Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Kryptoměnové coiny a tokeny - Jaký je mezi nimi rozdíl?

Kryptoměnové coiny a tokeny - Jaký je mezi nimi rozdíl?

Kryptoměnové coiny a tokeny - Jaký je mezi nimi rozdíl?
Zdroj: xrtoday.com

Z širšího pohledu se kryptoměny dělí do dvou hlavních kategorií: kryptoměnové coiny a tokeny. I když na první pohled fungují téměř stejně, při hlubším zkoumání zjistíme, že se pod pokličkou nacházejí značné technické odlišnosti a také, že každý reprezentuje odlišné využití.

V kryptoměnovém prostoru je patrné, že uživatelé tyto dva pojmy často zaměňují. To způsobuje velký zmatek a nepochopení – jak z investičního, tak technického pohledu. Proto je důležité si v terminologii, s níž má kryptoměnová komunita mnohdy velké problémy, udělat pořádek.

Věříme, že jakmile dočtete tento článek, kde si vše ujasníme, bude pro vás pohyb v kryptoměnovém světě mnohem jednodušší.

Obsah článku

1.Co je kryptoměnový coin a jak funguje?Jaké máme druhy coinů?2.Co je kryptoměnový token a jak funguje?Jaké máme druhy tokenů?Tokenové standardy3.Kam řadíme stablecoiny?4.Závěr a shrnutí

Co je kryptoměnový coin a jak funguje?

Kryptoměnové coiny jsou zjednodušeně kryptoměny s vlastním blockchainem. Většinou se jedná o kryptoměny stvořené jako náhrady fiat měn. Jsou tedy využívány jako prostředky směny a jako uchovatelé hodnoty. To platí primárně pro Bitcoin a jemu podobné kryptoměny, jako je např. Litecoin.

Specifikem coinů je způsob, jakým vznikají. Obecně platí, že jsou buď těženy pomocí mechanismu konsenzu Proof of Work (PoW), nebo jsou získávány prostřednictvím mechanismu Proof of Stake (PoS). Zjednodušeně můžeme říci, že těžba kryptoměn spočívá v potvrzování transakcí a zajištění chodu celé kryptoměnové sítě, a jejím základem jsou právě coiny, jež těžaři validátory dostávají jako odměnu za svou odvedenou práci. Jak přesně tento proces funguje zjistíte v odkazu níže.

S tím souvisí i to, že jednou z hlavních funkcí coinů na jejich vlastním blockchainu je jejich využití pro placení poplatků a zprostředkovávání samotných transakcí. Blockchainy coinů mohou nabízet širokou škálu využití – např. Bitcoin funguje čistě jako prostředek směny nebo uchovatel hodnoty, oproti tomu Ethereum je spíše světovým decentralizovaným počítačem hostujícím rozsáhlé množství decentralizovaných aplikací a kryptoměnových tokenů, o nichž se budeme bavit níže. Jeho nativní coin, ether (ETH), slouží, stejně jako Bitcoin, pro placení veškerých poplatků na blockchainu Etherea.

Asi tím nejlepším příkladem z kategorie coinů je právě Bitcoin, kryptoměna s největší tržní kapitalizací na světě.

 • Bitcoin je široce akceptovaná platební metoda, kterou v dnešní době nabízí celá řada internetových obchodů. V České republice je pro tento účel nejčastěji využívaný e-shop spotřební elektroniky – Alza.
 • Svůj Bitcoin, jakožto vzácné digitální aktivum, si můžete ponechat a uložit. Ideálně do bezpečí hardwarové peněženky jako Trezor nebo Ledger.
 • Bitcoin můžete pomocí své kryptoměnové peněženky libovolně odesílat nebo přijímat. Pokud si chcete své Bitcoiny směnit zpět, např. do hotovosti, tak můžete využít oblíbených Bitcoinmatů (kryptoměnová alternativa bankomatů). Jen v Praze jich je k dispozici více než 30.
Bitcoin
Bitcoin je nejznámějším zástupcem kryptoměnových coinů
Zdroj: kaspersky.com

Bitcoin běží na mechanismu konsenzu Proof of Work, ověřování transakcí tedy zajišťují těžaři, výměnou za svou práci získávají nové bitcoiny.

Mezi další velmi známé coiny se řadí i výše zmíněné Ethereum, Solana, Cardano, Avalanche, Kadena, Tron, XRP nebo např. Dogecoin.

Jaké máme druhy coinů?

Pokud se vrátíme k původnímu vysvětlení, tak mezi coiny se řadí kryptoměny využívající vlastní blockchain, jinak řečeno jde o nativní aktivum blockchainu. Pro lepší přehlednost si můžeme kryptoměnové coiny rozdělit do jednotlivých kategorií:

 • Blockchain coiny: Do této kategorii řadíme např. již zmíněný Bitcoin (BTC), Litecoin (LTC), Bitcoin Cash (BCH), Dash (DASH), ale i např. Peercoin (PPC). Jak už asi obecný název napovídá, jsou to všechno coiny stvořené pouze pro provádění transakcí a uchování hodnoty. Většinou neposkytují žádné další využití, některé z nich ovšem mohou zahrnovat governance aspekty.
 • Smart chain coiny: Jedná se o blockchainové platformy, které nabízí nadstavbu v podobě chytrých smluv (také nazývaných jako smart kontrakty). Mezi nejznámější patří Ethereum (ETH), Cardano (ADA) či Solana (SOL). Často se jedná o velmi rozsáhlé blockchainy, které jsou domovem pro řadu decentralizovaných aplikací a protokolů. Tyto protokoly pak využívají i své vlastní tokeny, což jsou další kryptoměny sídlící na blockchainech zmiňovaných coinů, stejně jako samotné aplikace. Smart chain coiny ve svých blockchainech fungují nejčastěji jako prostředky pro placení poplatků.
 • Privacy coiny: Odnož coinů cílících na zachování soukromí uživatelů je vzhledem k jejich počtu již samostatnou kategorií. Privacy coiny využívají jiné technické prvky než kategorie zmíněné výše, prolínají se ale často s kategorií první, protože v základu také slouží jako prostředek pro placení, který má být ale čistě anonymní. Oblíbený privacy coin je např. Monero (XMR), další používané jsou Zcash (ZEC) nebo novější Secret (SCRT) mající svůj vlastní blockchain na Cosmosu.
 • Další coiny blockchainů určených pro specifické služby: Do této kategorie je možné zařadit všechny ostatní coiny s jiným posláním než ty popsané výše. Příkladem může být kategorie distribuce zbytkového výpočetního výkonu nebo úložného místa – např. Arweave (AR) nebo Helium (HNT). Nacházejí se zde ale coiny vymykající se jakékoliv další klasifikaci, např. MediBloc (MED), coin určený pro bezpečné uchování citlivých dat o zdravotním stavu pacientů.

Je též vhodné uvést, že coiny jako svou datovou strukturu určenou pro uložení informací o proběhlých transakcích nemusí využívat striktně blockchain.

Lepší a obecnější definice coinů tedy je, že se jedná o kryptoměny mající svou vlastní formu decentralizované účetní knihy (Distributed Ledger Technology – DLT), mezi níž se řadí i blockchain.

Jeho nejznámější alternativou je orientovaný acyklický graf, neboli DAG.

Mezi nejznámější kryptoměny využívající nějakou z forem DAGu se řadí např. Iota (MIOTA), Nano (XNO)Avalanche (AVAX)Taraxa (TARA)Hathor (HTR) nebo Constellation (DAG). Ve všech případech se také jedná o coiny.

Co je kryptoměnový token a jak funguje?

Kryptoměnové tokeny jsou digitální aktiva, která nemají svůj vlastní blockchain a fungují na jiném. Běžně se jedná o základní součásti různých decentralizovaných aplikací (zkráceně dApps) a protokolů běžících na cizím blockchainu.

Éru tokenů odstartovalo nepochybně Ethereum, což je v současnosti ten největší a nejvíce využívaný blockchain umožňující spouštění smart kontraktů a tvorbu nových tokenů.

Jak jsme již nakousli výše, funkce tokenů jsou přesně dané podle smart kontraktů. Smart kontrakty jsou skripty běžící např. na virtuálním stroji Etherea (EVM – Ethereum Virtual Machine) a jsou základním kamenem pro decentralizované aplikace.

Jaké máme druhy tokenů?

Protože vývojáři pomocí smart kontraktů mohou vykouzlit téměř cokoliv, mohou být často tokeny obtížně klasifikovatelné. I tak ale drtivá většina z nich spadá do třech základních a dále členitelných kategorií:

 • Governance tokeny: Tyto tokeny se nacházejí v decentralizovaných aplikacích či projektech, o jejichž osudu rozhoduje jejich decentralizovaná autonomní organizace (DAO). Governance tokeny reprezentují "váhu slova" při hlasováních v dané DAO. Není správné tvrdit, že reprezentují vlastnictví, protože uživatelům dávají pouze právo hlasovat v probíhajících návrzích o změnách. Je také vhodné zmínit, že se nemusí jednat nutně o decentralizované aplikace, ale klidně i o některé blockchainy. Takovým příkladem je již výše zmiňovaný DASH, který není tokenem, ale coinem, protože má svůj vlastní blockchain.
 • Utility tokeny: Utility tokeny jsou zřejmě tou nejrozsáhlejší kategorií. Spadají sem veškeré tokeny, které ve své aplikaci či ekosystému plní jakýkoliv jiný účel kromě governance aspektu či některých forem tokenizace, což je specifikum security tokenů. Mohou sloužit např. jako reward tokeny, ve kterých jsou vypláceny odměny uživatelům např. za staking, nebo jako discount tokeny. To je např. případ tokenů centralizovaných burz – např. BNB (Binance), KCS (KuCoin) nebo HT (Huobi). Spektrum využití je téměř libovolné – např. BAT token, což je utility token známého prohlížeče Brave, slouží pro vyplácení odměn za sledování reklam. Dalším příkladem jsou utility tokeny platforem pro decentralizované úložiště nebo distribuovaný výpočetní výkon – např. Golem (GLM) nebo Storj (STORJ).
 • Security tokeny: Jedná se o poslední rozsáhlou kategorií tokenů dále se dělící na asset-backed tokeny a equity tokeny. Vesměs jsou to tokeny reprezentující tokenizované akcie (equity) či jiné formy tradičních cenných papírů. Kategorie asset-backed tokenů je do určité míry podobná stablecoinům, může se jednat např. o tokenizovaná fyzická aktiva jako zlato nebo ropa. Příkladem může být Polymath (POLY), Blockchain Capital (BCAP) nebo Dignity Gold (DGau).
 • NFT: Nezaměnitelné tokeny (Non-fungible tokens) tvoří samostatnou kategorii. Fenomén NFT zaregistroval v posledních letech snad každý. I když se nejdříve jednalo o pouhé profilové obrázky znuděných opic bez reálné využitelnosti, v mladších NFT kolekcích už můžeme vidět prvky utility, tedy nějaké jiné využitelnosti, a proto se NFT částečně prolínají i s kategorií druhou. Tokeny jsou nezaměnitelné a reprezentují vlastnictví prakticky čehokoliv – od uměleckého díla až po kousek půdy. Vzhledem ke své funkčnosti NFT fungují i na jiných tokenových standardech, než tokeny v kategoriích výše, o kterých si povíme dále.

Tokenové standardy

Protože tokeny vznikají na jiných blockchainech a je jich velké množství, je potřeba, aby v nich byl pořádek a všechny fungovaly podle jasně daných standardů. To je nutné i z hlediska smart kontraktů, se kterými tokeny téměř neustále interagují.

K srpnu 2022 odhadovaný počet tokenů všech standardů dosahuje více než 4 milionů i včetně všech NFT.

Rekordní počty tokenů jsou důsledkem jejich relativně snadného vytvoření. Vytvořit nový coin se svou vlastní infrastrukturou a blockchainem je poměrně složité, spuštění nového tokenu na Ethereu je oproti tomu však hračka. Nutností je samozřejmě alespoň povrchová znalost funkčnosti smart kontraktů a programovacího jazyku, na samotné spuštění však naleznete spoustu internetových návodů.

Nyní si ukážeme, jaké nejběžnější standardy využívají tokeny na blockchainu Etherea.

ERC-20

Standard ERC-20 je ten nejvyužívanější standard pro zaměnitelné tokeny. To znamená, že každý token (nebo zlomek tokenu) je ekvivalentní a nerozeznatelný od jiného. To samé platí i pro fiat měny, tedy státní měny s nuceným oběhem. Například 1 dolar Franty se rovná 1 dolaru Pepy – oba mohou vyměnit své dolary, protože mají stejnou hodnotu.

Jiné layer 1 blockchainy využívají své vlastní standardy lišící se označením. Tron např. využívá TRC-20, což je obdoba standardu ERC-20. Tak, jako ERC-20 a jeho tokeny běží na Ethereum Virtual Machine (EVM), Tron má také svůj virtuální stroj Tron Virtual Machine (TVM). Dalším příkladem je Solana se svým standardem SPL.

ERC-721

ERC-721 je standardizované rozhraní pro nezaměnitelné tokeny (NFT). To znamená, že 1 token nelze vyměnit za jiný kvůli jeho jedinečným specifikacím.

Z toho důvodu se NFT často používají k reprezentaci digitálních sběratelských předmětů, herních předmětů, digitálního umění, vstupenek na akce, názvů domén a záznamů o vlastnictví fyzických aktiv.

Příkladem zástupců tohoto standardu tokenů mohou být PFP kolekce CryptoPunks nebo Bored Ape Yacht Club.

Fungible nebo non-fungible tokeny
Grafické porovnání zaměnitelných (ERC-20, ERC-777) a nezaměnitelných tokenů (ERC-721, ERC-1155)
Zdroj: crypto.com

ERC-777

Tento standard uživatelům umožňuje vybudovat nad tokeny další funkce, jako je třeba "mixér" – smlouva pro lepší soukromí transakcí, nebo funkce nouzového obnovení, která vás zachrání v případě ztráty soukromých klíčů.

Využití tohoto standardu jste mohli spatřit u projektu Tornado Cash, jehož budoucnost je nyní na pokraji zániku.

Standard ERC-777 je zároveň plně zpětně kompatibilní se standardem ERC-20.

ERC-1155

Využívá standardního rozhraní pro zaměnitelné tokeny i nezaměnitelné tokeny (NFT). ERC-1155 umožňuje efektivnější obchody a sdružování transakcí, čímž šetří náklady.

S nápadem přišla společnost Enjin, která tento tokenový standard vyvinula, aby se vypořádala s nedostatky původních verzí.

Pro ilustraci, k odeslání více NFT na ERC-721 by uživatel musel provést více transakcí. V důsledku toho by počet transakcí zahltil jeho síť transakcemi a potenciálně by mu vznikly vysoké transakční náklady. S využitím standardu ERC-1155 je možné kombinovat více typů tokenů. To znamená, že není potřeba spouštět více smart kontraktů pro jednotlivé typy tokenů, což má za výsledek snížení objemu kódu.

ERC-1155
Standard ERC-1155 společnosti Enjin přinesl tokenovou revoluci
Zdroj: crypto.com

Kam řadíme stablecoiny?

Název je velice zavádějící. Je pravdou, že stablecoiny jako USDCUSDT plní funkce kryptoměnových coinů, nedejte ale na první dojem.

Největší známé stablecoiny neběží na vlastním blockchainu, ale na blockchainech jiných. To z nich z technického hlediska dělá tokeny.

Pokud by stablecoin operoval na vlastním blockchainu, tak by byl hůře použitelný. Takto je velkou výhodou interoperabilita, kdy lze daný stablecoin jednoduše přesouvat mezi různými sítěmi. Třeba zmíněný Tether (USDT) najdeme na téměř všech známých blockchainech jako Ethereum, Cardano, Tron, Solana a další.

Kromě toho může jako token nabídnout vícero funkcí. Stablecoiny jsou často využívané v DeFi pro poskytování likvidity, yield farming nebo lending platformy.

Závěr a shrnutí

Rozdíl mezi coiny a tokeny je poměrně značný. Obě kategorie mají své poslání a jsou potřebné. Pokud se pohybujete v DeFi a využíváte služby různých decentralizovaných aplikací, s největší pravděpodobností obchodujete právě s jejich tokeny či je jinak využíváte v rámci samotné aplikace. V tokenech platformy můžete být např. odměňováni nebo jich musíte držet určitý počet pro dosažení vyšších věrnostních úrovní. Pro placení samotných poplatků ale většinou používáte coiny. Z toho plyne, že jsou coiny jakýmsi základním kamenem všeho. Pro lepší pochopení mrkněte na příklad níže.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo