Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Hroutící se ekosystém Terra – Cena stablecoinu UST se propadla až na 0,3 USD, LUNA klesla o 97 %

Publikováno
Hroutící se ekosystém Terra – Cena stablecoinu UST se propadla až na 0,3 USD, LUNA klesla o 97 %
Zdroj: coinpedia.org

TerraUSD (UST), třetí největší stablecoin podle tržní kapitalizace, klesl dnes ráno až pod neuvěřitelných 0,3 USD, což je u stablecoinu s takovouto tržní kapitalizací opravdu závažný problém.

Jedná se o algoritmický stablecoin, který má být navázán na americký dolar v kombinaci mechaniky pálení zahrnující jeho související kryptoměnu LUNA, pomocí níž se drží cenová stabilita stablecoinu.

Bohužel coin Terra (LUNA) si zažil velmi podobný volný pád jako jeho stablecoin, v době psaní tohoto článku se obchoduje v hodnotě okolo 1.1 USD, v dubnu se jeho cena ovšem vyšplhala až na 119 USD.

V současnosti se tedy jedná o rekordní více než 99% propad ceny od ATH.

Jak UST funguje?

UST není krytý aktivy, udržuje svojí cenu vytvářením a ničením nabídky prostřednictvím swapu s jeho partnerskou kryptoměnou Terra (LUNA). Mechanika tvorby a naopak pálení mincí funguje způsobem využívajícím arbitrážní příležitosti.

Když se 1 UST obchoduje za vyšší cenu, než je cena dolaru, např. tedy 1,01 USD, obchodníci jsou motivování s využitím swapu na Terra Station směnit mince LUNA za UST, pro zjednodušení se omezme na 1 UST a mince LUNA v hodnotě 1 USD. Při swapu se mince LUNA v hodnotě 1 USD zničí a 1 UST je naopak vytvořen.

Uživatelé svůj UST mohou prodat za 1,01 USD a vydělat tím 0,01 USD. Přitom vloží UST do poolu. Na trhu je ho tím pádem více, jinými slovy je zvýšena jeho nabídka a snížena jeho cena – blíže k 1 USD. Terra tento směr regulace ceny stablecoinu označuje jako expanzi – roste nám zásoba mincí UST.

Jakmile 1 UST stojí méně než jeden dolar, tedy např. 0,99 USD, algoritmus motivuje obchodníky v opačném směru. Dle terminologie Terry zde mluvíme o kontrakci – zužování zásoby mincí UST.

Jak na vychýlení nejdříve reagovala Luna Foundation Guard?

Nezisková organizace Luna Foundation Guard (LFG), která funguje jako správce UST, si o víkendu, kdy stablecoin poklesl na 0,985 USD, odhlasovala půjčku ze svých rezerv a to v hodnotě 1,5 miliardy dolarů, aby udržela stablecoin navázaný na 1 USD. Půjčka byla poskytnuta ve světle krátkého poklesu UST pod svou fixaci dolaru uprostřed extrémní volatility na krypto trzích.

Během dubna LFG přidala ke svým rezervám 4130 jednotek Bitcoinu. Ke 3. květnu nashromáždila téměř 4 miliardy dolarů v BTC, AVAX, UST a LUNA do své rezervy, které by mohla využít v případě, že by algoritmus přestal fungovat.

Co stojí za vychýlením ceny UST?

Algoritmus se dostal pod obrovský tlak, když uživatelé začali hromadně prodávat UST výměnou za jiné stablecoiny na decentralizované burze (DEX) Curve Finance a také na Binance.

Binance dokonce pozastavila výběry UST a LUNA kvůli kongesci v síti.

V tuto chvíli si kryptoměny prochází korekcí nebo možnou kapitulací a obecně na všech trzích zavládla nejistota a strach ze ztrát, jak nám může ukázat Fear and Greed Index.

Zdroj: alternative.me
btc fear and greed index 11.5.2022
BTC Fear & Greed Index je v zóně extrémního strachu

Objevují se ovšem i názory, že se jedná o koordinovaný útok na celý ekosystém Terra, zejména tedy se záměrem zlikvidovat vazbu stablecoinu na dolar a tím pádem ohrozit stabilitu ceny kryptoměny LUNA.

V současné době nejsou žádné tyto informace ověřené. V některých příspěvcích na kryptoměnových sociálních sítích (zejména tedy Twitter a Reddit) se však začínají objevovat jména jako BlackRock nebo Citadel.

Zdroj: Reddit
Teorie komunity o možném útoku na ekosystém Terra
Teorie komunity o možném útoku na ekosystém Terra

Co za vychýlením stojí doopravdy se zřejmě nikdy s jistotou nedozvíme. Je ovšem jasné, že Terra momentální krizi neustála. Ekosystém extrémně zasáhla i skutečnost velkého úbytku kryptoměnových prostředků z Anchor Protokolu.

Zdroj: anchorprotocol.com
Úbytek kryptoměn z Anchor Protokolu
Úbytek kryptoměn z Anchor Protokolu

Tato prohra se s Terrou bude táhnout už vždy. Nicméně Do Kwon se i přes všechny strasti nevzdává a představuje plán na záchranu.

Řešení Do Kwona – Úprava kódu obou kryptoměn

Do Kwon, člověk stojící za Luna Foundation Guard, se během masivního propadu obou kryptoměn na delší dobu odmlčel, nyní však oslovil veřejnost se snahou zmírnit negativní dopad.

Zároveň také představil návrh na změnu protokolu, který by dle něj měl kladné vyřešení situace urychlit.

V příspěvku vysvětluje důvod deviace UST od ceny jednoho dolaru a s tím související pokles ceny kryptoměny LUNA. Dle Do Kwona je momentálně v cirkulaci ohromné množství UST, jak víme, s rostoucí nabídkou klesá cena mincí. Řešením je tedy urychlit opětovné zmenšení zásoby UST, čímž se zvýší jeho cena, to je nyní ale znemožněno širokým spreadem pro směny obou kryptoměn.

Pro snížení spreadu je nutné zvýšit kapacitu celé sítě, což by, dle Do Kwona, mohlo být dosaženo skrze jeho návrh. Dočkáme se tak návratu UST k ceně jednoho dolaru a opětovnému růstu kryptoměny LUNA? Nechme se překvapit.

Jaká je situace na kryptoměnovém trhu?

Kryptoměnovému trhu bohužel nepomohla ani skutečnost, že LFG na záchranu vazby UST na dolar obětovala veškeré své bitcoinové rezervy.

V poslední době se kryptoměnový trh přibližuje korelaci s akciovými indexy patrné na následujícím grafu. Jisté podoby si určitě povšimne každý z nás.

Aktuální cena
Změna
Bitcoin / BTC
Načítání
Načítání
Načítání
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání

Pozitivnímu vývoji trhu není bohužel nakloněna ani fundamentální stránka, zejména zvyšování úrokových sazeb a nedávná hodnota CPI indexu, jež byla horší, než očekávaná.

Samotný Bitcoin se za posledních 24 hodin propadl o 9 %, za týden o 24 %. Jiné velké kryptoměny jsou na tom ovšem podstatně hůře – u Avalanche či Solany se bavíme o téměř 50% týdenních propadech. Kryptoměně LUNA a jejím -97% za 24 hodin se ovšem nic (alespoň z kryptoměn s tržní kapitalizací vyšší než 400 milionů USD) nevyrovná.

Líbil se vám tento článek?
18
0

Autor

Nadšenec do technologií, inovací a budoucnosti. Rád se stavím před nejrůznější výzvy, které otestují mojí vytrvalost a dovednost. Když něčemu nerozumím, dělám vše pro to, abych tomu porozuměl. Nechám si poradit a plně respektuji kritiku a názor ostatních. V životě mám plno cílů a dělám vše pro to, abych si je mohl splnit!

Přečíst více

Bývalý šéfredaktor, softwarový architekt a nadšenec do kryptografie, kyberbezpečnosti a blockchainu. V rámci Finexu se zaměřuje zejména na technická témata v oblasti kryptoměn. V současnosti působí také jako správce financí v rámci investiční skupiny Icecaps Capital, v níž se zaměřuje na využití strojového učení v algoritmickém obchodování.

Kryptoměny považuje za platidlo budoucnosti řešící řadu problémů s centralizovanou náturou existujících platebních prostředků. DeFi svět považuje za úchvatný a nabízející spoustu skvělých příležitostí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.