Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.
Kryptoměna Dash vznikla v roce 2014 forkem z Bitcoinu jako nástroj pro okamžité, anonymní transakce. Její verifikační algoritmus funguje na principu proof-of-work. Mezi konkurenčními decentralizovanými platformami vyniká Dash tzv. masternody – výkonnými výpočetními uzly, které zajišťují provoz blockchainu.
Pro investory představují masternody zajímavou, byť poměrně nákladnou příležitost. Během prvních dvou dnů po spuštění blockchainu vytěžilo (vinou chyby v hashovacím algoritmu) několik desítek těžařů 11 % konečného množství coinů, které odmítli vrátit. Kvůli tomu čelí Dash od svých počátků silnému negativnímu ohlasu. Kritici poukazují i na nedokonalost anonymních transakcí, které se opírají o lidský faktor.
Dash (DASH) je jedna z nejstarších kryptoměn, která v roce 2024 oslavila již 10 let od svého spuštění. Vznikla jako fork Bitcoinu, tedy stejně jako kryptoměnová jednička stojí na konsensuálním mechanismu Proof-of-Work, lze těžit a má konečné množství mincí, které kdy vzniknou – 18,9 milionu DASH.
Dash již v dnešní době ničím nevyniká, není rychlý, efektivní ani tolik bezpečný jako ostatní kryptoměny. To se projevuje i na jeho ceně a grafu, které, např. ve srovnání s Bitcoinem, ani zdaleka nedosahují takové výkonnosti.
Funkční design Dashe je postavený na principech Bitcoinu. Algoritmus platformy ale vytváří větší bloky a v rychlejším tempu – nový blok vznikne každé 2,5 minuty. Díky tomu Dash ověří až 56 transakcí za vteřinu.
Specifickou technologií Dashe jsou tzv. masternodes. Tyto “superuzly” se podobají klasickým nodes, které známe od většiny kryptoměn – vedle Bitcoinu jimi disponuje např. Litecoin nebo Ethereum. Kromě provozu blockchainu zajišťují masternodes zmíněné anonymní transakce a okamžité převody.
Podmínkou pro vytvoření superuzlu je uložení 1 000 tokenů do softwarové peněženky, její synchronizace s blockchainem a zprovoznění masternodu na nonstop dostupném serveru. Za provozování masternodes dostávají jejich majitelé 45 % všech vytěžených tokenů; 45 % tokenů jde na vrub těžařům a 10 % směřuje do společného fondu.
O využití společných prostředků rozhodují právě majitelé masternodes. Na jeden superuzel připadá jeden hlas, který je možné delegovat. Decentralizovaným rozhodováním se Dash podobá kryptoměně Tezos, u které ovšem o důležitých krocích hlasují všichni držitelé tokenů.
Téměř okamžité převody (během jediné sekundy) zajišťuje funkce InstandSend. Funguje na principu náhodného výběru deseti masternodes, které obnos okamžité transakce uzamknou. Tímto mechanismem se provozovatelé platformy brání problému dvojí útraty, která u rychlých decentralizovaných transakcí představuje vážnou hrozbu.
Anonymní transakce jsou doménou funkce PrivateSend. Anonymitu převodů zajišťují promícháním transakcí (a obnosů) od alespoň tří odesílatelů a jejich následnou distribucí adresátům.
Aby každý adresát dostal přesnou částku, je možné anonymně převést jen násobky hodnot 0,001, 0,01, 0,1, 1 a 10 tokenů. Kvůli požadavku na alespoň tři odesílatele může proces anonymní transakce zabrat i několik dnů. Převod je navíc možný pouze v softwarové peněžence Dash Core (viz dále).
Předností platformy jsou její rozšířené investiční možnosti. Vedle nákupu tokenů nebo jejich těžby lze investovat do provozování masternodes; průměrná roční návratnost (ke dni 20. 7. 2019) je 6 468 dolarů.
Výhodou Dashe jsou nízké transakční poplatky, které se pohybují se v řádu setin až desetin dolaru – a to i za privátní či okamžité převody. Přestože verifikační algoritmus Dash funguje na principu proof-of-work, technologie Simple Payment Verification (využívá ji např. i kryptoměna Verge) udržuje poplatky za převod rozumně nízké.
Od počátku roku 2019 je blockchain Dashe chráněný před 51% útoky; vděčí za to bezpečnostní technologii ChainLocks, která je postavená na tzv. Long Living Masternode Quorums – šance, že by Dash potkal podobný osud jako např. Bitcoin Gold, je tak mizivá.
Na druhé straně kryptoměnu stahuje kontroverzní osoba Evana Duffielda, jejího zakladatele, a také vytěžení téměř 2 milionů tokenů (cca 11 % konečného množství) během dvou dnů po spuštění blockchainu.
Bez vady nejsou ani privátní transakce – už jen kvůli nutnosti převádět přesně daný objem tokenů. Body k dobru nepřidává anonymizaci ani extrémně dlouhá doba transakce.
Rozpaky budí i fakt, že provozovatelé masternodes, přes které k mixování tokenů dochází, vědí, kdo převod zadal a na který účet tokeny posílá. Záleží tak jen na nich, zda transakce zůstane skutečně privátní. A mnohdy ani to ne – dá se předpokládat, že většina serverů, na kterých superuzly fungují, má jen základní zabezpečení. Původ transakcí tak může vystopovat každý technicky zdatnější jedinec.
Digitální měna Dash vznikla (pod názvem XCoin) z popudu Evana Duffielda 18. ledna 2014 – hard forkem z Bitcoinu. Ten ji o deset dní později překřtil na Darkcoin – a konečně koncem března 2015 získala své nynější jméno. Jde o zkratku termínu digital cash (“digitální hotovost”) a jasně naznačuje ambici kryptoměny: vytvořit silné, celosvětově uznávané digitální platidlo. O detailním fungování Dashe pojednává veřejný whitepaper.
Dnes kryptoměnu spravuje společnost Dash Core Group, které jde na vrub 10 % všech vytěžených tokenů.
Kvůli chybě v hashovacím algoritmu vytěžila v lednu 2014 (po spuštění blockchainu) zhruba stovka těžařů 2 miliony tokenů. Ty odmítly vrátit a směnili je za jiné altcoiny, čímž iniciovali uvedení kryptoměny od oběhu.
V únoru 2016 se od Dashe odštěpila kryptoměna Pivx; podobně jako Dash se zaměřuje na rychlé transakce a jejich anonymitu, její verifikační algoritmus je ale postavený na mechanismu proof-of-stake. Odlišná je i doba tvorby bloku (1 minuta). Počet emitovaných tokenů navíc není nijak omezený.
Do budoucna plánují vývojáři platformy zprovoznit decentralizované úložiště (o něco podobného se pokouší např. kryptoměna EOS). Zásadním krokem má být změna uživatelského rozhraní oficiálních peněženek. Veřejné alfanumerické klíče by měly být spárovány se jménem majitele účtu. Tím chce Dash docílit masového rozšíření mezi běžnou populací a posílit svou pozici na trhu kryptoměn.
Dash lze koupit na české směnárně ccShop, nebo u Coingi či Coinmate.
Dále dash směníte prakticky na všech předních kryptoměnových burzách. Nejširší možnost směny nabízí Coinroom (za GBP, PLN, EUR, USD, BTC) a Bitfinex (za EUR, USD, BTC). DASH je ale samozřejmě dostupný i na Binance (za BTC) a burze Kraken (za EUR, BTC).
Využít můžete také Dash bankomaty. Většina těch českých je v Praze, k nalezení jsou ale také v Chebu nebo Chomutově.
Mining Dash tokenů běží na hashovacím algoritmu X11, který umožňuje těžbu přes CPU (výpočetní kapacita počítače), GPU (výpočetní kapacita grafické karty) a ASIC zařízení. V současnosti se těžba vyplatí jen v oblastech s levnou elektřinou, tzn. v Česku je lepší vsadit na provoz masternodes nebo na investici prostřednictvím nákupu tokenů.
Ke zprovoznění superuzlu potřebujete 1 000 Dash tokenů (při kurzu 113,6 $/DASH ke dni 19. 7. 2019 to odpovídá částce 2 584 514 Kč) a vlastní, nepřetržitě provozovaný server (lze jej zprovoznit na hostingu jako virtuální dedikovaný server).
Kryptoměna prochází u každého 210 240. bloku snížením odměny o 7,14 %; nedochází u ní tedy ke klasickému halvingu.
K uložení a převodu DASH doporučujeme využívat oficiální peněženky. Softwarové úložiště Dash Core (dostupná pro Mac OS i Windows) umožňuje anonymní transakce; jeho součástí je plná verze blockchainu. Pro běžné transakce přes počítač (Windows, Mac OS) se hodí Dash Electrum.
Stranou nejsou ani chytré telefony: vývojáři kryptoměny vytvořili oficiální peněženku pro smartphony s Androidem i iOS. Využít můžete také tzv. papírovou peněženku, Dash PaperWallet.
Uložení Dash tokenů podporují také hardwarová úložiště Trezor a Ledger.
Prvního významnějšího vrcholu dosáhla kryptoměna 3. června 2014, kdy se cena tokenu během několika týdnů vyhoupla z cca 0,6 dolaru vyhoupla na 15,79 $. Na historicky nejvyšší hodnotu (1 642,22 $/DASH) si platforma sáhla 20. prosince 2017.
Po ochlazení trhu klesla cena tokenu až na dvacetinu. V posledních několika měsících (článek jsme psali v červenci 2019) stoupá; 19. 7. se DASH obchodoval za 113,6 dolaru.
Kryptoměna Dash je konkurentem Bitcoinu, snaží se uživatelům nabídnout nový decentralizovaný platební systém, jenž je oproti Bitcoinu ještě více využitelný. Disponuje rychlejšími transakcemi, kratší dobou finalizace a řadou doplňkových funkcí, jako je např. InstantSend, CoinJoin a PrivateSend (mixing mincí a selektivní anonymizační funkce) či např. možnost používat uživatelská jména na blockchainu.
Všechny tyto doplňkové funkce zařizují tzv. masternodes, což jsou uzly operující v, obrazně řečeno, druhé vrstvě. Dash má v Bitcoinu vzdálené kořeny, původně je totiž forkem Litecoinu, který sice není forkem Bitcoinu, ale sdílí do vysoké míry obsah jeho kódové báze. Vzhledem ke své koncepci se Dash hodí jak pro běžné uživatele, tak i pro instituce.
Momentálně je kurz kryptoměny Dash přibližně $1 381 ($58,14). Kurz se ale v jeden moment na všech směnárnách a burzách liší z důvodu různých poplatků, ale také z důvodu různé poptávky.
Celý princip je jednoduchý. Hodnota (cena) kryptoměny Dash se vytváří stejně jako hodnota zlata, akcií nebo jakéhokoli jiného produktu. Důležitá je tedy nabídka a poptávka. To, kolik jsou lidé za mince DASH ochotni zaplatit, tvoří jejich cenu. Dash je časem prověřený projekt existující už od roku 2014, stojí za ním silná komunitní základna, která se přes decentralizované hlasování stále podílí na jeho vývoji. Na trhu má tedy rozhodně své místo.
Dash a další kryptoměny je nejsnazší koupit na online kryptoměnových směnárnách. Mezi takové patří např. Anycoin, Kriptomat nebo třeba CoinBank. Nákup většinou probíhá jednoduše a rychle. Dash je také možno koupit na kryptoměnových burzách, které však obvykle požadují ověření totožnosti obchodníka (tzv. KYC) např. pomocí výpisu z účtu nebo fotografií dokladu prokazující totožnost.
Kryptoměna | Dash |
---|---|
Symbol | DASH |
Lze těžit? | |
---|---|
Aktuální počet tokenů | 12 060 772 |
Maximální počet tokenů | 18 920 000 |
Obchodní objem (24h) | $123 906 318 |
Tržní kapitalizace | $704 498 661 |
Změna ceny za 24h | -2,1 % |
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.