Graf kurzu Aave (AAVE)
Kalkulačka: AAVE to CZK
Informace o kryptoměně Aave
Aave je decentralizovaný protokol, který umožňuje poskytovat a brát si půjčky v kryptoměně bez zásahu prostředníka.
Aave Protocol shromažďuje prostředky svých uživatelů do tzv. poolů (angl. bazény) na bázi blockchainu Ethereum, kde se pak automaticky spojí věřitel a dlužník.
Věřitel pošle svou kryptoměnu do poolu a získá za to odměnu v podobě úroku, dlužník si může vypůjčit částku v kryptoměně a platit za tuto půjčku náklady také v podobě úroku.
Aave Protocol má 2 druhy tokenů:
- aTokeny, které vynáší úroky z poskytnuté půjčky
- Aave (AAVE) token, který poskytuje určité výhody pro uživatele samotné platformy.
Obsah článku o projektu a kryptoměně Aave
Aave Protocol
V současném světě Decentralizovaných Financí (DeFi) existuje velké množství různých platforem pro poskytování a půjčování kryptoaktiv.
Aave Protocol eliminoval P2P (angl. peer-to-peer) půjčky, kde si dlužník půjčuje přímo u věřitele, a zřídil zápůjčné poolové fondy, kde si dlužník půjčuje prostředky z poolů, jež jsou zajištěny smart kontrakty na bázi blockchainu Ethereum, což přináší větší likviditu a větší bezpečnost.

Věřitelé ukládají své prostředky do tzv. zápůjčných poolů a získávají za to odměnu v podobě úroku. Aave Protocol nabízí dva druhy úrokových sazeb pro dlužníka a věřitele:
- Variabilní úroková sazba, jež je vypočítána algoritmicky na základě poptávky a nabídky po aktivech uložených v poolu.
- Fixní úroková sazba, která představuje 30denní průměr jednotlivého kryptoaktiva.
Uživatelé mohou kdykoliv mezi těmito sazbami přepínat, avšak musí pak uhradit malý poplatek ETH gas. Aby si dlužník mohl půjčit určité prostředky, musí předložit kolaterál.
Aave Protocol také nabízí unikátní možnost sjednat Flash půjčku, pro kterou není potřeba žádný kolaterál. Zápůjční kryptoměnu musí pak být splacena k okamžiku vytvoření nového bloku Etherea, což trvá zhruba 15 vteřin. Pokud půjčka nebude ve stanovenou dobu splacena, je celá transakce zrušena. Za každou Flash půjčku je účtován poplatek 0,3 %. Z praktického hlediska mohou být takové půjčky zajímavé pro tradery, kteří provádějí arbitráž, anebo pro refinancování jiných půjček.
Zápůjčné pooly (Lending Pools)
Hlavním pilířem těchto poolů je koncept rezervy: každý pool drží rezervu v různých kryptoměnách, následně se tyto rezervy přepočítají na celkové množství Ethereum, což je definováno jako celková likvidita.
Rezervy tvoří prostředky věřitelů, kteří za svou kryptoměnu získávají aTokeny. Tyto tokeny jsou vydány v poměru 1:1 podkladového aktiva.
Například pokud věřitel nechá uložit v poolu 100 DAI, pak dostane 100 aDAI. Takto věřitel získává své úroky jako odměnu v aTokenech, které pak může vyměnit zpátky za podkladové aktivum.
Pokud si chce uživatel půjčit prostředky z poolu, pak musí předložit větší množství kolaterálu, jenž může být použit za účelem likvidace půjčky.
Tato situace nastává, pokud dlužník není schopen uhradit svou půjčku, anebo pokud tržní hodnota kolaterálu klesne pod určitou úroveň.
Například pokud si dlužník půjčil stablecoin (třeba USDT) a má kolaterál v některé kryptoměně (třeba ETH), jež je volatilní vůči stablecoinu. Pokud cena ETH klesne vůči zapůjčenému stablecoinu pod stanovenou likvidační hranici (angl. Liquidation Threshold), bude pak tato půjčka likvidována – dlužník ztratí svou částku ETH, aby pokryla zapůjčené prostředky.
Půjčky se řídí hlavně ukazatelem LTV (angl. Loan to Value), který stanoví, jakou částku lze půjčit oproti kolaterálu. Například pokud chce uživatel půjčit ETH, který má 75 % LTV, a má kolaterál v ekvivalentu 1 ETH, může si tento uživatel půjčit maximálně 0,75 ETH.
V okamžiku, kdy si dlužník půjčil, začínají platit pravidla pro likvidaci jeho půjčky a dlužník s nimi musí počítat.
Bonus za likvidaci půjčky se přičítá k ceně kolaterálu a získávají jej tzv. likvidátoři, kteří tento kolaterál kupují, pokud půjčka dlužníka překročila stanovenou likvidační hranici.
Pravidla pro zapůjčení a likvidaci v rámci Aave Protocolu jsou znázorněna v následující tabulce:

Samotná kryptoměna Aave (AAVE)
Samotná kryptoměna Aave Protocolu je ERC-20 token Aave s tickerem AAVE, který má několik účelů:
- Majitelé tokenu mají hlasovací práva ohledně změn a návrhů v Aave Protocolu, 1 token reprezentuje 1 hlas.
- Token lze použít pro tzv. staking, což znamená uložení tokenu Aave v tzv. Safety Modulu na bázi smart kontraktu pro zvýšení bezpečnosti a likvidity celého Aave Protocolu. Za toto uložení uživatelé získávají určitou odměnu v Aave tokenech. Toto uložení je v podstatě mining typu Proof-of-Stake. Zatím odměna činí kolem 5 % p.a (aktualizováno 28. 12. 2020).
- Token se používá k úhradě poplatků uvnitř Aave Protocolu. Jakmile je poplatek uhrazen, token Aave se spálí je zničen. Kolem 80 % všech poplatků v Aave Protocolu je hrazeno tokenem Aave.
ICO tokenu Aave (v té době se nazývalo LEND nebo ETHLend) proběhlo v roce 2017, kdy byla prodána 1 miliarda tokenů LEND, přičemž zakladatelé si ponechali 23 %.
V červenci 2020 došlo k vytvoření nového tokenu Aave, kdy token LEND bylo možné směnit za Aave v poměru 1 Aave za 100 tokenů LEND. Token Aave je deflační aktivum, jeho celkové množství je stanoveno na 16 milionů, zatímco jeho nabízené množství neustále klesá v důsledku pálení v Aave Protocolu.
Z původní částky 16 milionů zůstává 13 milionů ve vlastnictví společenství (investoři, uživatelé platformy atd.), zbývající 3 miliony jsou uloženy v Aave Protocolu za účelem podpory celého projektu.
Kde koupit Aave (AAVE)?
Token Aave se obchoduje na mnoha burzách za USDT, BTC, ETH či USD:
Aave lze uložit na snad všech penežěnkách, které podporují ukládání ERC-20 tokenů, tedy např.:
Zároveň lze tyto peněženky použít pro získání přístupu k samotné platformě Aave Protocol:

Tým Aave a jejich partneři
Samotný tým Aave měl v moment psaní tohoto článku (28. 12. 2020) kolem 30 zaměstnanců. Zakladatelem a CEO projektu je Stani Kulechov, který vystudoval práva v Helsinkách a během studia získal právnickou praxi ve Finsku a Rusku. COO projektu je Jordan Gustave, který vystudoval politická studia, risk management a IT management ve Francii. Gustave má praxi ve státní správě a byl spoluzakladatelem projektu TextFugees.
Full Stack a blockchain programátory jsou Erneste Boado a Emilio Frangella. Boado vystudoval obor IT v Salamance (Španělsko). Frangella vystudoval obor IT v Kalábrii a pracoval jako vývojář, analytik a hlavní programátor v několika IT projektech.
Často kladené otázky a odpovědi (FAQ)
Závěr k Aave
Aave Protocol přináší do světa DeFi mnoho výhod. Platforma přináší větší likviditu a bezpečnost díky eliminaci P2P vztahů mezi věřitelem a dlužníkem a implementaci Zápůjčných poolů.
Možnost kdykoliv změnit fixní a variabilní úrokovou sazbu je rozhodně dobrý a flexibilní nástroj jak pro dlužníka, tak i pro věřitele.
Nejdůležitějším prvkem této platformy je možnost sjednání Flash půjček, které nepotřebují žádný kolaterál, což je zatím ve světě DeFi unikátní možnost. Ačkoliv je doba trvání takových půjček velmi krátká (kolem 15 vteřin), jde o nejpopulárnější typ půjček v Aave Protocolu. Celkový objem Flash půjček je třikrát větší než objem "standardních" půjček.
Samotný token Aave přináší do Protocolu 3 základní prvky: hlasovací práva, uhrazení poplatků a staking. Token Aave je deflační aktivum, celkové množství činí 16 milionů a nemůže být navýšeno, zároveň tým Aave už jednou udělal "fork" tohoto tokenu: směnu tokenu LEND za token Aave v poměru 100:1.
Autor článku: Dmitry Benediktovich
Další hodnotné zdroje informací
- https://docs.aave.com/developers/
- https://docs.aave.com/aavenomics/ecosystem-overview
- https://docs.aave.com/aavenomics/safety-module
- https://medium.com/aave/development-update-whats-up-with-aave-b2e18294dc16
- https://coinmarketcap.com/currencies/aave/