Finex.cz logo
Menu

Ups! Nepodporovaný prohlížeč.

Používáte zastaralý prohlížeč a proto vám stránka Finex.cz pravděpodobně nebude fungovat tak, jak by měla. Prosíme, aktualizujte si Váš internetový prohlížeč, nebo si stáhněte nějaký lepší. Váš zážitek z prohlížení internetu se mnohonásobně zlepší.

Podívat se na alternativy
Finex » Kryptoměny » Staking kryptoměn: Co to je, k čemu se využívá a jak díky stakingu své kryptoměny zhodnotit?

Staking kryptoměn: Co to je, k čemu se využívá a jak díky stakingu své kryptoměny zhodnotit?

Staking kryptoměn: Co to je, k čemu se využívá a jak díky stakingu své kryptoměny zhodnotit?

Pokud se v kryptoměnách pohybujete už alespoň nějakou chvíli, určitě víte, že dnešní svět kryptoměn se nemůže obejít bez stakingu. Pod pojmem staking si lze představit kombinaci miningu a klasického spořicího účtu v bance.

Co to je staking kryptoměn?

Podstata stakingu je jednoduchá – uživatel své kryptoměnové mince či tokeny uzamkne jako „depozit“ a za to získává určitou odměnu a výhody. Odměny přitom mohou dosahovat i více než 10% ročního zhodnocení!

Pojďme se nyní podrobněji podívat, jak staking funguje, jaké má podoby a na příkladech si staking určitých kryptoměn ukážeme.

Z technického hlediska je staking součástí miningového algoritmu Proof-of-Stake. Uživatelé, kteří chtějí participovat na miningu určitých kryptoměn, musí „uzavřít“ svou kryptoměnu (proto hovoříme o „staku“ neboli podílu) do protokolu, který následně náhodně vybere jednoho uživatele, který bude mít právo validovat (neboli „vytěžit“) následující blok.

Obvykle platí pravidlo, že čím větší je podíl uzavřené kryptoměny konkrétního uživatele, tím je větší pravděpodobnost toho, že bude pak tento uživatel vybrán pro validaci bloku.

Takže je zde určitá nevýhoda v tom, že uživatel nemá své prostředky k dispozici a odměna za toto uzamknutí navíc není jistá. K tomu ještě musí uživatel být neustále připojen k internetu a musí mít poměrně výkonný počítač.

Na rozdíl od klasického miningu typu Proof-of-Work (jako má třeba Bitcoin), kde mineři musí investovat značné částky do miningového vybavení a vzniká při něm obrovská spotřeba energie, u miningu typu Proof-of-Stake mineři investují pouze do samotné kryptoměny (zdroj).

Avšak není podmínkou být minerem, abychom mohli staking využívat. Své kryptoměny můžete stakovat také pomocí propojení vlastní peněženky k tzv. staking poolům, které jsou zřízené za účelem získání větší výpočetní kapacity pro mining kryptoměn.

Na rozdíl od mining poolů typu Proof-of-Work, staking pooly nepotřebují od svých uživatelů neustálé připojení k internetu, jelikož mining provádí samotný pool. Uživatel do něho "pouze" uzamkne své draze koupené kryptoměny za to získá odměnu buď v podobě úroku samotné vložené kryptoměny, nebo v podobě úroku tokenu, který pak lze vyměnit za jakoukoli jinou měnu (například ETH a ETH 2.0).

Tyto staking pooly jsou podobné bankovnímu spoření či termínovým vkladům. Přístup k staking poolům nabízejí například burzy (třeba Binance, Kraken, Crypto.com), peněženky (Exodus, Atomic Wallet, Trust Wallet) a také lze staking využít pomocí nástrojů, které nabízí odvětví Decentralizovaných financí.

Jak začít se stakingem krypotměn?

Nejjednodušší možností je využít staking přímo na některé kryptoměnové burze, kde lze přemístit kryptoměnu na stakingový účet. Některé burzy nabízejí nejen staking kryptoměn a stablecoinů ale také staking fiat měn, jako jsou dolary či eura.

Poslat kryptoměnu či fiat měnu tam a zpět je otázkou několika minut. Na obrázku je znázorněn příklad stakingu na burze Binance.

staking kryptoměn u binance
Tlačítko pro staking kryptoměn na Binance

Staking v kryptoměnových peněženkách, které mají zřízené stakingové nody pro určité kryptoměny, umožňuje svým uživatelům převést kryptoměnu na stakingovou adresu. Na následujícím obrázku vidíme příklad stakingu v peněžence Atomic Wallet.

Staking v peněžence Atomic Wallet
Staking v desktopové peněžence Atomic Wallet

DeFi platformách a aplikacích (třeba Aave) lze kryptoměnu uložit ve smart kontraktu za účelem poskytování půjček jiným uživatelům, za což uživatel také získá odměnu v podobě úroku.

Tento princip poskytování půjček se nazývá Yield Farming a má velice podobný smysl jako staking. Hlavním rozdílem je, že v případě stakingu uživatel ukládá prostředky v mining poolu, který participuje na miningu kryptoměny, zatímco Yield Farming je v podstatě nástroj „peněžního“ trhu kryptoměn, který poskytuje půjčky.

Rozdíl mezi on-chain a off-chain stakingem

Staking lze ještě rozdělit na on-chain a off-chain staking, přičemž každý z nich má svá specifika.

 • On-chain staking znamená, že staking probíhá přímo na blockchainu, jehož miningový algoritmus je Proof-of-Stake nebo Proof-of-Work typu Ethereum Etash.
 • Off-chain umožňuje ukládat prostředky pomocí programů třetích stran a nejedná se tedy o nativní funkci dané kryptoměny či daného blockchainu.
  Kryptoměnová burza Kraken například zřídila svůj vnitřní program, který umožňuje používat staking pro Bitcoin, ačkoliv Bitcoin má algoritmus Proof-of-Work, který funkci stakingu nezná. Zde má staking Bitcoinu účel přidání likvidity na trh, za což je samotná burza ochotna platit odměnu v podobě úroku. Burza Kraken nabízí také off-chain staking fiatn měn (zdroj).

Srovnání kryptoměn s funkcí stakingu

V následující tabulce rozebereme a srovnáme nejznámější kryptoměny, u kterých lze využít staking. Je důležité však brát vpotaz, že uvedená roční výše odměny záleží na několika faktorech, které se navíc v průběhu času mění. Jedná se např. o:

 • Pravidla samotného staking poolu, včetně poplatků, které si staking pool stanoví.
 • Mechanismus nabídky a poptávky po stakingu. Například u ETH 2.0 s vyšším počtem uložených prostředků na stakingu klesá roční výše odměny.
Kryptoměna Typ miningu Odměna v původních tokenech? Roční výše odměny Minimální množství vložených prostředků Doba uzamknutí
Ethereum (ETH 2.0) Proof-of-Stake Ne. Původní token ETH lze směnit za token ETH 2.0, který lze následně použít pro staking. Různé staking pooly nabízejí různé ETH tokeny. Například Binance používá token BETH, který pak bude možné směnit na ETH. 5-17 % Bez omezení Do okamžiku zavedení Fáze vývoje 1.5, což může trvat cca 2 roky.
Tezos (XTZ) Liquid Proof-of-Stake Ano 4-7 %. Odměna se vyplácí dvakrát týdně. Bez omezení Není.
Polkadot (DOT) Nominated Proof-of-Stake Ano 12 %. Odměna se vyplácí každých 24 hodin. Bez omezení. Avšak doporučuje se mít alespoň 1 DOT na účtu, na nějž bude posílána odměna za staking. 28 dní.
Cardano (ADA) Proof-of-Stake Ano 4,5-6,5 %. Odměna se vyplácí každých 5 dní. 5 ADA včetně 2 ADA za registraci stakingové adresy. Je stanovena doba 20 dnů na schválení registrace stakingu.
Zilliqa (ZIL) Proof-of-Work typu Ethereum Etash Ano 6-15 %. Odměna se vyplácí dvakrát týdně. 10 ZIL. Minimální doba zmrazení činí 2 týdny. Kromě toho lze převést ZIL zpátky ze stakingu až poté, co uživatel požádá o získání odměny, která by měla činit minimálně 31,5 ZIL.

Jak vidíte, odměny jsou poměrně zajímavé a rozhodně není nevídané, že roční úročení dosáhne i hodnot přes 10 %. Zdá se to snad pohádkové, nemá ale staking nějaké nevýhody?

Porovnání výhod a nevýhod stakingu kryptoměn

 • Díky stakingu je možné pravidelně získávat odměnu v tokenech, které se vyplácí na základě mechanismu samotné kryptoměny.
 • Staking má smysl používat při dlouhodobém držení kryptoměny.
 • Není nutné být minerem.
 • U většiny kryptoměn lze ukládat (stakovat) víceméně libovolné množství tokenů. Nejste tedy omezeni minimálním ani maximálním množstvím.
 • Lze si zvolit mining pool, dokonce to lze udělat přímo v kryptopeněžence nebo přímo na burze. Staking je tedy velmi jednoduchý.
 • Off-chain staking fiatních měn má vyšší odměnu než nabízejí banky na spořicích účtech.
 • Omezená likvidita, která spočívá ve zmrazení prostředků. V případě nutnosti prodeje je možné, že budete muset čekat.
 • Nejméně likvidní je ETH 2.0, u kterého není přesně stanovena doba zmrazení.
 • Ačkoli se při stakingu bude zvyšovat množství dané kryptoměny, které stakujete, celková hodnota může padat, klesne-li její cena.

Další zdroje informací

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

 • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
 • Vytvořena českou firmou
 • Pro začátečníky může působit složitě
 • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
0%
Cena
$61 835
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
0%
Cena
$3 733
Graf posl. 7 dní
Graf Binance Coin
Změna za 24h
0%
Cena
$479,6
Aktualizováno 18.10.2021 21:39

Ohodnoťte tento článek

Diskuze k tomuto článku: 8 komentářů
Dominik

Dobrý den, je potřeba na stakování živnostenský list, tak jak je to u těžení? Děkuji

Dave

Ahoj supr! Jak to ale zdanit?

Mate nekdo zkusenost? Pokud zdanim jako urok, budu pak danit znova na exitu?:/

Diky

Rejdn

Taky by mě dost zajímalo jestli se daní při nabytí úroku i při prodeji. Pořád žádná odpověď?

Magazín Finex

Dobrý den, pánové. Bohužel nejsme daňoví poradci a proto se k těmto otázkám neradi vyjadřujeme, nicméně selský rozum říká, že (dejme tomu) pokud stakingem vydělám 0,01 ETH, což by mohlo být třeba 500 Kč, tak je třeba zdanit zisk ze stakingu v hodnotě 500 Kč. Pokud takto získané ETH ale prodám až později, za dvojnásobnou cenu, pak bych měl zdanit ještě těch dalších 500 Kč, které jsem získal navíc spekulací (držením ETH a prodejem se ziskem). Nebudu tedy jednou danit celých 500 a poté znovu celých 1000 Kč, ale zisk 500 Kč a poté dalších 500 Kč zisku. Ještě jednou ale upozorňujeme, že byste tuto věc měli konzultovat se svým daňovým poradcem.

Martin

Velmi dobrý článek o zhodnocení kryptoměn, ale přece jen se chci zeptat, jak je to s financemi? Slyšel jsem, že poplatky jsou hodně vysoké při vkládání a nevyplatí se tam dát např. 100 dolarů. Jak je to tedy, jakou by jste mi doporučil částku peněz na uzavření stakingu? (je to doufám to stejné jako přidání likvidity)

Magazín Finex

Dobrý den, Martine. Ohledně poplatků vždy záleží na aktuální vytíženosti sítě a na konkrétní kryptoměně, kterou chcete stakovat. Např. u kryptoměn na bázi Ethereum se mohou poplatky opravdu vyšplhat i do stovek či tisíců korun a to se pak stakování 100 USD opravdu nevyplatí… Jsou ale i jiné sítě (např Binance Smart Chain) a tam jsou poplatky o dost nižší.

parniky@gmail.com

Binance – pokud presunu stakingu koupenych napr 10 tokenu BNB pri cene 260 Dolaru/token na rok, dostanu pokud se hodnota zvysi po roce na 350 Dolaru/token slibene maximalni procentni zhodnoceni ve forme tokenu, a pak prodam pri cene 350 Dolaru/token presne po 1 roce 1 dni a vydelam 2x jak na stakingu tak i na aktualni trzni cene(350-260 = 90 Dolaru za kazdy token), je to tak ? Dekuji, Ondrej

Magazín Finex

Dobrý den, Ondřeji. Ano, v tomto případě se zhodnotí nejen Váš vklad, ale i získané odměny za staking.

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo