Finex.cz logo
Menu
Finex » 📈 Kryptoměny » Optimism

Kryptoměna Optimism (OP) – Kurz, graf vývoje, kde koupit?

Graf kurzu Optimism (OP)

Kurz OP
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
BTC
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Kalkulačka: OP to CZK

OP
CZK
CZK
USD
EUR

Základní informace o kryptoměně Optimism (OP)

Optimism buduje sekundární vrstvu blockchainu Etherea. To znamená, že uživatelé mohou na Optimism síti dělat prakticky stejné věci jako na Ethereu, avšak nemusí se potýkat s nedostatečným škálováním jeho hlavní vrstvy. Optimism pracuje podstatně rychleji a levněji, zároveň však využívá zabezpečení primární vrstvy, Etherea. Blockchainy tohoto typu se také označují jako Layer 2 nebo jen L2 a kromě Optimismu se mezi ně řadí například Arbitrum, Loopring (LRC) nebo Immutable X (IMX).

Optimism patří k menšině kryptoměnových projektů, které měly první hotový a funkční produkt a až potom vydaly svoji kryptoměnu. První várka tokenů OP byla uživatelům sítě tzv. airdropnuta 31. května 2022 a ve stejný den kryptoměnu zalistovala většina světových burz.

Obsah článku o Optimismu (OP)

1.Úvod do Optimismu (OP)2.Jak a na základě čeho Optimism funguje?3.Historie Optimismu (OP)4.Tokenomika a distribuce tokenu OP5.Kde kryptoměnu Optimism (OP) koupit?6.Jakou peněženku pro OP zvolit?7.Alternativy a největší konkurenti Optimismu8.Výhody a nevýhody Optimismu (OP)9.Shrnutí

Úvod do Optimismu (OP)

Nativní kryptoměnou sítě Optimism není OP, ale možná překvapivě ETH. Za transakční poplatky (gas) se tedy platí ethery. Jaké využití tak vlastně token OP má? Co může v následujících letech tlačit jeho cenu dolů? A budou ještě nějaké airdropy ať už Optimismu (OP) nebo jiných L2 tokenů? Věříme, že na tyto a další otázky vám dokážeme odpovědět v následujícím článku.

Logo Optimism
Zdroj: optimism.io

Jak a na základě čeho Optimism funguje?

Optimism má 2 hlavní přednosti, které jej dělají tím, čím je. Těmi jsou:

 • Optimistic rollups,
 • EVM ekvivalence.

Kdo ví, k čemu výše napsané věci slouží, má o fungování Optimismu dokonalou představu. Pojďme si je obě dopodrobna rozebrat.

Technologie, na které Optimism stojí: Optimistic rollups

Na začátek je důležité si říct, co jsou to vlastně ty rollups. Jedná se o soubory transakcí, které jsou přeneseny mimo hlavní blockchain – na sekundární vrstvu, aby zde byly rychleji a levněji zvalidovány. Po úspěšné validaci jsou data o transakcích zapsána zpět na původní blockchain, avšak již komprimované do menší velikosti (validace proběhla na sekundární vrstvě, což množství následně zapsaných dat snížilo).

V současné době existují 2 druhy rollupů:

 • optimistic (ty používá právě Optimism, dále třeba Arbitrum),
 • a zero-knowledge (využívá Loopring, dydXImmutable X…).

Liší se principem, kterým přistupují k zapisování dat do blockchainu. Optimistic rollups "optimisticky" předpokládají, že data jsou do blockchainu zapisována správně, pracují s jakousi zásadou presumpce neviny.

Naproti tomu zero-knowledge rollups předpokládají, že by zapisovatelé mohli podvádět, platí zde "presumpce viny" a tvůrci transakcí tak musí dokázat převaděčům, že informace, kterou jim zasílají, je správná.

V případě optimistic rollups řeší možné podvody jakási zpětná kontrola – jakýkoli uživatel sítě může podezřelý zápis napadnout a podat tzv. fraud proof nebo-li důkaz o chybě. Podání vyvolá nové ověřování zapsaného údaje a pakliže se prokáže, že byl předchozí zápis chybný, "udavač" je odměněn a validátor chybné transakce potrestán tzv. slashingem.

A pokud se ptáte, proč trvají výběry z Optimismu na Ethereum 7 dní, důvodem je právě zmíněná zpětná kontrola, kterou je nyní možné zahájit až 7 dní od nahrání transakce a až po uplynutí této lhůty je transakce finalizována, tzn. už nemůže dojít k jejímu odvolání (zrušení).

Optimism vyniká ještě v jedné věci…

Není jen EVM kompatibilní, je dokonce EVM ekvivalentní. Jak už název napovídá, vývojáři Optimismu se nechtěli spokojit jen s pouhou kompatibilitou k Ethereu, a tak stvořili rollup, který je, co se týče kódování a práce se smart kontrakty, Ethereu rovnocenný.

Optimism EVM
Rozdíly mezi EVM kompatibilními a EVM ekvivalentními rollups
Zdroj: Medium kryptoměny Optimism

EVM ekvivalence znamená také úplnou shodu s yellow paperem Etherea. Stejně jako samotné Ethereum, i Optimism vyhovuje specifikacím v něm obsaženým. V praxi to znamená používání osvědčeného kódu a infrastruktury Etherea všude tam, kde je to možné. Optimism si tak klade za cíl udržovat svůj kód co nejjednodušší a pracovat s kódem již existujícím.

Stručně řečeno je každá sebemenší část Etherea integrovatelná s Optimismem jakožto sekundární vrstvou. Do budoucna tvůrci Optimismu věří, že tuto laťku budou muset splňovat všechny Layer 2 blockchainy pomáhající škálovat Ethereum a EVM ekvivalence se stane standardem.

A právě díky EVM ekvivalenci mají na Optimismu své zastoupení i téměř všechny blue-chip DeFi aplikace –⁠ Uniswap, SushiSwapAAVECRV, Synthetix – tedy dApps, které byly původně vyvinuty pro Ethereum.

Historie Optimismu (OP)

Technologická společnost Optimism PBC vznikla 1. ledna 2019 v New Yorku a jejími zakladateli byli Jinglan Wang (také současný CEO), Karl Floersch a Kevin Ho. Za zmínku stojí, že Floersch dříve pracoval ve firmě Consensys, která vydává populární kryptoměnovou peněženku MetaMask.

V září 2020 spustil projekt testovací provoz sítě (testnet), v prosinci 2021 byl pak spuštěn ostrý provoz (mainnet). Koncem května 2022 obdrželi uživatelé Optimismu první airdrop tokenů OP a kryptoměna se začala obchodovat na volném trhu. V prvním týdnu se její cena pohybovala kolem 1,5 USD.

Jen několik dní po spuštění tokenu zažil ekosystém Optimismu první ránu, když se neznámému hackerovi podařilo ukrást 20 milionů OP, tedy tehdy téměř 10 % všech tokenů v oběhu! Naštěstí se krátce na to rozhodl prostředky vrátit a 17 milionů OP poslal zpět.

Tokenomika a distribuce tokenu OP

V den vydání tokenu, 31. května 2022, bylo mezi všechny účastníky projektu celkově distribuováno 4,29 miliardy OP. Procentuální poměr distribuce znázorňuje následující graf:

Optimism alokace tokenu
Rozdělení tokenů OP vydaných při spuštění
Zdroj: community.optimism.io

Z vydaných 4,29 miliard však bylo první den odemčeno jen 0,25 mld. OP. Zbylé tokeny se budou postupně odemykat v průběhu následujících 4 let, což bohužel může vytvořit značný tlak na cenu směrem dolů, jak budou privátní investoři a přispěvatelé chtít vybrat svoji zhodnocenou investici. Schéma odemykání si můžete prohlédnout na grafu níže:

Optimism uvolňování tokenu
Během 4 let se odemkne všech 4,29 miliard OP
Zdroj: community.optimism.io

Mezi prvními získali tokeny převážně příjemci prvního airdropu, pro které Optimism vyčlenil 5 % celkového počátečního množství. Na airdrop dosáhlo téměř 249 000 adres, například za to, že v minulosti na síti provedly transakci, hlasovaly v DAO nebo darovaly aktiva skrz Gitcoin.

Nejméně dostala 1 adresa 776 OP, nejvíce, při splnění všech níže vypsaných kategorií, 27 535 OP. Pokud totiž uživatel spadal do více kategorií, tak k získaným tokenům z každé kategorie dostal ještě kumulativní bonus.

Optimism první airdrop
Podmínky pro získání prvního airdropu tokenů OP
Zdroj: community.optimism.io

Číslo 4,29 miliardy však není konečné. Token je mírně inflační a celkové maximální množství vydaných tokenů se každým rokem zvýší o 2 %.

Kde kryptoměnu Optimism (OP) koupit?

OP je možné koupit na všech velkých burzách – Binance, Coinbase, KuCoin, Huobi, Crypto.com… Obchodovat na růst (long) či pokles (short) ceny s pákou je možné na Binance Futures nebo na Bybit Futures.

Favorit redakce
 • Opravdu propracovaná a funkční platforma
 • Nízké poplatky
 • Kontakt zákaznické podpory bývá složitý
 • Platforma může na nové uživatele působit příliš složitě

Pokud chcete využít decentralizovaných služeb, můžete OP zakoupit na multi-chainových anonymních směnárnách Uniswap nebo Sushiswap, které na síti Optimism také fungují. Před jejich použitím si nezapomeňte svoji peněženku přepnout právě na Optimism. Pokud jej v peněžence ještě přidaný nemáte, protokoly vám jeho přidání automaticky nabídnou.

Na Uniswapu stačí v pravém horním rohu v menu vybrat Optimism.

Optimism Uniswap změna chainu
Zdroj: Uniswap

Uniswap vám navrhne jeho přidání do vaší peněženky. Potvrďte.

Optimism Uniswap approve
Zdroj: Uniswap

Následně pod swapovacím polem přejděte na Optimism Bridge.

Uniswap přepnutý na Optimism
Zdroj: Uniswap

A převeďte aktiva z blockchainu Etherea na blockchain Optimismu. Nezapomeňte přesunout i nějaké ethery na placení transakčních poplatků.

Optimism Bridge
Zdroj: Optimism Bridge

Jakou peněženku pro OP zvolit?

Nejčastěji doporučovaným způsobem uchování kryptoměn jsou bezesporu hardwarové peněženky. Z těch nejznámějších je možné tokeny OP držet jak v Ledgeru, tak v českém Trezoru.

Kryptoměnu pak podporuje i celá řada softwarových peněženek (Coinbase Wallet, Trust Wallet či Coin98 Wallet) a jelikož je Optimism EVM ekvivalentní, umí s ní pracovat i nejoblíbenější MetaMask.

Optimism seznam softwarových peněženek
Softwarové peněženky podporující token OP
Zdroj: optimism.io

Jak přidat OP do MetaMasku?

Pokud jste si Optimism ještě nepřidali do peněženky automaticky, jak bylo popsáno výše, můžete tak učinit i manuálně.

V případě MetaMasku je postup jednoduchý:

 • rozklikněte v MetaMasku vpravo nahoře Menu pro sítě,
 • klikněte na Add Network – ocitnete se v Nastavení,
 • a zde už jen vyplňte pole dle obrázku a uložte.

Data do kolonek si můžete zkopírovat pod obrázkem.

Přidání Optimism do MetaMasku
Ukázka, jak přidat síť Optimism do MetaMasku

Pro přidání Optimism zadejte následující data:

 • Network Name: Optimism Network
 • RPC-URL: https://mainnet.optimism.io
 • Chain ID: 10
 • Symbol: ETH

Alternativy a největší konkurenti Optimismu

Škálování Etherea je nezbytná a žádaná záležitost. Konkurenci tak Optimism najde nejen mezi ostatními L2 blockchainy, ale i mezi sidechainy.

Arbitrum

Arbitrum logo
Zdroj: arbitrum.io

Mezi Arbitrem a Optimismem jsou minimální rozdíly. V obou případech se jedná o L2 blockchainy škálující Ethereum a používající optimistic rollups. Často se říká, že Arbitrum od Optimismu zdrojový kód jen s malými úpravami okopírovalo. I přesto je co se týče total value locked (TVL) úspěšnější a je na něm uzamčeno přibližně 2x více aktiv než na Optimismu.

Hlavní rozdíl mezi Optimismem a Arbitrem spočívá pouze v průběhu zpětné kontroly. Zatímco Optimism spoléhá na jednokolový fraud proof (důkaz o chybě), Arbitrum používá více kol.

Polygon (MATIC)

Polygon je síť s 5-6x větší TVL než Optimism. Na rozdíl od Optimismu jde o sidechain, nikoli L2. Polygon tak běží paralelně s Ethereem a ohledně bezpečnosti se na rozdíl od L2 blockchainů na Ethereum nespoléhá.

Polygon používá Ethereum Virtual Machine (EVM), takže outsourcování smart kontraktů a aplikací z Etherea na něj je hračka. K placení transakčních poplatků na síti však neslouží ether, ale vlastní token MATIC. Ačkoli je Polygon velmi oblíbený, někteří uživatelé kritizují, že bezpečnost protokolu závisí jen na několika málo aktérech. Ba dokonce je zastropována tak, aby počet validátorů nikdy nepřesáhl 100.

Výhody a nevýhody Optimismu (OP)

Výhody

 • Rychlé a levné transakce: Od toho tu Layer 2 blockchainy přeci jsou.
 • Hotový produkt před vydáním kryptoměny: Zdá se to jako samozřejmost, ale v kryptu není. Například legendární "tisíce dApps", které v roce 2020 sliboval na Cardanu jeho zakladatel, ještě nikdo nikde neviděl.
 • EVM ekvivalence: I díky ní podporují OP všechny známé peněženky (Ledger, Trezor, MetaMask…) a na Optimismu najdeme známé dApps z Etherea (Uniswap, SushiSwap, AAVE, CRV…).

Nevýhody

 • Obrovské unlocky: V průběhu prvních 4 let se celkové množství OP v oběhu zvýší o několik stovek procent. Tokeny se odemknou zejména privátním investorům.
 • Velká konkurence: Škálovatelnost Etherea chtějí zlepšit nejen ostatní L2 blockchainy (Arbitrum, Loopring, Metis, Boba), ale i sidechainy (Polygon).
 • Málo možností využití tokenu: Poplatky za gas na síti se platí v ETH, nikoli v OP. OP je tzv. governance token, neslouží tedy k ničemu jinému než ke hlasování o budoucím směřování projektu.

Shrnutí

Optimism je jeden z nejnovějších kryptoměnových projektů. Nabízí zajímavé, funkční a oblíbené řešení škálovatelnosti Etherea. Jakožto sekundární vrstva Etherea (L2) používá k zápisu dat na primární vrstvu (L1) technologii zvanou optimistic rollups, po které dostal také název.

Optimistic rollups stojí, na rozdíl od svého protikladu zero-knowledge rollups, na principu presumpce neviny a předpokládají, že zapisovatelé zadávají data do blockchainu správně. Možné podvody pak řeší zpětná kontrola, v rámci níž mohou případní škůdci přijít o své tokeny OP.

Na závěr stojí za to připomenout, že Optimism není jen EVM kompatibilní, ale dokonce EVM ekvivalentní. A jeho vývojáři věří, že právě EVM ekvivalence se stane do budoucna standardem.

Pokud se vám projekt líbí, účast na jeho správě a hlasování o důležitých návrzích na změny a vylepšení sítě vám umožní governance token OP. Při jeho koupi však mějte na paměti, že do roku 2026 nás čeká značné uvolňování zamčených OP a že uživatelé, kteří Optimism používali dříve, dostali tokeny zdarma v rámci možná největšího airdropu roku 2022.

Nehodnoceno
Baserank rating™
Optimism (OP)
Projekt Optimism je všeobecně velmi dobře přijímaný a kryptokomunita jej ráda používá. Mrzí ji však, že kryptoměna OP není nativní kryptoměnou dané sekundární vrstvy Etherea, ale pouze governance tokenem. Úspěch Optimismu pak může překazit silná konkurence například v podobě sítí Arbitrum či Polygon. Uvidíme, jestli technologie optimistic rollups a EVM ekvivalence nakonec zvítězí.
 • Rychlé a levné transakce
 • EVM ekvivalence
 • Retrospektivní airdrop - již hotový produkt
 • Velké unlocky po vestingu mincí
 • Silná konkurence
 • Pouze governance token

Více informací o Optimism

KryptoměnaOptimism
SymbolOP
Vytvořeno2022
ZakladatelJinglan Wang, Karl Floersch, Kevin Ho
Webové stránkyhttps://app.optimism.io/
Lze těžit?
Aktuální počet tokenů644 594 782
Maximální počet tokenů4 294 967 296
Obchodní objem (24h)$164 745 984
Tržní kapitalizace$913 427 263
Změna ceny za 24h+2,94%

Vývoj ceny kryptoměny Optimism za posl. 2 týdny

Datum Hodnota Symbol
02. 06. 2023 Načítání... OP
01. 06. 2023 Načítání... OP
31. 05. 2023 Načítání... OP
30. 05. 2023 Načítání... OP
29. 05. 2023 Načítání... OP
28. 05. 2023 Načítání... OP
27. 05. 2023 Načítání... OP
26. 05. 2023 Načítání... OP
25. 05. 2023 Načítání... OP
24. 05. 2023 Načítání... OP
23. 05. 2023 Načítání... OP
22. 05. 2023 Načítání... OP
21. 05. 2023 Načítání... OP
20. 05. 2023 Načítání... OP

Ohodnoťte kryptoměnu Optimism


Připojte se k diskuzi

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo