Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Kryptoměny » Dash (DASH) – Kurz, graf ceny, peněženka

Dash (DASH) – Kurz, graf ceny, peněženka

Koupit!

Graf kurzu Dash

Informace o Dash

Kryptoměna Dash vznikla v roce 2014 forkem z Bitcoinu jako nástroj pro okamžité, anonymní transakce. Její verifikační algoritmus funguje na principu proof-of-work. Mezi konkurenčními decentralizovanými platformami vyniká Dash tzv. masternodes – výkonnými výpočetními uzly, které zajišťují provoz blockchainu.

Pro investory představují masternodes zajímavou, byť poměrně nákladnou příležitost. Během prvních dvou dnů po spuštění blockchainu vytěžilo (vinou chyby v hashovacím algoritmu) několik desítek těžařů 11 % konečného množství tokenů, které odmítli vrátit. Kvůli tomu čelí Dash od svých počátků silnému negativnímu ohlasu. Kritici poukazují i na nedokonalost anonymních transakcí, které se opírají o lidský faktor.

Obsah článku o kryptoměně Dash

1.K čemu Dash slouží?2.Výhody a nevýhody kryptoměny Dash3.Historie Dashe4.Kde koupit Dash tokeny?5.Těžba Dash tokenů6.Peněženka pro Dash7.Diskuze o Dash (komentáře)

K čemu Dash slouží?

Funkční design Dashe je postavený na principech Bitcoinu. Algoritmus platformy ale vytváří větší bloky a v rychlejším tempu – nový blok vznikne každé 2,5 minuty. Díky tomu Dash ověří až 56 transakcí za vteřinu.

Specifickou technologií Dashe jsou tzv. masternodes. Tyto „superuzly“ se podobají klasickým nodes, které známe od většiny kryptoměn – vedle Bitcoinu jimi disponuje např. Litecoin nebo Ethereum. Kromě provozu blockchainu zajišťují masternodes zmíněné anonymní transakce a okamžité převody.

Podmínkou pro vytvoření superuzlu je uložení 1 000 tokenů do softwarové peněženky, její synchronizace s blockchainem a zprovoznění masternodu na nonstop dostupném serveru. Za provozování masternodes dostávají jejich majitelé 45 % všech vytěžených tokenů; 45 % tokenů jde na vrub těžařům a 10 % směřuje do společného fondu.

O využití společných prostředků rozhodují právě majitelé masternodes. Na jeden superuzel připadá jeden hlas, který je možné delegovat. Decentralizovaným rozhodováním se Dash podobá kryptoměně Tezos, u které ovšem o důležitých krocích hlasují všichni držitelé tokenů.

Rozložení Dash masternode ve světě

Rozložení Dash masternode ve světě

Téměř okamžité převody (během jediné sekundy) zajišťuje funkce InstandSend. Funguje na principu náhodného výběru deseti masternodes, které obnos okamžité transakce uzamknou. Tímto mechanismem se provozovatelé platformy brání problému dvojí útraty, která u rychlých decentralizovaných transakcí představuje vážnou hrozbu.

VIDEO: Co je a jak funguje InstantSend?

Anonymní transakce jsou doménou funkce PrivateSend. Anonymitu převodů zajišťují promícháním transakcí (a obnosů) od alespoň tří odesílatelů a jejich následnou distribucí adresátům.

Aby každý adresát dostal přesnou částku, je možné anonymně převést jen násobky hodnot 0,001, 0,01, 0,1, 1 a 10 tokenů. Kvůli požadavku na alespoň tři odesílatele může proces anonymní transakce zabrat i několik dnů. Převod je navíc možný pouze v softwarové peněžence Dash Core (viz dále).

VIDEO: Co je a jak funguje PrivateSend?

Výhody a nevýhody kryptoměny Dash

Předností platformy jsou její rozšířené investiční možnosti. Vedle nákupu tokenů nebo jejich těžby lze investovat do provozování masternodes; průměrná roční návratnost (ke dni 20. 7. 2019) je 6 468 dolarů.

Výhodou Dashe jsou nízké transakční poplatky, které se pohybují se v řádu setin až desetin dolaru – a to i za privátní či okamžité převody. Přestože verifikační algoritmus Dash funguje na principu proof-of-work, technologie Simple Payment Verification (využívá ji např.  i kryptoměna Verge) udržuje poplatky za převod rozumně nízké.

Od počátku roku 2019 je blockchain Dashe chráněný před 51% útoky; vděčí za to bezpečnostní technologii ChainLocks, která je postavená na tzv. Long Living Masternode Quorums – šance, že by Dash potkal podobný osud jako např. Bitcoin Gold, je tak mizivá.

Na druhé straně kryptoměnu stahuje kontroverzní osoba Evana Duffielda, jejího zakladatele, a také vytěžení téměř 2 milionů tokenů (cca 11 % konečného množství) během dvou dnů po spuštění blockchainu.

Bez vady nejsou ani privátní transakce – už jen kvůli nutnosti převádět přesně daný objem tokenů. Body k dobru nepřidává anonymizaci ani extrémně dlouhá doba transakce.

Rozpaky budí i fakt, že provozovatelé masternodes, přes které k mixování tokenů dochází, vědí, kdo převod zadal a na který účet tokeny posílá. Záleží tak jen na nich, zda transakce zůstane skutečně privátní. A mnohdy ani to ne – dá se předpokládat, že většina serverů, na kterých superuzly fungují, má jen základní zabezpečení. Původ transakcí tak může vystopovat každý technicky zdatnější jedinec.

Historie Dashe

Digitální měna Dash vznikla (pod názvem XCoin) z popudu Evana Duffielda 18. ledna 2014 – hard forkem z Bitcoinu. Ten ji o deset dní později překřtil na Darkcoin – a konečně koncem března 2015 získala své nynější jméno. Jde o zkratku termínu digital cash („digitální hotovost“) a jasně naznačuje ambici kryptoměny: vytvořit silné, celosvětově uznávané digitální platidlo. O detailním fungování Dashe pojednává veřejný whitepaper.

Dnes kryptoměnu spravuje společnost Dash Core Group, které jde na vrub 10 % všech vytěžených tokenů.

Kvůli chybě v hashovacím algoritmu vytěžila v lednu 2014 (po spuštění blockchainu) zhruba stovka těžařů 2 miliony tokenů. Ty odmítly vrátit a směnili je za jiné altcoiny, čímž iniciovali uvedení kryptoměny od oběhu.

V únoru 2016 se od Dashe odštěpila kryptoměna Pivx; podobně jako Dash se zaměřuje na rychlé transakce a jejich anonymitu, její verifikační algoritmus je ale postavený na mechanismu proof-of-stake. Odlišná je i doba tvorby bloku (1 minuta). Počet emitovaných tokenů navíc není nijak omezený.

Do budoucna plánují vývojáři platformy zprovoznit decentralizované úložiště (o něco podobného se pokouší např. kryptoměna EOS). Zásadním krokem má být změna uživatelského rozhraní oficiálních peněženek. Veřejné alfanumerické klíče by měly být spárovány se jménem majitele účtu. Tím chce Dash docílit masového rozšíření mezi běžnou populací a posílit svou pozici na trhu kryptoměn.

Kde koupit Dash tokeny?

Dash lze koupit na české směnárně ccShop, nebo u Coingi či Coinmate.

Dále dash směníte prakticky na všech předních kryptoměnových burzách. Nejširší možnost směny nabízí Coinroom (za GBP, PLN, EUR, USD, BTC) a Bitfinex (za EUR, USD, BTC). DASH je ale samozřejmě dostupný i na Binance (za BTC) a burze Kraken (za EUR, BTC).

Recenze doporučených firem

Favorit redakce
  • Spousta kryptoměn na výběr
  • Opravdu funkční platforma
  • Zákaznická podpora má dlouhou odezvu
  • Vklad fiatu je zatížen poplatkem

Využít můžete také Dash bankomaty. Většina těch českých je v Praze, k nalezení jsou ale také v Chebu nebo Chomutově.

Těžba Dash tokenů

Mining Dash tokenů běží na hashovacím algoritmu X11, který umožňuje těžbu přes CPU (výpočetní kapacita počítače), GPU (výpočetní kapacita grafické karty) a ASIC zařízení. V současnosti se těžba vyplatí jen v oblastech s levnou elektřinou, tzn. v Česku je lepší vsadit na provoz masternodes nebo na investici prostřednictvím nákupu tokenů.

Ke zprovoznění superuzlu potřebujete 1 000 Dash tokenů (při kurzu 113,6 $/DASH ke dni 19. 7. 2019 to odpovídá částce 2 584 514 Kč) a vlastní, nepřetržitě provozovaný server (lze jej zprovoznit na hostingu jako virtuální dedikovaný server). Podrobný návod k založení masternodu naleznete v tomto videu:

Kryptoměna prochází u každého 210 240. bloku snížením odměny o 7,14 %; nedochází u ní tedy ke klasickému halvingu.

Peněženka pro Dash

K uložení a převodu DASH doporučujeme využívat oficiální peněženky. Softwarové úložiště Dash Core (dostupná pro Mac OS i Windows) umožňuje anonymní transakce; jeho součástí je plná verze blockchainu. Pro běžné transakce přes počítač (Windows, Mac OS) se hodí Dash Electrum.

Stranou nejsou ani chytré telefony: vývojáři kryptoměny vytvořili oficiální peněženku pro smartphony s Androidem i iOS. Využít můžete také tzv. papírovou peněženku, Dash PaperWallet.

Uložení Dash tokenů podporují také hardwarová úložiště Trezor a Ledger.

Dash – vývoj ceny

Prvního významnějšího vrcholu dosáhla kryptoměna 3. června 2014, kdy se cena tokenu během několika týdnů vyhoupla z cca 0,6 dolaru vyhoupla na 15,79 $. Na historicky nejvyšší hodnotu (1 642,22 $/DASH) si platforma sáhla 20. prosince 2017.

Po ochlazení trhu klesla cena tokenu až na dvacetinu. V posledních několika měsících (článek jsme psali v červenci 2019) stoupá; 19. 7. se DASH obchodoval za 113,6 dolaru.

stars
93 %
Dash
Dash je jedna z kryptoměn sloužících výhradně pro provádění (i privátních) transakcí. Ty jsou v síti Dash rychlé a levné. Platforma je také zajímavou investiční příležitostí.
  • Možnost odesílat utajené transakce
  • Využití sítě masternodů
  • Kontroverzní předtěžení 11 % coinů vývojářským týmem
  • Ani utajené transakce nejsou 100% anonymní

✅ KryptoměnaDash
✅ JednotkaDASH
✅ Tržní kapitalizace$837 106 410
✅ Max. počet tokenů18 900 000
✅ Počet tokenů9 042 269
✅ Volume+7,48%
✅ ZakladatelEvan Duffield
✅ VytvořenoZnamý jako XCoin v lednu 2014
✅ Webové stránkyhttps://www.dash.org/
✅ Lze těžit?
✅ Typ těžbyProof of Work
✅ Tvorba blokuCca 2.5 minuty

Rate this cryptocurrency


RECENZE

TOP Kryptoměnové směnárny

SimpleCoin logo
SimpleCoin★ 97 %
CoinMate logo
CoinMate★ 96 %
Coinbase logo
Coinbase★ 93 %
ccShop logo
ccShop★ 92 %
RECENZE

TOP Kryptoměnové burzy

Binance logo
Binance★ 98 %
CoinMate logo
CoinMate★ 96 %
Coingi logo
Coingi★ 96 %
Bitmex logo
Bitmex★ 95 %
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
RECENZE

TOP Kryptoměnové peněženky

Trezor logo
Trezor★ 100 %
Trust Wallet logo
Trust Wallet★ 96 %
Ledger Nano logo
Ledger Nano★ 95 %

Podpořte nás!

Líbi se vám články na Finex.cz? Podpořit nás můžete libovolným darem. Moc děkujeme!
BTC donate adresa

BTC Donate address
3Ax7aQT2KgMEwAh3LrYEiCwQEK3vhxBUhf

Změna měny BTC/LTC