodníky. Prodejce a kupující se musí spojit a podmínky si vyjednat, to může občas zabrat nějaký čas.

D) Fyzický nákup bitcoinů

Další způsob, jak koupit bitcoiny, je starý dobrý fyzický obchod. Bitcoiny si můžete za peníze směnit s vašimi přáteli, o kterých víte, že se v kryptoměnách pohybují. Další možností je směna s lidmi z internetu, např. z Facebooku, Redditu či jiných webových fór. Mějte však na paměti, že s sebou tento způsob nese i určitá rizika.

V mnoha ohledech je osobní obchodování s digitální měnou zřejmě tím nejjednodušším způsobem ze všech.

Chcete-li koupit bitcoiny, stačí kamarádovi poslat QR kód s adresou vaší kryptoměnové peněženky a dát mu hotovost na místě. Za minutu máte hotovo.

V případě, že jednáte s cizí osobou, budete s největší pravděpodobností muset projít jednáním o ceně, místě setkání a dalších příslušných podmínkách. Kromě toho musíte myslet na to, aby byla zajištěna vaše bezpečnost a bezpečnost vašich finančních prostředků.

Pojďme si tedy projít nějaké otázky, které vás jistě zajímají.

Jak si vyjednat dobrou cenu? Kde potenciálního prodejce či kupce najít?

Existuje celá řada webových stránek, fór a skupin na Facebooku, které obchodníkům pomáhají zajistit osobní setkání za účelem nákupu a prodeje bitcoinů a jiných kryptoměn. Tou zřejmě nejpoužívanější platformou je již zmíněný LocalBitcoins, kde se s kupujícím můžete domluvit nejen na převodu online (zmíněn výše), ale i osobně. Využít můžete i nějaké facebookové skupiny zaměřené na tuto problematiku. V ČR je známá např. skupina Krypto Veksl.

Jelikož kurz bitcoinu neustále kolísá, je konečný směnný kurz obvykle dohodnut až během samotné schůzky. Většina obchodníků používá aktuální hodnoty z významných burz, nicméně alternativně lze použít služby jako třeba CoinMarketCap.

Tito prodejci si někdy účtují poplatek nad rámec aktuálního kurzu, ať už za vaše pohodlí, anonymitu či za pokrytí svých vlastních nákladů.

Pár rad ohledně bezpečnosti při prodeji kryptoměn

zabezpeceni kryptomenProdej bitcoinů mezi lidmi je perfektní možností obchodování pro ty, kteří si cení anonymity. Bezpečnostní aspekty, zejména při obchodování s úplným cizincem z internetu, jsou však velmi důležité.

Nejprve byste si měli pečlivě vybrat místo schůzky. Ideálně by mělo jít o veřejné místo s aktivním přístupem k internetu, protože minimálně odesílatel bude potřebovat přístup k síti. Můžete si také na schůzku pro jistotu přizvat svého známého, ovšem je důležité o tom předem informovat kupujícího.

V zásadě dodržujte stejná preventivní opatření, jaká byste použili při přenášení velkého množství hotovosti. Buďte opatrní a nikdy nesouhlaste se schůzkami v soukromých bytech či domech.

Plusy fyzického nákupu

 • Vysoká míra anonymity: Obchody neprobíhají přes žádný order book burzy či přes jinou instituci, o obchodu víte pouze vy a vaše protistrana.
 • Cenu si určujete vy, stejně tak pravidla: Podobně jako u LocalBitcoins, i v těchto případech vše závisí na vás.
 • Pokud jednáte s přáteli, mohou vám pomoci se ve světě kryptoměn zorientovat.

Mínusy fyzického nákupu

 • Potenciální nebezpečí: Při nákupu za vyšší částky je dobré být paranoidní a pořádně si ohlídat svoji bezpečnost.
 • Realizace takového nákupu může trvat i několik dní.

E) Kryptoměnové bankomaty (ATM)

Dalším dnes velmi rozvinutým způsobem nakupování Bitcoinu jsou kryptoměnové bankomaty, které se nachází ve všech větších městech České republiky a i v ostatních státech.

Pokud si netroufáte sami obchodovat na online burzách či směnárnách a nemáte žádného známého, který by vám mohl pomoci, můžete navštívit některý z “bitcoinmatů” neboli bitcoinových bankomatů.

Pro nákup vám postačí peněženka v mobilu, případně vám bitcoinmat může vytisknout “paper wallet” s privátním klíčem. Ze začátku to možná zní složitě, ale za chvíli zjistíte, že to není nic těžkého. Pojďme se podívat krok po kroku na průběh takového nákupu.

Video: Jak koupit bitcoin v automatu od GB

Jak nakoupit bitcoiny v automatu?

 1. Na obrazovce bankomatu nejdříve zvolte kryptoměnu, kterou si chcete koupit. V případě výše se jedná o bitcoin.
 2. Zvolte částku, kterou chcete na bitcoiny směnit.
 3. Následně vás bitcoinmat vyzve pro naskenování QR kódu vaší peněženky. Ta může být buď v mobilu nebo na papíře.
 4. V dalším kroku vložíte do bitcoinmatu hotovost, kterou chcete směnit a následně zvolíte tlačítko na obrazovce k potvrzení nákupu.
 5. Pokud je bitcoinmat vybaven tiskárnou, můžete si na požádání nechat vytisknout potvrzení o nákupu.
 6. Váš požadavek je odeslán na burzu a zakoupené bitcoiny (či altcoiny) se během několika minut objeví ve vaší peněžence.

Problém nastává při nákupu většího množství kryptoměn. V takovém případě je třeba verifikace. Částka bez ověření totožnosti je většinou omezena na 25 000 Kč nebo 1 000 eur. Proces verifikace se samozřejmě liší v závislosti na zařízení, a dokonce i podle různých společností, které provozují podobné bankomaty.

Plusy nákupu v bankomatech

 • Rychlá směna hotovosti na kryptoměny
 • Vysoká míra anonymity u menších částek: Podobně jako u směnáren, i zde jsou nákupy pod 25 000 Kč anonymní.

Mínusy nákupu v bankomatech

 • Ověření totožnosti v případě větších transakcí.
 • Vysoké poplatky: Poplatky za transakce mohou dosahovat i 10 %. I když zde záleží na zvoleném automatu, jsou částky většinou vyšší než v případě směnáren.

Shrnutí – Jaký způsob nákupu je nejlepší?

Pokud jste článek dočetli až sem, dobře víte, že možností pro nákup bitcoinů existuje hodně. Abychom v tom udělali pořádek, sepsali jsme vám níže nejvhodnější možnosti pro nákup dle různých požadovaných vlastností. Je ale třeba počítat s tím, že se výhody konkrétních možností liší i v závislosti na vašich zkušenostech.

 • Pokud vám jde hlavně o rychlost, využijte kryptoměnový automat nebo směnárnu.
 • Pokud vám jde hlavně o jednoduchost, využijte kryptoměnovou směnárnu nebo pomoc vašeho známého.
 • Pokud vám jde hlavně o nejnižší poplatky, využijte burzu nebo fyzický nákup (po domluvě).
 • Pokud vám jde hlavně o anonymitu, využijte kryptoměnový bankomat či osobní prodej lidem z LocalBitcoins nebo facebookové skupiny Krypto Veksl.

Často kladené otázky (FAQ)

Lidé se nás mnohdy ptají na několik základních informací. Proto jsme se rozhodli odpovědi zpracovat přehledně a veřejně. Odpovědi na často kladené otázky ohledně koupě Bitcoinu naleznete níže.

Kde se bitcoiny kupují?

Bitcoiny je nejjednodušší zakoupit na online kryptoměnových směnárnách. Můžeme doporučit např. naši směnárnu Finex.cz, ale i další české stránky, jako je třeba SimpleCoin nebo Anycoin. Bitcoin je také možno koupit na kryptoměnových burzách. Ty ale požadují ověření totožnosti obchodníka např. pomocí výpisu z účtu nebo fotografií dokladu prokazujícího totožnost. Hodí se spíše pro pokročilé obchodníky.

Kolik bitcoin stojí a kolik si jich mám koupit?

Momentálně je cena bitcoinu přibližně $830 150. Jeho cena se ale na různých směnárnách a postupem času liší z důvodu různých poplatků a jiné poptávce. Díky arbitráži mezi burzami se ceny většinou neliší ve velké míře, v případě směnáren však za odlišnosti může mnohdy vysoký spread. Nemusíte si samozřejmě kupovat jeden celý bitcoin za statisíce korun. Nákup můžete provést už s pár stovkami – což pro začátek naprosto stačí.

Je možné bitcoin i prodat?

Samozřejmě, že ano. K prodeji bitcoinu je stejně jako v případě jejich nákupu vhodné využít služeb kryptoměnových směnáren. Prodej bitcoinu je většinou ještě snazší než jejich nákup. Nemusíte totiž čekat na mezibankovní převod – rozhodující je zde rychlost převodu dané kryptoměny. Více info naleznete v návodu Jak prodat bitcoin.

Máte otázky? Neváhejte nás kontaktovat do komentářů níže! ⤵️

Další zajímavé odkazy

Líbil se vám tento článek?
49
5

Autor

Pod tímto profilem většinou publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (36 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Josef Koukal

Dobrý den,
máte zkušenosti s COINMATE?

Chtěl jsem se zeptat, jestli funguje peněženka stejně jako trezor? Například Ledger Nano S a Trezor One.

Chápu správně, že je peněženka levnější variantou uložení kryptoměny jako je Bitcoin?

Děkuji. J.Koukal

Redakce Finex

Dobrý den, Josefe. Vezmeme to popořadě: CoinMate je burza, se kterou zkušenosti máme a popisujeme je v naší recenzi. Ve zkratce je to relativně dobrá cesta nákupu kryptoměn.

Peněženky jsou ale věc jiná. Jak Vámi zmiňovaný Trezor, tak i Ledger jsme recenzovali rovněž. Pokud máte v kryptoměnách větší obnos peněz nebo je nechcete svěřovat centralizované službě, jako je právě např. CoinMate, pak je dobré si hardware peněženku obstarat. Obě zmiňované svůj účel splní, my máme ale radši Trezor – přeci jen je to český produkt a na jeho používání jsme si už zvykli.

V případě dalších otázek jsme k dispozici. :-)

Ondřej Podešva

Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli můžu do peněženky Coinomi koupit Solanu, nevidím ji v nabídce, děkuji

Redakce Finex

Dobrý den, Ondro, v tuto chvíli bohužel není možné tokeny SOL do peněženky Coinomi uložit.

Josef

Dobrý den, chci se zeptat, jestli z peněženky můžu kdykoliv převést finance na bankovní účet, děkuji

Redakce Finex

Dobrý den, Josefe. V případě, že byste své kryptoměny prodal, pak ano, můžete. Návod na prodej bitcoinů a další důležité informace naleznete např. v tomto článku: kde a jak prodat bitcoin a jiné kryptoměny.

David

Dobrý den, když si koupím hardware peněženku od Trezoru bude fungovat jako peněženka pro nákup z automatu? Děkuji David

Redakce Finex

Dobrý den, Davide. Ano, automatu je v zásadě jedno, zda máte peněženku na počítači, telefonu, nebo třeba hardwarovou. Hlavní je do něho pomocí QR kódu naskenovat adresu vaší peněženky. Tento QR kód by vám Trezor měl ukázat na počítači, odkud si ho můžete např. uložit do telefonu a tak ho na automat přenést.

Tomáš

Jaj, na to, ze je clanek celkem cerstvy (aktualizovany), je zde tech polopravd az nepravd ohledne burz docela dost. Chapu, ze je to promo clanek na Vasi smenarnu, ale zbytecne to mate lidi. Kdyz uvadite Binance, dobre vite, ze s poplatky, SEPA, identifikaci ap. je to trochu jinak;)

Redakce Finex

Dobrý den, Tomáši. Když nám napíšete, jaké konkrétní “polopravdy a nepravdy” máte namysli, rádi je opravíme. Právě jsme se na celý článek znovu dívali a žádné problémy jsme ve zmíněných informacích nenašli.

Pavel

Chtel bych koupit bitcoiny za vetsi castku tak 50000 a vice,kde bych mel nakoupit,poradil by ste mi.Ted je bitcoin skoro na 60000 dolarech,da se ocekavat po tomto vzestupu ze zase o neco spadne,jak tomu bylo pred tydny,kde spadl asi o 6000 dolaru?Diky za odpoved.

Redakce Finex

Dobrý den, Pavle. Pokud chcete nakupovat “hezky česky”, tak musíme doporučit např. naší vlastní směnárnu, nebo třeba směnárnu Simplecoin. Pokud Vám nevadí angličtina, pak rozhodně využijte burzu Binance, na které zaplatíte nižší poplatky – to je však vykoupeno složitější platformou.

Martin S.

Dobrý den.
Mám dotaz k nakupování a prodávání kryptoměn.
Na každé burze je nějaký weekly limit. Jsou poměrně nízké. Pokud chce člověk obchodovat vyšší objemy, musí tedy používat více kryptoburz?
Moc předem děkuji za odpověď.
M.

Redakce Finex

Dobrý den, Martine. Po verifikování účtu na Binance se odemkne limit, tuším, až 100 BTC denně. To snad bude stačit. :-)

Lukáš Holeček

Dobrý den
Chci se zeptat
Nerozumím otevřenému oknu ověření indacoin ve kterém se píše:
Chystáte se odeslat citlivá data o Indacoin. Pokud jste tento odkaz získali z podezřelého zdroje, zavřete prosím stránku a okamžitě nás informujte.
Nechce se mi to potvrzovat, zní to podezřele.
Jedná se o platbu kartou.
Děkuji za odpověď

Redakce Finex

Dobrý den pane Holeček,

abyste mohl u Indacoin nakoupit, musíte ověřit svou identitu. A právě proto tam na vás vyskočila tato informace, abyste si byl vědom toho, že jim v následujících krocích budete poskytovat citlivé informace.

Pokud jste odkaz získal v průběhu nákupu přímo od Indacoin, mělo by být vše v pořádku a ničeho se nemusíte bát, je to standardní zákonný proces.

V případě platby kartou je ověření složitější a je třeba zaslat selfie, fotografii občanského či řidičského průkazu a fotografii/sken dokumentu, který není starší než 3 měsíce, a je na něm vidět Vaše adresa – tedy např. faktura za telefon, internet, vodu, nebo bankovní výpis.

Veškeré informace o nákupu v naši směnárně naleznete v této recenzi – https://finex.cz/recenze/smenarna-finex/. Je tam i krátký videonávod, který vás nákupem provede.

V případě jakýchkoliv dotazů se na nás neváhejte obrátit. Rádi vám se vším pomůžeme.

Přeji hezký zbytek dne.

Václav

Dobrý den, zajímá mě jaký je poplatek na vaší burze v případě nákupu přes platební bránu, děkuji

Redakce Finex

Dobrý den, děkujeme za váš zájem.

Veškeré potřebné informace k nákupu v naší směnárně (včetně výše poplatků), naleznete v této recenzi – https://finex.cz/recenze/smenarna-finex/

V případě jakýchkoliv dotazů se na nás obraťte.

Přejeme hezký den.

Jakub

Dobrý den,
už pár dní u Vás nejde platit platební kartou online. Bohužel tak není možné zakoupit Etherum a Litecoin. Chtěl bych se zeptat, kdy orientačně bude tato možnost platby zase dostupná.
Pěkný den!
Jakub.

Redakce Finex

Dobrý den, Jakube. Děkujeme za Vaši důvěru. Máte pravdu, že momentálně máme problémy s platební bránou a proto občas není možné platbu kartou provést. Během několika dní či týdnů by snad problémy měly být vyřešeny.

Majo

Dobrý den,
provedl jsem dnes 12.1. platbu kartou. Je vidět v bance, že peníze jsou blokovány. Ale Ethereum se do mé peněženky nepřipsalo. Co mám dělat? Nebo kdy očekávat připsání kryptoměny? Máme peněženku Coinomi. Děkuji.

Redakce Finex

Dobrý den, v systému vidím, že byste již měl mít své ETH v peněžence.

V případě dalších dotazů nás neváhejte kontaktovat.

Přeji hezký den.

Pavel

Dobry den, jaky je Vas osobni odhad % navyseni jak bude vypadat cena bitcoinu za rok?

Jachym

dekuji uz mam koupeno

Robert

Dobrý den,jaký mátete názor na směnárnu anycoin?Děkuji

Jan

Osobně jsem byl s jejich službami spokojen, nyní však se jejich přístup dramaticky změnil. Lustrují klienty i při nákupech a převodech v podstatě mizivých částek okolo 100 USD. Dávají klientům otázky, které jsou zcela za hranou jejich povinností vyplývajících ze zákona č. 253/2008 Sb. a také jim blokují převod kryptoměny na jinou peněženku. Takže velký palec dolů…

Redakce Finex

Dobrý den Roberte. O této směnárně jsem nikdy neslyšel, ale vypadá docela dobře. Mají nízké poplatky, příjemné uživatelské prostředí a nabízí i podržení kryptoměny a rychlý bankovní převod, podobně jako Bitbeli. Nikdy jsem s nimi ale neměl žádné zkušenosti, takže nemohu soudit ani doporučovat.
Vojtěch, Finex.cz

Ondrej

Dobrý den, jakou kryptoměnu doporučujete nakoupit jako začátečník?

Redakce Finex

Dobrý den Ondřeji, pokud jste si ještě nikdy žádné kryptoměny nekupoval, určitě doporučuji nakoupit první nějaký zlomek bitcoinu. Třeba za 500 Kč. Podle mě je důležité si to vše tak trochu “osahat” než začnete kupovat jiné měny, nebo obchodovat na burze.

Martin

Za 500 korun na spoustě míst dostanete ekvivalent za 300 nebo poslaní stojí 300 na peněženku, prostě hrůza.

Redakce Finex

Dobrý den, Martine. Máte pravdu, že v posledních dnech jsou poplatky velmi vysoké, a to zejména kvůli vytížení celé Bitcoinové sítě. Jakmile roste cena kryptoměn, spousta lidí chce co nejrychleji nakupovat či prodávat a proto se postupně zvedají poplatky v síti. Účastníci se totiž prakticky přehazují, kdo zaplatí více, aby jeho transakce byla rychlejší. Bohužel při menších nákupech jsou tyto poplatky mnohem znatelnější, než u nákupů větších.

Dobrý

Dobrý návod

Walter

Dobrý den, jakou směnárnu doporučujete pro dlouhodobé nakupování? Děkuji

Walter

myslím tím že chci kupovat třeba každý měsíc a ne jen jednou, děkuji

Redakce Finex

Dobrý den, Waltere. Stejně jak říká Kryptobaron v komentáři výše – chcete-li kupovat kryptoměny častěji, bude lepší, spíše než po směnárně, sáhnout po nějaké burze. Burza CoinMate je dobrá volba, mají řádově nižší poplatky než většina směnáren.
S pozdravem
Vojtěch, Finex.cz

Kryptobaron

Osobně mám dobré zkušenosti se směnárnou coinmate (také od čechů, ale anglické prostředí). Ale proti gustu žáden dišputát.
Ale pokud plánujete pravidelnější obchody, asi bude výhodnější burza , tedy binance nebo něco podobného.
Ale toť jen můj osobní názor.