Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Kdo je Satoshi Nakamoto? Tvůrce Bitcoinu, miliardář, nebo zločinec?

Kdo je Satoshi Nakamoto? Tvůrce Bitcoinu, miliardář, nebo zločinec?

Kdo je Satoshi Nakamoto? Tvůrce Bitcoinu, miliardář, nebo zločinec?

Satoshi Nakamoto, jméno, které hýbe kryptoměnovou komunitou. Jméno, které vlastně jménem není.

Kdo se za tímto jménem ale ukrývá?

Tvůrce Bitcoinu se tímto počinem navždy výrazně výrazně do historie. Vybral si však cestu naprostého utajení své identity. Dodnes se pouze spekuluje o tom, kdo je skutečnou postavou za tímto pseudonymem. Nemusí to dokonce být ani jednotlivec, podle některých (nepodložených) dohadů může jít i o skupinu osob. V tom případě by ale bylo více pravděpodobné, že se dříve nebo později někdo z této skupiny prořekne.

Jedním z těch, kteří například tvrdili, že zaručeně vědí, kdo je skutečný Satoshi Nakamoto, je americký podnikatel John McAfee, zakladatel stejnojmenné společnosti, která v roce 1987 vytvořila známý antivirový program. Kontroverzní podnikatel se nechal slyšet, že se Nakamoto buď „přizná” sám nebo jeho identitu veřejně odhalí.

Učinil tak v reakci na Craiga Wrighta, který sám o sobě zveřejnil informaci, že je Satoshi Nakamoto. Senzace se nicméně nekonala, kontroverzní prohlášení se nakonec nepotvrdilo, neboť se jednalo o zprávu z rodu fake news.

Z dosud zveřejněných informací to navíc vypadá, že se McAfee svého senzačního plánu zase vzdá. Z již uniklých informací lze soudit, že Satoshi Nakamoto by měl být společný pseudonym pro skupinu lidí a že tým pochází pravděpodobně z Indie.

Nakamotův původ nedává spát

Tomu ovšem neodpovídá jazyk používaný v komentářích zdrojového kódu sepsaného přímo Satoshim, ale také v příspěvcích na fórech pod jeho uživatelským jménem. Tím je britská angličtina doplněná o výrazy jako „bloody hard“, typicky britské klení. Původ Nakamota (nebo alespoň jedné z osob, které jsou s tímto jménem spjaty) tak někteří odhadují v některé zemi Commonwealthu.

Další okolností směřující tímto směrem je text zakódovaný v prvním mincetvorném bloku – "The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks", což je jméno úvodního článku londýnských novin The Times z 3. 1. 2019.

Dorian Satoshi Nakamoto
Dorian Satoshi Nakamoto – NE tvůrce Bitcoinu
Zdroj: theverge.com

Nejrůznějších teorií se objevilo několik desítek. V roce 2014 například magazín Newsweek publikoval fotografii člověka jménem Dorian Satoshi Nakamato. Povolání matematika a IT specialisty napovídalo, že je autor na správné stopě, nicméně sám živý Nakamoto tuto tezi popřel.

Jedna z tezí rovněž tvrdí, že Nakamotovu identitu zná americká bezpečnostní instituce NSA. Ta celý případ prověřovala za účelem zjištění, zda se nejedná o ruský nebo čínský nástroj, který by mohl ohrozit bezpečnost USA.

Jedno ze jmen, která v konspiracích ohledně Satoshiho Nakamota hrají klíčovou roli, je i Hal Finney. Americký programátor zabývající se původně počítačovou bezpečností a asymetrickým šifrováním se v roce 2009 stal vůbec prvním příjemcem bitcoinové transakce. A aby těch náhod nebylo málo, Hal Finney žil jen několik bloků od Doriana Nakamota. Ani on ovšem autorství Bitcoinu nepotvrdil.

Nick Szabo, Američan s maďarskými kořeny, na svém blogu už v roce 1998 rozpracoval koncept digitální měny nazvané Bit Gold. V mnohém se detailnější návrh podobá white paperu Bitcoinu. Také samotný Szabo se ovšem od podobných spekulací rovněž distancoval.

Proč se „otec“ Bitcoinu skrývá

Faktem zůstává, že Satoshi Nakamoto vlastní obrovský majetek ve výši cca 1 000 000 jednotek Bitcoinů. Díky tomu patří mezi nejbohatší lidi planety. A je to rozhodně dobrý důvod k tomu, aby si přál dále zůstat v anonymitě. Největší tajemství kryptoměnové komunity tak možná nikdy nebude odhaleno.

Podle některých hlasů je to přitom naopak to, co je pro Bitcoin nejlepší. Fyzicky neexistující autor, který již možná dokonce ani skutečně není mezi živými, totiž do kryptoměny nemůže žádným způsobem zasahovat. Maximálně je tak naplněna jedna ze základních myšlenek kryptoměn, jíž je decentralizace. Úspěch či neúspěch digitální měny neleží na bedrech jediného člověka.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
+3,31%
Cena
$30 092
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
+1,86%
Cena
$2 005
Graf posl. 7 dní
Graf BNB
Změna za 24h
+4,16%
Cena
$305,4

Ohodnoťte tento článek

Diskuze k tomuto článku: 4 komentáře
Helena

Jak mužu vztupit aby si vvydělala peněz nápis tě mi stránku.

Sat

Satoshi je podle všeho — Paul Calder Le Roux, nizozemský softwarový vývojář a hlava drogového kartelu! To všechno tomu nahrává!

Portál Finex.cz
Odpověď na Sat

Dobrý den, Sat, můžete nám prozradit, co všechno tomu nahrává? :-)

Sat
Odpověď na Portál Finex.cz

– Paul Calder Le Roux is a former programmer, former criminal cartel boss and informant to the US Drug Enforcement Administration (DEA).
– He created E4M, an open-source free Windows disk encryption software program, in 1999, and is a suspected creator of the open-source TrueCrypt, which is based on E4M’s code.
– Le Roux is currently in US custody for ordering the assassinations of six people.
– Unfortunately, soon after he went quiet with the Satoshi identity, he was captured by law enforcement, and he’s going to spend the rest of his life rotting in jail cell
– Satoshi’s spelling and language – “analyse, colour, defence, bloody, hard” is consistent with Rhodesian Le Roux’s.

Le Roux se zná s Wrightem. Wright ví, že bude nadosmrti bručet. Proto se Wright snaží prokázat, že je Nakamoto. Nikdo ho nemůže naprášit.

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo