Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Staking kryptoměn: Co to je, k čemu se využívá a jak díky stakingu své kryptoměny zhodnotit?

Staking kryptoměn: Co to je, k čemu se využívá a jak díky stakingu své kryptoměny zhodnotit?

Staking kryptoměn je jednou z možností, jak dosáhnout pasivního příjmu z kryptoměn. A ačkoli tento termín spatřil světlo světa už po vytvoření nového mechanismu konsenzu zvaného Proof of Stake, dnes používané slovo staking představuje jakékoli uzamknutí určitého počtu tokenů či mincí, které se uživateli dále úročí a zároveň za ně může získat různé výhody.

Může to být právo na validaci transakcí v konsenzu Proof of Stake, ale také např. zpřístupnění nových možností nebo i členství v DAO. Existuje tedy velké množství druhů stakingu. Vše si vysvětlíme v následujícím článku.

VŠE PODSTATNÉ O STAKINGU V 60 VTEŘINÁCH

Pojem staking pochází z anglického slova “stake”, česky sázka a jedná se o zabezpečovací mechanismus blockchainů s konsensem typu Proof-of-Stake.

Označuje uzamknutí kryptoměn, které slouží jako pojistka, kdyby se uživatel rozhodl při dosahování konsensu podvádět. Pak by o kryptoměny nebo jejich část přišel –⁠⁠⁠ byl by potrestán tzv. slashingem. Pokud však bude ověřovat transakce tak, jak má, bude získávat procentuální úrok ke svým stakovaným kryptoměnán.

O ověřování transakcí se v dnešní době uživatelé nestarají a většinou své mince svěří většímu validátorovi, který stakuje za ně a dělí se s nimi o úroky (tzv. delegovaný staking). Jako staking se dnes označuje i jakékoli jiné zamknutí a úročení kryptoměn, např. na burzách v rámci IEOs, kdy za zamknutí kryptoměn získáváte nové kryptoměny zdarma.

Obsah článku o stakingu

Co je to vlastně staking

Obecně řečeno, pojem staking představuje uzamknutí jednotek vlastněné kryptoměny s cílem je zhodnocovat a získat určité výhody. Většinou se jedná o uzamknutí nativních mincí protokolu s mechanismem konsenzu Proof of Stake, kdy se takový uživatel může skrze svou vlastní iniciativu účastnit na zvyšování bezpečnosti a decentralizaci daného protokolu a za své úsilí je po zásluze odměňován.

Hlavní myšlenkou a motivací většiny uživatelů za uzamknutím kryptoměn je samozřejmě zisk ve formě procentuálního zhodnocení, přičemž zde platí přímá úměra – čím více mincí uživatel k uzamknutí poskytne, tím více odměn se dočká. Nalézáme zde tak podobnost se spořícím účtem v bance.

Odměny za staking se běžně pohybují kolem 2 – 15 % ročního zhodnocení. Tato procenta nalezneme při stakingu známých velkých kryptoměn s mechanismem Proof of Stake, jako je např. Solana, Cardano, Polkadot nebo Polygon.

Poznámka

Např. v době psaní článku je možné delegováním MATIC tokenů dosáhnout až 7,5% ročního zhodnocení. Pokud vezmeme v úvahu inflaci kryptoměny, tedy nově vydávané tokeny, dostáváme se na zhruba 4,5% roční zhodnocení.

Co to znamená delegování mincí? A jak souvisí staking s inflací kryptoměn? To se dozvíte dále v článku!

Tak, jako se vším, i u stakingu platí pravidlo, že čím rizikovější investice je, tím je vyšší její potenciální výnosnost.

Proto u stakingu některých kryptoměn můžete nalézt zhodnocení i v řádu stovek %. Taková zhodnocení ale běžně nejsou dlouhodobě udržitelná a souvisí s masivní inflací dané kryptoměny, což tlačí cenu dolů. Nacházejí se zde i další rizika, proto je obecně lepší se kryptoměnám s podezřele velkým ročním zhodnocením za staking obloukem vyhýbat.

A jak tedy se stakingem začít, ptáte se? Tím nejjednodušším způsobem je využití staking programů na centralizovaných burzách. Např. Binance nabízí staking většiny obchodovatelných kryptoměn za celkem slušná procenta.

Poznámka

Např. za zmíněný Polygon (MATIC) nabízí Binance 4 % za uzamčení po neomezeně dlouhou dobu. Pokud se ale rozhodnete MATIC tokeny uzamknout na 90 dní, burza vám za ně nabídne až 19 %.

Druhou možností je využití decentralizovaných burz či jiných nástrojů, na kterých staking přímo probíhá a na kterých jej z části provádějí i samotné centralizované burzy. Toto řešení je trochu složitější, za to ale uživatelům poskytuje plnou kontrolu nad finančními prostředky a může nabídnout často i vyšší procentuální zhodnocení, než na centralizovaných burzách. Ale ne vždy – např. Binance se svou nabídkou zhodnocení dlouhodobého stakingu (90 dní) má procentuální zhodnocení velmi vysoká. Všechny varianty stakingu si podrobně vysvětlíme.

Odkud se odměny berou?

Odměny, které jsou uživatelům za staking vypláceny, vznikají na podobném principu jako odměny za těžbu, a dělí se na dva druhy:

 • odměny přímo za staking – analogie těžby, jedná se o inflační odměny,
 • poplatky za transakce.

Odměny za staking

Podobně jako máme v mechanismu konsenzu Proof of Work těžaře zapisující transakce do jednotlivých bloků v blockchainu, u sítí s mechanismem Proof of Stake je označujeme za validátory.

Každý validátor drží určitý počet nastakovaných mincí dané kryptoměny a zaobírá tak procentuální podíl mezi všemi existujícími validátory. Volba validátora pro zápis bloku je ovlivněna podle množství nastakovaných kryptoměn – ti, co drží kryptoměny déle, či jich mají více, jsou voleni častěji. Tím pádem se pak dočkávají vyšších odměn.

S každým nově vzniklým blokem transakcí vznikají i nové odměny za staking – mince jsou nově vyraženy a proto mají přízvisko inflationary rewards (inflační odměny). Zvyšují totiž celkový počet existujících mincí v oběhu.

Poznámka

Obecně validátorů na PoS sítích není tolik, jako těžařů u sítí s mechanismem PoW. To je jedním z argumentů proti snížené bezpečnosti mechanismu PoS oproti PoW.

To, z čeho se odměny za staking přesně skládají, závisí vždy na implementaci dané kryptoměny. Běžně to jsou ale nějaká vyhraněná procenta buď z rezerv projektu, komunitních pokladen, nebo ještě nevyražených mincí, které se nenacházejí v oběhu.

 • Např. Cardano každou epochu hází poplatky za transakce na jednu hromadu a do ní přidá vždy 0,3 % z rezervy projektu. Následně 80 % mincí z hromady vyhraní na odměny za staking a ty rozdělí spravedlivě mezi své validátory. Zbylých 20 % jde do jiné pokladny projektu, ze které je financován jeho vývoj.
 • Polygon má zase na poplatky vyhraněných celkem 1,2 miliard MATIC tokenů (12 % ze své celkové zásoby). K tomu se přidávají veškeré poplatky za transakce. Zmíněných 1,2 miliard mincí má vydržet na 5 let od spuštění Polygonu, tým totiž doufá, že se do té doby Polygon mezi uživateli uchytí a do budoucna budou na odměny stačit už pouze poplatky za transakce. Samotný Polygon je opět specifický případ, protože se v něm nacházejí dva druhy validátorů – validátoři ve vrstvách Heimdall a Bor. Část odměn jde validátorům ve vrstvě Heimdall a část validátorům ve vrstvě Bor.

Transakční poplatky

Každá transakce na blockchainu něco stojí. A i když jsou v blockchainech s mnohem lepší škálovatelností transakce levnější než v těch více robustních a zároveň upřednostňujících z maximálního hlediska decentralizaci (např. Ethereum nebo Bitcoin), stále tvoří významnou část odměn. Celková výše poplatků za celý blok je tedy také zahrnuta do odměn za staking.

Výše transakčních poplatků může být různá – závisí na celkové propustnosti sítě. Např. poplatky protokolů jako Cardano nebo Solana dosahují oproti Bitcoinu nebo Ethereu velmi nízkých hodnot.

Zdroj: blockworks.co
Transakční poplatky různých kryptoměnových protokolů
Transakční poplatky různých kryptoměnových protokolů

U některých blockchainů tvoří poplatky za transakce převážnou část odměn. Na takový scénář do budoucna spoléhá i např. Polygon. Na obrázku níže můžeme vidět odměnu za blok 31833497 v síti Polygonu.

Zdroj: polygonscan.com
Polygon - odměna za vytěžení bloku č. 31833497
Polygon – odměna za vytěžení bloku č.
31833497

Validátor za jeho úspěšné vytvoření a připojení do blockchainu získal celkem 1.1 MATIC. Část si sám ponechá a část rozešle svým delegátorům.

Jak staking funguje?

Stakingu na protokolech PoS se zjednodušeně můžete zúčastnit dvěma způsoby – buď se přímo stanete jedním z validátorů (k čemuž je mnohdy potřeba opravdu vysoký počet mincí), nebo své kryptoměny propůjčíte již existujícímu validátorovi a stanete se delegátorem. Na následujícím obrázku je zjednodušené schéma stakingu.

Zdroj: chorus.one
Zjednodušené schéma stakingu
Zjednodušené schéma stakingu – delegace na validátora
Doplnění

Ačkoli se termín staking soustředí primárně na mechanismus PoS, existují i jiné centralizované i decentralizované nástroje, které uživatelům “staking” umožní, a které si níže představíme.

Uzamykání tokenů za jinými účely, jako je např. poskytování likvidity, se ale prolíná spíše s tématem yield farmingu, na toto téma jsme připravili speciální článek.

První možnost – Jak se stát validátorem?

První případ se nejvíce hodí pro velké instituce nebo movité technické nadšence. Zprovoznění vlastního validačního uzlu vyžaduje pokročilé technické znalosti i zázemí (zde je pro příklad návod na zprovoznění validačního uzlu na Solaně), poměrně výkonný hardware běžící v provozu 24 hodin a počáteční investici do zvolené kryptoměny.

Poznámka

Pokud se rozhodnete stát se validátorem Etherea, budete na počáteční investici potřebovat 32 ETH, což v době psaní tohoto článku představuje ethery v hodnotě zhruba 1,5 milionu korun.

Podmínky validátora jsou pro běžného člověka velmi těžko splnitelné. Naštěstí existuje druhá zmíněná možnost – delegace – neboli vložení finančních prostředků pod správu již existujícího validátora a na oplátku si nárokovat procentuální podíl z jeho odměn za staking (případ z obrázku výše).

Druhá možnost – Delegace neboli “běžný” staking

Pod tímto termínem je možné představit si veškerý dostupný staking na centralizovaných burzách (např. Binance nebo Kraken), v kryptoměnových peněženkách (Trust Wallet či Coinomi), nebo na různých decentralizovaných protokolech (např. Ankr či Lido).

Principiálně se jedná o vložení vašich finančních prostředků do již existujících validačních uzlů. Pro běžného uživatele je to mnohem jednodušší cesta, neboť zde není vyžadována žádná velká investice (např. ve staking poolu kryptoměny Cardano na Binance je minimální investice pouze 1 ADA, v době psaní článku asi 20 Kč). Žádné podrobnější technické znalosti, výkonný hardware, nebo povinnost být online 24 hodin denně, nejsou potřeba.

Veškerý staking, který budeme dále v článku probírat, se tak z pohledu uživatele řadí do této kategorie.

Chcete-li znát informace a podrobný návod na zprovoznění vlastního validačního uzlu, budete bohužel odpovědi muset hledat jinde.

Jaké existují druhy stakingu?

Z hlediska výše nabízených odměn, bezpečnosti a složitosti manipulace s kryptoměnami můžeme staking rozdělit na:

 • A) centralizovaný a decentralizovaný,
 • B) on-chain a off-chain.

Oba typy rozdělení se do jisté míry protínají a v následujících odstavcích si proto všechny zmíněné druhy stakingu popíšeme.

Staking na centralizovaných burzách

Staking na centralizovaných burzách je pro uživatele tou nejjednodušší možností, jak se stakingem začít. Jediné, co potřebujete udělat, je držet nějaké kryptoměny na burze s podporou stakingu a jedním tlačítkem je uzamknout (doba, na kterou své mince u centralizovaných burz zamykáte, se liší a může být omezená např. na 7/30/90/… dní, nebo úplně neomezená).

Burza si za zprostředkování stakingu však bere určité procento ze zisku, a proto běžně narazíte na nižší procentuální zhodnocení, než u stakování jinými způsoby. To však nemusí platit ve všech případech. Na následujícím obrázku je příklad několika dostupných kryptoměn pro staking na burze Binance.

Zdroj: binance.com
Staking na burze Binance
Staking na burze Binance

Z obrázku výše je patrné, že míra procentuálního zhodnocení úzce souvisí s dobou uzamčení. Příkladem může být i výše zmiňovaný Polygon (19,6 % při uzamčení na 90 dnů). Dalšího velmi velkého rozdílu si můžete všimnout u kryptoměny Polkadot – při uzamčení na 4 měsíce nabízí 21% zhodnocení, při flexibilní době uzamčení pouze 3 %. Velmi zajímavé zhodnocení nabízí i staking Near Protokolu a to necelých 30 % při uzamčení na 4 měsíce.

Mezi kryptoměny s opravdu vysokým ročním zhodnocením za staking na Binance patří např. Axie Infinity (AXS) nebo PancakeSwap (CAKE) s 95 %, respektive 80 %.

Favorit redakce

Výhody
 • Lokalizace pro Česko – český jazyk, vklad českých korun přes účet, pár CZK/USDT
 • Nejvyšší likvidita na trhu pro velké objednávky
Nevýhody
 • Nutnost poskytnutí osobních údajů a průkazu totožnosti (KYC)
 • Platforma může působit složitě

Dalším adeptem je burza Kraken (viz obrázek níže). Kraken obecně nabízí nižší odměny za staking než jeho konkurent Binance, příkladem může být pouze maximálních 12 % za Polkadot. To však vyvažuje skutečnost, že jsou kryptoměny na Krakenu 100% likvidní – nemusíte je tak uzamykat na žádný předem daný časový úsek a nevystavujete se tak např. nemožnosti prodeje při fluktuaci ceny. Jedinou výjimkou je staking ETH 2.0, za to ovšem Kraken nemůže.

Zdroj: kraken.com
Staking na burze Kraken
Staking na burze Kraken

Zároveň na Krakenu po uzamčení mincí dostáváte prostředky ihned. To u jiných platforem není nutností – obchodní podmínky některých centralizovaných burz určují, že uživatelé musí stakovat kryptoměny určitou minimální dobu pro získání prvních odměn.

Staking na decentralizovaných burzách či staking protokolech

Decentralizovaný staking se dá označit také jako za staking “přímo u zdroje”. Myslí se tím využívání samotných nativních aplikací blockchainových protokolů, u nichž se chcete stakingu zúčastnit. S tím přichází nepopiratelná výhoda – tato řešení jsou zpravidla custodial, což jinými slovy znamená, že s kryptoměnami manipulujete přímo vy sami.

Poznámka

Např. u Polygonu se jedná o staking přes Polygon Web Wallet, v případě Polkadot máme dvě možnosti – přes rozšíření polkadot.{js} nebo nový staking portál na polkadot.network.

Další variantou decentralizovaného stakingu je staking na decentralizovaných burzách (např. PancakeSwap) nebo jiných protokolech (např. Ankr). I zde se jedná o plně custodial řešení -interagujete přímo se stakovacími pooly nebo smart kontrakty. S tím souvisí ochrana před užším typem rizik (např. hack burzy) a férovější zhodnocení. Nenachází se zde žádný prostředník, který by si bral poplatek jako provizi.

Polkadot – onchain staking na nativní platformě blockchainu

Jako příklad pro tu nejčistší formu stakingu je možné využít již zmiňovanou kryptoměnu Polkadot (DOT). On-chain staking DOT byl dříve dostupný pouze přes vývojářský portál polkadot.{js}, který nebyl uživatelsky nejpřívětivější. Nyní je ovšem dostupná již mnohem příjemnější varianta na staking.polkadot.network.

Do portálu se dá připojit přes jedno z možných rozšíření – namátkou např. Talisman, Polkadot.js využívaný i pro vývojářský portál, nebo Parity Signer, což je aplikace, která dokáže udělat z mobilního telefonu hardwarovou peněženku.

Zdroj: polkadot.network
Připojení do staking portálu na Polkadot
Připojení do staking portálu na Polkadot

Za předpokladu, že se chcete stát jen prostými delegátory a nechcete si spouštět svůj vlastní validační uzel, si musíte nějakého validátora najít. V sekci validátorů je možné nalézt jejich seznam se všemi relevantními informacemi, zejména s výší poplatku. Oproti portálu polkadot.{js} je zde uvedeno mnohem méně informací, to se však časem může změnit.

Zdroj: polkadot.network
Soupis validátorů u Polkadot
Soupis validátorů u Polkadot
Poznámka

U Polkadot se delegátorům (ti, kteří se připojují k jiným validátorům) říká nominátoři (nominators).

Příklad u Polkadot může působit jako technicky náročnější, ale zahrnuje důležité kroky typické pro decentralizovaný on-chain staking – zejména tedy volbu validátora.

Ankr a PancakeSwap – onchain staking na decentralizovaných protokolech a burzách

Přijde vám výše uvedený příklad moc komplikovaný? Existuje i jednodušší řešení. Tím jsou různé decentralizované protokoly, které se o staking postarají za vás. Kryptoměny pouze vložíte do jejich smart kontraktů a za oplátku dostanete jejich syntetické deriváty. Ty jsou cenově navázané na původní aktivum a reprezentují vaše právo je směnit zpět.

Takovým příkladem je kryptoměnový protokol Ankr (ANKR). Jedná se o jednu z jednodušších alternativ pro staking Etherea, je zde možné ale stakovat i kryptoměny Polygon (MATIC), BNB, Avalanche (AVAX), Polkadot (DOT) či Kusama (KSM).

Zdroj: ankr.com
Staking na kryptoměnovém protokolu Ankr
Staking na kryptoměnovém protokolu Ankr

Syntetickými deriváty, např. za staking Etherea, jsou tokeny aETHb a aETHc. Jsou to velmi podobné varianty lišící se pouze v tokenomice.

 • Pokud si zvolíte aETHb, jejich počet se vám v peněžence časem bude zvyšovat, což simuluje odměny za staking. Cena aETHb je vždy rovna ceně ETH.
 • V případě aETHc je přístup opačný. Jejich počet bude stále stejný, ale poměr, v jakém máte právo na jejich směnu zpět za ETH, časem poroste. Po určité době tedy za vaše tokeny aETHc dostanete více ETH, než dříve.

Podobných variant pro staking ETH existuje větší množství, např. Rocket Pool (uživatel výměnou dostane token rETH a prvotní vklad je pouze 0,01 ETH) nebo Stakewise.io. Na tyto zmíněné protokoly ještě jednou navážeme v následující podkapitole o stakingu Etherea.

Upozornění

S těmito syntetickými deriváty se pojí podobná rizika jako se stablecoiny, protože fungují podobným způsobem. Stejně jako stablecoin USDT drží cenu 1 dolaru, syntetické deriváty drží cenu své partnerské kryptoměny, zde tedy Etherea.

To znamená, že např. v případě stETH protokolu Lido, což je také syntetický derivát vydávaný za staking ETH, by měla jeho cena vždy odpovídat ETH. Historická data ovšem naznačují, že občas dojde k cenovému vychýlení. Existuje tedy riziko, že syntetické deriváty ztratí vazbu na cenu svého podkladového aktiva, v tom případě se stanou bezcennými.

Posledním příkladem on-chain stakingu je staking CAKE na své nativní decentralizované burze PancakeSwap. Zde ale žádné podobnosti se stakingem skrze mechanismus Proof of Stake nehledejte.

Zdroj: pancakeswap.finance
Staking CAKE na PancakeSwapu
Staking CAKE na PancakeSwapu

Do stakingu CAKE se můžete pustit v záložce se Syrup Pools. První možností je stakovat CAKE v jeho vlastním poolu a dostávat tak odměny ve formě dalších tokenů CAKE, PancakeSwap tímto mechanismem elegantním a více či méně férovým způsobem distribuuje své governance tokeny mezi své uživatele. Druhou možností je jeho staking v poolech dalších a získávání odměn v tokenech daného poolu. Na obrázku výše tedy např. v tokenech PSTAKE a PEEL.

Poznámka

Nejedná se zde o žádnou formu delegace či stakování skrze statut validátora. Mince CAKE se uzamykají pouze do smart kontraktu emitujícího další mince kryptoměny CAKE, PEEL a další.

Jedná se tak svým způsobem o jednu z pozměněných forem stakingu (podobně jako např. vlastní staking program fiat měn na burzách Kraken nebo Crypto.com, o kterých se budeme bavit nyní).

Staking Etherea – Jak na to?

Ethereum, druhá největší kryptoměna podle tržní kapitalizace, bylo vždy proslulé celkem lukrativní těžbou, na kterou bylo potřeba pořídit si těžební rig s pár silnými grafickými kartami. V září roku 2022 však tato možnost skončila kvůli dlouho očekávanému přechodu celé sítě z mechanismu Proof of Work umožňujícího těžbu právě na Proof of Stake.

Od září 2022 se tedy na tvorbě bloků v Ethereu může podílet prakticky kdokoliv skrze staking.

Díky tomu, že je Ethereum v zásadě ta největší kryptoměna umožňující staking, je její staking také ten nejméně rizikový.

Graf ETH
Změna za 24h
+0,44 %
Aktuální cena
$3 416

Stakingu Etherea se dá zúčastnit dvěma způsoby, které jsme si už vysvětlili v odstavcích výše – buď jako validátor, nebo jako delegátor. Cestě validátora se ve zdejším článku věnovat nebudeme, neboť se jedná o mnohem komplikovanější cestu vyžadující minimálně 32 ETH, stabilní hardware běžící 24/7 a určité technické znalosti pro jeho správu.

Poznámka

Více informací o tom, jak se stát validátorem, včetně návodů na jednotlivé softwarové klienty a prostředí, naleznete na oficiálních stránkách Etherea.

Pro prostého uživatele je mnohem vhodnější cesta delegátora, pro níž jsou opět dvě varianty – decentralizovaná a centralizovaná.

Pooled staking

Decentralizovaná varianta se nazývá tzv. pooled staking a funguje velmi jednoduše. Uživatelé, kteří se rozhodnou pooled staking využít, si ve zkratce vyberou nějakého validátora, kterému své ethery propůjčí. Tento validátor je přihodí na společnou hromadu všech etherů reprezentující jeho podíl v síti – stake. Z odstavců výše již víme, že uživatelé, kteří validátorovi své ethery takto propůjčili, se nazývají delegátoři. Validátor delegátorům za jimi poskytnuté ethery vyplácí odměny ze stakingu a výměnou za to, že delegátorům staking vůbec umožnil, si část nechává ve formě poplatku.

Ona zmíněná hromada etherů, s níž validátor pracuje a do níž delegátoři své ethery vkládají, se nazývá tzv. staking pool. V současné době existuje řada projektů, které pooled staking umožňují, příkladem může být výše zmiňovaný Rocket Pool, StakeWise, Ankr nebo Lido. Většina z nich také funguje jako tzv. liquid staking, což znamená, že vám jejich platforma za uzamčené ethery vydá jejich syntetický derivát reprezentující vaše vložené finanční prostředky. O těchto derivátech jsme již také mluvili výše, příkladem může být např. aETHb a aETHc Ankru, stETH Lido nebo rETH Rocket Poolu.

Zdroj: rocketpool.net
Staking Etherea na Rocket Pool
Staking Etherea na Rocket Poolu
Poznámka

Na obrázku výše můžete vidět příklad stakingu Etherea na platformě Rocket Pool. Můžete si všimnout, že cena syntetického derivátu rETH se od ceny skutečného Etherea liší, to je způsobeno tím, že jsou do rETH poměrově započítávány i odměny z Beacon Chainu a části transakčních poplatků.

Rocket Pool nabízí v době psaní článku také až 5,2% zhodnocení, což je na poměry staking poolů celkem dobré číslo.

Asi tím největším plusem staking poolů je možnost staking ukončit ještě před odemknutím odměn pro validátory.

Syntetický derivát je totiž všemožně obchodovatelný token, který je možné např. na Uniswapu směnit zpět za ethery. To je možné provést dokonce i na samotném Rocket Poolu, ale pouze v případě, že je zde dostatečná likvidita, což nemusí být vždy zaručeno.

Pro více informací zavítejte na oficiální dokumentaci Rocket Poolu.

Samozřejmě záleží na dodatečných pravidlech daného staking poolu, obecně však platí, že se na pooled staking nevztahují žádná omezení z hlediska doby uzamčení etherů čistě kvůli tomu, že s nimi syntetický derivát úzce nesouvisí. To je zásadní rozdíl od klasického stakingu skrze cestu validátora. Validátoři mají své ethery stále uzamčeny i po proběhlém Merge a to až do dokončení aktualizace s názvem Shanghai, což může ještě nějaký ten pátek trvat.

Staking Etherea na centralizovaných burzách

Tou nejjednodušší cestou je staking Etherea na klasických kryptoměnových burzách jako je např. Binance nebo Kraken. Staking programy centralizovaných burz jsou ošemetné v tom, že způsob, jakým burzy s nastakovanými kryptoměnami nakládají, není nikdy jasně daný. Je sice pravdou, že většinové množství kryptoměn burzy používají např. pro validaci transakcí skrze uzel validátora tak, jak bylo zamýšleno, část z nich ovšem mohou využít např. pro zvýšení likvidity na trhu.

Z tohoto důvodu ovšem burzy mohou často nabídnout i o něco lepší úrok. Uzamčení mincí do stakingu je navíc možné provést rovnou ze zákaznického účtu s tím, že se burza o zbytek postará. Dá se tedy s rezervou říci, že burzy fungují jako takový “centralizovaný staking pool”. Na následujícím obrázku je příklad stakingu Etherea na Krakenu.

Zdroj: kraken.com
Staking Etherea na burze Kraken
Staking Etherea na burze Kraken

Protože však na burzách nedostáváte výměnou žádné syntetické deriváty, své ethery si tak musíte uzamknout na neurčito. Platí pro vás v tomto směru stejná pravidla jako pro validátory a burzy s tím nic nenadělají.

Off-chain staking

Jak jsme již zmínili, staking je ještě možné rozdělit na on-chain staking a off-chain staking. Jako on-chain staking můžeme považovat všechny typy stakingu popsané v kapitolách výše – tedy centralizovaný i decentralizovaný staking skrze Proof of Stake mechanismus konsenzu, ale také i skrze smart kontrakty jako v případě PancakeSwapu a Ankru.

Jako off-chain staking se považuje např. staking fiat měn, stablecoinů nebo kryptoměn využívajících jiný mechanismus konsenzu než Proof of Stake – např. Bitcoin s mechanismem Proof of Work. Za oponou off-chain stakingu tak nenajdeme žádné validátory. Už z názvu je patrné, že off-chain staking s běžným stakingem téměř nesouvisí a že pod rouškou funguje úplně jinak. Většinou se jedná o speciální obchodní programy za účelem zvýšení likvidity na trhu – např. off-chain staking program na centralizované burze Kraken.

Na burze Kraken můžete stakovat bitcoiny, eura nebo dolary. Burza Kraken sice neposkytuje přímé informace o tom, jak s nastakovanými kryptoměnami nakládá, je ale možné odhadovat, že je používá pro zvýšení likvidity na trhu.

Zdroj: kraken.com
Off-chain staking program na burze Kraken
Off-chain staking program na burze Kraken

Dalším zajímavým způsobem stakování je také off-chain centralizovaný staking na burze nebo v aplikaci Crypto.com (kde se tato funkce nazývá Earn), který nabízí řádově vyšší odměny než off-chain staking u Krakenu.

Zdroj: crypto.com
Staking kryptoměn na Crypto.com
Staking kryptoměn na Crypto.com

I zde je možné stakovat i kryptoměny, které fungují na principu PoW a jejich síť proto sama od sebe žádné odměny nevyplácí. Můžete tak stakovat např. Bitcoin a získat odměnu v podobě až 5% ročního zhodnocení.

Poznámka

Nic není většinou tak růžové, jak se zdá. Abyste takto vysokých procent dosáhli, musíte mít na burze Crypto.com nastakovaný dostatečný počet CRO mincí, staking musí být na dobu minimálně 3 měsíců a zároveň nesmíte mincí do stakingu uzavřít mnoho (ideálně ne více než mince v hodnotě 3 000 dolarů).

Pro dosažení zmiňovaných 5 % u BTC je nutné mít nastakováno CRO v hodnotě minimálně 40 000 dolarů, uzamknout mince alespoň na 3 měsíce (ta nejdelší varianta) a do stakingu nevložit více BTC než v hodnotě 3 000 dolarů, pak odměny začínají klesat podle toho, kolik BTC navíc do stakingu vložíte.

Oproti tomu pokud váš staking CRO dosahuje na méně než 4 000 dolarů a dobu stakingu BTC zvolíte flexibilní, dosáhnete pouze na 0,2% zhodnocení. To znamená, že pokud žádné CRO stakovat neplánujete a nechcete mince uzamykat na dobu určitou, vychází v případě BTC stále lépe staking na burze Kraken.

Kde se tedy tyto odměny berou?

Jak Kraken, tak i Crypto.com tyto odměny vyplácí ze svého a motivují tím tak své uživatele, aby si u nich založili účty a používali jejich služby. Bitcoiny, které takto Crypto.com vybere, jsou pak využívány dle jejich vlastního uvážení – například pro dodání likvidity na svou vlastní derivátovou burzu nebo jsou za úrok půjčeny uživatelům jejich funkce Credit.

Jaká jsou rizika stakingu?

Můžeme zde aplikovat běžné pravidlo platné u více či méně všech investic – čím více je investice riziková, tím vyšší zhodnocení nám může přinést. Staking není výjimka. V článku jsme si uvedli několik příkladů zhodnocení – běžně se pohybujeme kolem 5 – 15 %, v některých případech můžeme dosáhnout i 20 – 50 % a v extrémech klidně 100 %. Jak je to možné?

Neudržitelnost vysokých odměn

U kryptoměn s vysokým procentuálním zhodnocením je nutné si uvědomit, že se výše odměn s časem bude měnit. Proto velmi vysoké odměny v řádech kolem 100 % nejsou trvale udržitelné.

Čím více lidí začne danou kryptoměnu stakovat, mezi tím více lidí se odměny budou dělit a roční zhodnocení každého z nich tak bude nižší.

Snížení likvidity

Další riziko je snížení likvidity v nějakých způsobech stakingu. Pokud si např. na Binance uzamknete mince kryptoměny na 1 nebo 2 měsíce, nebudete s nimi během této doby moci nijak manipulovat, což může být problém při změnách cen na trhu.

V případě centralizovaného stakingu svěřujete své kryptoměny do rukou burzy

U decentralizovaného stakingu přesně víte, jak je s vašimi kryptoměnami nakládáno. Jsou buď vloženy do smart kontraktu, který má jasně daná pravidla, nebo do PoS protokolu. U burz či centralizovaných asset managerů (např. Celsius nebo Voyager) tuto jistotu nemáte. Společnosti si v obchodních podmínkách běžně vyhrazují právo nakládat s takto poskytnutými kryptoměnami dle svého uvážení.

Podle svých různých strategií kryptoměny z části vkládají do PoS protoklů tam, kde je to možné, část dále půjčují za další úroky, část přilévají do likvidity na trhu, a část mohou využít pro různé yield farming strategie v DeFi. Nikdo vám nezaručí, že to, jak s prostředky společnost nakládá, není příliš rizikové.

Poznámka

Kryptoměnová platforma Celsius se kvůli souhře vlivu jak těchto problémů, tak i bankrotu jiných společností a poklesu kryptoměnového trhu, dostala do insolvence.

Bezpečnostní hrozby – rugpully

U malých projektů s vysokým APY existuje také hrozba rugpullu, neboli krádeže vývojářským týmem daného projektu. U velkých projektů stakovaných na centralizovaných burzách se s tímto problémem pravděpodobně nikdy nesetkáte, v DeFi se ale jedná o zásadní záležitost.

Každý projekt, do kterého investujete (ať už za účelem stakingu, poskytování likvidity nebo pouze nákupu) je nutné si pořádně prověřit.

Jedním z produktů Binance je DeFi staking. Se smart kontrakty protokolů neinteragujete tedy přímo vy, ale kryptoměnové peněženky burzy (na kterých jsou uložené vaše finance). I když burza do této kategorie vybírá jen prvotřídní projekty, nemůže nést odpovědnost za bezpečnost týkající se čistě struktury smart kontraktů nebo kryptoměnového protokolu a proto na tuto informaci své zákazníky upozorňuje.

Zdroj: binance.com
Varování u funkce DeFi stakingu na burze Binance
Varování u funkce DeFi stakingu na burze Binance

Takto se Binance snaží elegantně řešit problém odpovědnosti za možná selhání menších rizikových projektů. Nabízí staking skrze decentralizované protokoly Venus, dYdX a AAVE.

Proč tedy stakovat? Výhody a nevýhody

Staking je ideální pro dlouhodobě držené kryptoměny. Držíte dlouhodobě Solanu, Cosmos, Tezos nebo např. Algorand? V tom případě je staking přímo pro vás – vaše kryptoměny vám budou vydělávat prakticky zadarmo.

Pokud plánujete kryptoměny držet kratší dobu a i přes to se chete zúčastnit stakingu, je rozumnější volit způsoby stakování nezahrnující uzamykání mincí na delší časový úsek, kryptoměny tak budete mít po ruce vždy. V tomto případě je ale výhodné hledat platformy, kde nejsou markantní rozdíly mezi procenty za staking na dobu určitou a staking flexibilní.

Poznámka

V příkladech výše si můžete všimnout, že zmíněné velké rozdíly se objevují např. u burz Binance a Crypto.com. Je to pochopitelné, protože čím více má burza času, tím výnosnější strategie dokáže aplikovat.

Opakem je např. Kraken, u nějž je čas stakingu flexibilní a i tak poskytuje celkem zajímavá procenta.

