Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Po spuštění ETFs se cena Etherea může propadnout až na 2 400 USD. Proč?

Chmurné výstupy analýzy šéfa jedné z krypto firem ukazují, že ETFs na Ethereum nejsou důvodem k velké radosti. Růst ceny už prý proběhl.

Po spuštění ETFs se cena Etherea může propadnout až na 2 400 USD. Proč?
Zdroj: Depositphotos.com

Překvapivé schválení burzovně obchodovaných fondů (ETFs) na Ethereum (ETH) vyvolalo na trhu nadšení a růst ceny druhé největší kryptoměny podle tržní kapitalizace. Ne všichni jsou ale optimisty a někteří se domnívají, že ETFs už dále kýžený růst nepřinesou. Spíš naopak.

Předpověď hlubokého poklesu

Ethereum by mohlo klesnout až na 2 400 USD po spuštění spotových ETFs, říká Andrew Kang, zakladatel a partner ve venture kapitálové firmě Mechanism Capital.

V době psaní tohoto článku se Ethereum obchoduje kolem 3 300 USD. Propad na 2 400 USD by tak představoval více než 27% pokles z aktuální ceny.

V příspěvku na X z 23. června Kang uvedl, že na rozdíl od Bitcoinu (BTC) přitahuje Ethereum méně institucionálního zájmu, existuje také málo pobídek k převodu etherů jako kryptoměn na ETF a cash flow sítě není poslední dobou příliš působivá.

“Jaký růst by mohly ETFs na ETH přinést? Tvrdil bych, že ne moc,” řekl Kang a dodal: “Po spuštění ETFs očekávám cenu mezi 2 400 a 3 000 USD.”

Předpovídaná cena by představovala významný krok zpět pro aktivum, které v březnu dosáhlo ceny přes 4 000 USD, v době, kdy Bitcoin dosáhl nového historického maxima. Pak se ETH k této hranici ještě znovu přiblížilo několik dní před tím, než americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) schválila ETF na ethery.

Přílivy ve srovnání se spotovými ETFs na Bitcoin budou malé

Kang si myslí, že spotové ETFs na ethery přilákají asi 15 % přílivů, které zaznamenaly spotové ETFs na Bitcoin, čímž se shoduje s ETF analytiky z Bloombergu Ericem Balchunasem a Jamesem Seyffartem, kteří odhadují příliv 10 až 20 %.

Poznamenal, že během prvních 6 měsíců do spotových ETFs na Bitcoin přiteklo 5 miliard USD nových prostředků.

Extrapolací těchto dat na Ethereum došel k závěru, že ETFs na ethery by mohly během stejného časového období přijmout 840 milionů USD nových prostředků.

“Věřím, že očekávání kryptoměnových nadšenců jsou přehnaná a odtržená od skutečných preferencí tradičních finančních alokátorů,” řekl Kang. “To naznačuje, že ETF je více než zahrnuté v ceně.”

Ne všichni souhlasí s Kangovou cenovou předpovědí. Investiční společnost VanEck věří, že ETFs mohou pomoci dostat cenu etherů na 22 000 USD do roku 2030.

Předražená technologická akcie bez stakingu

Kang argumentuje, že Ethereum se investorům prezentuje jako decentralizovaná finanční vyrovnávací vrstva, světový počítač nebo obchod s aplikacemi Web3, což může mít nějakou váhu, ale je to jen spíš marketing, když se podíváme na data.

Podle něj budoucnost Etherea jako “stroje na cash flow” vypadala slibněji, když byly transakční poplatky (gas) taženy decentralizovanými financemi a posledním cyklem NFTs. Nicméně to skončilo a nyní může Ethereum vypadat jako další předražená technologická akcie.

“Při ročním výnosu 1,5 miliardy USD, poměru P/S 300x, negativním výnosům/PE po inflaci, jak budou analytici ospravedlňovat tuto cenu pro rodinnou kancelář jejich otce nebo jejich šéfa makro fondu?” ptá se Kang.

Dále uvedl, že překvapivé schválení také znamená, že emitenti mají méně času na marketingové prezentace pro institucionální investory. Nicméně Bitwise a VanEck patří mezi několik schválených žadatelů o ETF na Ethereum, kteří již své reklamy zveřejnili.

Odstranění stakingu z ETFs může také odradit investory od převodu jejich etherů na formu cenných papírů.

Kang uznal, že BlackRock a další finanční instituce začaly podnikat kroky v oblasti tokenizace reálných aktiv na Ethereu, ale není si jistý, jaký dopad to bude mít na cenu etherů.

Výkonný ředitel Mechanism Capital si myslí, že poměr cen ETH/BTC by mohl během následujících 12 měsíců klesnout z aktuálních 0,054 na 0,035.

Nicméně si také myslí, že růst ceny Bitcoinu na 100 000 USD během následujících šesti až devíti měsíců by mohl “přitáhnout” i Ethereum na nové historické maximum.

Celá Kangova analýza je poměrně obsáhlá, zájemci se na ni mohou prokliknout zde:

Mějte přehled o tom, co se děje ve světě kryptoměn!

Přihlaste se k odběru našeho kryptoměnového newsletteru a už vám nic neuteče. Newsletter vám budeme posílat pokaždé, když budeme mít k situaci na krypto trhu co říct.

Díky nám budete mít přehled, co se stalo a co můžete do budoucna očekávat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.