Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Návod: Jak koupit Ethereum? Nákup etherů krok za krokem

Aktualizováno
Návod: Jak koupit Ethereum? Nákup etherů krok za krokem

Svět kryptoměn láká každým dnem stále více a více lidí. Mnoho lidí se proto postupně dozvídá, že kromě Bitcoinu existují i další kryptoměny, jako třeba Ethereum. Možná i proto se každodenně setkáváme s dotazy typu: “Kde koupit Ethereum?” nebo “Jak investovat do Ethereum“?

Ačkoli ve své podstatě nejde o nic složitého, pokud jste v tomto světě noví, tak je hned několik věcí, které byste si měli hned na začátku ujasnit. Proto v tomto článku naleznete nejčastější způsoby nákupu i s jejich výhodami a nevýhodami.

Kromě toho také níže naleznete konkrétní návod na nákup kryptoměny Ethereum, respektive jejích mincí – etherů.

Obsah tohoto článku – Jak koupit Ethereum?

Úschova mincí Ethereum – kam je dát?

LOGO - kde koupit ethereum jak koupit ethereumPrvní věc, kterou byste si měli rozmyslet, je úschova etherů. Když si chcete něco koupit, musíte také mít místo, kam to dáte. Je to podobné, jako když si ve směnárně před dovolenou směníte koruny za jinou měnu – dolary, eura nebo kuny můžete mít buď v peněžence, nebo na bankovním účtu. Možností pro úschovu etherů je také několik a každá má své výhody a nevýhody.

Pokud chcete nechat kryptoměny uložené na burze či směnárně, kde jste je koupili, tak nemusíte nic složitého řešit. Na druhou stranu se tak ale vystavujete riziku ztráty a úniku hesla, nečestného jednání burzy nebo hackerským útokům. Protože jsou kryptoměny stále v rukou dané firmy, můžeme říct, že kryptoměny nakoupené a uschované tímto způsobem vlastně vy nevlastníte.

Dalším způsobem uložení etherů je držení mincí na některé z osobních peněženek. Ty se dají rozdělit na softwarové a hardwarové.

  • Softwarové peněženky jsou programy, které si stáhnete nainstalujete na svůj chytrý telefon nebo počítač. Kryptoměny uložené v nich jsou přímo ve vlastnictví jejich majitele. Jedná se o bezpečnější variantu, která ale přichází s velkou odpovědností. Musíte se pečlivě starat o své přístupové údaje (seed), protože když je ztratíte nebo se dostanou do nesprávných rukou, o všechny kryptoměny můžete přijít a nikdo vám tuto ztrátu nenahradí. Příkladem dobré software peněženky je Coinomi.
    Jelikož se stále jedná o počítačové programy, vystavujete se riziku napadení zařízení virem a jiným typem útoku na uživatele.
  • Hardwarové peněženky jsou malá zařízení (stejně velká jako flashky). Práce s nimi je téměř stejná jako se softwarovou verzí. V oblasti bezpečnosti se ale jedná o naprostou špičku. Podstatná část útoků se díky “externímu” řešení omezuje a vše leží především na odpovědnosti uživatele. Příkladem bezpečné hardware peněženky je Trezor.
Poznámka

Pokud peněženku ještě nemáte ale už chcete kryptoměny koupit a bezpečně uschovat, peněženka Coinomi je ideální volba. Nastavení peněženky je hotové během několika málo minut a hned máte skvělou bezpečnou peněženku. Návod, jak Coinomi zprovoznit, najdete zde.

Máte už peněženku připravenou? Skvělé! Takže jak nakoupit Ethereum? Vrhneme se na to.

A) Nákup etherů přes směnárny

Jednou z nejjednodušších možností, jak se k etherům dostat, jsou kryptoměnové směnárny. Jedná o cestu, která je pro začátečníky asi nejlepší.

Nevýhodou je fakt, že je často nutné vlastnit svojí kryptoměnovou peněženku.

Jak nakupovat na směnárně Finex.cz

Směnáren je mnoho. Pokud se nechcete zaobírat jejich zkoumáním a výběrem, bude nejlehčí využít náš domácí Finex.cz. Připravili jsme si pro vás návod o pár krocích. Podle něj to jistě zvládne každý.

Krok 1: Tvorba objednávky

Jakmile si otevřete směnárnu (odkaz na naši směnárnu zde), uvidíte dvě políčka pro výběr platební metody. Platba kartou a převodem na účet. Protože zatím jde u nás ethery nakupovat pouze pomocí platební karty, zvolte první možnost a poté potvrďte tlačítkem Pokračovat k platbě.

Na další stránce už uvidíte jednoduchý formulář. První políčko je částka v korunách, eurech nebo dolarech. Sem zadejte množství, za které chcete Ethereum nakupovat. Další políčko už vám automaticky dopočítá částku v kryptoměně – tedy kolik etherů za své koruny dostanete. Na pravé straně si musíte přepnout kupovanou měnu z BTC na ETH – jinak budete kupovat bitcoiny. Postup může být i obrácený – nejprve vyplníte množství ETH a částku v měně systém dopočítá sám.

Třetím řádkem je emailová adresa. Na e-mail, který zadáte sem, obdržíte více informací o nákupu.

Jako poslední volné pole je adresa vaší kryptoměnové peněženky. Sem vložte přijímací adresu peněženky, na kterou si chcete koupené ethery nechat odeslat. (V anglických peněženkách bude adresa uvedena jako Receive address.)

Etherové adresy vždy začínají na “0x” a za tím následuje řetězec dalších písmen a čísel. Taková ETH přiijímací adresa tedy může vypadat např. takto: 0x9d1083B37131bA2c1A5fb6Ec166ABFBb363Cd889.

Jak koupit Ethereum na směnárně Finex
Jak koupit ETH na směnárně Finex – platba kartou

Teď už stačí jen kliknout na tlačítko Pokračovat k platbě.

Krok 2: Zaplacení objednávky

Při platbě kartou je vše přímočaré. Projdete si pár stránek vyžadujících vaše údaje jako adresa, jméno, číslo karty, datum na kartě, CVC kód (tři čísla na zadní straně karty) atd.

Nákup Ethereum kartou
Vyplňte údaje na stránce platební brány

Na konci už jen objednávku potvrdíte zeleným tlačítkem a čekáte, co se bude dít dál.

Poznámka

Důležité: Protože se platební brány směnáren potýkají nejen s velkým množstvím podvodníků a zlodějů, ale také s legislativními a regulatorními opatřeními, je většinou potřeba jako součást procesu nákupu potvrdit svoji identitu. Takové potvrzení je u všech směnáren trochu jiné a skládat se může z:

  • potvrzení telefonního čísla kódem z SMS zprávy,
  • potvrzení identity fotografií/skenem občanského nebo řidičského průkazu,
  • potvrzení adresy bydliště skenem výpisu z účtu nebo fakturou za služby jako jsou např. voda či elektřina.

Bohužel bez tohoto potvrzení je možné buď nakupovat jen malé množství kryptoměn, nebo není možné nákup dokončit vůbec. Dobrá zpráva ale je, že jakmile se jednou ověříte, daná směnárna už by po vás neměla chtít další ověření při příštích nákupech.

Krok 3: Kontrola objednávky

Pokud vše šlo podle plánu, stačí si objednávku už jen zkontrolovat. Během několika minut nebo maximálně hodin se transakce potvrdí a kryptoměny se objeví ve vaší peněžence.

Nákup ETH kartou
Kryptoměny jsou vaše!

Plusy nákupu kryptoměn u směnáren

  • Nejjednodušší způsob nákupu pro začátečníky
  • Nákup kryptoměn i za české koruny
  • Nákup při platbě kartou může být do pár desítek minut hotový

Minusy nákupu u směnáren

  • Většinou je nutné mít vlastní peněženku
  • Při vyšších částkách nebo při platbě kartu je nutné ověřit svoji identitu
  • Platba pomocí bankovního účtu může trvat dlouho
  • Poplatky směnáren jsou v řádu jednotek procent

Námi ověřené a doporučené směnárny

Favorit redakce

Výběr
redakce
Směnárna
2024
Výhody
  • Nízké poplatky
  • Možnost opakovaných nákupů skrze trvalý příkaz v bance
Nevýhody
  • Nelze nakupovat platební kartou

B) Nákup přes kryptoměnovou burzu

Kryptoměnové burzy jsou místem, kde se nakupuje asi nejvíce. Pokud už jste ve světe kryptoměn alespoň trochu zaběhlí, nákup etherů na burze by vám neměl dělat problém. Výhodou takového nákupu jsou hlavně nízké poplatky. Nevýhodou však bývají dosti složité platformy.

Jak koupit ether na kryptoměnové burze

Proces nákupu na burze většinou bývá o něco složitější, než nákup na směnárně. Dnešní burzy už mají zažité praktiky z oblasti KYC. Jedná se o ověřování totožnosti. Ačkoli u směnáren není nutné prokazovat svoji totožnost vždy, u burz se této nutnosti nezbavíte. Často je nutné oskenovat obě strany průkazu totožnosti a přidat k tomu ještě jiný doklad s identitou (to může být například pas či řidičský průkaz).

Dalším požadavkem může být ověření adresy, kterou uživatel zadal při registraci. Dá se použít například výpis z bankovního účtu.

Po úspěšné registraci následované ověřením totožnosti se vám účet odemkne a vy můžete přejít k nákupu etherů.

Abyste nějaké kryptoměny mohli koupit, nejdříve samozřejmě musíte mít za co. Proto je prvním krokem nákupu odeslání prostředků na burzu. U některých burz (např. Binance) je možné peníze vložit kartou, ale na většinu burz je třeba peníze poslat přes účet.

Pro nás v Evropské unii je asi nejlepší využít SEPA platbu v eurech, kterou najdete ve svém internetovém bankovnictví. Zde může nastat problém v poplatcích a špatných kurzech bank, které vás mohou o velkou část peněz obrat. Výjimkou nejsou u českých bank ani poplatky přesahující 2 %.

Řešením je nejprve převést koruny na eura pomocí služeb jako TransferWise nebo Revolut, vložit je na devizový účet a až poté odeslat peníze na burzu. Poplatky těchto služeb jsou zpravidla ve výši do 1 %.

Poznámka

Pozor: Jméno účtu na burze a jméno bankovního účtu se musí shodovat. Musíte tedy peníze posílat ze svého účtu. Kdybyste poslali peníze z účtu někoho jiného, pravděpodobně budou chvíli putovat po bankovní síti a po několika dnech se vám vrátí na bankovní účet očištěné o poplatky. Kvůli praní špinavých peněz burzy akceptují vždy pouze peníze majitele obchodního účtu.

Dalším krokem už je samotné zakoupení etherů v prostředí burzy. Je tedy třeba přejít na obchodní pár ETH/EUR nebo ETH/USD, zadat množství pro nákup, případně zadat také ideální nákupní cenu (pokud nechcete nakoupit hned, ale až po poklesu ceny) a obchod potvrdit.

Plusy nákupu na burze

  • Velké množství kryptoměn k nákupu
  • Velmi nízké poplatky (u burz jsou poplatky zpravidla do 0,25 %, zatímco u směnáren přes 3 %)
  • Není potřeba vlastní peněženka – můžete držet kryptoměny na burze (to ale může být méně bezpečné)
  • Na burze většinou koupíte stovky různých kryptoměn

Minusy nákupu na burze

  • V podstatě pokaždé je nutné projít KYC prověrkou
  • S velkým množstvím možností jde ruku v ruce složitější použití platformy
  • Vyhlášené burzy většinou nepodporují vklad v korunách a většinou je potřeba provést bankovní převod v eurech pomocí SEPA platby

Námi ozkoušené a doporučené burzy

Favorit redakce

Výběr
redakce
Burza
2024
Výhody
  • Opravdu propracovaná a funkční platforma
  • Nízké poplatky
Nevýhody
  • Kontakt zákaznické podpory bývá složitý
  • Platforma může na nové uživatele působit příliš složitě

C) Nákup pomocí online platforem

Mezi další typy webových stránek nabízející prodej kryptoměn patří např. P2P tržiště LocalCryptos (podobné tržišti LocalBitcoins). Vaší protistranou se zde stávají lidé jako jste vy, kteří samostatně tvoří nabídky a ceny. Většinou je platba provedená z vašeho bankovního účtu na bankovní účet prodávajícího, který vám na oplátku pošle mince sítě Ethereum.

Dnes je tento způsob oproti jiným možnostem docela zdlouhavý, zpravidla má vysoké poplatky a v průběhu let ztratil svou největší výhodu – nebylo nutné ověřování identity.

Dalším typem takové služby jsou portály jako PayPal či Revolut. Služby vám umožňují kryptoměny vlastnit a držet. V zásadě tak pracují jako hodně osekané burzy a začaly fungovat teprve nedávno. Nebylo vůbec divné, že se kryptoměny nedaly ani vybírat na osobní adresy. Spousta takových služeb už to dnes ale začíná dovolovat.

Plusy nákupu na “online tržištích”

  • Dříve bylo možné zde nakupovat kryptoměny anonymně – tato možnost už dnes většinou neplatí, ale nic nám nebrání domluvit se s prodejcem “za oponou” a uspořádat obchod mimo prostředí této služby (viz další možnost – fyzický nákup etherů)

Minusy nákupu na “online tržištích”

  • Lidé se vás mohou snažit nějakým způsobem podvést
  • P2P prodejci mají zpravidla vyšší poplatky
  • V naprosté většině případů je i zde nutné podstoupit KYC

D) Fyzický nákup etheru

Původní záměr kryptoměn je peer-to-peer platební síť. Jedná se o snahu vyřadit z řetězce mezičlánky (těmi jsou například banky). Uživatelé si jednoduše mohou posílat jednotky mezi sebou a nemusí se přitom bát o zabezpečení a důvěryhodnost.

U kryptoměny Ethereum to není jiné. K odeslání a přijímání kryptoměny vám stačí peněženka (nejlépe na mobilním telefonu) a duše ochotná obchodovat.

Jelikož se jedná o peníze a přímý kontakt s lidmi, měli bychom se držet určitých zásad.

Cena

Jako první věc by se mezi kupujícími měla vyřešit cena. Pokud Ethereum kupujete od rodiny či kamarádů, můžete si jednoduše stanovit kurz podle internetových portálů a kurzů.

Při obchodování s cizím člověkem je situace lehce složitější.

V takovém případě můžete využít webových služeb zmíněných výše, které fungují na bázi tvorby nabídek od jednotlivých uživatelů. Pak už záleží jen na vás, jestli na cenu přistoupíme.

Musíte ale počítat s tím, že při osobní směně bude cena pravděpodobně vyšší než na digitálních platformách. Důvod je prostý. Člověk musí někam chodit, někde bude trávit svůj volný čas, poskytuje jistou dávku anonymity a přirozeně si tak bude chtít vzít o něco více.

Poznámka

TIP: Prodejce či kupce pro své kryptoměny můžete najít na různých skupinách na sociálních sítích. Skvělým příkladem je facebooková skupina Krypto Veksl.

Bezpečnost

Lidé jsou různí. Ne všichni mají čestné úmysly a to zvlášť ve věci neregulovaných peněz.

Vždy byste se proto za důvodem prodeje nebo nákupu kryptoměn měli scházet na veřejném místě s aktivním přístupem k internetu. Další dobrou radou může být přizvání třetí osoby, která bude vaším “pojištěním”. O tom by měla samozřejmě druhá strana vědět.

Jakmile nám kryptoměny přistanou v peněžence, měli bychom ještě nějakou dobu vydržet s prodejcem. Každý nový blok navázaný na blockchain znamená větší bezpečí. Uráníte se tak případným podvodům.

Celá rada se dá asi shrnout takto – jednejte stejně, jako kdybyste pracovali s velkým obnosem hotovosti.

Plusy fyzického nákupu

  • Největší míra anonymita že všech možností nákupu ETH
  • Pokud se s prodejcem dobře domluvíte, můžete nakupovat i bez poplatku

Mínusy fyzického nákupu

  • Hrozí zde nebezpečí od druhé strany, které se však dá omezit
  • Zdlouhavý způsob nákupu kryptoměn

E) Kryptoměnové bankomaty

Poslední možnost na našem seznamu. Kryptoměnové bankomaty zažívají renesanci a jejich síť se rozrůstá po celém světě.

Po osobním nákupu se jedná hned o druhou nejanonymnější možnost ze všech. Pokud bychom si odmysleli čas na dopravu k bankomatu, jedná se také o jednu z nejsnazších cest, která je však většinou zatížena velkým poplatkem.

Stačí si přinést hotovost, mobilní telefon s kryptoměnovou peněženkou a můžete vesele nakupovat.

Fungování takového obchodu je velmi jednoduché a stačí se řídit pokyny na obrazovce. Jediný zádrhel může být při skenování adresy automatem (přiložíte QR kód z mobilu či vytisknutý).

Bankomaty mají ale dvě nevýhody – Tou první je omezení objemu hotovosti, jenž můžete v bankomatu utratit. Při vyšších částkách (většinou 10 nebo 25 tisíc Kč) je u bankomatů nutná verifikace – fotografie vás a vašeho průkazu totožnosti. Hranice jsou nastavené podle jednotlivých provozovatelů bankomatů. Druhou stránkou jsou poplatky. Ty mohou dosahovat i přes 10 %.

Plusy nákupu v bankomatech

  • Pokud máte bankomat v dosahu (podívejte se např. na CoinMap), jedná se o jednu z nejrychlejších možností směny
  • Do určité částky vysoká anonymita

Minusy nákupu v bankomatech

  • Velký objem směňovaných prostředků znamená nutnost verifikace
  • Poplatky mohou dosahovat i přes 10 %

Shrnutí: Nejlepší způsob jak koupit Ethereum?

Žádný oficiální žebříček, který by byl obecně platý, neexistuje. Každá z cest má své výhody a nevýhody, přičemž všichni si cení něčeho jiného. Záleží tedy na preferencích uživatele.

Poznámka

  • Pokud vám jde hlavně o rychlost, využijte kryptoměnový automat nebo směnárnu.
  • Pokud vám jde hlavně o jednoduchost, využijte kryptoměnovou směnárnu nebo pomoc vašeho známého.
  • Pokud vám jde hlavně o nejnižší poplatky, využijte burzu nabízející převod v Kč nebo fyzický nákup.
  • Pokud vám jde hlavně o anonymitu, využijte kryptoměnový bankomat či osobní prodej lidem např. ze skupiny Krypto Veksl.

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (3 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Ivan

Jo a jde mi o to, abych platil co nejmenší poplatky.

Ivan

Jsem nováček. Prosím poraďte, jak nakoupit ETH, mám konto v Kč v Air bank.
Díky předem za radu.
Ivan

Redakce Finex

Dobrý den, Ivane. Doporučujeme přečíst si návod v článku výše. Pokud i po přečtení budete mít nějaké (konkrétnější) dotazy, rádi Vám odpovíme.