Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Celsius zastavil všechny výběry a transakce mezi uživateli, ani po deseti dnech není jasné, co bude dál

Publikováno
Celsius zastavil všechny výběry a transakce mezi uživateli, ani po deseti dnech není jasné, co bude dál
Zdroj: cryptoslate.com

Celsius Network, jeden z největších poskytovatelů kryptopůjček, dne 12. června pozastavil svým uživatelům veškeré výběry ze své platformy z důvodů “extrémních podmínek na trhu” a potřeby “stabilizovat likviditu”, k jejíž krizi došlo kvůli vlně zpětných odkupů.

Uběhlo něco málo přes deset dní a projekt, jenž na trhu existuje od roku 2017 a nedávno doslova explodoval na své cestě vzhůru, stále nenaznačil konec boje s problémy, přičemž zvěsti o krizi likvidity vyplývaly na povrch již někdy kolem 8. června.

Vyjádření společnosti

Společnost na svém blogu rozhodnutí o pozastavení výběrů označila za nejzodpovědnější opatření, které může pro ochranu komunity podniknout. Jejím cílem je samozřejmě splnění všech závazků vůči zákazníkům, stabilizovat likviditu a co nejrychleji obnovit výběry, swapy a převody mezi účty. Společnost zároveň uznala, že tento proces bude nějakou dobu trvat, jelikož za ním stojí spousta práce, a může dojít i ke zpoždění.

O zpoždění společnost znovu informovala v dalším příspěvku na svém blogu tři dny zpátky, kdy komunitu ujistila, že pokračuje v plnění povinností vůči zákazníkům, udržuje otevřený dialog s regulačními orgány a hledá možná řešení. Zároveň společnost oznámila pozastavení aktivit na sociálních sítích, přičemž v době psaní článku je pozastavený i její web s odkazem na probíhající aktualizaci.

Reakce komunity a tokenu CEL

Zprávy o problémech Celsius Network vyvolaly po kolapsu projektu Terra (LUNA) mezi komunitou značnou paniku. Nicméně někteří její členové se snažili vytvořit podmínky pro short squeeze a vyhnat tak cenu nativního tokenu platformy nahoru, což se podařilo zejména poté, co nezávislý tržní analytik PlanC oznámil na Twitteru vyplacení odměny ve výši 20 milionů dolarů pro toho, kdo dokáže, že síť Celsius utrpěla koordinovaný útok důsledkem zásahu třetí strany, následkem čehož byly pozastaveny výběry.

https://twitter.com/TheRealPlanC/status/1538561134319509505

Po tomto krátkém tweetu došlo doslova k šílenství, kdy mnoho účtů umístilo hashtag #CelShortSqueeze do svých příspěvků a zaměřili se tak na investory, kteří vsadili na to, že cena CEL klesne.

Obchodníci poté hromadně token CEL nakupovali, čímž tlačili cenu nahoru, zatímco investoři, kteří si půjčili a prodali token v očekávání, že jej odkoupí zpět za nižší cenu, jej místo toho museli koupit zpět za vyšší cenu, aby pokryli své medvědí pozice.

V důsledku toho se osvědčil takzvaný “krátký squeeze”, který vyústil v masivní rallye a vyhnal cenu tokenu na 1,18 USD, poté však znovu poklesl na aktuální hodnotu 0,97 USD.

Svou plnou podporu projektu také vyjádřil miliardář a spoluzakladatel BnkToTheFuture.com Simon Nixon. Nicméně i tak se cena CEL pohybuje o 83 % níže, než tomu bylo v dubnu minulého roku.

Co bude dál?

Aktuálně společnost stále blokuje veškeré výběry, swapy a transakce mezi uživateli a bojuje s možnou insolvencí. Důvodem je neschopnost vyplácet klientům nepřiměřeně vysoké výnosy (až 18 %) z jejich kryptodepozit.

Zatímco v minulém roce společnost spravovala digitální aktiva v hodnotě přes 20 miliard dolarů, v květnu tohoto roku to bylo pouze 12 miliard dolarů. Poté firma výši svých spravovaných aktiv přestala zveřejňovat.

Další insolvence na obzoru

Celsius Network není jediným krypto projektem, který se nachází v tomto zlém medvědím čase v nesnázích. Další firmou na seznamu je i Three Arrows Capital, známá také jako 3AC. Jedná se o singapurský hedgeový fond pro kryptoměny fungující již od roku 2012, jenž byl rovněž těžce zasažen výprodejem digitálních aktiv na trhu.

Podle výkonného ředitele hedgeového fondu byla firma velmi nepřipravena na kolaps projektu Terra (LUNA), nicméně tento stav byl stále udržitelný. Bohužel trvalý sestupný trend na krypto trzích v posledních několika týdnech zapříčinil další problémy s likviditou.

Zhu Su, spoluzakladatel 3AC, byl dlouhodobě známý svou značnou aktivitou na sociálních sítích. Ovšem poté, co vypluly na povrch problémy společnosti 3AC, se na dlouhou dobu odmlčel. Během posledního příspěvku však ujistil komunitu, že společnost své problémy konzultuje se zainteresovanými stranami a na řešení usilovně pracuje.

Firma najala právní odborníky a finanční poradce, aby jim pomohli splnit závazky vůči věřitelům a investorům. Dále zvažují i pomoc od externích firem, aby tak předešli možné insolvenci.

Mike Novogratz, miliardář zabývající se investicemi do kryptoměn, nedávno uvedl, že až dvě třetiny krypto hedgeových fondů zaniknou. Můžeme tedy jen vyčkávat a odhadovat, zda a jak tyto dvě společnosti problémy vyřeší, a také doufat, že se nepřidají další.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o toto odvětví začala aktivně a blíže zajímat. Jsou to již čtyři roky, co sleduji nejrůznější novinky a fundamentální vlivy, o nichž následně píšu články v několika internetových magazínech. Ráda také monitoruji trhy s digitálními aktivy, dlouhodobě hodluji i investuji do začínajících projektů. Svět kryptoměn může být i nebezpečný, ale zároveň nabízí to, co dosavadní finanční systém nedokáže. Proto věřím, že jsou decentralizované technologie včetně kryptoměn budoucností.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