Dash – Coin, cena, graf a další

Cena Dash

$133,6
2 694 CZK

Základní informace o kryptoměně Dash
Jednotka
DASH
Max. počet tokenů
22 000 000
Vytvořeno
Znamý jako XCoin v lednu 2014
Dostupných tokenů
8 449 533
Typ těžby
Proof of Service
Tvorba bloku

Čtyři roky starý Dash má za sebou bouřlivou historii. Co do hodnoty kapitalizace se dnes drží na předních příčkách – v polovině března 2018 činila jeho tržní hodnota 3 miliardy dolarů. Oproti Bitcoinu a dalším kryptoměnám nefunguje Dash na klasickém blockchainu – má vlastní, unikátní transakční systém.

Spletitá historie Dashe

Digitální měna Dash vznikla pod názvem XCoin 18. ledna 2014. O deset dní později byla překřtěna na Darkcoin – a konečně koncem března 2015 získala své nynější jméno. Jde o zkratku termínu digital cash („digitální hotovost“) a jasně naznačuje ambice svých tvůrců: vytvořit silnou, celosvětově uznávanou kryptoměnu.

Hned po spuštění oběživa vytěžili těžaři během dvou dní desetinu konečného množství kryptoměny (to je stanoveno na 19 milionů jednotek Dashe). Výzvu vytěžené jednotky „vrátit“ těžaři odmítli – získaný Dash směnili za jiné altcoiny a v podstatě iniciovali uvedení kryptoměny od oběhu.

Funkční design Dashe vychází z principu Bitcoinu. Obsahuje ale několik odlišností; zásadním rozdílem je šifrování, postavené na dvouvrstvé síti. Na jedné vrstvě probíhá potvrzování transakcí (skrze tzv. masternodes), na vrstvě druhé pak správa a udržování serverů. Za jejich provoz – nikoliv za šifrování jednotlivých převodů – jsou těžaři odměňováni.

Velikou výhodou je úplná anonymita systému. Důmyslný mód PrivateSend dokáže skrýt adresu odesílatele i transakční historii převedené měny. Ověření transakce je díky systému Instasend 4sekundovou záležitostí.

Vyplatí se Dash obchodovat?

Dash patří mezi kryptoměny, které se během jediného roku dočkaly raketové zhodnocení. Zatímco 18. února 2017 se jednotka Dashe obchodovala za 20,05 dolaru, o rok později byl na trhu k mání za 729,08 dolaru. Svého dosavadního vrcholu dosáhla měna 21. prosince 2017, kdy se obchodovala za 1 600 dolarů.

Graf vývoje ceny kryptoměny Dash
Během necelého roku dosáhl Dash neuvěřitelné 7 980% výnosnosti.

Obchodovat dash můžete u brokerů, kteří obchodování kryptoměn nabízí. Jsou mezi nimi například všem známý IQ Option, který nově přišel i s kryptoměnovou směnárnou, známý CFD broker XM v češtině, nebo Plus500.

IQ Option logo

Celkové hodnocení

95/100

  • Demo účet zdarma
  • Upravitelná a intuitivní platforma
  • Broker není v češtině
  • Na starých počítačích se platforma může sekat

Hlavní výhoda

Lze obchodovat FX Opce!

U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo

Celkové hodnocení

89/100

  • Dlouho fungující firma
  • Možnost nákupu akcií
  • Poplatky při malých objemech

Hlavní výhoda

Plně česká podpora

U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

I dnes představuje Dash zajímavou investiční příležitost. Existují dva způsoby, jak jej získat: buď těžbou, čímž pomůžete celkové stabilitě sítě kryptoměny Dash a nebo jejím nákupem.

Těžba

Těžení nejznámějších kryptoměn (Bitcoin, Ethereum, Litecoin) je dnes v rukou obřích mining poolů. Není divu – aby se těžba vyplatila, je potřeba mít po ruce obrovský výpočetní výkon a levný zdroj elektrické energie. Podstatná část těžby probíhá v Číně, v Evropě a Severní Americe se nevyplatí.

Na obrázku je vidět, že jakákoli těžba Dashe v Americe se již dávno nevyplatí a byla by tedy prodělečná

Ve Spojených státech se těžba Dashe na průměrném počítači už dávno nevyplatí. V Česku je situace obdobná.

Kde koupit Dash?

trezor krypto penezenka
Peněženka Trezor

Nejlepší cestou, jak se stát vlastníkem Dashe, je koupit jej. Nabízí jej většina on-line burz, jako např.: BitFinex, Bittrex či Binance.

Pro uložení Dashe si můžete vybrat z mnoha aplikací třetích stran, které ale většinou nedoporučujeme. Doporučujeme vyzkoušet hardwarové kryptoměnové peněženky Trezor či Ledger. K dispozici je také oficiální peněženka, kterou stáhnete zde.

Dash graf – Vývoj ceny DASHe

Kryptoměna Dash
Jednotka DASH
Zakladatel Evan Duffield
Vytvořeno Znamý jako XCoin v lednu 2014
Webové stránky https://www.dash.org/
Lze těžit?
Typ těžby Proof of Service

Koupit!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.