Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
terra luna
LUNA
Kryptoměna Terra (LUNA) – Kurz, cena, graf vývoje, kde koupit

$0,38 (8,49 Kč)

+16,07 % za 7 dní

terra luna

Kryptoměna Terra (LUNA) – Kurz, cena, graf vývoje, kde koupit

Luna kurz
Graf LUNA

$0,38 (8,49 Kč)

+16,07 % za 7 dní

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf kurzu Terra (LUNA)

Kalkulačka: LUNA to CZK

LUNA
CZK

Informace o kryptoměně Terra

Upozornění

Kryptoměna LUNA přešla 28. května 2022 na nový blockchain. Tvůrci se tak rozhodli kvůli pádu původní kryptoměny LUNA, jež nyní nese název Terra Luna Classic (LUNC). Více informací se dozvíte dále v článku.

Mince LUNA jsou nativními mincemi blockchainu Terra, který usiluje o to stát se decentralizovanou alternativu k tradičnímu finančnímu systému. A to zejména díky algoritmickým stablecoinům, podpoře chytrých kontraktů a cross-chain transakcím.

Kryptoměna LUNA v ekosystému Terra slouží především ke stabilizaci ceny a ražení nových stablecoinů. Držitelé LUNA coinů se také mohou podílet na potvrzování transakcí a na rozhodování o tom, jak má být naloženo s prostředky v komunitní pokladně nebo jakým směrem se má Terra dále vyvíjet.

Kromě toho se v kryptoměně LUNA platí veškeré transakční poplatky za používání blockchainu Terra a na něm běžících decentralizovaných aplikací (dApps). Fungování blockchainu Terra a jeho stablecoinů je zkrátka bez kryptoměny LUNA nemožné.

Rychle a stručně: Co musíte vědět o Terra (LUNA)?

Terra (LUNA) je nový blockchain vzniklý v květnu 2022 z popela staré sítě Terra Classic (LUNC). Důvodem pro vznik nového blockchainu byl obrovský krach toho starého, kdy se po depegu ( = ztrátě vázanosti na dolar) nativního stablecoinu sítě (UST) zhroutil celý ekosystém a LUNC se propadla z 130 USD na méně než 1 cent.

Původní vedení projektu má problémy se zákonem, zakladatel a CEO projektu Do Kwon je stíhán v USA i v rodné Jižní Koreji. Novou Terru, která byla uživatelům airdropnuta v poměru, v jakém drželi původní mince LUNC a UST, tak vede komunita.

Obsah článku o Terra (LUNA)

Nový blockchain kryptoměny LUNA

Nynější kryptoměna LUNA existuje od 28. května 2022 na novém blockchainu. Rozhodnutí vývojářů předcházela série událostí ústící v pád původní kryptoměny LUNA a jejího stablecoinu UST. Původní LUNA i s celým jejím blockchainem tu s námi stále existuje, najdeme ji nově pod označením Terra Luna Classic (LUNC).

Pád ekosystému Terra

První problémy začaly začátkem května 2022. Stablecoin UST se lehce vychýlil z ceny jednoho dolaru kvůli neobvykle velkým výběrům z Anchor Protocolu, tehdy velmi oblíbeného DeFi nástroje určeného zejména pro staking UST.

Společně v té době s razantním poklesem celého kryptoměnového trhu začala mezi investory panovat značná nervozita. Ta byla podpořena v dalších dnech po neúspěšných pokusech ceny UST k návratu na jeden dolar.

Kvůli vychýlení ceny stablecoinu začala negativně reagovat i navázaná kryptoměna LUNA. Díky její algoritmické vazbě se stablecoinem UST začala znatelně růst nabídka mincí LUNA, což z části souviselo s poklesem její ceny.

Poznámka

Poznámka: Vztah mezi UST a LUNA je dopodrobna vysvětlen dále v článku.

Zásah vývojářů

LUNA se dostala do pomyslné spirály smrti, ze které již nebylo úniku. Luna Foundation Guard v čele s Do Kwonem se nejdříve snažila dorovnat cenu UST prodejem svých bitcoinových rezerv, ovšem bez výsledku. LUNA rychle ztrácela na ceně, brzy se dostala do oblasti pouhých pár centů.

Bylo jasné, že jediným řešením je snížení nabídky mincí LUNA zpět na normální hodnoty a poté obnovení důvěry u komunity.

Za tímto účelem se tvůrci rozhodli poupravit kódy kryptoměn. I to ve výsledku selhalo. Tvůrcům a investorům postupně začalo docházet, že neexistuje žádné racionální východisko.

Znovuzrození

Po dlouhých diskuzích tým došel k finálnímu rozhodnutí – rozhodl se dát ruce pryč od zdecimovaného UST a kryptoměnu Terra znovu spustit na novém blockchainu. LUNA 2.0, nyní s tickerem LUNA, byla spuštěna 28. května. Původní kryptoměna LUNA byla přejmenována na LUNC.

Po prohraném boji se vývojáři rozhodli kryptoměně a celému ekosystému vdechnout nový život. Během genesis bloku na novém chainu s identifikací “Phoenix-1” proběhl i airdrop původním držitelům LUNA s následující distribucí:

  • Držitelé LUNA před pádem dostali 35 %.
  • Držitelé LUNA po pádu dostali 10 %.
    • V drtivé většině se jedná o spekulanty, kteří nakupovali ještě původní kryptoměnu LUNA v cenách blízko nuly.
  • Držitelé aUST před pádem dostali 10 %.
    • aUST je syntetický derivát UST reprezentující vložené UST do stakingu v Anchor Protocolu. Jedná se o alokaci určenou výhradně pro věrné držitele UST s uzamčením ve stakingu.
  • Držitelé UST po pádu dostali 15 %.
  • Zbytek (30 % s třetinou vyčleněnou pro vývojáře) byl vložen do komunitních rezerv.

Krátce po spuštění nové kryptoměny její cena začala stabilně klesat, v době psaní článku je v 90% ztrátě od maxima.

Logo Terra
Terra/LUNA
Načítání
Načítání
Kupte si Terra

Logo sponzora Koupit!

To značí, že investoři projektu už moc nevěří. Zdali se jedná pouze o prodej po airdropu nebo skutečně o to, že “lidé od Terry už dávají ruce pryč”, ukáže čas.

Tým, obzvláště hlavní představitel Do Kwon, je však optimistický a věří, že u Terry není všem dnům konec. Co si o celém příběhu ekosystému Terra myslíte vy? Dejte nám vědět do komentářů!

Úvod do ekosystému Terra a kryptoměny LUNA

V jádru protokolu Terra se skrývá myšlenka, že kryptoměny nebudou běžně používány ke každodenním transakcím, dokud si lidé nebudou moci být jistí jejich zítřejší kupní silou. Málokdo chce totiž platit ve měně, jejíž hodnota se může zítra zdvojnásobit (Bitcoin), stejně jako málokdo chce dostávat zaplaceno ve měně, jejíž hodnota může být zítra poloviční (díváme se na tebe, Dogecoine).

Řešením mohou být právě stablecoiny, které kombinují to nejlepší z fiat měn (relativní cenová stabilita) a kryptoměn (odolnost proti cenzuře, programovatelnost).

Stablecoiny jsou kryptoměny, které různými způsoby usilují o cenovou stabilitu. Cena stablecoinů obvykle bývá navázaná na fiat měny (v poměru 1:1) nebo na jiná, cenově stabilní aktiva (stabilní alespoň při porovnání s kryptoměnami).

Nejčastěji jsou stablecoiny navázané na americký dolar (BUSD, USDT a USDC), existují ale i stablecoiny navázané např. na cenu zlata (PAXG). Stablecoiny tedy umožňují expozici “reálným aktivům” prostřednictvím kryptoměn.