Výhody stakingu

 • Pravidelné odměny: Díky stakingu je možné pravidelně získávat odměnu v tokenech, které se vyplácí na základě mechanismu samotné kryptoměny.
 • Pasivní příjem při dlouhodobém držení: Staking má smysl používat zejména při dlouhodobě plánovaném držení kryptoměny. Pokud víte, že kryptoměnu budete držet měsíce či roky, můžete využít i vyšších zhodnocení při uzamčení na delší dobu. S kryptoměnami sice nebudete po dobu uzamčení moci manipulovat, za to vám ale přinesou ještě větší zisky.
 • Bez nutnosti uzamykání na delší dobu: Můžete si vybrat mezi likvidnější formou nebo dlouhodobějším stakingem s vyšším procentuálním zhodnocením. První varianta je sice méně výnosná, za to ale ke kryptoměnám máte přístup okamžitě.
 • I off-chain staking je zajímavý: Off-chain staking fiat měn a zejména kryptoměn nepoužívajících mechanismus PoS může být u některých poskytovatelů značně výdělečný. Záleží na tom, u jaké burzy či jiné centralizované instituce staking využijete. S tím souvisí nejen rozdílné procentuální zhodnocení, ale i potenciální riziko. Příkladem může být již zbankrotovaná firma Celsius, kryptoměnový správce financí, který nabízel staking se zajímavým procentuálním zhodnocením. Později se ale ukázalo, že s finančními prostředky klientů nepracoval tím nejzodpovědnějším způsobem, což byl jeden z důvodů jeho pádu.
 • S využitím decentralizovaných protokolů je možné dosáhnout vyššího zhodnocení: Staking na centralizovaných burzách je jednoduchý a nejsnáze přístupný, pokud ale chcete z odměn vymáčknout maximum a zároveň mít kryptoměny pod vaší plnou kontrolou, je vhodnější staking provádět přímo u zdroje. Tím jsou často samotné decentralizované burzy (např. staking CAKE na PancakeSwapu) nebo nativní aplikace blockchainů.

Nevýhody stakingu

 • Omezená likvidita: Toto se pojí s body vypsanými výše. Při uzamčení na delší dobu nemáte ke kryptoměnám přístup a nemůžete je tedy urychleně prodat. Je to např. velký problém stakingu Etherea, v němž jsou ethery uzamčené až do dokončení aktualizace s názvem Shanghai. Vznikly proto alternativní stakovací protokoly (např. Ankr nebo Lido), na kterých můžete stakovat ETH a získat za něj syntetický derivát, který je plně likvidní. S plnou likviditou ovšem přichází další riziko, a to ztráta pegu (navázání ceny) syntetického derivátu na samotné Ethereum.
 • Staking vás neochrání před změnami ceny: I přes vysoká procentuální zhodnocení můžete být v mínusu. Když cena kryptoměny klesne, počet nových mincí ze stakingu vás nezachrání. To je bohužel častý scénář kryptoměn, jejichž procentuální zhodnocení za staking dosahují extrémních hodnot, jmenovitě např. více než 100 %. Jelikož je při takovém stakingu mincí vydáváno velké množství, jsou odměny silně inflační, což cenu kryptoměny sráží dolů.
 • Bezpečnostní rizika při držení prostředků na centralizovaných burzách: Staking na centralizovaných burzách nese kromě nižšího procentuálního zhodnocení i další rizika. Při ponechání kryptoměn na burze nedržíte privátní klíče vy, ale burza samotná. To znamená, že vkládáte důvěru do rukou burzy a věříte jí, že vaše prostředky dokáže ochránit. I když jsou burzy do vysoké míry pojištěné, nikdy nemáte jistotu, že se vám po hackerském útoku prostředky navrátí.
 • Při volbě špatného validátora hrozí riziko ztráty finančních prostředků (slashing): Pokud zvolíte druhou cestu, a tedy staking na samotných decentralizovaných protokolech, riziku se také nevyhnete. Nad svými kryptoměnami máte nyní plnou moc, s tím ovšem přichází i nutnost učinit nějaké kroky navíc. Jedním z nich je vybrání validátora, kterému své prostředky propůjčíte a se kterým uzavřete dohodu, že vám za ně bude vyplácet část odměn. Pokud ale tento validátor nějakým způsobem selže (např. nebude online a nebude moci validovat transakce, nebo se ukáže, že je to podvodník), systém ho potrestá tzv. slashingem, jinými slovy mu sebere část finančních prostředků. Sebere je tedy i vám, protože s validátorem táhnete za jeden provaz.

Kde hledat informace o výši zhodnocení nebo validátorech?

Centralizovaných i decentralizovaných burz je dnes opravdu hodně, každá z nich navíc může mít jiné stakovací programy. Aby toho nebylo málo, záleží také na jednotlivých validátorech u konkrétních měn. Mějte na paměti, že žádná prezentovaná APR nebo APY jak na centralizovaných, tak decentralizovaných burzách, nejsou a ani nemohou být garantována.

Abyste se lépe zorientovali, můžete použít některé internetové srovnávače. Jedním z nejlepších je např. portál stakingrewards.com.

Zdroj: stakingrewards.com
Rozhraní platformy Staking Rewards
Rozhraní platformy Staking Rewards

Můžete zde nalézt všechny informace o větších kryptoměnách vzhledem ke stakingu, např. průměrnou výši vyplácených odměn nebo celkovou hodnotu nastakovaných finančních prostředků.

V dolních oblastech stránky je dále k dispozici žebříček nejlepších lending protokolů pro konkrétní kryptoměny (např. pro USDT je na prvním místě v době psaní článku SWAPP Protocol) a žebříček nejlepších poskytovatelů stakingu, opět filtrováno dle kryptoměny.

Zdroj: stakingrewards.com
Největší validátoři na Solaně
Největší validátoři na Solaně

Na obrázku výše můžete vidět příklad největších validátorů kryptoměny Solana (SOL). Po rozkliknutí všech jednotlivých validátorů si zobrazíte dodatečné informace jako např. recenze nebo historii. Pokud validátor nemá téměř 100% uptime (podíl v čase, kdy je a má být v provozu), může být vystaven zmíněnému slashingu.

Dalším zajímavým portálem je Beaconchain – srovnávač zaměřující se přímo na validátory ETH.

Zdroj: beaconcha.in
Informace o validátorech na portálu beaconcha.in
Informace o validátorech na portálu beaconcha.in

Mezi dostupnými informacemi se nachází např. kdo drží privátní klíče (uživatel, služba nebo smart kontrakt), využívání aplikací třetích stran, minimální investice, výše procentuálního poplatku pro validátora, či odkazy na sociální sítě.

Shrnutí – Je staking rozumným způsobem zhodnocení vašich kryptoměn?

Staking je jedním z možných pasivních příjmů z kryptoměn. Jedná se o vesměs nejméně rizikový, ale také nejméně výdělečný (oproti yield farmingu ve smyslu poskytování likvidity nebo půjčování kryptoměn). Hodí se pro dlouhodobé držitele kryptoměn – kryptoměny, které by jinak ležely netknuté v peněžence, se tak mohou samy zhodnocovat.

Je k dispozici více typů stakingu lišící se v období uzamčení mincí a v procentuální výši odměn. Nejvýdělečnější je obecně decentralizovaný staking, pro uživatele to však představuje pár kroků navíc. Využití stakingových programů na centralizovaných burzách může být jednodušší, k dispozici je zde i off-chain staking kryptoměn s jiným mechanismem konsenzu než PoS nebo dokonce i fiat měn.

Jak centralizovaný, tak i decentralizovaný staking má svá pro a proti. Pokud se spokojíte s mírou rizika centralizovaného stakingu a kryptoměny v řádech několika měsíců nemáte v plánu prodávat, nejvýhodnějším pro vás může být staking na burzách jako je Binance nebo Crypto.com

Favorit redakce

Výhody
 • Lokalizace pro Česko – český jazyk, vklad českých korun přes účet, pár CZK/USDT
 • Nejvyšší likvidita na trhu pro velké objednávky
Nevýhody
 • Nutnost poskytnutí osobních údajů a průkazu totožnosti (KYC)
 • Platforma může působit složitě

Chcete mít vaše finanční prostředky pod plnou kontrolou a nevadí vám stakingu věnovat pár minut života navíc? V tom případě vám více sedne decentralizovaný staking, jenž je tou obecně nejvýhodnější variantou v poměru výnosnosti a míry rizika. A pokud zvolíte staking přes decentralizované protokoly, které vám za stakované aktivum vydají syntetické deriváty, můžete šikovným aplikováním nějakých yield farming strategií dosáhnout odměn i vyšších, než jaké poskytují centralizované burzy při uzamčení na nejdelší možnou dobu.

Líbil se vám tento článek?
53
2

Autor

Bývalý šéfredaktor, softwarový architekt a nadšenec do kryptografie, kyberbezpečnosti a blockchainu. V rámci Finexu se zaměřuje zejména na technická témata v oblasti kryptoměn. V současnosti působí také jako správce financí v rámci investiční skupiny Icecaps Capital, v níž se zaměřuje na využití strojového učení v algoritmickém obchodování.

Kryptoměny považuje za platidlo budoucnosti řešící řadu problémů s centralizovanou náturou existujících platebních prostředků. DeFi svět považuje za úchvatný a nabízející spoustu skvělých příležitostí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (8 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Dominik

Dobrý den, je potřeba na stakování živnostenský list, tak jak je to u těžení? Děkuji

Dave

Ahoj supr! Jak to ale zdanit?

Mate nekdo zkusenost? Pokud zdanim jako urok, budu pak danit znova na exitu?:/

Diky

Rejdn

Taky by mě dost zajímalo jestli se daní při nabytí úroku i při prodeji. Pořád žádná odpověď?

Redakce Finex

Dobrý den, pánové. Bohužel nejsme daňoví poradci a proto se k těmto otázkám neradi vyjadřujeme, nicméně selský rozum říká, že (dejme tomu) pokud stakingem vydělám 0,01 ETH, což by mohlo být třeba 500 Kč, tak je třeba zdanit zisk ze stakingu v hodnotě 500 Kč. Pokud takto získané ETH ale prodám až později, za dvojnásobnou cenu, pak bych měl zdanit ještě těch dalších 500 Kč, které jsem získal navíc spekulací (držením ETH a prodejem se ziskem). Nebudu tedy jednou danit celých 500 a poté znovu celých 1000 Kč, ale zisk 500 Kč a poté dalších 500 Kč zisku. Ještě jednou ale upozorňujeme, že byste tuto věc měli konzultovat se svým daňovým poradcem.

Martin

Velmi dobrý článek o zhodnocení kryptoměn, ale přece jen se chci zeptat, jak je to s financemi? Slyšel jsem, že poplatky jsou hodně vysoké při vkládání a nevyplatí se tam dát např. 100 dolarů. Jak je to tedy, jakou by jste mi doporučil částku peněz na uzavření stakingu? (je to doufám to stejné jako přidání likvidity)

Redakce Finex

Dobrý den, Martine. Ohledně poplatků vždy záleží na aktuální vytíženosti sítě a na konkrétní kryptoměně, kterou chcete stakovat. Např. u kryptoměn na bázi Ethereum se mohou poplatky opravdu vyšplhat i do stovek či tisíců korun a to se pak stakování 100 USD opravdu nevyplatí… Jsou ale i jiné sítě (např Binance Smart Chain) a tam jsou poplatky o dost nižší.

Ondrej Jobi

Binance – pokud presunu stakingu koupenych napr 10 tokenu BNB pri cene 260 Dolaru/token na rok, dostanu pokud se hodnota zvysi po roce na 350 Dolaru/token slibene maximalni procentni zhodnoceni ve forme tokenu, a pak prodam pri cene 350 Dolaru/token presne po 1 roce 1 dni a vydelam 2x jak na stakingu tak i na aktualni trzni cene(350-260 = 90 Dolaru za kazdy token), je to tak ? Dekuji, Ondrej

Redakce Finex

Dobrý den, Ondřeji. Ano, v tomto případě se zhodnotí nejen Váš vklad, ale i získané odměny za staking.