Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Potvrzení kryptoměnových transakcí. Co to je a proč transakce čekají na potvrzení?

Aktualizováno
Potvrzení kryptoměnových transakcí. Co to je a proč transakce čekají na potvrzení?

Pokud jste už někdy prováděli transakce s bitcoiny, litecoiny či jinou kryptoměnou, pravděpodobně jste si všimli, že cílová peněženka čekala na jakési potvrzení transakce. A do té doby, než pár takových potvrzení proběhne, vám s vašimi virtuálními mincemi nedovolí nijak nakládat. Každá společnost, stránka nebo peněženka si přitom sama určuje, na kolik potvrzení u transakcí čeká.

Jaký mají tato potvrzení transakcí ale smysl a proč je na ně vůbec třeba čekat, když už jednou byla platba schválena a zařazena do blockchainu? A co když čekáte na schválení vaší platby hodiny, když ostatním je schválena během deseti minut?

Dočtete se v tomto článku!

Tvorba bloků v blockchainu

Přibližně každých deset minut se u Bitcoinu vytvoří nový blok, který se následně přidá k již existujícím blokům, které v blockchainu už jsou. U Litecoinu se tak stane přibližně každé dvě a půl minuty a u Etherea zhruba každých 13 sekund.

Tyto bloky jsou tvořeny z plateb jednotlivých uživatelů dané sítě a jsou za sebe skládány těžaři. Taková transakce by tudíž měla z principu být platná už jen tím, že ji nějaký blok obsahuje a je zařazen k ostatním. Nebo ne?

Ano, ale to je ale jen částečná pravda.

Obecně se za úspěšně dokončenou Bitcoinovou transakci považuje taková platba či transakce, která má alespoň 6 potvrzení. To znamená, že za blok obsahující tuto transakci bylo přidáno ještě dalších pět bloků.

V okamžiku, kdy je platba zařazena v bloku blockchainu, je otázkou přibližně hodiny, kdy vaše platba získá pět dalších potřebných potvrzení. Samotné kryptoměnové peněženky mnohdy čekají alespoň na tři tato potvrzení, tedy na dva další bloky.

transakce čekající na potvrzení
Bloky v blockchainu a transakce čekající na potvrzení

Možná se ptáte, proč ale někdy platba nedostane potvrzení (confirmation)? Mohou za to chamtiví kryptoměnoví těžaři. Těžaři jsou totiž ti, kdo platbu do blockchainu ukládá. Oni ovlivňují rychlost, s jakou se transakce do bloku zapíše. Může se tedy stát, že platba, kterou jste poslali třeba před hodinou, nedostala ještě žádné potvrzení, protože těžaře prostě nezajímá. A také se může stát, že platba potvrzení nezíská nikdy.

Proč na nějaké transakce ale těžaři kašlou?

Nikdy neopomíjejte odměnu pro těžaře

Ve většině případů je důvod prostý. Když posíláte bitcoiny, máte vždy možnost ovlivnit rychlost a pravděpodobnost zpracování (ověření) vaší transakce tím, že k platbě přiřadíte odměnu pro těžaře (miner fee). Pokud těžařům dáte odměnu v adekvátní výši, bude vaše transakce zpracována rychle.

Poznámka

Zkrátka a jasně: Vyšší odměnou pro těžaře se také zvyšuje šance na zařazení transakce do nejbližšího bloku.

Pokud ovšem zvolíte moc malou odměnu anebo nedáte vůbec žádnou (využijete možnost nulového transaction fee), můžete na potvrzení čekat hodiny, dny i týdny. Žádný těžar totiž transakci nepotvrdí, protože by z toho nic neměl a radši se bude soustředit na transakce, které odměnu nabízí. Bitcoinová síť může dokonce takovou transakci odmítnout úplně a vrátit tak peníze zpět do vaší peněženky.

Příliš malý anebo žádný poplatek je tím nejčastějším důvodem nezpracování vaší platby. Dalšími příčinami, proč dlouho čekáte na potvrzení, může být:

  • zahlcení sítě velkým objemem transakcí,
  • pokus o double-spending (dvojí utrácení),
  • nebo pokoušíte se zaplatit penězi, které na své peněžence sice vidíte, ale ještě je sami nemáte potvrzené.
transakce s malým poplatkem nebude potvrzena
Transakce s odměnou pouze 5 satoshi nebude potvrzena, protože těžaři preferují vyšší fee

Pokud odesíláte kryptoměnu z burzy, směnárny, nebo peněženek, tak se o odměnu nemusíte starat. Většinou se vypočítá sama a k transakci je přidělena automaticky. Nemůže se tedy stát, že by vaše platba neprošla sítí.

Pokud ale chcete ručně zvolit jiný poplatek, než je doporučovaný (např. aby transakce prošla co nejrychleji, nebo naopak abyste ušetřili v případě, že na transakci nespěcháte), můžete. Stačí v peněžence zvolit vlastní výši poplatku (většinou uváděno jako Custom fee).

K čekající platbě můžete přiřadit vyšší odměnu

I když je vaše platba u dlouhou dobu nepotvrzení, nic není ztraceno. Můžete se těžařům dodatečně “omluvit” tím, že k vaší čekající transakci přidáte odměnu (fee) zpětně. Říká se tomu fee bumping. Udělat tak můžete například pomocí peněženky Electrum. Tato peněženka umožňuje poplatek za transakci navýšit ještě během doby čekání na potvrzení pomocí služby nazývané Replace-By-Fee.

Electrum peněženkou můžete také využít při transakcích dynamických poplatků, které jsou stanovovány s ohledem na aktuální nabídku a poptávku, přičemž vám zaručí, že vaše transakce bude zpracována co možná nejrychleji. Ale pozor! Může se stát, že za odměnu zbytečně dáte více, než bude třeba.

Jak vysoký miner fee zvolit?

Chcete-li dát adekvátní částku těžařům, abyste si zajistili co možná nejrychlejší zpracování, inspirovat se můžete na stránkách BitcoinFees.Earn.com nebo WhatTheFee.io, kde aktuální přiměřenou výši poplatku vidíte

Vidíte také, kolik plateb je již zpracovaných a kolik jich na zpracování čeká podle výše přiřazeného poplatku. Výše poplatků je defaultně vyjádřena v nejmenší jednotce bitcoinu satoshi, ale nastavit si můžete i vyjádření v bits, mBTC nebo v BTC.

Pokud transakce nemá potvrzení, jako by ani nebyla

Fakt, že jste platbu provedli, ještě neznamená, že byla zrealizována. Totéž platí pro příjemce. To, že vám někdo posílá kryptoměny vidíte v mempoolu okamžitě. Dokud ovšem nebudete mít transakci potvrzenou, nejsou peníze vaše.

Jestliže tedy od vás někdo něco kupuje a platí kryptoměnou, měli byste si počkat na potvrzení transakce. Pokud si na něj nepočkáte a zboží odešlete, může se stát, že shodou nešťastných náhod nebudete mít ani zboží, ani bitcoiny.

Proto např. při vybírání peněz z bitcoinových automatů často musíte na potvrzení počkat a vrátit se o pár minut později.

Jak poznat, že byla vaše transakce potvrzena?

Jakmile transakci provedete, vaše kryptoměnová peněženka nebo směnárna, kterou jste použili, by vám měla umožnit na transakci nahlédnout v block exploreru anebo vám zobrazit ID transakce. Toto identifikační číslo transakce může vypadat například takto:

7a43510932e143b7078851ef0a5a5c3625db37541861dd982f56253b2d5c4ff9.

Toto číslo zkopírujete do block exploreru a stisknete tlačítko vyhledat, anglicky Search. Následně se vám zobrazí protokol, ve kterém se dozvíte, kolik konfirmací vaší transakce bylo zatím provedeno.

Pokud má vaše transakce aspoň jedno potvrzení, znamená to, že se blok s vaší transakcí připojil k ostatním již zařazeným blokům do blockchainu. Dá se tedy o tomto bloku říci, že byl vytěžen do hloubky jednoho bloku. Každý další blok, který bude po tomto bloku s vaší transakcí připojen do blockchainu, prohlubuje blok s vaší transakcí o jednu hloubku.

Prozkoumat transakce v síti Bitcoin můžete na těchto stránkách:

Abyste měli jistotu, že transakce proběhla bezpečně, měli byste počkat na další bloky, které vaši transakci potvrdí (resp. se za ni zařadí). Čím hlouběji blok s vaší transakcí bude, tím lépe. Jelikož u Bitcoinu trvá vytvoření jednoho bloku v průměru 10 minut, pakliže byl váš blok do blockchainu už zařazen, není čekání tak strašné.

potvrzení blockchain

Kolik potvrzení transakcí je třeba?

  • Jestliže u transakce nemáte ani jedno potvrzení, čekejte.
  • Pokud se vám u transakce zobrazí jedno potvrzení, je to už dostačující pro malé bitcoinové platby nepřesahující pár tisíc korun.
  • Mít tři potvrzení u transakce je už dostačující, přičemž velké množství firem a služeb čeká právě na tři potvrzení. Obecně při platbách v rozmezí 10 000 Kč – 500 000 Kč jsou tři potvrzení považovány za plně dostačující.
  • Mít šest potvrzení u plateb přesahujících 500 000 Kč by již mělo být dostatečné. Pamatujte ale, že čím více potvrzení transakce má, tím jistější si můžete být, že nebude vrácena.

Proč čekat na několik potvrzení, když už byla jednou platba do bloku zařazena?

Už z principu fungování blockchainu by přeci platba zařazená do bloku neměla být vrácena a ani odstraněna, nebo ne? To je sice pravda, ale jen částečná. Při těžbě bitocinu se může stát, že dva různí těžaři najdou další blok (obsahující jiné transakce) současně. Říkejme těmto blokům blok A a blok B.

Pokud se tato poměrně nepravděpodobná situace přihodí, síť se rozdělí a každá část pak pracuje s jinou verzí blockchainu, který se liší právě v tom posledním bloku – na jednom konci jednoho blockchainu je blok A a na konci druhého je pak blok B.

Oba bloky mají správné řešení, ale problémem je, že teď existují dva rozdílné blockchainy. A protože dva být pochopitelně nemohou, musí být jen jeden.

Proto teď záleží na dalším bloku, který bude vyřešen. Říkejme mu blok C. Tento blok C přijde se správným řešením, který navazuje buď na blok A anebo blok B. Pokud správné řešení bloku C navazuje na blok B, blockchain obsahující blok A zanikne. Programy těžařů (miners) a provozovatelů tzv. uzlů (nodes) totiž budou dál pracovat s tou větví, která je delší, což je v našem případě větev s blokem C na konci.

A pokud se vaše transakce nacházela právě v bloku A, který z výše popsaného důvodu zanikl, nebude platba zrealizována. Právě proto je vždy dobré si pro jistou počkat na několik potvrzení vašich transakcí.

Líbil se vám tento článek?
25
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (11 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Milan Lorinc

Dlžno dodať, že všetko to, čo píšete platí pre tzv on chain transakcie, čiže transakcie na hlavnom reťazci BTC block chain.. Existujú ale aj ďalšie vrstvy a tzv side chains (čiže tzv bočné reťazce) ktorými tu teraz nechcem zaťažovať akurát spomeniem 2 vrstvu nad BTC blockchainom a to je Lightning network t. j bleskové platby ktoré skutočne prebiehajú podobne rýchlo ako keď u maloobchodníka platíte kartou alebo mobilom bezhotovostnú transakciu.. Vzhľadom k tomu že po vytvorení príslušného kanálu (kde v hlavnom blockchaine sa zapisujú iba východzí(pri otvorení platobného kanálu) a záverečný stav(pri uzavretí kanálu) tak všetky LN – bleskové transkacie prebiehajú v tej druhej vrstve a nezapisujú sa do hlavného blockchainu, takže keď je dostatok likvidity a odosielateľ aj príjemca transkacie sú pripojení online (a nie sú problémy s internetovým pripojením) tak transakcia trvá 1-2 sekundy a nevyžaduje si žiadne ďalšie potvrdzovanie ťažiarmi.. Tie dielčie bleskové platby sú aj hodne lacnejšie než on chain platby.. Po otvorení kanála všetky ďalšie sú rádovo v jednotkách Satoshi čo je asi desatina až stotina haliera.. Bleskové platby naberajú na popularite a je šanca za 20 rokov budú populárnejšie než bezhotovostné platby kartou, mobilom, chytrými hodinkami a podobne

Ondra

Dobrý den, včera jsem odesílal z transakci z burzy na peněženku, rychlostí 44 sat/B, což by mělo odpovídat cca 6h. Transakce je druhý den stále nepotvrzena, dokážete prosím poradit, kde je problém?

https://www.blockchain.com/btc/tx/7ffd8e471bd5f081a7ce3096a3e26c7b89e42d5c9095844723cac5586aa881e9

Honza

Dobrý den ,dnes mi přišli btc a já je chtěl vybrat prostřednictvim bitcoinmatu. I když btc byli připsány na peněžence, já si bohužel nevšiml že nejsou potvrzené. Přitom jsem zazadal o výběr pomocí lístků který mi vygeneroval bitcoinmat. Pořád se nic neděje uz je to 9 hodin a transakce je pořád 0-3 ,logicky tak i u žádosti o výběr.mam se s penězi rozloučit nebo je možný že mi zítra naskočí? Děkuji za odpověď, jsem zoufalí.

Petr

Dobrý den,
co je prosím nevyčerpaná transakce? Mohu dostat zpět btc, když byla transakce potvrzena, ale příjemcem nevyčerpána z důvodů uplynutí doby pro převod? https://www.blockchain.com/btc/address/37HoWuWCdjgfMuyDVG91CmFjwYYhgTtFED

Redakce Finex

Dobrý den Petře. Pokud tomu správně rozumím, nevyčerpaná transakce znamená, že se jedná o tzv. unspent output. To znamená že btc jsou na adrese příjemce a může s nimi libovolně nakládat. Dle té transakce, kterou jste sem posílal, by měly existovat 2 adresy (1G8g2st4PKFFogVFTZbRTGPkdaChESDwQn a 37HoWuWCdjgfMuyDVG91CmFjwYYhgTtFED) a obě by měly mít k dospizici nějaké btc (celkem 0.00001627 BTC a 0.00199273 BTC) nebo je tam nějaký problém?

Pavel

super článek .Jen dotaz mám peníze v bloku již přes 3 a půl měsíce.Transakce již byli dávno potvrzeny ale stále je nemám k dispozici v peněžence ,ale denně mi z nich strhávají poplatky .Dá se s tím něco dělat?Náhled do heše mám .K čemu slouží soukromí klíč a xpub ? Děkuji za radu.Pavel

Redakce Finex

Dobrý den, Pavle. Jak to myslíte, že máte peníze v bloku a že Vám z nich strhávají poplatky? Přiznám se, že přesně nechápu dotaz – můžete nám problém blíže popsat i včetně ID transakce, atp.? Nebo nám pošlete soukromě dotaz kontaktním formulářem. Vysvětlení toho, co je to soukromý (privátní) klíč, naleznete na přiloženém odkazu.

Pavel

Velikost 2300 (bajtů)
Hmotnost 4364
Přijatý čas 2019-05-29 10:43:31
Zahrnuty do bloků 578344 ( 2019-05-29 10:45:24 + 2 minut )
Potvrzení 1161
Vizualizujte Zobrazte graf stromu
Vstupy a výstupy
Celkový vstup $ 619.58
Celkový výkon $ 614.21
Poplatky $ 5.37
Poplatek za byte 29.787 sat/B
Poplatek za jednotku hmotnosti 15.699 sat/WU
Odhadovaná transakce BTC $ 611.11
Skripty Skrýt skripty a mince

https://www.blockchain.com/btc/tx/738afeae565f7fafd051c6f6acbf0b4f98f08f3e79c969384edab9235e70fb72

Pavel

Dobrý den.Bohužel nevím jak potvrdit příchozí platby stále jsou ve stavu transakce potvrzena ale non-spende a při sebevětší snaze se mi stále přeposílají na všechny mé adresy ale stále ve stavu non-spende .Posílám odkaz na jednu z adres bohužel to mám u všech adres
62db57fc373165a0081c862fc300bbebb9a15667d0c6c0443120e7ad6f13396

Moc děkuji za jakoukoliv radu či pomoc.Pavel H.

Redakce Finex

Dobrý den, jakou používáte peněženku, na kterou Vám tato transakce přišla? Takto v bloku vypadá transakce OK. Není problém jen v překladu slova Non-spended? Non-spended = BTC máte na své adrese, ještě jste je nikam jinam neposlal, ale můžete. Non-spendable = BTC nemůžete utrácet/používat.

Pavel