Cenová stabilita je u stablecoinů dosahována buď pomocí rezerv (za každý vydaný stablecoin je v rezervě odpovídající množství fiatu nebo jiného aktiva), nebo pomocí algoritmického mechanismu, který v reakci na aktuální poptávku a nabídku ovlivňuje zásobu – a tím i cenu – stablecoinů v oběhu.

Protokol Terra je decentralizovaný veřejný blockchain podporující algoritmické stablecoiny, které jsou zajištěny pomocí kryptoměny LUNA.

Ekosystém Terra zahrnuje více jak tucet stablecoinů navázaných na regionální fiat měny (mj. EUR, JPY, GBP a KRW), zdaleka nejpoužívanější je ale TerraUSD (neboli UST), jehož cena je navázaná na americký dolar (USD).

Kromě stablecoinů podporuje protokol Terra také chytré kontrakty (smart contracts) a tzv. cross-chain transakce, tedy převádění tokenů mezi rozdílnými blockchainy. Protože je Terra open-source programovatelný blockchain, kdokoli zde může spouštět vlastní chytré kontrakty, na nich postavené decentralizované aplikace (dApps) a také je propojovat s dalšími blockchainy.

Uživatelé tak mohou na blockchainu Terra prostřednictvím nejrůznějších dApps utrácet, spořit, prodávat nebo směňovat Terra stablecoiny a další tokeny. I díky šíři možných aplikací je Terra v současnosti druhý největší DeFi ekosystém co do objemu vložených peněz (po Ethereu).

Zdroj: TheBlockResearch.com
Celková hodnota vložená do chytrých kontraktů DeFi (Terra je vyznačena červeně)
Celková hodnota vložená do chytrých kontraktů DeFi (Terra je vyznačena červeně)

Terra stablecoiny si lze koupit nebo jej směnit za jiný token, možností je ale také vyrazit si vlastní, “zbrusu nové” tokeny. K vyražení Terra stablecoinu (např. UST) je nutné spálit odpovídající množství kryptoměny LUNA.

Například když je cena 1 LUNA tokenu 100 USD, je možné vytvořit 100 UST tokenů spálením jednoho LUNA coinu. Proces je možné také obrátit – spálením 100 UST tokenů je možné získat 1 LUNA token (pokud se mezitím nezměnila cena). Pokaždé, když je LUNA spálena k vytvoření Terra stablecoinu, malá část je přesunuta do komunitní pokladny, ze které jsou financovány nové projekty v ekosystému Terra.

Zdroj: Investing.com
Koloběh života kryptoměn LUNA-UST
Koloběh života kryptoměn LUNA-UST

Jak je dosahováno stability Terra stablecoinů?

Cenové stability Terra stablecoinů je dosahováno především pomocí monetární politiky spoléhající na elastickou zásobu tokenů. Za elastickou se označuje proto, že algoritmus automaticky přizpůsobuje počet tokenů v oběhu aktuální poptávce a nabídce. Toho je dosahováno pomocí kryptoměny LUNA, která absorbuje cenovou volatilitu vyvolanou hospodářskými cykly.

Když je hodnota Terra stablecoinu nižší, než hodnota fiat měny (např. UST < USD), algoritmus zajistí snížení počtu stablecoinů (a tím zvýšení jeho vzácnosti), čímž se automaticky zvedne jeho cena (podle ekonomického principu “co je vzácné je drahé”).

A naopak, je-li hodnota stablecoinu vyšší, než hodnota fiat měny (např. UST > USD), algoritmus podpoří vytváření dalších stablecoinů (snížení vzácnosti), dokud se hodnota stablecoinu a odpovídající fiat měny nesrovná.

