Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Confirmations (potvrzení) kryptoměnových transakcí: Co to je?

Confirmations (potvrzení) kryptoměnových transakcí: Co to je?

Confirmations (potvrzení) kryptoměnových transakcí: Co to je?

Pokud jste už někdy převáděli bitcoiny, litecoiny či jinou kryptoměnu, pravděpodobně jste si všimli, že cílová peněženka čekala na jakési potvrzení transakce. Před tím, než proběhne pár potvrzení vám s vašimi virtuálními mincemi peněženka nedovolí nakládat.

Jaký smysl mají tato potvrzení a proč byste na ně měli čekat, když už jednou byla vaše platba schválena a zařazena v bloku do blockchainu?

Každá společnost si určuje sama, na kolik potvrzení čeká. Jenomže co když vy osobně prodáváte něco za bitcoiny nebo jinou kryptoměnu? Na kolik potvrzení byste měli čekat a proč? A co když čekáte na schválení vaší platby hodiny, když ostatním je schválena během deseti minut?

Tvorba bloků v blockchainu

Přibližně každých deset minut se vytvoří nový blok, který se následně přidá k již existujícím blokům v Bitcoin blockchainu. U Litecoinu se tak stane každé dvě a půl minuty.

Tyto bloky jsou tvořeny platbami jednotlivých uživatelů, které jsou ověřovány těžaři. Platba by tudíž měla být platná už jen tím, že ji blok obsahuje a je zařazen k ostatním, že?

To je ale jen částečná pravda.

Za obecně bezpečnou platbu je u bitcoinu považována taková platba, která má alespoň 6 potvrzení. To znamená, že se za ni přidá dalších pět bloků.

V okamžiku, kdy je platba zařazena v bloku blockchainu, je otázkou přibližně hodiny, kdy vaše platba získá pět potřebných potvrzení. Samotné kryptoměnové peněženky mnohdy čekají alespoň na tři tato potvrzení, tedy na dva další bloky.

transakce čekající na potvrzení
Bloky v blockchainu a transakce čekající na potvrzení

Ale proč někdy platba nedostane potvrzení (confirmation)?

Můžou za to těžaři. Protože těžaři jsou ti, kdo platbu nejen ověří, ale rovněž ti, kteří ovlivní rychlost, s jakou se vaše transakce dostane do bloku. Může se tedy stát, že platba, kterou jste poslali třeba před hodinou, nedostala ještě žádné potvrzení, protože těžaře platba prostě nezajímá. A také se může stát, že platba potvrzení nezíská nikdy.

Nikdy neopomíjejte odměnu pro těžaře

Ve většině případů je důvod velmi prostý. Když posíláte bitcoiny, máte vždy možnost ovlivnit rychlost a pravděpodobnost zpracování (ověření) vaší transakce tím, že k platbě přiřadíte odměnu pro těžaře (miner fee). Pokud těžařům dáte odměnu v adekvátní výši, bude vaše transakce zpracována rychle.

Pokud ovšem zvolíte moc malou odměnu anebo nedáte vůbec žádnou (využijete možnost nulového transaction fee), můžete na potvrzení čekat hodiny, dny i týdny. Žádný těžar totiž transakci nepotvrdí, protože by z toho nic neměl a radši se bude soustředit na transakce, které odměnu nabízí. Bitcoinová síť může dokonce takovou transakci odmítnout úplně a vrátit tak peníze zpět do vaší peněženky.

Příliš malý anebo žádný poplatek je tím nejčastějším důvodem nezpracování vaší platby. Dalšími příčinami, proč dlouho čekáte na potvrzení, může být:

  • Zahlcení sítě velkým objemem transakcí.
  • Pokus o doube-spending (dvojí utrácení).
  • Pokoušíte se zaplatit penězi, které na svém účtu sice vidíte, ale ještě je nemáte potvrzené.
transakce s malým poplatkem nebude potvrzena
Transakce s odměnou pouze 5 satoshi nebude potvrzena, protože těžaři preferují vyšší fee

Pokud odesíláte kryptoměnu z burzy, směnárny, nebo peněženek, tak se o odměnu nemusíte starat. Většinou se vypočítá sama a k transakci je přidělena automaticky. Nemůže se tedy stát, že by vaše platba neprošla sítí.

K čekající platbě můžete přiřadit vyšší odměnu

Ale i když je vaše platba zaseklá, nic není ztraceno. Můžete se těžařům dodatečně „omluvit“ a k vaší čekající transakci přidáte odměnu (fee) zpětně. Říká se tomu fee bumping. Udělat se tak dá například pomocí Electrum peněženky. Tato peněženka umožňuje poplatek za transakci navýšit ještě během doby čekání na potvrzení pomocí služby nazývané Replace-By-Fee.

S Electrum peněženkou můžete také využít při transakcích dynamických poplatků, které jsou stanovovány s ohledem na aktuální nabídku a poptávku, přičemž vám zaručí, že vaše transakce bude zpracována co možná nejrychleji. Ale pozor! Může se stát, že za odměnu zbytečně dáte více, než bude třeba.

Jak vysoký miner fee zvolit?

Chcete-li dát adekvátní částku těžařům, abyste si zajistili co možná nejrychlejší zpracování, inspirovat se můžete na stránkách BitcoinFees.Earn.com nebo WhatTheFee.io, kde aktuální přiměřenou výši poplatku vidíte

Vidíte také, kolik plateb je již zpracovaných a kolik jich na zpracování čeká podle výše přiřazeného poplatku. Výše poplatků je defaultně vyjádřena v nejmenší jednotce bitcoinu satoshi, ale nastavit si tam můžete i vyjádření v bits, mBTC nebo v BTC.

Pokud platba nemá potvrzení, jako by ani nebyla

Fakt, že jste platbu provedli, ještě neznamená, že byla zrealizována. Totéž platí pro příjemce. To, že vám někdo posílá peníze na účet, vidíte okamžitě. Dokud ovšem nebudete mít transakci potvrzenou, nejsou peníze vaše. Jestliže tedy od vás někdo něco kupuje a platí kryptoměnou, měli byste si počkat na potvrzení transakce. Pokud si na něj nepočkáte a zboží odešlete, může se stát, že shodou nešťastných náhod nebudete mít ani zboží, ani bitcoiny.

Proto např. při vybírání peněz z bitcoinových automatů často musíte na potvrzení počkat a vrátit se o pár minut později.

Jak poznat, že byla vaše transakce potvrzena?

Jakmile transakci provedete, vaše kryptoměnová peněženka nebo směnárna, kterou jste použili, by vám měla umožnit na transakci nahlédnout v block exploreru anebo vám zobrazit ID transakce. Toto identifikační číslo transakce může vypadat například takto:

7a43510932e143b7078851ef0a5a5c3625db37541861dd982f56253b2d5c4ff9.

Toto číslo tedy zkopírujete do block exploreru a stisknete tlačítlo „Search“. Následně se vám zobrazí protokol, ve kterém se dozvíte, kolik konfirmací vaší transakce bylo zatím provedeno.

Pokud má vaše transakce aspoň jedno potvrzení, znamená to, že se blok s vaší transakcí připojil k ostatním již zařazeným blokům do blockchainu. Dá se tedy o tomto bloku říci, že byl vytěžen do hloubky jednoho bloku. Každý další blok, který bude po tomto bloku s vaší transakcí připojen do blockchainu, prohlubuje blok s vaší transakcí o jednu hloubku.

Prozkoumat transakce v síti Bitcoin můžete na těchto stránkách:

Abyste měli jistotu, že transakce proběhla bezpečně, měli byste počkat na další bloky, které vaši transakci potvrdí (resp. se za ni zařadí). Čím hlouběji blok s vaší transakcí bude, tím lépe. Jelikož u bitcoinu trvá vytvoření jednoho bloku v průměru 10 minut, pakliže byl váš blok do blockchainu už zařazen, není čekání tak strašné.

potvrzení blockchain

Kolik potvrzení transakcí je třeba?

  • Jestliže u transakce nemáte ani jedno potvrzení, musíte čekat.
  • Pokud se vám u transakce zobrazí jedno potvrzení, je to už dostačující pro malé bitcoinové platby nepřesahující 1000 USD.
  • Mít tři konfirmace u transakce je už dostačující, přičemž velké množství brokerů čeká právě na tři potvrzení. Obecně při platbách v rozmezí 1000 USD – 10 000 USD jsou tři konfirmace považovány za plně dostačující.
  • Mít šest konfirmací u velkých plateb v rozmezí 10 0001 000 000 USD je pro toto rozpětí považováno za adekvátní.
  • Mít 60 konfirmací je dobré mít u opravdu velkých plateb přesahujících 1 000 000 USD. Není však problém mít konfirmací v tomto případě méně, ale 60 je zkrátka 60.

Proč čekat na několik potvrzení, když už byla jednou platba do bloku zařazena?

Podle pravidel by platba v takovém případě neměla být přeci už vrácena a ani odstraněna, je tomu tak? To je sice pravda, ale jen částečná. Při těžbě bitocinu se může stát, že dva různí těžaři najdou současně dvě správná řešení. Říkejme těmto řešením blok A a blok B.

Pokud se tedy tato nepravděpodobná situace přihodí, síť se rozdělí a každá část pak pracuje s jinou verzí blockchainu, který se liší právě v tom posledním bloku – na jednom konci jednoho blockchainu je blok A a na druhém blok B. Oba bloky mají správné řešení, ale problémem je, že teď existují dva blockchainy a dva být pochopitelně nemohou, musí být jen jeden.

Proto teď záleží na dalším bloku, který bude vyřešen. Říkejme mu blok C. Tento blok C přijde se správným řešením, který navazuje buď na blok A anebo blok B. Pokud správné řešení bloku C navazuje na blok B, blok A zanikne. Programy totiž budou dál pracovat s tou větví, která je delší, což je v našem případě větev s blokem C na konci. Právě pokud se v bloku A vaše platba nacházela, a který z výše popsaného důvodu zanikl, nebude platba zrealizována.

Právě proto je dobré si pro jistou počkat na několik potvrzení.

Reklama

Ohodnoťte tento článek

Diskuze k tomuto článku: 8 komentářů
Petr

Dobrý den,
co je prosím nevyčerpaná transakce? Mohu dostat zpět btc, když byla transakce potvrzena, ale příjemcem nevyčerpána z důvodů uplynutí doby pro převod? https://www.blockchain.com/btc/address/37HoWuWCdjgfMuyDVG91CmFjwYYhgTtFED

Magazín Finex

Dobrý den Petře. Pokud tomu správně rozumím, nevyčerpaná transakce znamená, že se jedná o tzv. unspent output. To znamená že btc jsou na adrese příjemce a může s nimi libovolně nakládat. Dle té transakce, kterou jste sem posílal, by měly existovat 2 adresy (1G8g2st4PKFFogVFTZbRTGPkdaChESDwQn a 37HoWuWCdjgfMuyDVG91CmFjwYYhgTtFED) a obě by měly mít k dospizici nějaké btc (celkem 0.00001627 BTC a 0.00199273 BTC) nebo je tam nějaký problém?

Pavel

super článek .Jen dotaz mám peníze v bloku již přes 3 a půl měsíce.Transakce již byli dávno potvrzeny ale stále je nemám k dispozici v peněžence ,ale denně mi z nich strhávají poplatky .Dá se s tím něco dělat?Náhled do heše mám .K čemu slouží soukromí klíč a xpub ? Děkuji za radu.Pavel

Magazín Finex

Dobrý den, Pavle. Jak to myslíte, že máte peníze v bloku a že Vám z nich strhávají poplatky? Přiznám se, že přesně nechápu dotaz – můžete nám problém blíže popsat i včetně ID transakce, atp.? Nebo nám pošlete soukromě dotaz kontaktním formulářem. Vysvětlení toho, co je to soukromý (privátní) klíč, naleznete na přiloženém odkazu.

Pavel

Dobrý den.Bohužel nevím jak potvrdit příchozí platby stále jsou ve stavu transakce potvrzena ale non-spende a při sebevětší snaze se mi stále přeposílají na všechny mé adresy ale stále ve stavu non-spende .Posílám odkaz na jednu z adres bohužel to mám u všech adres
62db57fc373165a0081c862fc300bbebb9a15667d0c6c0443120e7ad6f13396

Moc děkuji za jakoukoliv radu či pomoc.Pavel H.

Magazín Finex

Dobrý den, jakou používáte peněženku, na kterou Vám tato transakce přišla? Takto v bloku vypadá transakce OK. Není problém jen v překladu slova Non-spended? Non-spended = BTC máte na své adrese, ještě jste je nikam jinam neposlal, ale můžete. Non-spendable = BTC nemůžete utrácet/používat.

Pavel
Pavel

Velikost 2300 (bajtů)
Hmotnost 4364
Přijatý čas 2019-05-29 10:43:31
Zahrnuty do bloků 578344 ( 2019-05-29 10:45:24 + 2 minut )
Potvrzení 1161
Vizualizujte Zobrazte graf stromu
Vstupy a výstupy
Celkový vstup $ 619.58
Celkový výkon $ 614.21
Poplatky $ 5.37
Poplatek za byte 29.787 sat/B
Poplatek za jednotku hmotnosti 15.699 sat/WU
Odhadovaná transakce BTC $ 611.11
Skripty Skrýt skripty a mince

https://www.blockchain.com/btc/tx/738afeae565f7fafd051c6f6acbf0b4f98f08f3e79c969384edab9235e70fb72

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Nahrávaný obrázek
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo