$0,054 (1,29 Kč)
+21,61 % za 7 dní
Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.
Kryptoměna Ankr (ANKR) je jedním z nejpokročilejších projektů v oblasti adopce WEB 3.0 a vzájemné integrace mezi různými blockchainy. Základem (zároveň i prvním produktem projektu Ankr) je využívání dostupného úložného prostoru datacenter skrze decentralizovaná cloudová úložiště.
Od jeho založení v listopadu roku 2017 byla myšlenka decentralizované konkurence vůči cloudovým gigantům jako Microsoft Azure nebo Amazon Web Services hlavním záměrem kryptoměny. S rostoucí sítí kontaktů a novou robustní infrastrukturou si však tvůrci Ankru začali uvědomovat skutečný potenciál. Po dlouhém vývoji nyní Ankr disponuje masivním rozhraním propojujícím přes 40 předních blockchainů.
Mezi jeho hlavní produkty patří jednoduché a finančně přívětivé vytvoření validačních uzlů na kterémkoliv z podporovaných blockchainů, komunikace mezi API všech podporovaných blockchainů skrze vlastní RPC protokol a zjednodušené stakování na ETH 2.0 s minimální částkou už od 0,5 ETH.
Vyděsil vás předchozí odstavec? Nebojte, v článku níže si vše podrobně vysvětlíme.
Podle samotného Ankru bylo před jeho založením průměrně až 70 % místa ze světových datacenter nevyužito. Stále však tyto servery byly aktivní a v provozu. Vývojáři kryptoměny se proto rozhodli pro rozsáhlý a nepoužívaný digitální prostor najít smysl. Prvním účelem tak bylo využití volného výpočetního místa na různých úložištích po celém světě za účelem finančně atraktivního hostování validačních uzlů.
Pro uživatele a společnosti to znamená využívání uzlů např. pro vedení vlastních aplikací za mnohem levnější ceny. Svým způsobem je to také ekologické řešení, neboť Ankr využívá výpočetní sílu, která by jinak zůstala nevyužita. Oproti tomu poskytovatelé volného místa dostávají odměny ve formě ANKR mincí.
Ankr konkuruje centralizovaným firmám s velmi podobným produktem. Příkladem může být Amazon Web Services (dceřiná společnost Amazonu), Microsoft Azure nebo Google Cloud.
Není však jediným projektem se stejným záměrem. Hlavními konkurenty jsou např. iExec nebo Golem. Oproti nim v počátcích své činnosti Ankr silně vynikal díky zvýšené úrovni zabezpečení proti hardwarovým a softwarovým útokům.
Validátoři transakcí musí používat CPU podporující Intel SGX, což je prakticky sada bezpečnostních kódů izolujících provádění procesů některých aplikací v uzavřených sekcích (“enklávy”).
Tímto způsobem se ověřovací procesy mechanismu konsenzu izolují od zbytku a přirozeně jsou lépe chráněny před napadnutím zvenčí.
Ankr byl ve své snaze úspěšný a za dobu své činnosti doposud naakumuloval vysoké množství nevyužité výpočetní síly. Po vytvoření dostatečné technické infrastruktury pro realizaci svého záměru si tým uvědomil, že potenciál projektu je možné využít v rozšířeném produktu, který má (na rozdíl od původního záměru) užší zaměření.
Problémy, které Ankr při vývoji své infrastruktury řešil, se ukázaly jako běžné i pro ostatní kryptoměnové projekty a blockchainy. Zaběhlá paradigmata pro WEB 2.0 bohužel nejsou aplikovatelná na WEB 3.0, proto momentálně čelíme (paralelně se všeobecným blockchain trilemma – problému nalezení kompromisu mezi decentralizací, propustností a bezpečností) i s velmi složitou vzájemnou komunikací mezi blockchainy různých standardů.
Vlastní kryptoměna ANKR sehrává ve svém ekosystému úlohu governance a utility tokenu. Je využívána k vyplácení odměn poskytovatelům úložného místa a k hlasování o změnách ve smart kontraktech, Ankr má tím pádem formu DAO.
Nyní Ankr poskytuje hostování validačních uzlů, vzdálené přístupy pomocí RPC prokotolů a nový způsob decentralizovaného stakingu.
Za účelem vytvoření rozhraní pro zprostředkování volného výpočetního místa uživatelům vytvořil Ankr vlastní blockchain včetně mainnetu, skrz kterou nabízí ke dnešnímu dni primárně tři služby:
Ankr přišel s vlastním přístupem ke stakování kryptoměn. Oproti tradičnímu stakování přináší řadu výhod, primárně se zaměřuje na zjednodušení stakingu Etherea na ETH 2.0.
Mezi hlavní problémy řadí např. ztrátu likvidity při nastakování kryptoměn – při stakování je Ether uzamčen na prozatím neznámý čas, pravděpodobně do druhé poloviny roku 2022.
Dalším problémem jsou vysoké nároky na vstupní investici a potřebné technické znalosti. Pro vytvoření validačního uzlu na ETH 2.0 je nutné mít k dispozici 32 ETH, což je celkem velký finanční závazek (1 ETH momentálně stojí $95 279), vezmeme-li v úvahu i skutečnost uzamčení mincí na neznámý časový úsek. Validátor navíc musí moc dobře vědět, co dělá, jinak riskuje penalizaci ve formě slashingu, ústící ve ztrátu finančních prostředků.
StakeFi je launchpad umožňující mnohem jednodušší, bezpečnější a potenciálně výdělečnější stakování známých kryptoměn, příkladem může být ETH, BNB, MATIC, AVAX a další.
Nastakované mince jsou stále likvidní díky jejich syntetickým derivátům, které uživatel dostane výměnou za staking. V případě Etherea se např. jedná o mince aETHb nebo aETHc.
Je velmi nutné si uvědomit, že StakeFi pouze činí nastakované ETH likvidním formou syntetických derivátů. Samotné ETH nemůže být vybráno dříve, než Ethereum 2.0 dosáhne fáze 1.5 ve svém přechodu z mechanismu PoW na PoS.
S těmito deriváty může uživatel svévolně obchodovat, nebo je dále stakovat, čímž se eliminuje velký problém Etherea 2.0. Uživatel je drží ve své peněžence a má nad nimi tím pádem plnou kontrolu. Token aETHc reprezentuje nastakované ETH + odměny.
Další velkou výhodou jsou minimální vstupní požadavky. Pro staking Etherea je nutné minimálně 0,5 ETH, což je oproti 32 ETH u Etherea 2.0 velký rozdíl.
Algoritmus StakeFi prakticky bere nastakované kryptoměny od uživatelů a přerozděluje je do validačních uzlů, tím pádem vždy zařídí, že bude dohromady nastakováno potřebných 32 ETH.
V rámci využití výpočetní síly nabízí Ankr i možnost měsíčního pronájmu RPC pro vlastní API v závislosti počtu dotazů za sekundu. Tento produkt je samozřejmě určený pro vývojáře – ať už individuály nebo velké instituce. Pro běžného investora není příliš využitelný.
RPC, neboli remote procedure call, je formou API umožňující vyvolání kódu na jiném zařízení, jinými slovy, napíšete si program na svém počítači a využijete výpočetní sílu cizích center skrz Ankr.
Vzdálené volání procedur je základní součástí blockchainu. Přirozeně tak fungují veškeré operace, na které jste v kryptoměnách zvyklí. Příkladem může být provádění transakcí skrz softwarovou peněženku MetaMask. Pro provedení transakce je potřebné znát data z blockchainu, za tímto účelem je nutné dotázat se uzlů, na kterých se potřebná data nacházejí.
Využívání privátních přístupů k uzlům je většinou silně centralizováno kvůli poskytovatelům a může se silně prodražit, proto má decentralizovaná RPC služba smysl a pro Ankr znamená značnou konkurenční výhodu.
Za projektem stojí velmi silný tým 16 osobností zahrnující přední technické experty z prestižních univerzit, primárně z University of California v Berkeley, bývalé software engineery a seniorní pracovníky např. z Amazonu.
Řada z nich má i nezanedbatelné množství zkušeností z marketingu. Zakladateli jsou Chandler Song, Stanley Wu a Ryan Fang.
Maximální zásoba mincí je 10 000 000 000 ANKR, z v cirkulaci bylo v listopadu 2021 zhruba 7 660 000 000 ANKR, tudíž necelých 77 %. Veřejně bohužel nejsou dostupné žádné přesnější informace o emisích nebo pálení mincí. Vzhledem k ekonomickému modelu kryptoměny je ale možné říci, že žádné emise ani pálení mincí neprobíhají.
Všechny mince v zásobě se přitom účastní jakéhosi koloběhu, stručně si jej můžeme přiblížit v následujících odstavcích.
Poskytovatel volného výpočetního místa pravidelně dostává ANKR mince ve formě odměn. Všechno výpočetní místo poskytuje dohromady decentralizovanou cloudovou službu, na které běží všechny ostatní produkty Ankru. Za využívání těchto služeb platí uživatelé opět ANKR mincemi.
Možné je samozřejmě stakovat i samotné ANKR mince. Ty jsou v tom případě odečteny ze zásoby mincí v oběhu.
Všechny mince vybrané od uživatelů za využívání cloudových služeb Ankru jsou dále zpětně přerozdělovány jako odměny k poskytovatelům výpočetního místa, jako staking odměny a částečně samozřejmě jako pasivní příjem pro tým autorů projektu k zajištění vývoje. Prakticky se tak jedná o analogii těžařů a plátců gas fees v ekosystému Etherea.
ICO probíhalo od 16. do 22. září roku 2018 a i přes špatnou náladu trhu se vybralo 18,7 milionů USD. Předprodej byl veřejný i neveřejný, ve veřejném se však vybralo pouze 2,75 milionů USD. Cena za 1 ANKR byla v neveřejném předprodeji 0,0033 USD a ve veřejném 0,0066 USD.
Cena kryptoměny ANKR v čase celkem silně odráží prvotní “méně ambiciózní” cíl projektu. Samozřejmě musíme brát v úvahu i dlouhou dobu vývoje projektu. Na trh se mince ANKR dostala až v prvním pololetí roku 2019, což bylo v době hlubokého bear marketu po bull runu na pomezí let 2017/2018.
Při altseason v letech 2020-2021 však kryptoměna ANKR zažila vysoké zhodnocení. Rekordní maximum ceny se ke konci roku nacházelo na 0,2252 USD, což oproti původním 0,0033 USD představuje více než 55násobek. Kryptoměně ANKR velmi pomohly nové silné fundamenty díky změně zaměření.
Ankr je velmi zajímavý projekt se širokou škálou produktů. Už první zaměření projektu mělo své kompetitivní výhody vůči centralizovaným konkurentům. Oproti konkurenci ve využití cloudových úložišť Ankr vyniká zvýšenou bezpečností díky efektivnímu využívání Intel SGX, přední konkurenční výhody se ale skýtají v inovačním stakingu a zlepšení komunikace mezi blockchainy pomocí RPC protokolu.
Kryptoměna Ankr (ANKR) se bohužel těžit nedá. je možné ji pouze nakoupit na různých burzách, další možností pro získání ANKR mincí jsou odměny ze stakingu.
Kryptoměna Ankr (ANKR) je dostupná např. na burzách jako Binance, KuCoin, Kraken, Coinbase, Bittrex a mnoho dalších.
Jelikož se jedná o tokeny ERC20 a BEP2, jsou dostupné samozřejmě také na decentralizovaných burzách jako UniSwap, SushiSwap nebo PancakeSwap.
Jako základní varianta se nabízí zároveň to nejjednodušší řešení, a to nakoupit Ankr na centralizované burze a zde ho i držet. Informace o vámi nakoupených kryptoměnách drží v tomto případě burza a také je chrání. Při hackerském útoku na burzu však riskujete ztrátu vašich finančních prostředků. Po ohlédnutí do minulosti zjistíme, že to bohužel není až tak výjimečné, příkladem může být nedávný hack Coinbase.
Bezpečnější alternativou jsou hardwarové a softwarové peněženky. Mezi solidní softwarové peněženky můžeme zařadit např. MetaMask, MyEtherWallet nebo Trust Wallet. Všechny po správném nastavení podporují sítě ERC-20 i BEP-2, můžete zde tedy uschovat obě varianty kryptoměny Ankr (ANKR).
Softwarové peněženky jsou zároveň potřebné pro stakování na Ankru – na StakeFi launchpad se můžete připojit pomocí následujících peněženek:
Nejbezpečnější je však držet kryptoměny na hardwarových peněženkách typu Trezor nebo Ledger, ideálně v kombinaci s propojením se softwarovou peněženkou. Vaše kryptoměny jsou pak uloženy offline a přirozeně jsou tak mnohem lépe chráněny před potenciálními útoky.
Mnohé softwarové peněženky, např. MetaMask, plně podporují integraci s nejznámějšími hardwarovými peněženkami.
Ankr je vedoucím projektem v kategorii decentralizovaných řešení cloudových úložišť. Na bázi své infrastruktury nabízí zajímavé řešení stakingu na ETH 2.0, v arzenálu svých produktů má také velmi důležitý RPC protokol. Kryptoměna ANKR ve svém ekosystému skýtá velmi důležitou roli “paliva” a governance tokenu.
Ankr je jedním z vedoucích projektů v kategorii decentralizovaných řešení cloudových úložišť. Na bázi své infrastruktury nabízí zajímavé řešení stakingu na ETH 2.0, v arzenálu svých produktů má také velmi důležitý RPC protokol. Kryptoměna ANKR ve svém ekosystému skýtá velmi důležitou roli "paliva" a governance tokenu.
Kryptoměna | Ankr |
---|---|
Symbol | ANKR |
Lze těžit? | |
---|---|
Aktuální počet tokenů | 10 000 000 000 |
Maximální počet tokenů | 10 000 000 000 |
Obchodní objem (24h) | $99 491 232 |
Tržní kapitalizace | $558 619 498 |
Změna ceny za 24h | -5,4 % |
Bývalý šéfredaktor, softwarový architekt a nadšenec do kyberbezpečnosti a blockchainu. V rámci Finexu se zaměřuje zejména na technická témata v oblasti kryptoměn. Kryptoměny považuje za platidlo budoucnosti řešící řadu problémů s centralizovanou náturou existujících platebních prostředků. DeFi svět považuje za úchvatný a nabízející spoustu skvělých příležitostí.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.