Jak funguje algoritmus v praxi, lze ukázat na příkladu stablecoinu TerraUSD (UST):

  • Jestliže je cena 1 UST vyšší, než 1 USD (např. 1,50 USD), uživatelé mohou spálit LUNA tokeny o hodnotě 1 USD a získat za to na oplátku 1 UST (se ziskem 50 %).
  • Jestliže je cena 1 UST nižší, než 1 USD (např. 0,50 USD), uživatelé mohou spálit 1 UST token a na oplátku dostanou LUNA tokeny o hodnotě 1 USD (se ziskem 200 %).

Algoritmický mechanismus protokolu Terra tedy zajišťuje cenovou stabilitu stablecoinů tím, že umožňuje uživatelům bezrizikový zisk pomocí tzv. arbitráže. Do značné míry jsou to tedy sami uživatelé protokolu Terra, kdo zajišťuje cenovou stabilitu Terra stablecoinů.

Odlišností Terra stablecoinů oproti zavedeným stablecoinům (USDT, USDC a BUSD) je hlavně to, že nejsou zajištěny rezervou ve fiat měně, ale jejich stabilita je zajišťována algoritmicky prostřednictvím kryptoměny LUNA.

Jak bylo výše popsáno, jestliže systém zjistí, že cena Terra stablecoinu se liší od ceny fiat měny, na kterou je navázán (tzv. pegged), je automaticky vytvořen tlak na vyrovnání ceny (obchodníci jsou motivováni ke směně LUNA tokenů za Terra stablecoiny a naopak, v závislosti na tom, co je zrovna potřeba).

Z rovnice je tím vyloučen lidský prvek, protože systém funguje na principu chytrého kontraktu (aplikace uložená na blockchainu), který je automaticky vykonán za předem stanovených podmínek. Na druhou stranu skutečnost, že Terra stablecoiny nejsou zajištěny reálnými aktivy, vyvolává riziko, že stablecoiny v dobách extrémní volatility na trhu přestanou sledovat cenu fiat měny, na kterou jsou navázány. Např. UST zažil již dva výraznější cenové propady, které naštěstí trvaly velmi krátkou dobu.

Zdroj: CoinMarketCap.com
Vývoj ceny stablecoinu UST za více než rok jeho fungování
Vývoj ceny stablecoinu UST za více než rok jeho fungování je až na krátkodobé odchylky poměrně stabilní

Technické záležitosti

Ekosystém Terra se skládá z trhu (Market), orákula (Oracle) a pokladny (Treasure) a poháněn je softwarem souhrnně nazývaným Terra Core.

  • Modul trhu zajišťuje bezpečnou a rychlou směnu Terra stablecoinů a kryptoměny LUNA, stabilní ceny a nízké poplatky.
  • Orákulum poskytuje blockchainu Terra aktuální a přesné informace o směnných kurzech fiat měn, takže trh může zajišťovat férovou směnu Terra stablecoinů za aktuální tržní ceny.
  • Pokladna působí jako “centrální banka” ekosystému Terra. Měří makroekonomickou aktivitu a používá nástroje monetární politiky tak, aby zajistila stabilní, dlouhodobý růst ekosystému Terra. Zdrojový kód Terra Core byl auditován renomovanými společnostmi CertiK a Fairyproof s uspokojivým závěrem, že neobsahuje žádné závažné nedostatky.

Blockchain Terra běží na softwaru Cosmos SDK & Tendermint a používá konsensuální protokol Delegated Proof of Stake (DPoS). V ekosystému Terra byste tak marně hledali těžaře, kteří zajišťují chod Proof of Work (PoW) blockchainů, jakými jsou např. Ethereum nebo Bitcoin. DPoS blockchainy jsou považovány za ekologičtější variantu, protože spotřebují podstatně méně energie, než PoW, je to ale na úkor decentralizace. Namísto tisíců těžařů totiž validuje transakce pouhých sto třicet tzv. validátorů.

Blockchain Terra je teoreticky schopen zpracovat až 10 000 transakcí za vteřinu a nový blok transakcí je zpravidla vytvořen za 6,6 vteřin. Transakční poplatky jsou oproti blockchainu Ethereum zanedbatelné. Pro tokeny na blockchainu Terra byl vytvořen tokenový standard CW-20 založený na CosmWasm.

Název a design standardu CW-20 volně vychází ze standardu ERC-20 pro Ethereum. Terra stablecoiny lze používat i na dalších blockchainech založených na konsensuálním protokolu Tendermint, kam je lze přesunout přes Terra Bridge. Podporovány jsou cross-chain transakce např. s blockchainy Ethereum a BNB Chain. Wormhole Bridge pak umožňuje transfery tokenů mj. mezi blockchainy Terra, Polygon, Avalanche a Solana.

Tokenomika kryptoměna LUNA

Při spuštění blockchainu Terra byla vyražena 1 miliarda LUNA tokenů. V den psaní tohoto článku bylo ale v oběhu díky deflačním mechanismům, které snižují počet coinů v oběhu, přibližně 355 milionů LUNA tokenů.

Kdyby teoreticky došlo k tomu, že by byl překročen počet 1 miliardy LUNA tokenů, systém bude automaticky pálit LUNA tokeny, dokud nebude dosaženo úrovně 1 miliardy tokenů. Systém je navíc naprogramován tak, že pálí část nově vytvářených LUNA tokenů. Na rozdíl od Bitcoinu a Ethereu nedochází k vytváření LUNA tokenů kvůli odměnám validátorů (resp. těžařů).

Odměny za potvrzování transakcí jsou na blockchainu Terra vypláceny z transakčních poplatků. Kryptoměna LUNA je proto většinově považována za deflační, protože počet tokenů se postupně snižuje, což má pozitivní vliv na její cenu.

Cena kryptoměny LUNA se z velké části odvíjí od popularity stablecoinu UST. Mechanismus pálení a rostoucí užívání UST (a dalších Terra stablecoinů) proto může vést k růstu poptávky (a tedy i růstu ceny) kryptoměny LUNA.

Primární prodej LUNA tokenů v roce 2018 byl vyhrazen pro “andělské investory”, mezi které patřily velké kryptoburzy jako např. Binance, OKEx a Huobi. Tímto způsobem Terra získala 32 milionů USD. Z miliardy tokenů vyražených při primárním prodeji bylo 10 % rezervováno pro Terraform Labs, 20 % pro zaměstnance a spolupracovníky, 20 % pro Terra Alliance, 20 % pro rezervní fond, 26 % pro sponzory a 4 % pro základní likviditu na kryptoburzách.

Graf distribuce tokenů LUNA
Graf distribuce tokenů LUNA

Decentralizované aplikace

Cenová stabilita Terra stablecoinů, programovatelnost a propojenost s ostatními blockchainy vytváří příznivé prostředí pro decentralizované finanční aplikace (DeFi), které používají Terra stablecoiny jako svoji hlavní měnu. Populární dApps běžících na blockchainu Terra na oplátku zvyšují poptávku po kryptoměně LUNA a tedy i její cenu.

Nejpoužívanější dApp na protokolu Terra je nepochybně Anchor Protocol. Jedná se o platformu pro kryptoměnové půjčky, kde se můžete stát věřitelem i dlužníkem. Ve velkém je Anchor Protocol používán jako spořící produkt, protože výnos z půjčení kryptoměn je atraktivní a stabilní (např. aktuální výnos z uložení stablecoinu UST činí 19.47 % p.a., čemuž běžný spořicí účet u banky nemůže konkurovat).

Mirror Protocol je další oblíbená dApp, která umožňuje vytváření tokenů, jejichž cena je navázána na reálná aktiva, zejména na akcie. Tokenizované (syntetické) akcie jsou zde nazývány jako mAssets. Mirror tedy umožňuje investovat do akcií, komodit a dalších aktiv prostřednictvím nákupu kryptoměn. Syntetické akcie následně mohou být snadno uloženy do kryptoměnové peněženky nebo směněny či prodány např. za stablecoiny.

Výhody a nevýhody kryptoměny LUNA

Výhody

  • Ceně kryptoměny LUNA se daří díky úspěchu inovativních Terra stablecoinů (zejm. UST) a decentralizovaných aplikací běžících na blockchainu Terra, které bez LUNA tokenů není možné používat.
  • Kryptoměna LUNA obvykle roste, když zbytek kryptoměnového trhu padá.

Nevýhody

  • Nízká míra decentralizace (pouze 130 validátorů, navíc přibližně 50 % LUNA tokenů patří Terraform Labs).
  • Cena LUNA tokenu může spadnout, jestliže se Terra stablecoinům přestane dařit sledovat cenu fiat měny, na kterou jsou navázány (přesně k tomu ostatně došlo následkem tzv. Wormhole hack, což krátkodobě vedlo k pádu ceny LUNA tokenu).
  • Regulatorní riziko (v souvislosti s aplikací Mirror Protocol je společnost Terraform Labs vyšetřována americkými úřady, zda neprodává neregistrované cenné papíry).

Historie Terra

Za ekosystémem Terra stojí společnost Terraform Labs, která byla založena v lednu roku 2018 dvěma jihokorejci: podnikatelem Danielem Shinem a počítačovým vědcem Do Kwonem. Jejich cílem od počátku bylo podpořit adopci kryptoměn a blockchainových technologií s důrazem na cenovou stabilitu a použitelnost.

Projekt je podporován konglomerátem jihokorejských e-commerce společností fungujícím pod názvem Terra Alliance a k jeho realizaci se Terraform Labs v roce 2018 podařilo získat kapitál ve výši 33 milionů USD. Mainnet blockchainu Terra byl spuštěn v dubnu 2019 a prvním vytvořeným stablecoinem byl KRT, který je navázán na cenu jihokorejské měny KRW. Stablecoin KRT byl integrován mj. do populární jihokorejské mobilní platební aplikace Chai a je každodenně používán zhruba 2,5 milionem lidí.

Daniel Shin před vznikem ekosystému Terra založil a řídil společnost Ticket Monster (TMON), která je jednou z nejúspěšnějších platforem pro e-shopy v Jižní Koreji. Později se podílel také na startupovém inkubátoru Fast Track Asia. Do Kwon získal zkušenosti při řízení společnosti Anyfi, která se specializuje na decentralizované bezdrátové sítě. Kromě toho pracoval jako softwarový inženýr pro Microsoft a Apple.

Těžba kryptoměny LUNA

Technicky vzato není možné kryptoměnu LUNA těžit. Těžit lze jen kryptoměny nativní pro blockchain, který používá konsensuální protokol Proof of Work, kam patří např. Bitcoin nebo Ethereum.

Nicméně i v případě kryptoměny LUNA existuje způsob, jak získat nějaké ty tokeny “bez práce”. Nejedná se o těžbu kryptoměn, ale o provozování validátorského uzlu (validator node), případně o delegaci LUNA tokenů pro staking. Výnos v obou případech činí okolo 6 % p.a. a vyplácen je v LUNA. V případě, že by validátor postupoval v rozporu s pravidly sítě, hrozí, že bude potrestán, což odnesou také delegátoři, kteří validátorovi půjčili své LUNA tokeny (tzv. slashing).

Delegace v praxi funguje podobně jako půjčování peněz. Pokud máte LUNA tokeny navíc, můžete je “půjčit”, neboli tzv. delegovat, validátorovi, za což obdržíte odměnu (staking reward). Validátoři potřebují co nejvíce LUNA tokenů, protože možnost potvrdit blok nových transakcí může získat jen validátor, který je v Top 130 podle objemu vložených LUNA tokenů (provozování validátorského uzlu tak – na rozdíl od delegace – není finančně dostupné pro každého). Navíc čím vyšší je vklad validátora, tím vyšší je i jeho odměna.

Staking i distribuce odměn probíhá přes oficiální peněženku Terra Station a podrobný návod je dostupný na oficiálních stránkách. Nikdy nedelegujte pro staking všechny své LUNA tokeny, protože nějaké drobné v peněžence se Vám budou hodit k placení transakčních poplatků. Také je dobré vědět, že když chcete delegované tokeny zpět, počkáte si 21 dnů (tzv. unstaking period) od zrušení delegace přes peněženku Terra Station. Jestli ale chcete jen změnit validátora, můžete své tokeny tzv. redelegovat jinému validátorovi, aniž byste museli čekat 21 dnů. Staking kryptoměny LUNA v poněkud jednodušším režimu umožňují také některé kryptoburzy, např. Binance, Kraken nebo KuCoin.

Kde koupit kryptoměnu LUNA

Kryptoměna LUNA se prodává na většině velkých kryptoburz – např. Binance, KuCoin nebo Huobi – a to v měnových párech s fiat měnami, stablecoiny i dalšími kryptoměnami.

Favorit redakce

Výhody
  • Lokalizace pro Česko – český jazyk, vklad českých korun přes účet, pár CZK/USDT
  • Nejvyšší likvidita na trhu pro velké objednávky
Nevýhody
  • Nutnost poskytnutí osobních údajů a průkazu totožnosti (KYC)
  • Platforma může působit složitě

Možností je také ražba nových LUNA tokenů pálením Terra stablecoinů nebo směna Terra stablecoinů za LUNA tokeny např. přes TerraSwap nebo peněženku Terra Station.

Peněženka pro mince LUNA

Oficiální digitální peněženka pro tokeny ekosystému Terra se jmenuje Terra Station. Stáhnout si lze verzi pro PC nebo pro mobil, k dispozici je i rozšíření pro prohlížeč Chrome.

Proces vytvoření peněženky a posílání/přijímaní tokenů se nijak neliší od toho, na co jsme zvyklí u jiných peněženek. Peněženka Terra Station navíc podporuje i směnu (swap) tokenů, takže můžete snadno a za minimální poplatky směňovat různé Terra tokeny navzájem, aniž byste museli navštívit burzu.

Prostřednictvím Terra Station také probíhá interakce s decentralizovanými aplikacemi a staking LUNA tokenů. Přes nativní peněženku probíhá i hlasování o návrzích na zlepšení sítě nebo o využití prostředků z pokladny. Případně lze uplatňovat vlastní návrhy, o kterých následně komunita držitelů LUNA tokenů hlasuje. Hlasovat můžete ale až od chvíle, kdy máte aspoň 50 LUNA tokenů. Více podrobností o tzv. governance (správě) protokolu Terra se dočtete např. zde.

Často kladené otázky a odpovědi (FAQ)

Co je to kryptoměna Terra (LUNA)?

Kryptoměna Terra (LUNA) je L1 blockchain podporující smart kontrakty a tedy budování ekosystému DeFi skrze decentralizované aplikace. Do května roku 2022 byly také zásadním zaměřením celého ekosystému Terra algoritmické stablecoiny, respektive jeho stablecoin UST, nyní již USTC.

Tehdejší algoritmický stablecoin UST byl úzce provázán s kryptoměnou LUNA. Skrze regulaci množství mincí obou kryptoměn v oběhu se automaticky držela stabilita ceny UST kolem jednoho dolaru. Ovšem při nešťastných událostech právě v květnu roku 2022 se ukázalo, jak je tento princip křehký – kvůli intenzivním rázovým změnám v nabídce obou mincí se obě kryptoměny vychýlily z rovnováhy, což mělo značný vliv na jejich cenu. Ceny kryptoměn UST a LUNA se tehdy zhroutily téměř na nulu.

Stablecoin UST se záchrany již nedočkal a byl odepsán, což dokazuje i jeho cena, která je nyní pouhých $0,016. Vývojáři se rozhodli zachránit alespoň kryptoměnu LUNA, kterou spustili od začátku na novém blockchainu. Nová kryptoměna má nyní ticker LUNA a kryptoměna původní se nyní jmenuje Terra Classic (LUNC).

I přes silně negativní, až devastující vliv neúspěchu algoritmického stablecoinu na pověst ekosystému Terra komunita stále pokračuje v budování jejího decentralizovaného ekosystému.

Jaký je kurz kryptoměny Terra (LUNA)?

Momentálně je kurz kryptoměny Terra přibližně $8,65 ($0,38). Kurz se ale v jeden moment na všech směnárnách a burzách liší z důvodu různých poplatků, ale také z důvodu různé poptávky.

Celý princip je jednoduchý. Hodnota (cena) kryptoměny Terra se vytváří stejně jako hodnota zlata, akcií nebo jakéhokoli jiného produktu. Důležitá je tedy nabídka a poptávka. To, kolik jsou lidé za mince LUNA ochotni zaplatit, tvoří jejich cenu. Terra je silně poznamenána negativními událostmi z května roku 2022, proto jejímu ekosystému důvěřuje už méně obchodníků. Nicméně i tak se kryptoměnová komunita “Lunaticů” snaží stále budovat společný ekosystém a vyvíjet nové projekty

Kde je možné LUNA koupit?

Terru a další kryptoměny je nejsnazší koupit na online kryptoměnových směnárnách. Mezi takové patří např. CoinBank, Anycoin nebo Kriptomat. Nákup většinou probíhá jednoduše a rychle.

Kryptoměnu Terra je také možno koupit na kryptoměnových burzách, které však obvykle požadují ověření totožnosti obchodníka (tzv. KYC) např. pomocí výpisu z účtu nebo fotografií dokladu prokazující totožnost. LUNA naleznete např. na burzách jako Binance, OKX, Bitfinex, KuCoin nebo Kraken.

Závěr a zhodnocení projektu Terra

Cena kryptoměny LUNA i objem finančních prostředků uzamčených v chytrých kontraktech na blockchainu Terra od spuštění roste a není příliš složité pochopit, proč tomu tak je.

Za protokolem Terra stojí zkušený tým, který spolupracuje s významnými partnery. A co je hlavní, nativní algoritmické stablecoiny (zejm. UST) jsou spolehlivé a lze je snadno přesouvat na jiné blockchainy. Poptávka po kryptoměně LUNA pramení právě z poptávky po Terra stablecoinech a také z používání blockchainu Terra v decentralizovaných aplikacích. Teprve budoucnost ale ukáže, zda se z blockchainu Terra skutečně stane “Ethereum killer”, nebo alespoň stablecoin č. 1.

Hodnocení Finex.cz

Terra (LUNA)

Terra je blockchainová platební síť podporující algoritmické stablecoiny, chytré kontrakty a cross-chain transakce. Nativní kryptoměna blockchainu Terra, zvaná LUNA, slouží k ražení a cenové stabilizaci stablecoinů, placení transakčních poplatků, potvrzování transakcí (staking) a jsou s ní spojena hlasovací práva při rozhodování ve věcech sítě. Na rozdíl od ostatních blockchainů podporujících chytré kontrakty, blockchain Terra neslouží primárně ke směně kryptoměn a tokenů (swap), ale používán je spíše ke spoření a každodenním platbám.

Více informací o Terra

KryptoměnaTerra
SymbolLUNA
Lze těžit?
Aktuální počet tokenů687 660 230
Maximální počet tokenů-
Obchodní objem (24h)$73 935 139
Tržní kapitalizace$263 531 501
Změna ceny za 24h-2,7 %
Ohodnoťte kryptoměnu Terra
28
8

Autor

Ahoj, jmenuji se Tomáš, je mi 30 let a v každodenním životě se živím jako právník se specializací na finanční právo. Kryptoměny považuji za budoucnost nejen v oblasti financí. A protože se rád učím nové věci a také rád píšu, psát pro Finex o kryptu byla pro mě jasná volba.

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat