Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
dai
DAI
Stablecoin DAI (Kryptoměna) – Graf vývoje, detaily
Graf DAI

$1 (22,34 Kč)

+0,07 % za 7 dní

dai

Stablecoin DAI (Kryptoměna) – Graf vývoje, detaily

Graf DAI

$1 (22,34 Kč)

+0,07 % za 7 dní

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Obsah článku o stablecoinu Dai

Informace o kryptoměně Dai

Kryptoměny jako Bitcoin nebo Ethereum trpí jedním velkým problémem, který brání jejich adopci širokou společností. Tímto problémem je samozřejmě jejich volatilita.

Tento problém elegantně řeší stablecoiny a jedním z opravdu decentralizovaných řešení je právě stablecoin DAI.

Proč jsou stablecoiny důležité?

Stablecoiny tvoří důležitou součást ekosystému kryptoměn. Díky jejich existenci je možné začít využívat kryptoměny v běžném životě, protože stablecoiny netrpí volatilitou, jak už jejich jméno značí.

Pokud by obchodník přijímal za své služby či zboží bitcoiny, tak se může velmi jednoduše stát, že lidé mu budou v BTC platit pouze ve chvíli, kdy je cenově vysoko. Když pak jeho cena klesne, najednou nebude mít obchodník dostatek prostředků. Stablecoiny přesně tento problém obchází.

Jaké jsou druhy stablecoinů?

Stablecoiny se dělí podle dvou hlavních kritérií. V první řadě se jedná o druh majetku, na který jsou navázány.

Existují tak stablecoiny navázané na euro, dolar nebo třeba zlato. A kryptoměna DAI patří právě ke stablecoinům navázaným na dolar.

Druhé dělení stablecoinů je podle mechanismu stabilizace hodnoty. Stablecoiny jako Tether (USDT) jsou pevně návázány na dolar. To prakticky znamená, že jeden USDT je vždy přes emitující firmu rozměnitelný na jeden dolar.

Druhá varianta, kam patří DAI, je decentralizovaná návaznost.

To v podstatě znamená, že v rámci interního mechanismu DAI existují procesy, které pomáhají stabilizovat cenu mince na úroveň hodnoty jednoho dolaru.

Co přesně je tedy DAI?

DAI je token navázaný na dolar. Jednotlivé tokeny DAI vznikají ve smart kontraktech decentralizované autonomní organizace pod názvem Maker DAO. Jedná se o velmi složité a komplexní téma, takže následující řádky budou významně zjednodušené.

Tokeny kryptoměny DAI vznikají následovně:

  1. Uživatel v podstatě vytvoří v ekosystému Maker pákovou pozici na kolaterálu vloženém do smart kontraktu. Ten následně vygeneruje mince DAI, které jsou kryté právě vloženým majetkem.
  2. Uživatel tak prakticky zamkne svoje finance ve smart kontraktu a následně mu systém vygeneruje DAI tokeny. Pokud bude chtít uživatel své mince opět odemknout, tak musí splatit adekvátní částku plus stabilizační poplatek v DAI.

Fakticky tak vzniká decentralizovaný token se stabilní hodnotou, který nevyžaduje důvěru od uživatele. To je jeden z dalších významných rozdílů od pevně navázaných stablecoinů na dolar. U USDT například potřebujete věřit, že všechny mince jsou kryté v netransparentním úložišti. Tether již o svých rezervách lhal, takže je potřeba opravdu hodně důvěry.

Jak DAI funguje v praxi?

Komplexita celého systému Maker DAO si zaslouží podstatně rozsáhlejší analýzu – poměrně dobrý náhled dostanete např. v 101. dílu podcastu CryptoBasics: DAI (v angličtině).

Pojďme se ale podívat na to, jak DAI funguje v praxi:

Uživatel může jako zástavu pro vytvoření DAI použít jakýkoliv druh majetku na ETH blockchainu . Vezmeme si příklad s ETH jako formou kolaterálu.

Uživatel vloží svoje ETH do ekosystému Maker. Následně si určí míru rizika (kolik DAI vygeneruje v poměru s vloženou částkou a následovně jaká bude likvidační cena jeho zástavy – viz obrázek).

Po určení adekvátních parametrů kontraktu se uživateli na jeho ETH adrese vygenerují DAI stablecoiny, které může použít k libovolnému účelu, ať už to je převod do jiné peněženky, na burzu, nebo klidně pro nákup dalších ETH.

generování stablecoinu dai v systému
Generování mincí stablecoinu DAI v systému Maker DAO

Na obrázku můžete vidět, jak přesně vypadá krok generace DAI tokenů.

Jsou zde vidět dvě důležité informace. Jednak je to likvidační cena, která je v tomto konkrétním případě nastavena na 102 dolarech. Za pozici je zodpovědný uživatel a tak musí kontrolovat, aby se mu pozice nezlikvidovala.

Pozor na likvidace

V tomto případě by k likvidaci došlo, kdyby cena ETH klesla na 102 dolarů.

Kolateralizační poměr je nastaven na 203% a minimální takový poměr je 150%, který je arbitrárně určen držitely Maker DAO tokenů, kteří mají v ekosystému rozhodovací práva.

Pokud si uživatel chce generovat DAI stablecoiny (v podstatě se jedná o půjčku, za kterou v tomto případě ručí ETH), tak musí mít na paměti, že je zde riziko likvidace celého kolaterálu při masivním cenovém propadu. Tomu se dá zabránit buď splacením DAI a odemknutím zástavy, anebo prostým zvýšením zástavy.

Katastrofická událost

Hlavní nebezpečí pro DAI jsou katastrofické cenové propady. První takovou událost jsme již zažili a tím byl propad ceny spojený s koronavirem, kdy ekosystém Maker DAO nebyl schopen dostatečně rychle likvidovat otevřené pozice (více info).

Následoval problém, že část stablecoinů DAI v oběhu byly ničím nekryté tokeny. Maker DAO je nicméně systém postavený tak, aby mohl reagovat na takové události a celou situaci se protokolu podařilo ustát.

DAI – Decentralizovaný stablecoin

DAI je prvním široce rozšířeným a decentralizovaným stablecoinem. Ten s sebou nese rizika jako likvidaci původní pozice a výhody ve formě absence potřeby důvěry. Každý si může přesně ověřit, jak transparentní systém funguje a jaké jsou jeho výhody a rizika.

Mezi hlavní nevýhody/slabé stránky patří neověřená technologie, která stále může kriticky selhat. Právě fakt, že se jedná o bezprecedentní vynález je problematický.

Systém totiž teprve musí projít zkouškou času, aby se ukázalo, jak obstojí v reálných podmínkách.

eth zamknuté v DeFi (Maker v květnu 2020 tvořil 51% část)
Počet ETH zamknutých v DeFi aplikacích (Maker v květnu 2020 tvořil 51% část)

Půjčovaní DAI stablecoinů je pouze pro pokročilé uživatele ve světě kryptoměn, kteří rozumí rizikům, která podstupují.

Jedná se nicméně o fascinující nástroj decentralizovaných financí a velmi žádanou službu – což dokazují i statistiky na obrázku výše. V květnu 2020 tvořily prostředky zamknuté v Maker DAO (ekosystému DAI) celkovou hodnotu 6,6 miliard dolarů.

Více informací o Dai

KryptoměnaDai
SymbolDAI
Lze těžit?
Aktuální počet tokenů5 183 028 980
Maximální počet tokenů-
Obchodní objem (24h)$252 512 386
Tržní kapitalizace$5 181 194 541
Změna ceny za 24h-0,07 %
Ohodnoťte kryptoměnu Dai
7
0

Autor

Od roku 2017 se věnuji kryptoměnám jako nezávislý žurnalista. Má to jednoduchý důvod. Je to převratná technologie, která přivede digitální svět na novou úroveň. Všichni budou moci obchodovat se všemi. Žádné hranice, žádná centrální vláda a hluboká změna paradigmatu finančního světa.

Pokud chce člověk rozumět kryptoměnám, je podmínkou pochopit i nynější finanční systém a na něm je postavena vlastně celá společnost.

Mé primární zaměření je analýza jednotlivých kryptoměnových projektů a schopnost vyhodnotit ty, které mají cenu a naopak varovat před těmi, kterými se investoři pravděpodobně spálí.

Svět kryptoměn je Divokým západem financí. Slibuje obrovské zisky a děsivé ztráty. Ale ztrátám se dá předejít díky dostatku informací. I proto je důležité podávat kvalitní informace investorům, kteří následně mohou dělat rozumná rozhodnutí. A o to se snažím.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat