Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Porovnání ETH a BNB (BSC). Který z těchto chainů je lepší a který dlouhodobě poroste?

Porovnání ETH a BNB (BSC). Který z těchto chainů je lepší a který dlouhodobě poroste?

Porovnání ETH a BNB (BSC). Který z těchto chainů je lepší a který dlouhodobě poroste?
Zdroj: Depositphotos.com

Mezi dvě největší kryptoměny, hned po Bitcoinu, patří Ethereum a BNB. Obě tyto kryptoměny mají společný jeden významný prvek: jejich pomocí lze zřizovat chytré kontrakty a decentralizované aplikace. Tyto kryptoměny se používají jako "palivo." Ale samozřejmě jsou mezi nimi velké rozdíly, na které se v tomto článku podíváme a pokusíme se stanovit, zda je lepší variantou ETH nebo BNB.

Představení Etherea

ethereumEthereu se nedá upřít jedna věc. Jedná se o nejstarší a nejpopulárnější platformu pro spouštění chytrých kontraktů. Ethereum vytvořila skupina programátorů v čele s Vitalikem Buterinem v roce 2015. Hlavním konceptem této kryptoměny je provoz chytrých kontraktů a decentralizovaných aplikací, jejichž kód je spuštěn na blockchainu Etherea, který má název Ethereum Virtual Machine (EVM).

EVM můžeme chápat jako decentralizovaný počítač, jehož hlavním neboli původním tokenem je kryptoměna ether (ETH), která slouží pro uhrazení poplatků uvnitř sítě a spouštění chytrých kontraktů.

a blockchainu Etherea lze spustit různé programy, jako chytré kontrakty a ERC-20 tokeny. ERC-20 je univerzální počítačový jazyk, který používají všechny tokeny na bázi Ethereum. Více o chytrých kontraktech a decentralizovaných financích lze přečíst zde.

Poplatek hrazený za transakce s ethery, dalšími tokeny nebo využívání smart contracts, se nazývá Gas fee a výše tohoto poplatku se odvíjí od tržní ceny etherů a také od celkového zatížení sítě. V době nárůstu poptávky po transakcích bude rovněž růst poplatek Gas.

Vývoj ceny ETH za posl. 30 dní
CZK
USD
EUR
BTC
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Představení BNB

Binance CoinKryptoměna BNB vznikla v roce 2017 na popud samotné kryptoměnové burzy Binance. Původně byla tato kryptoměna tokenem ERC-20 a fungovala jako jeden z mnoha tokenů na blockchainu Etherea.

V roce 2019 se však kryptoměna BNB plně přesunula na svůj vlastní blockchain. Hlavním účelem BNB tokenů bylo hrazení poplatků na samotné burze Binance – pokud uživatel BNB při obchodování na této burze držel, tak během prvního roku získal 50% slevu na poplatcích a dále slevu ve výši 25 % ve druhém roce a 12,5 % ve třetím roce. Kromě toho mohou uživatelé také pro obchodování získat VIP podmínky, pokud na svém účtu drží alespoň 50 BNB.

Už ale dávno není pravda, že by BNB sloužilo pouze pro získání slevy na poplatcích. S přibývajícím časem byl kolem BNB vybudován obrovský ekosystém, kam spadá zejména BNB Beacon Chain a BNB Smart Chain (BSC).

Token BNB se v těchto blockchainech používá pro uhrazení poplatků a má tedy stejnou funkci jako ETH na blockchainu Etherea.

Vývoj ceny BNB za posl. 30 dní
CZK
USD
EUR
BTC
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Co je BNB Beacon Chain?

BNB Beacon Chain je blockchainový projekt burzy Binance, který byl spuštěn v roce 2019. BNB Beacon Chain umožňuje vydání, použití a směnu nových tokenů. Původním tokenem tohoto blockchainu je BNB. BNB Beacon Chain má omezený počet validátorů neboli počítačů, které ověřují transakce. Je stanoveno fixní množství validátorů a všechny jsou řízeny společností Binance.

Binance je tedy v tomto případě tím, kdo rozhoduje, kdo se může stát validátorem. Zatímco u Etherea se může validátorem stát každý.

Kvůli tomu jsou oba blockchainy burzy Binance (BNB Beacon Chain a BNB Smart Chain) silně centralizovány.

Na BNB Beacon Chainu je spuštěná decentralizovaná burza Binance DEX. Tato burza má výhodu v absenci nutnosti ověřování uživatelů a zároveň uživatelé mají úplnou kontrolu nad svými prostředky. Na druhou stranu DEX je pomalejší než klasická centralizovaná burza a zároveň je vystavena riziku likvidity, že uživatel nebude schopen najít protistranu obchodu.

Co je BNB Smart Chain?

BNB Smart Chain je paralelní blockchain, který (na rozdíl od BNB Beacon Chainu) má plnou možnost vytvoření chytrých kontraktů, decentralizovaných aplikací a nových tokenů (BEP-20 tokeny).

Je důležité podotknout, že BSC není nádstavbou původního BNB Beacon Chainu. Tyto blockchainy fungují nezávisle na sobě. Například pokud se něco stane s blockchainem BNB Beacon Chain, BSC bude nadále fungovat. V podstatě se jedná o centralizovaně decentralizované finance (CeDeFi).

Tento koncept umožňuje uživatelům využívat stejné prvky jako u klasického DeFi, např. poskytování půjček, decentralizované burzy, finanční deriváty, yield farming, staking atd. Transakce v rámci BNB Smart Chainu jsou přitom mnohem rychlejší a poplatky za ně jsou mnohem menší, než u Etherea.

Dalším důležitým prvkem BSC je kompatibilita s blockchainem Etherea. To znamená, že vývojáři chytrých kontraktů na blockchainu Etherea mohou velmi snadno přejít na blockchain BSC. Kromě toho je také možné lze zřídit kryptoměnový most (Binance Bridge) mezi dvěma blockchainy a poslat ETH z blockchainu Etherea na blockchain BSC či BNB Beacon Chain a naopak.

To znamená, že lze používat například ETH nebo i jiné kryptoměny na blockchainu BSC nebo BNB Beacon Chain. Tato operace bude potřebovat propojení s peněženkou MetaMask nebo Binance Chain Wallet.

U BNB Smart Chainu je celkově stanoveno 41 validátorů, což je stanoveno v samotném protokolu blockchainu. Mechanismus konsenzu má název Proof of Staked Authority (PoSA). Na rozdíl od původního BNB Beacon Chainu je ale skutečně možné stát se jedním z 41 validátorů, a to i bez souhlasu Binance. Avšak podmínky pro validátory jsou velmi přísné a tato možnost není dostupná pro každého.

Ekosystém Binance Smart Chain
Do ekosystému BNB Smart Chain patří opravdu široká škála projektů a nástrojů, které neustále přibývají
Zdroj: Binance

Video: Jak funguje BNB Smart Chain (BSC)?

Porovnání ekosystémů ETH a BNB Chain

Ačkoli jsou si oba ekosystémy navzájem velmi podobné, i tak mezi BNB Chain a ETH naleznete mnoho rozdílů. Pokusili jsme se je stručně shrnout do následující tabulky.

ETH / Ethereum Virtual Machine BNB Chain (BNB Smart Chain a BNB Beacon Chain)
Množství Maximální množství tokenů ETH je neomezené, avšak ročně může být vytvořeno pouze 18 milionů ETH. Maximální množství tokenů BNB činí 200 milionů.

Binance ale tokeny BNB pravidelně pálí ("burn"). Plánuje se, že zhruba 100 milionů tokenů bude spáleno. Toho bude dosaženo zhruba v roce 2048.

Mechanismus konsenzu Proof of Work. Připravuje se přechod na Proof of Stake zavedením ETH 2.0. Proof of Staked Authority (PoSA)
Decentralizované aplikace Ethereum má více než 2000 aplikací. Patří sem platformy pro půjčky, decentralizované burzy, hazardní hry a hry typu Play to Earn. BNB Smart Chain má kolem 300 různých aplikací, kam spadají hlavně platformy pro půjčky a decentralizované burzy, menší část tvoří hry.
Transakční poplatky (Gas fees) Poplatky rostou s růstem ceny ETH. V době psaní článku poplatek za Gas činí v průměru 40 gwei, za jednu transakci na UniSwapu tak zaplatíte kolem 20 USD. V nové verzi ETH 2.0 se předpokládá snížení transakčních poplatků. Poplatek za Gas se drží dlouhodobě kolem 5 gwei, za jednoduchou transakci tak zaplatíte běžně kolem 0,08 USD dle kurzu BNB v době psaní článku.
Počet transakcí Kolem 1,2 – 1,3 milionů transakcí denně. Kolem 4 – 10 milionů transakcí denně.
Čas na vytvoření 1 bloku 12-13 vteřin 1 vteřina na BNB Beacon Chain, 3 vteřiny na BNB Smart Chain.
Adresy uživatelů Počet adres roste zhruba stejným tempem od počátku roku 2018. Jejich aktuální počet adres činí kolem 148 milionů. Od února 2020 je zaznamenán obrovský nárůst jedinečných adres. Dnes jejich počet adres činí kolem 65 milionů.

Porovnání konkrétních aplikací u ETH/BSC

Z informací uvedených výše jste si určitě všimli, že blockchain Etherea nabízí mnohem více aplikací, které je možné v ekosystému využít. Není divu, vždyť existuje o několik let déle. V poslední době se ale rychle zvyšuje i počet aplikací, které je možné využít na blockchainu BNB Beacon Chain, potažmo na BNB Smart Chain. Pojďme se nyní podívat na rozdíly těch asi nejznámějších z nich.

Porovnání ETH (Uniswap) a BSC/BNB (PancakeSwap)
Zdroj: Ivan on Tech Academy

Uniswap vs. Pancake swap

Možná už je znáte, možná ne. V každém případě vězte, že se jedná o dvě největší decentralizované burzy (Decentralized Exchanges, DEX) ve světě kryptoměn, kde mají uživatelé možnost směňovat si své kryptoměny – provádět tzv. swapy. Tyto burzy nepotřebují ověřovat svoje uživatele a fungují na bázi chytrých kontraktů, které zajišťují průběh obchodování.

UniSwap je nejpopulárnější DEX na blockchainu Etherea. Tato burza se řídí konceptem AMM (automated market maker), který zřizuje tzv. likviditní pooly namísto klasických knih objednávek.

PancakeSwap má stejné prvky jako Uniswap, pouze běží na blockchainu BNB Smart Chain. Během prvních dní od spuštění na začátku roku 2021 měla PancakeSwap likviditu o 1000 % vyšší, než Uniswap. V únoru už byly objemy obchodu o 400 milionů dolarů vyšší než na Uniswapu.

Vyšší objemy obchodů a vyšší likvidita mohou svědčit o pestřejším zájmu investorů a traderů o používání PancakeSwapu oproti UniSwapu. Nižší poplatky a vyšší rychlost blockchainu BNB Smart Chain zajistí lepší podmínky pro směnu kryptoaktiv než UniSwap na blockchainu Etherea.

Autofarm vs. Yearn.Finance

I v tomto případě se jedná o jedny z nejvýznamnějších decentralizovaných aplikací. Jsou to agregátory, které shlukují a umožňují přístup do různých DeFi protokolů hlavně za účelem rozmnožení kryptoaktiv s cílem je zhodnotit (yield farming).

Jaký je mezi těmito aplikacemi rozdíl?

Yearn.Finance

yearn finance logoYearn.Finance je decentralizovaný agregátor, který je založen na blockchainu Etherea. Yearn.Finance nabízí tyto možnosti:

  • Earn – Uložení stablecoinů do platforem pro poskytování půjček jako třeba Aave, Curve či Compound. Jelikož výnos se u jednotlivých platforem liší, Yearn.Finance automaticky za své uživatele přesouvá uložené prostředky mezi platformy, které nabízí větší zhodnocení.
  • Vault – Uložení kryptoaktiv do různých úložišť, podobně jako Autofarm. Úložiště aktivně řídí prostředky svých uživatelů a přináší větší zhodnocení než uložení do platforem pro poskytování půjček.
  • Zap – směna stablecoinů za curve.finance tokeny a naopak.
  • Cover – systém pojištění poolů, který je zaručen DeFi platformou Nexus Mutual. Tento pojistný systém funguje tak, že uživatel pošle např. stablecoin jako pojistné a má zároveň uložené prostředky v nějakém zápůjčném poolu či úložišti. Pokud bude tento pool útočen, nebo pokud někdo ukradne prostředky, uživatel dostane pojistné plnění.

Autofarm

autofarm logoAutofarm je spuštěn na dvou blockchainech: BNB Smart Chain a Huobi ECO Chain (HECO). Cílem Autofarm je zlepšit uložení kryptoaktiv uživatelů s možností interakce s jinými DeFi platformami za co nejmenší transakční náklady.

Uživatel má možnost vybrat mezi dvěma blockchainy BSC nebo HECO, přičemž zhruba 99 % všech uložených prostředků (angl. total value locked – TVL) je momentálně právě na blockchainu BSC.

Autofarm je založen na 2 pilířích

  • poskytování přístupu do tzv. úložišť za účelem dosažení zhodnocení prostředků svých uživatelů
  • možnost směny kryptoaktiv za co nejnižší náklady díky propojení s mnoha jinými DeFi burzami (Autoswap).

Uživatelé mají možnost poslat své prostředky do tzv. uložišť nebo farem (angl. vaults) v různých kryptoměnách (třeba BTC, ETH, USDT, XRP atd.). Na tato uložiště se lze dívat jako na decentralizovanou kryptoměnovou banku. Tato "banka" shromažďuje prostředky svých uživatelů, které následně používá v různých krypto-finančních aktivitách.

Činnostmi může být třeba vložení do rizikovějších poolů a platforem, staking. Nebo vložení do nějaké DeFi burzy za účelem podpory likvidity. Roční zhodnocení se liší u konkrétního uložiště a kryptoměny. Většinou se na platformě uvádí kryptoměnové páry. Například USDT-XRP LP při ročním výnosu 71 %. To znamená, že uživatel může uložit token USDT a dostávat za to výnos 71 % p.a v kryptoměně XRP. Avšak v době poklesu ceny XRP roční výnos také bude klesat.

Platforma také nabízí i nestandardně vysoké výnosy. Například za pár WBNB-BGOV byl v době psaní článku nabízen výnos 44,1 tisíc % p.a.! Důležité je rozumět, že nestandardně vysoké výnosy jsou ale neodlučitelně spojeny i s vyšší mírou rizika. Zde riziko spočívá v kolísání ceny samotného tokenu, ve kterém uživatel bude dostávat odměnu.

Autofarm poskytuje možnost uložení prostředků do mnoha úložišť včetně těch, které jsou podporovány samotnou platformou. Ne všechna úložiště jsou podporována platformou Autofarm. Můžou se objevit falešná úložiště anebo úložiště se špatně napsaným chytrým kontraktem, kde bude mnohem větší riziko kyberútoku.

Závěr – je lepší Ethereum nebo BNB Smart Chain?

Obě kryptoměny a jejich blockchainy mají určité výhody i nevýhody. Ethereum je první kryptoměna, která přišla s konceptem chytrých kontraktů a DeFi. Možná proto je Ethereum v tuto chvíli nejpopulárnější a nejpoužívanější platformou pro decentralizované aplikace.

Obrovskou nevýhodou ETH jsou však vysoké transakční poplatky a pomalý přechod na novou verzi ETH 2.0. Ethereum ale můžeme považovat za skutečně decentralizovanou síť, kde se každý může stát validátorem či těžařem.

Ekosystém BNB Smart Chain neustále roste a počet transakcí je dle aktuálních statistik zhruba třikrát vyšší, než v sítí Ethereum. Výhodou BSC je mnohem menší nákladovost v transakčních poplatcích a rychlost provádění transakcí. Další výhodou je kompatibilita s blockchainem Etherea a také možnost převést různé kryptoměny ze svých původních blockchainů na blockchain BSC nebo BNB Beacon Chain. Hlavní nevýhodou BSC a BNB Beacon Chain je ale vysoká centralizace kvůli dominanci společnosti Binance ve vývoji a řízení celé sítě.

To, který ze zmíněných projektů tento pomyslný závod vyhraje, v tuto chvíli neví nikdo. Jisté je, že Ethereum bylo první a rozhodně je stále využíváno ve vyšší míře. BNB Smart Chain mu ale šlape na paty a pokud nezakopne, může se už brzy dostat do vedení.

Další zdroje informací

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
+0,13%
Cena
$19 117
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
-3,3%
Cena
$1 285
Graf posl. 7 dní
Graf BNB
Změna za 24h
-0,88%
Cena
$275,9

Ohodnoťte tento článek

Diskuze k tomuto článku: 2 komentáře
Zdeněk Nováček

Velký dík autorovi za přehledný a pro mě velmi užitečný článek. Těžko se dnes v celém krypto ekosystému vyznat a přesně takovéto články investorům hodně pomohou správně zvolit, kam investovat.

Portál Finex.cz
Odpověď na Zdeněk Nováček

Dobrý den, Zdeňku, děkujeme za Váš komentář. Jsme rádi, že se Vám článek líbí :-)

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo