Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Dai

Stablecoin DAI (Kryptoměna) – Graf vývoje, detaily

Graf kurzu Dai

Kurz DAI
CZK
USD
EUR
BTC
Normal
Logarithmic

Obsah článku o stablecoinu Dai

1.Proč jsou stablecoiny důležité?2.Jaké jsou druhy stablecoinů?3.Co přesně je tedy DAI?4.Jak DAI funguje v praxi?5.DAI - Decentralizovaný stablecoin6.Diskuze ke kryptoměně Dai (komentáře)

Informace o kryptoměně Dai

Kryptoměny jako Bitcoin nebo Ethereum trpí jedním velkým problémem, který brání jejich adopci širokou společností. Tímto problémem je samozřejmě jejich volatilita.

Tento problém elegantně řeší stablecoiny a jedním z opravdu decentralizovaných řešení je právě stablecoin DAI.

Proč jsou stablecoiny důležité?

Stablecoiny tvoří důležitou součást ekosystému kryptoměn. Díky jejich existenci je možné začít využívat kryptoměny v běžném životě, protože stablecoiny netrpí volatilitou, jak už jejich jméno značí.

Pokud by obchodník přijímal za své služby či zboží bitcoiny, tak se může velmi jednoduše stát, že lidé mu budou v BTC platit pouze ve chvíli, kdy je cenově vysoko. Když pak jeho cena klesne, najednou nebude mít obchodník dostatek prostředků. Stablecoiny přesně tento problém obchází.

Jaké jsou druhy stablecoinů?

Stablecoiny se dělí podle dvou hlavních kritérií. V první řadě se jedná o druh majetku, na který jsou navázány.

Existují tak stablecoiny navázané na euro, dolar nebo třeba zlato. A kryptoměna DAI patří právě  ke stablecoinům navázaným na dolar.

Druhé dělení stablecoinů je podle mechanismu stabilizace hodnoty. Stablecoiny jako Tether (USDT) jsou pevně návázány na dolar. To prakticky znamená, že jeden USDT je vždy přes emitující firmu rozměnitelný na jeden dolar.

Druhá varianta, kam patří DAI, je decentralizovaná návaznost.

To v podstatě znamená, že v rámci interního mechanismu DAI existují procesy, které pomáhají stabilizovat cenu mince na úroveň hodnoty jednoho dolaru.

Co přesně je tedy DAI?

DAI je token navázaný na dolar. Jednotlivé tokeny DAI vznikají ve smart kontraktech decentralizované autonomní organizace pod názvem Maker DAO. Jedná se o velmi složité a komplexní téma, takže následující řádky budou významně zjednodušené.

Tokeny kryptoměny DAI vznikají následovně:

 1. Uživatel v podstatě vytvoří v ekosystému Maker pákovou pozici na kolaterálu vloženém do smart kontraktu. Ten následně vygeneruje mince DAI, které jsou kryté právě vloženým majetkem.
 2. Uživatel tak prakticky zamkne svoje finance ve smart kontraktu a následně mu systém vygeneruje DAI tokeny. Pokud bude chtít uživatel své mince opět odemknout, tak musí splatit adekvátní částku plus stabilizační poplatek v DAI.

Fakticky tak vzniká decentralizovaný token se stabilní hodnotou, který nevyžaduje důvěru od uživatele. To je jeden z dalších významných rozdílů od pevně navázaných stablecoinů na dolar. U USDT například potřebujete věřit, že všechny mince jsou kryté v netransparentním úložišti. Tether již o svých rezervách lhal, takže je potřeba opravdu hodně důvěry.

Jak DAI funguje v praxi?

Komplexita celého systému Maker DAO si zaslouží podstatně rozsáhlejší analýzu – poměrně dobrý náhled dostanete např. v 101. dílu podcastu CryptoBasics: DAI (v angličtině).

Pojďme se ale podívat na to, jak DAI funguje v praxi:

Uživatel může jako zástavu pro vytvoření DAI použít jakýkoliv druh majetku na ETH blockchainu . Vezmeme si příklad s ETH jako formou kolaterálu.

Uživatel vloží svoje ETH do ekosystému Maker. Následně si určí míru rizika (kolik DAI vygeneruje v poměru s vloženou částkou a následovně jaká bude likvidační cena jeho zástavy – viz obrázek).

Po určení adekvátních parametrů kontraktu se uživateli na jeho ETH adrese vygenerují DAI stablecoiny, které může použít k libovolnému účelu, ať už to je převod do jiné peněženky, na burzu, nebo klidně pro nákup dalších ETH.

generování stablecoinu dai v systému
Generování mincí stablecoinu DAI v systému Maker DAO

Na obrázku můžete vidět, jak přesně vypadá krok generace DAI tokenů.

Jsou zde vidět dvě důležité informace. Jednak je to likvidační cena, která je v tomto konkrétním případě nastavena na 102 dolarech. Za pozici je zodpovědný uživatel a tak musí kontrolovat, aby se mu pozice nezlikvidovala.

Pozor na likvidace

V tomto případě by k likvidaci došlo, kdyby cena ETH klesla na 102 dolarů.

Kolateralizační poměr je nastaven na 203% a minimální takový poměr je 150%, který je arbitrárně určen držitely Maker DAO tokenů, kteří mají v ekosystému rozhodovací práva.

Pokud si uživatel chce generovat DAI stablecoiny (v podstatě se jedná o půjčku, za kterou v tomto případě ručí ETH), tak musí mít na paměti, že je zde riziko likvidace celého kolaterálu při masivním cenovém propadu. Tomu se dá zabránit buď splacením DAI a odemknutím zástavy, anebo prostým zvýšením zástavy.

Katastrofická událost

Hlavní nebezpečí pro DAI jsou katastrofické cenové propady. První takovou událost jsme již zažili a tím byl propad ceny spojený s koronavirem, kdy ekosystém Maker DAO nebyl schopen dostatečně rychle likvidovat otevřené pozice (více info).

Následoval problém, že část stablecoinů DAI v oběhu byly ničím nekryté tokeny. Maker DAO je nicméně systém postavený tak, aby mohl reagovat na takové události a celou situaci se protokolu podařilo ustát.

DAI – Decentralizovaný stablecoin

DAI je prvním široce rozšířeným a decentralizovaným stablecoinem. Ten s sebou nese rizika jako likvidaci původní pozice a výhody ve formě absence potřeby důvěry. Každý si může přesně ověřit, jak transparentní systém funguje a jaké jsou jeho výhody a rizika.

Mezi hlavní nevýhody/slabé stránky patří neověřená technologie, která stále může kriticky selhat. Právě fakt, že se jedná o bezprecedentní vynález je problematický.

Systém totiž teprve musí projít zkouškou času, aby se ukázalo, jak obstojí v reálných podmínkách.

eth zamknuté v DeFi (Maker v květnu 2020 tvořil 51% část)
Počet ETH zamknutých v DeFi aplikacích (Maker v květnu 2020 tvořil 51% část)

Půjčovaní DAI stablecoinů je pouze pro pokročilé uživatele ve světě kryptoměn, kteří rozumí rizikům, která podstupují.

Jedná se nicméně o fascinující nástroj decentralizovaných financí a velmi žádanou službu – což dokazují i statistiky na obrázku výše. V květnu 2020 tvořily prostředky zamknuté v Maker DAO (ekosystému DAI) celkovou hodnotu 6,6 miliard dolarů.

70.5
Baserank rating™

   KryptoměnaDai
   Vytvořeno2017
   Webové stránkyhttp://www.makerdao.com/
   ZakladatelMaker DAO
   JednotkaDAI
   Aktuální počet tokenů5 339 004 428
   Tržní kapitalizace$5 361 594 451

   Kurz kryptoměny Dai za poslední 2 týdny

   Datum Hodnota Jednotka
   15. 06. 2021 $1 DAI
   14. 06. 2021 $1,01 DAI
   13. 06. 2021 $1,01 DAI
   12. 06. 2021 $1 DAI
   11. 06. 2021 $1 DAI
   10. 06. 2021 $1,01 DAI
   09. 06. 2021 $1 DAI
   08. 06. 2021 $1,01 DAI
   07. 06. 2021 $1,01 DAI
   06. 06. 2021 $1 DAI
   05. 06. 2021 $1 DAI
   04. 06. 2021 $1 DAI
   03. 06. 2021 $1 DAI
   02. 06. 2021 $1 DAI
   01. 06. 2021 $1 DAI

   Ohodnoťte tuto kryptoměnu


   Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat

   Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

   Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
   Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
   Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
   Facebook icon Jít na Facebook
   Finex logo