Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kryptoměnové coiny a tokeny – Jaký je mezi nimi rozdíl?

Publikováno
Kryptoměnové coiny a tokeny – Jaký je mezi nimi rozdíl?
Zdroj: xrtoday.com

Z širšího pohledu se kryptoměny dělí do dvou hlavních kategorií: kryptoměnové coiny a tokeny. I když na první pohled fungují téměř stejně, při hlubším zkoumání zjistíme, že se pod pokličkou nacházejí značné technické odlišnosti a také, že každý reprezentuje odlišné využití.

V kryptoměnovém prostoru je patrné, že uživatelé tyto dva pojmy často zaměňují. To způsobuje velký zmatek a nepochopení – jak z investičního, tak technického pohledu. Proto je důležité si v terminologii, s níž má kryptoměnová komunita mnohdy velké problémy, udělat pořádek.

Věříme, že jakmile dočtete tento článek, kde si vše ujasníme, bude pro vás pohyb v kryptoměnovém světě mnohem jednodušší.

RYCHLÉ SHRNUTÍ: NEJDŮLEŽITĚJŠÍ ROZDÍLY MEZI COINY A TOKENY

Jako coiny neboli mince se označují kryptoměny, které mají vlastní blockchain, na němž slouží k placení transakčních poplatků (gas). Mince jsou např. BTC, ETH, BNB, SOL atd.

Naproti tomu tokeny jsou kryptoměny bez vlastní sítě, které byly vytvořeny na jiné, mateřské síti, např. ERC-20 tokeny na Ethereu nebo SPL-20 tokeny na Solaně. Jelikož jimi nelze platit transakční poplatky, mají různé jiné funkce, nejčastěji zpodobňují hlasovací právo v rámci decentralizované správy (governance).

Tokeny vám také na rozdíl od mincí může jejich vydavatel kdykoli zmrazit, pokud si ponechal přístup ke smart kontraktu, který token zpodobňuje. Mezi tokeny patří např. UNI, LINK, LDO, MKR i všechny stablecoiny.

Obsah článku

Co je kryptoměnový coin a jak funguje?

Kryptoměnové coiny jsou zjednodušeně kryptoměny s vlastním blockchainem. Většinou se jedná o kryptoměny stvořené jako náhrady fiat měn. Jsou tedy využívány jako prostředky směny a jako uchovatelé hodnoty. To platí primárně pro Bitcoin a jemu podobné kryptoměny, jako je např. Litecoin.

Specifikem coinů je způsob, jakým vznikají. Obecně platí, že jsou buď těženy pomocí mechanismu konsenzu Proof of Work (PoW), nebo jsou získávány prostřednictvím mechanismu Proof of Stake (PoS). Zjednodušeně můžeme říci, že těžba kryptoměn spočívá v potvrzování transakcí a zajištění chodu celé kryptoměnové sítě, a jejím základem jsou právě coiny, jež těžaři validátory dostávají jako odměnu za svou odvedenou práci. Jak přesně tento proces funguje zjistíte v odkazu níže.

S tím souvisí i to, že jednou z hlavních funkcí coinů na jejich vlastním blockchainu je jejich využití pro placení poplatků a zprostředkovávání samotných transakcí. Blockchainy coinů mohou nabízet širokou škálu využití – např. Bitcoin funguje čistě jako prostředek směny nebo uchovatel hodnoty, oproti tomu Ethereum je spíše světovým decentralizovaným počítačem hostujícím rozsáhlé množství decentralizovaných aplikací a kryptoměnových tokenů, o nichž se budeme bavit níže. Jeho nativní coin, ether (ETH), slouží, stejně jako Bitcoin, pro placení veškerých poplatků na blockchainu Etherea.

Asi tím nejlepším příkladem z kategorie coinů je právě Bitcoin, kryptoměna s největší tržní kapitalizací na světě.

  • Bitcoin je široce akceptovaná platební metoda, kterou v dnešní době nabízí celá řada internetových obchodů. V České republice je pro tento účel nejčastěji využívaný e-shop spotřební elektroniky – Alza.
  • Svůj Bitcoin, jakožto vzácné digitální aktivum, si můžete ponechat a uložit. Ideálně do bezpečí hardwarové peněženky jako Trezor nebo Ledger.
  • Bitcoin můžete pomocí své kryptoměnové peněženky libovolně odesílat nebo přijímat. Pokud si chcete své Bitcoiny směnit zpět, např. do hotovosti, tak můžete využít oblíbených Bitcoinmatů (kryptoměnová alternativa bankomatů). Jen v Praze jich je k dispozici více než 30.
Zdroj: kaspersky.com
Bitcoin
Bitcoin je nejznámějším zástupcem kryptoměnových coinů

Bitcoin běží na mechanismu konsenzu Proof of Work, ověřování transakcí tedy zajišťují těžaři, výměnou za svou práci získávají nové bitcoiny.

Mezi další velmi známé coiny se řadí i výše zmíněné Ethereum, Solana, Cardano, Avalanche, Kadena, Tron, XRP nebo např. Dogecoin.

Jaké máme druhy coinů?

Pokud se vrátíme k původnímu vysvětlení, tak mezi coiny se řadí kryptoměny využívající vlastní blockchain, jinak řečeno jde o nativní aktivum blockchainu. Pro lepší přehlednost si můžeme kryptoměnové coiny rozdělit do jednotlivých kategorií:

  • Blockchain coiny: Do této kategorii řadíme např. již zmíněný Bitcoin (BTC), Litecoin (LTC), Bitcoin Cash (BCH), Dash (DASH), ale i např. Peercoin (PPC). Jak už asi obecný název napovídá, jsou to všechno coiny stvořené pouze pro provádění transakcí a uchování hodnoty. Většinou neposkytují žádné další využití, některé z nich ovšem mohou zahrnovat governance aspekty.
  • Smart chain coiny: Jedná se o blockchainové platformy, které nabízí nadstavbu v podobě chytrých smluv (také nazývaných jako smart kontrakty). Mezi nejznámější patří Ethereum (ETH), Cardano (ADA) či Solana (SOL). Často se jedná o velmi rozsáhlé blockchainy, které jsou domovem pro řadu decentralizovaných aplikací a protokolů. Tyto protokoly pak využívají i své vlastní tokeny, což jsou další kryptoměny sídlící na blockchainech zmiňovaných coinů, stejně jako samotné aplikace. Smart chain coiny ve svých blockchainech fungují nejčastěji jako prostředky pro placení poplatků.
  • Privacy coiny: Odnož coinů cílících na zachování soukromí uživatelů je vzhledem k jejich počtu již samostatnou kategorií. Privacy coiny využívají jiné technické prvky než kategorie zmíněné výše, prolínají se ale často s kategorií první, protože v základu také slouží jako prostředek pro placení, který má být ale čistě anonymní. Oblíbený privacy coin je např. Monero (XMR), další používané jsou Zcash (ZEC) nebo novější Secret (SCRT) mající svůj vlastní blockchain na Cosmosu.
  • Další coiny blockchainů určených pro specifické služby: Do této kategorie je možné zařadit všechny ostatní coiny s jiným posláním než ty popsané výše. Příkladem může být kategorie distribuce zbytkového výpočetního výkonu nebo úložného místa – např. Arweave (AR) nebo Helium (HNT). Nacházejí se zde ale coiny vymykající se jakékoliv další klasifikaci, např. MediBloc (MED), coin určený pro bezpečné uchování citlivých dat o zdravotním stavu pacientů.

Je též vhodné uvést, že coiny jako svou datovou strukturu určenou pro uložení informací o proběhlých transakcích nemusí využívat striktně blockchain.

Lepší a obecnější definice coinů tedy je, že se jedná o kryptoměny mající svou vlastní formu decentralizované účetní knihy (Distributed Ledger Technology – DLT), mezi níž se řadí i blockchain.

Jeho nejznámější alternativou je orientovaný acyklický graf, neboli DAG.

Mezi nejznámější kryptoměny využívající nějakou z forem DAGu se řadí např. Iota (MIOTA), Nano (XNO)Avalanche (AVAX)Taraxa (TARA)Hathor (HTR) nebo Constellation (DAG). Ve všech případech se také jedná o coiny.

Poznámka

Zajímavost: Některé kryptoměnové coiny se v určitých směrech prolínají i s aspekty tokenů, zejména tedy s utility a governance tokeny. O to těžší je pak jejich rozeznání.

Příkladem může být Dash (DASH). Je zástupcem coinů, svým uživatelům ale nabízí i práva na hlasování v DAO, což je prvek typický pro governance tokeny. Dalšími příklady jsou např. Helium (HNT) nebo Arweave (AR), což jsou projekty umožňující přerozdělení zbytkového výpočetního výkonu nebo úložného místa mezi další uživatele. Ti za služby obou platforem platí v mincích AR a HNT. V případě Arweave za jednotky úložného místa a výpočetního výkonu a u Helia zase za přenesená data z IoT zařízení. Design obou projektů přitom vyžaduje použití vlastního blockchainu a proto jsou obě kryptoměny klasifikovány jako coiny.

V další kapitole o tokenech si podobnou kategorii produktů popíšeme znovu, ale nyní ve vztahu k tokenům. Takové produkty poskytují podobné služby, ale protože jsou navrženy jinak a svůj vlastní blockchain nemají, klasifikují se jako tokeny.

Co je kryptoměnový token a jak funguje?

Kryptoměnové tokeny jsou digitální aktiva, která nemají svůj vlastní blockchain a fungují na jiném. Běžně se jedná o základní součásti různých decentralizovaných aplikací (zkráceně dApps) a protokolů běžících na cizím blockchainu.

Éru tokenů odstartovalo nepochybně Ethereum, což je v současnosti ten největší a nejvíce využívaný blockchain umožňující spouštění smart kontraktů a tvorbu nových tokenů.

Jak jsme již nakousli výše, funkce tokenů jsou přesně dané podle smart kontraktů. Smart kontrakty jsou skripty běžící např. na virtuálním stroji Etherea (EVM – Ethereum Virtual Machine) a jsou základním kamenem pro decentralizované aplikace.

Jaké máme druhy tokenů?

Protože vývojáři pomocí smart kontraktů mohou vykouzlit téměř cokoliv, mohou být často tokeny obtížně klasifikovatelné. I tak ale drtivá většina z nich spadá do třech základních a dále členitelných kategorií:

  • Governance tokeny: Tyto tokeny se nacházejí v decentralizovaných aplikacích či projektech, o jejichž osudu rozhoduje jejich decentralizovaná autonomní organizace (DAO). Governance tokeny reprezentují “váhu slova” při hlasováních v dané DAO. Není správné tvrdit, že reprezentují vlastnictví, protože uživatelům dávají pouze právo hlasovat v probíhajících návrzích o změnách. Je také vhodné zmínit, že se nemusí jednat nutně o decentralizované aplikace, ale klidně i o některé blockchainy. Takovým příkladem je již výše zmiňovaný DASH, který není tokenem, ale coinem, protože má svůj vlastní blockchain.
  • Utility tokeny: Utility tokeny jsou zřejmě tou nejrozsáhlejší kategorií. Spadají sem veškeré tokeny, které ve své aplikaci či ekosystému plní jakýkoliv jiný účel kromě governance aspektu či některých forem tokenizace, což je specifikum security tokenů. Mohou sloužit např. jako reward tokeny, ve kterých jsou vypláceny odměny uživatelům např. za staking, nebo jako discount tokeny. To je např. případ tokenů centralizovaných burz – např. BNB (Binance), KCS (KuCoin) nebo HT (Huobi). Spektrum využití je téměř libovolné – např. BAT token, což je utility token známého prohlížeče Brave, slouží pro vyplácení odměn za sledování reklam. Dalším příkladem jsou utility tokeny platforem pro decentralizované úložiště nebo distribuovaný výpočetní výkon – např. Golem (GLM) nebo Storj (STORJ).
  • Security tokeny: Jedná se o poslední rozsáhlou kategorií tokenů dále se dělící na asset-backed tokeny a equity tokeny. Vesměs jsou to tokeny reprezentující tokenizované akcie (equity) či jiné formy tradičních cenných papírů. Kategorie asset-backed tokenů je do určité míry podobná stablecoinům, může se jednat např. o tokenizovaná fyzická aktiva jako zlato nebo ropa. Příkladem může být Polymath (POLY), Blockchain Capital (BCAP) nebo Dignity Gold (DGau).
  • NFT: Nezaměnitelné tokeny (Non-fungible tokens) tvoří samostatnou kategorii. Fenomén NFT zaregistroval v posledních letech snad každý. I když se nejdříve jednalo o pouhé profilové obrázky znuděných opic bez reálné využitelnosti, v mladších NFT kolekcích už můžeme vidět prvky utility, tedy nějaké jiné využitelnosti, a proto se NFT částečně prolínají i s kategorií druhou. Tokeny jsou nezaměnitelné a reprezentují vlastnictví prakticky čehokoliv – od uměleckého díla až po kousek půdy. Vzhledem ke své funkčnosti NFT fungují i na jiných tokenových standardech, než tokeny v kategoriích výše, o kterých si povíme dále.
Poznámka

Zajímavost: Od roku 2019 lze převádět kryptoměnové coiny do wrapped tokenů.

Význam spočívá v takzvaném “wrappování“, kdy určitý počet mincí coinů uzamknete do pomyslného sejfu a výměnou dostanete jeho wrappovanou verzi použitelnou na jiných blockchainech, ideálně tedy na těch, které jsou interoperabilní a které mají rozvinutý DeFi ekosystém (např. Ethereum nebo Solana). Vaší wrappovanou verzi původního coinu můžete nyní využívat v různých decentralizovaných aplikacích a využít tak různých yield farming příležitostí.

Vzorový příklad: Chtěli byste, aby vám Bitcoin generoval nějaký pasivní příjem, a ne pouze nečinně ležel na vaší kryptoměnové peněžence? Aby se něco takového stalo, tak svůj Bitcoin musíte převést na jednu z chytrých blockchainových platforem, která nabízí finanční prvky z DeFi. To provedete tak, že svůj kryptoměnový coin BTC převedete z bitcoinového blockchainu na blockchain Etherea a směníte za token wBTC (wrappovaný Bitcoin). Jakmile máte tento krok dokončený, tak můžete jít na např. půjčovací platformu Compound a tam propůjčit svůj wBTC za 2,33% roční výnos.

Tokenové standardy

Protože tokeny vznikají na jiných blockchainech a je jich velké množství, je potřeba, aby v nich byl pořádek a všechny fungovaly podle jasně daných standardů. To je nutné i z hlediska smart kontraktů, se kterými tokeny téměř neustále interagují.

K srpnu 2022 odhadovaný počet tokenů všech standardů dosahuje více než 4 milionů i včetně všech NFT.

Rekordní počty tokenů jsou důsledkem jejich relativně snadného vytvoření. Vytvořit nový coin se svou vlastní infrastrukturou a blockchainem je poměrně složité, spuštění nového tokenu na Ethereu je oproti tomu však hračka. Nutností je samozřejmě alespoň povrchová znalost funkčnosti smart kontraktů a programovacího jazyku, na samotné spuštění však naleznete spoustu internetových návodů.

Nyní si ukážeme, jaké nejběžnější standardy využívají tokeny na blockchainu Etherea.

ERC-20

Standard ERC-20 je ten nejvyužívanější standard pro zaměnitelné tokeny. To znamená, že každý token (nebo zlomek tokenu) je ekvivalentní a nerozeznatelný od jiného. To samé platí i pro fiat měny, tedy státní měny s nuceným oběhem. Například 1 dolar Franty se rovná 1 dolaru Pepy – oba mohou vyměnit své dolary, protože mají stejnou hodnotu.

Poznámka

Z technického hlediska má ERC-20 token šest primárních funkcí, které musí splňovat, aby dohromady tvořil smart kontrakt:

 

  • TotalSupply – Používá se k odvození celkové zásoby tokenu (např. token Chainlink má celkovou zásobu tokenů 1,000,000,000 LINK).
  • BalanceOf – Používá se k odvození zůstatku tokenu v kryptoměnové peněžence (např. zůstatek 10 LINK).
  • Transfer – Umožnuje uživateli manuálně převádět token po blockchainu Etherea (např. převod z kryptoměnové ENS adresy: Franta.eth do Pepa.eth). Jedná se o funkci vyvolávanou samotnými uživateli při těch nejjednodušších transakcích – převodech kryptoměn z jedné adresy kryptoměnové peněženky na druhou.
  • TransferFrom – Funguje podobně jako funkce převodu, vyvolávají ji ale třetí strany, běžně decentralizované burzy, které od uživatele předem dostanou povolení skrze následující funkce Approve a Allowance. Výhodou je zde, že smart kontrakt provádí automaticky přenosy zadaného počtu tokenů ze zadané adresy až do limitu, který specifikuje poslední funkce Allowance.
  • Approve – Používá se k udělení povolení smart kontraktům decentralizovaných aplikací pro manipulaci s danými tokeny (např. decentralizované burze to dá přístup k použití buď limitovaného, nebo nelimitovaného množství tokenů z vaší kryptoměnové peněženky). Tato funkce má vždy přímý vliv na funkce Allowance a TransferFrom.
  • Allowance – Specifikuje množství vašich tokenů, se kterými může decentralizovaná burza nebo jakákoliv jiná adresa kontraktu manipulovat. Číslo se upraví vždy po vyvolání funkce Approve, pomocí které se hodnota poprvé potvrdí, nebo pomocí funkce TransferFrom, jež hodnotu allowance po úspěšném odeslání sníží.

Jiné layer 1 blockchainy využívají své vlastní standardy lišící se označením. Tron např. využívá TRC-20, což je obdoba standardu ERC-20. Tak, jako ERC-20 a jeho tokeny běží na Ethereum Virtual Machine (EVM), Tron má také svůj virtuální stroj Tron Virtual Machine (TVM). Dalším příkladem je Solana se svým standardem SPL.

ERC-721

ERC-721 je standardizované rozhraní pro nezaměnitelné tokeny (NFT). To znamená, že 1 token nelze vyměnit za jiný kvůli jeho jedinečným specifikacím.

Z toho důvodu se NFT často používají k reprezentaci digitálních sběratelských předmětů, herních předmětů, digitálního umění, vstupenek na akce, názvů domén a záznamů o vlastnictví fyzických aktiv.

Příkladem zástupců tohoto standardu tokenů mohou být PFP kolekce CryptoPunks nebo Bored Ape Yacht Club.

Zdroj: crypto.com
Fungible nebo non-fungible tokeny
Grafické porovnání zaměnitelných (ERC-20, ERC-777) a nezaměnitelných tokenů (ERC-721, ERC-1155)

ERC-777

Tento standard uživatelům umožňuje vybudovat nad tokeny další funkce, jako je třeba “mixér” – smlouva pro lepší soukromí transakcí, nebo funkce nouzového obnovení, která vás zachrání v případě ztráty soukromých klíčů.

Využití tohoto standardu jste mohli spatřit u projektu Tornado Cash, jehož budoucnost je nyní na pokraji zániku.

Standard ERC-777 je zároveň plně zpětně kompatibilní se standardem ERC-20.

ERC-1155

Využívá standardního rozhraní pro zaměnitelné tokeny i nezaměnitelné tokeny (NFT). ERC-1155 umožňuje efektivnější obchody a sdružování transakcí, čímž šetří náklady.

S nápadem přišla společnost Enjin, která tento tokenový standard vyvinula, aby se vypořádala s nedostatky původních verzí.

Pro ilustraci, k odeslání více NFT na ERC-721 by uživatel musel provést více transakcí. V důsledku toho by počet transakcí zahltil jeho síť transakcemi a potenciálně by mu vznikly vysoké transakční náklady. S využitím standardu ERC-1155 je možné kombinovat více typů tokenů. To znamená, že není potřeba spouštět více smart kontraktů pro jednotlivé typy tokenů, což má za výsledek snížení objemu kódu.

Zdroj: crypto.com
ERC-1155
Standard ERC-1155 společnosti Enjin přinesl tokenovou revoluci

Kam řadíme stablecoiny?

Název je velice zavádějící. Je pravdou, že stablecoiny jako USDCUSDT plní funkce kryptoměnových coinů, nedejte ale na první dojem.

Největší známé stablecoiny neběží na vlastním blockchainu, ale na blockchainech jiných. To z nich z technického hlediska dělá tokeny.

Pokud by stablecoin operoval na vlastním blockchainu, tak by byl hůře použitelný. Takto je velkou výhodou interoperabilita, kdy lze daný stablecoin jednoduše přesouvat mezi různými sítěmi. Třeba zmíněný Tether (USDT) najdeme na téměř všech známých blockchainech jako Ethereum, Cardano, Tron, Solana a další.

Kromě toho může jako token nabídnout vícero funkcí. Stablecoiny jsou často využívané v DeFi pro poskytování likvidity, yield farming nebo lending platformy.

Závěr a shrnutí

Rozdíl mezi coiny a tokeny je poměrně značný. Obě kategorie mají své poslání a jsou potřebné. Pokud se pohybujete v DeFi a využíváte služby různých decentralizovaných aplikací, s největší pravděpodobností obchodujete právě s jejich tokeny či je jinak využíváte v rámci samotné aplikace. V tokenech platformy můžete být např. odměňováni nebo jich musíte držet určitý počet pro dosažení vyšších věrnostních úrovní. Pro placení samotných poplatků ale většinou používáte coiny. Z toho plyne, že jsou coiny jakýmsi základním kamenem všeho. Pro lepší pochopení mrkněte na příklad níže.

Poznámka

Příklad: Vezměte si např. farmy na decentralizované burze PancakeSwap. Na obrázku níže si můžete do zobrazeného Syrup Poolu uzamknout mince tokenu CAKE a za oplátku dostanete mince tokenu PSTAKE. Používáte tedy utility token CAKE a dostáváte reward token PSTAKE.

Zdroj: pancakeswap.finance
Pool na farmení PSTAKE na PancakeSwapu
Pool na farmení PSTAKE na PancakeSwapu

Když si pool povolíte kliknutím na tlačítko Enable, v kryptoměnové peněžence budete muset potvrdit transakci, skrze kterou umožníte smart kontraktům PancakeSwapu manipulovat s vašimi tokeny CAKE.

Zdroj: MetaMask
Placení poplatku v BNB coinech
Placení poplatku v BNB coinech

Všimněte si ale, že poplatky za transakci platíte v BNB, nativním coinu blockchainu BNB Chain, na kterém jak PancakeSwap a jeho pooly, tak i tokeny CAKE a PSTAKE běží. Bez coinu BNB by tedy nic z výše zmíněného nebylo možné provést.

Líbil se vám tento článek?
8
2

Autor

Jsem nezávislý krypto nadšenec. O svět kryptoměn se aktivně zajímám od roku 2018.

Přináším informace o krypto novinkách, analýzy a zajímavosti ze sektoru NFT.

Bývalý šéfredaktor, softwarový architekt a nadšenec do kryptografie, kyberbezpečnosti a blockchainu. V rámci Finexu se zaměřuje zejména na technická témata v oblasti kryptoměn. V současnosti působí také jako správce financí v rámci investiční skupiny Icecaps Capital, v níž se zaměřuje na využití strojového učení v algoritmickém obchodování.

Kryptoměny považuje za platidlo budoucnosti řešící řadu problémů s centralizovanou náturou existujících platebních prostředků. DeFi svět považuje za úchvatný a nabízející spoustu skvělých příležitostí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.