Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

GameFi ve světě kryptoměn – Jak hry na blockchainu fungují a jak na nich vydělat?

Publikováno
GameFi ve světě kryptoměn – Jak hry na blockchainu fungují a jak na nich vydělat?
Zdroj: bitscrunch.com

Jednou z nejžhavějších nynějších věcí ve světě kryptoměn je GameFi, které láká herní nadšence z celého světa. Hraní her v kombinaci s vyděláváním nebylo nikdy dostupnější než nyní. Se stovkami her soupeřících o svůj podíl v sektoru se nabízí spousta příležitostí k objevování.

V článku se podíváme na to, v čem spočívá myšlenka GameFi, co má společného s decentralizovanými financemi (DeFi) a zdali je herní model dlouhodobě udržitelný.

Obsah článku: Co je to GameFi?

Co je GameFi?

Název pochází z hybridního spojení dvou slov – hra (Game) a finance (zkráceně Fi). GameFi využívá herního modelu blockchainových her Play-to-Earn (P2E) a finančních prvků ze světa decentralizovaných financí (DeFi). Výsledkem této kombinace je virtuální prostředí, kde můžete generovat příjem a zároveň si užívat pohlcující herní zážitek.

Hráči se můžou účastnit akcí, plnit úkoly, bojovat s ostatními hráči a získávat herní odměny za své aktivity. Herní odměny mají obvykle dvě podoby:

 • Herní NFT – Nejčastěji v podobě virtuálních pozemků, avatarů, zbraní či jiných herních předmětů. Tyto NFT je možné obchodovat na digitálních tržištích, půjčovat jiným hráčům nebo dočasně pronajímat pro získávání pasivního příjmu.
 • Kryptoměnové tokeny – Tokeny se v tomto smyslu myslí mince nějaké kryptoměny, v níž jsou vypláceny odměny. Ty uživatelé mohou následně prodat na decentralizovaných burzách za cokoliv jiného. Herní platformy často umožňují i např. staking tokenů nebo rizikovější yield farming.

Play-to-Earn vs Pay-to-Play

Projekty GameFi využívají herní model Play-to-Earn (P2E), který se výrazně liší od známého modelu Pay-to-Play používaného tradičními videohrami.

Do “tradičních” placených her, jako je třeba česká klasika Mafie, musí hráč před hraním investovat peníze, přičemž hraní nepřináší žádné finanční výnosy (kromě situací, kdy je hráč sponzorován) a herní aktiva jsou pod správou herní společnosti.

Poznámka

Jinými slovy, abyste si Mafii zahráli, musíte si ji koupit v nějakém kamenném či internetovém obchodě. Za hraní žádné odměny nezískáváte a herní předměty, které ve hře získáte (např. samopal Thompson 1928 “Tommy Gun”) žádnou hodnotu nemají.

Play-to-Earn hry naopak bývají v zásadě zdarma a herní aktiva v podobě NFT jsou pod správou hráče. Hry zároveň doprovází odpovídající herní měna, tržiště a tokenová ekonomika, obvykle řízená P2E guildami.

Poznámka

Poznámka: Pojem P2E guilda (v překladu herní cech) označuje decentralizované organizace, které zahrnují kombinaci investorů a hráčů v rámci svých příslušných komunit.

Pozor, ačkoliv je mnoho Play-to-Earn projektů zdarma, tak některé projekty GameFi přímo vyžadují, abyste si před hraním zakoupili herní NFT (zpravidla virtuální pozemek nebo avatara pro správu vašeho univerzálního herního aktiva). Nedá se tedy obecně říci, že jsou Play-to-Earn hry bez počátečních investic.

A protože už se v Play-to-Earn hrách točí nějaké ty peníze, které uživatelé hraním mohou vydělat, před nějakou počáteční investicí (jako je např. nákup herního NFT) je vždy důležité udělat si dostatečný průzkum a vyhodnotit rizika.

Jak funguje GameFi? Příklady konkrétních her

Podle analytického portálu DappRadar byly za téměř polovinu všech transakcí v oblasti GameFi a P2E zodpovědné pouze dva projekty: Axie Infinity a DeFi Kingdoms. Jaké motivační systémy a jedinečné vlastnosti tyto hry pohání?

Axie Infinity

Axie Infinity je jednou z nejznámějších a nejvíce úspěšných blockchainových her. S více než 368 tisíci aktivními uživateli týdně není pochyb o tom, že tato hra inspirovaná Pokémony upoutala velkou pozornost.

Zdroj: organiza.com
Axie Infinity
Populární blockchainová hra Axie Infinity

Mezi výdělečné funkce hry patří obchodování s nemovitostmi a plnění úkolů. Postup ve hře vyžaduje, aby hráči trénovali, sbírali a bojovali herními NFT tvory zvanými Axies. Existuje devět tříd Axies a podobně jako u Pokémonů má každá třída během bitvy určitou výhodu. Přestože patří ke stejnému druhu, každá Axie je odlišná.

Herní tokenomika Axie Infinity

Hráči potřebují minimálně tři Axies NFT, aby mohli bojovat v herním režimu arény hráč proti hráči (PvP) nebo v dobrodružném režimu hráč proti prostředí (PvE). Za vítězství nebo jinou herní aktivitu jsou odměněni utility tokenem Smooth Love Potion (SLP).

Hru podporuje i governance a zároveň utility token AXS, který slouží pro nákup Axies a každému držiteli uděluje hlasovací práva k rozhodování o budoucnosti hry v Axie DAO (decentralizovaná autonomní organizace). Token lze mimo jiné využít i na staking se solidním 63% ročním výnosem.

Zdroj: organiza.com
Prostředí Axie Infinity
Ukázka z prostředí hry Axie Infinity

Problémy Axie Infinity

Ačkoliv se hra nadále těší velkému zájmu, tak jí v průběhu roku 2022 provázelo mnoho problémů. Tím největším byl jednoznačně hack sidechainu Ronin, na kterém hra běží – hráči přišli o více než 173 600 ETH a 25,5 milionů USDC v celkové hodnotě přes 600 milionů dolarů.

Dalším problémem je průběžné finanční znehodnocení herních NFT, které narušuje dlouhodobou udržitelnost herní ekonomiky (více hráčů => větší inflace herních NFT => tlak na nižší cenu NFT).

Hra i po zmíněných problémech patří mezi leadery GameFi sektoru. Jestliže napraví své stávající (podstatné) nedostatky, tak její herní růst může pokračovat i nadále.

Video ukázka ze hry Axie Infinity:

DeFi Kingdoms

DeFi Kingdoms je blockchainová hra, která využívá prvky RPG v retro-art stylu se sběratelskými NFT. Běží na blockchainu Harmony, pro její hraní tedy budete potřebovat nějaké tokeny ONE. Hra zahrnuje i dvě integrované decentralizované burzy pro směnu interních herních tokenů a NFT.

Dá se říci, že se jedná o využití decentralizovaných financí (DeFi) formou herního prostředí, což má za účel přiblížit hráčům i veřejnosti toto odvětví ze zábavného úhlu pohledu.

Hru hraje týdně kolem 20 tisíc hráčů, přičemž počet transakcí je za stejné období téměř astronomický. Analytický portál DappRadar uvádí, že se jedná o 741 tisíc transakcí, měsíční počet dokonce přesahuje 3 miliony.

Zdroj: buybitcoinbank.com
DeFi Kingdoms
Blockchainová hra DeFi Kingdoms

Herní tokenomika DeFi Kingdoms

Zástupným tokenem celé hry je JEWEL, který hráčům zpřístupňuje herní nástroje. Token lze využít dvěma způsoby:

 1. JEWEL může být uložen v bance výměnou za xJEWEL, herní governance token a token, v němž jsou vypláceny odměny za staking.
 2. JEWEL může být delegován do poolu likvidity v herní sekci Gardens pro generování vyšších potenciálních výnosů (yield farming). Roční procentní výnos přitom často přesahuje i 1000 %.

Token má i další využití, které zahrnuje nákup hratelných NFT, jako jsou hrdinové, země a předměty.

Poznámka

Poznámka: Abyste mohli pracovat s ekosystémem DeFi Kingdoms, tak si musíte do své kryptoměnové peněženky přidat Harmony blockchain, k tomu vás ovšem herní aplikace vyzve ihned po jejím připojení. Nativní coin blockchainu (ONE) pak lze vyměnit za JEWEL uvnitř hry.

Jak přidat blockchain Harmony do vaší kryptoměnové peněženky si ukážeme v následující kapitole.

Video ukázka ze hry DeFi Kingdoms:

Pokud vás nějaká hra zaujala a chtěli byste si ji zahrát, budete muset provést následující tři kroky. Jelikož všechny Play-to-Earn hry fungují ve spojení s kryptoměnovými peněženkami, jejich tvorba a následné napojení na blockchain hry vás v drtivé většině případů nemine. Proto si nyní vysvětlíme co a jak.

1. krok – Vytvořte si kryptoměnovou peněženku

Chcete-li vstoupit do sféry GameFi, budete potřebovat kryptoměnovou peněženku. Kompletní přehled naleznete v našem žebříčku těch nejlepších kryptoměnových peněženek. Dávejte si ale při výběru pozor, ne všechny peněženky vám připojení na blockchainové hry umožní. Předem se tedy ujistěte, že vybraná peněženka nabízí následující funkce:

 • Možnost připojení do decentralizovaných aplikací – Peněženka bude během hraní interagovat se smart kontrakty hry a proto by měla mít v tomto směru širokou podporu. Některé peněženky umožňují tokeny sice držet, ale do většiny decentralizovaných aplikací se s nimi nepřipojíte.
 • Přidání dalších blockchainů – Herní aplikace mohou fungovat buď na samotném Ethereu, nebo na jeho sidechainech či úplně jiných blockchainech (např. Polygon, BNB Smart chain, Harmony a další). Peněženka by měla mít možnost mezi blockchainy libovolně přepínat.
Poznámka

TIP: Pro GameFi doporučujeme peněženku MetaMask, která s rezervou splňuje veškerá kritéria výše. Více informací o peněžence naleznete v této recenzi.

Některé hry, které mají svůj vlastní specifický blockchain, mají i svou vlastní kryptoměnovou peněženku. Takovým příkladem je např. hra Axie Inifnity a její peněženka Ronin Wallet, kterou budete pro samotné hraní potřebovat. Samotné SLP tokeny si ale pak následně můžete odeslat na jakoukoliv jinou peněženku s podporou ERC-20 standardu (např. zmíněná MetaMask).

2. krok – Připojte svou peněženku ke hře

Před připojením ke hře musíte udělat zásadní krok – peněženku je potřeba napojit k blockchainu, na němž hra běží. Např. již zmíněná peněženka MetaMask používá v základu blockchain Etherea, když si ale budete chtít zahrát např. DeFi Kingdoms běžící na blockchainu Harmony, budete muset MetaMasku pro připojení na síť Harmony nastavit.

Nabízí se více variant jak postupovat. Vložení je možné provést přes tlačítko Add Network v rozhraní MetaMasky a vyplnit všechny údaje o síti manuálně. Pokud je ovšem nechcete nikde hledat a riskovat chybné vyplnění, nabízí se jednodušší řešení, a tím je využití platformy ChainList. Na platformě ChainList si stačí vyhledat potřebnou sít, připojit se pomocí tlačítka Connect Wallet a následně ji přes tlačítko Add to Metamask naimportovat do své kryptoměnové peněženky.

Zdroj: chainlist.org
Vložení sítě do peněženky MetaMask skrze ChainList
Vložení sítě do peněženky MetaMask skrze ChainList
Poznámka

Poznámka: Pokud vkládáte do MetaMasky síť Harmony přes ChainList, vložte její nultý shard s identifikátorem 1666600000 (ten, který má jako jediný ikonku Harmony místo prázdného kolečka). 

Decentralizované aplikace blockchainových her mají zároveň ve většině případů vnořená opatření, která vás upozorní na skutečnost, že peněženka není na jejich síť správně nastavena. A pokud se tak stane, nabídnou vám možnost automatického nastavení pro jejich blockchain ve vaší kryptoměnové peněžence. Takovým příkladem je např. hra Defi Kingdoms.

Zdroj: MetaMask
Defi Kingdoms chce do vaší MetaMasky vložit údaje o blockchainu Harmony
Defi Kingdoms chce do vaší MetaMasky vložit údaje o blockchainu Harmony

Jakmile jste na správném blockchainu, tak stačí peněženku připojit přes tlačítko Connect Wallet a můžete začít hrát!

Zdroj: defikingdoms.com
DeFi Kingdoms připojení
Připojení ke hře DeFi Kingdoms
Poznámka

Poznámka: Informaci o tom, na jakém blockchainu se hra nachází, zjistíte na oficiálních stránkách hry.

3. krok – Zkontrolujte požadavky na hraní

Jak jsme si již vysvětlili výše, ne všechny blockchainové hry používají jeden a ten samý blockchain. Např. hra Defi Kingdoms nevyužívá Ethereum, ale Harmony. Abyste tedy Defi Kingdoms mohli hrát, potřebujete mít připravené nějaké ONE mince pro placení transakčních poplatků a pro nákup JEWEL tokenů.

Poznámka

Pozor: Potřebujete ONE tokeny, které se nacházejí na blockchainu Harmony. Ne ONE tokeny standardu ERC-20 nacházející se na Ethereu.

Pokud nějaké ONE tokeny držíte, ale máte je např. na Ethereu nebo jakékoliv jiné síti, budete je muset na blockchain Harmony převést. O to se v kryptoměnách starají tzv. kryptoměnové mosty. Každý blockchain má většinou svůj hlavní kryptoměnový most, pomocí nějž se dokáže spojit s okolním světem. Abyste ONE tokeny ze sítě Etherea dostali na síť Harmony, můžete využít kryptoměnový most Horizon Bridge.

Zdroj: bridge.harmony.one
Převod kryptoměny ONE ze sítě Etherea na síť Harmony
Převod kryptoměny ONE ze sítě Etherea na síť Harmony

Další příklad je Axie Infinity. Tato hra funguje na blockchainu Ronin, což je prakticky sidechain Etherea, jenž má vlastní peněženku a také vlastní kryptoměnový most. Jeho použití je stejně intuitivní jako u Horizon Bridge od Harmony.

Zdroj: bridge.roninchain.com
Vklad Etherea na Ronin
Vklad Etherea na Ronin

Přemostění kryptoměn je možné provést i skrze centralizovanou cestu. Kryptoměny si mezi několika sítěmi můžete posílat i skrze most Binance Bridge centralizované burzy Binance.

Nákup herního NFT či jiných herních tokenů následně provedete na digitálním tržišti dané hry. Případně můžete využít i sekundární NFT tržiště jako OpenSea, ale zde si musíte dát velký pozor, zda kupujete NFT z té správné oficiální NFT kolekce hry.

Jaké jsou výhody a rizika GameFi?

GameFi nabízí spoustu skvělých příležitostí. Kombinace herního zážitku a zároveň možnosti vydělat nějaké ty kryptoměny navíc láká nejednoho herního nadšence. Ovšem stejně jako jakýkoli jiný kryptoměnový sektor má i svá rizika, jaká jsou a na co si dát v GameFi obecně pozor?

Výhody GameFi

 • Hraní her a vydělávání kryptoměn v jednom – Kolik je možné si opravdu vydělat? Prvně je potřeba podotknout, že výše závisí na vašich herních schopnostech, na tom, kolik do hry na počátku investujete, a částečně i na štěstí. V rámci zisku se může se jednat i o desítky dolarů denně, ale ovšem za předpokladu, že vaše počáteční investice (např. kvalitní, vzácné herní NFT) bude dostatečná a zároveň že herní aktiva (ať už dané NFT či token vyplácený ve formě odměn) v budoucnu na ceně drasticky neztratí.
 • Zábava – Pravděpodobně se všichni shodneme, že poskytování likvidity nebo směna tokenů na decentralizovaných burzách neevokuje žádný pocit zábavy. Oproti tomu ponoření se např. do Defi Kingdoms může přinést dokonce i podobný výdělek a na rozdíl od nudného liquidity miningu, který může být i stresující kvůli impermanent loss, má přidanou hodnotu ve formě herního zážitku.
 • Herní komunity – Výhodou her, i těch mimo blockchain, je, že se propojujete s lidmi se stejným zájmem. V případě jakýchkoli problémů se hrou se můžete obrátit na herní komunitu, která vám dokáže poradit nebo pomoct. Většina GameFi projektů má tyto komunity na komunikační platformě Discord.

Rizika GameFi

 • Hazard – Nepropadněte dojmu, že se jedná pouze o zábavu. Ke GameFi je potřeba přistupovat stejně zodpovědně jako ke jakékoli jiné investici. Na rozdíl od samostatného Play-to-Earn se v GameFi vyskytují zmíněné finanční prvky z DeFi, proto je důležité si nastudovat, co jaká věc z decentralizovaných financí znamená.
 • Ekonomický model P2E – Mnoho kritiků Play-to-Earn konceptu uvádí, že ekonomický model je neudržitelný. Když se zamyslíte nad fungováním, tak start hraní P2E trochu připomíná Ponziho schéma, kdy je potřeba, aby hráči pro určitou hratelnost nakupovali herní NFT. Výdělky za nákup NFT se následně rozdělují mezi DAO komunitu hry a na odměny. Co když ale poptávka po hře klesne? V tom případě se počáteční investice může stát nelikvidní a cena utility tokenu určeného pro vyplácení odměn může dosáhnout bodu mrazu. To ještě více odrazuje nové potenciální hráče.

Závěr a shrnutí

Koncept GameFi je jednoznačnou revolucí stávajících online her. Kombinace herního mechanismu Play-to-Earn, nezaměnitelných tokenů (NFT) a decentralizovaných financí (DeFi) je v konečném důsledku vstupenkou k širšímu přijetí kryptoměn. Adopci přitom bude s největší pravděpodobností pohánět mladší generace, která v herním prostředí vyrůstá a novinku v podobě vydělávání za hraní si nenechá ujít.

Zájem je vidět i u investorů, kteří do tohoto sektoru v minulých kvartálech roku 2022 zainvestovali více, než za celý rok 2021. Pokud bude aktuální tempo pokračovat i v následujících letech, tak se můžeme těšit na kvalitnější herní služby a silnější marketing kolem GameFi.

Zdroj: dappradar.com
Investoři gamefi
Investoři do sektoru pumpují miliardy dolarů

GameFi je nyní stále ve vývoji, někdo by řekl i v počátcích, nicméně nepopiratelným faktem je, že má obrovský prostor pro expanzi. Pozitivní signál vysílají i velké herní korporáty (jmenovitě např. Epic Games), které mají aktivní zájem o spolupráci.

Poznámka

Zajímavost: Velikost celého herního průmyslu se dnes odhaduje na více než 175 miliard dolarů. Tržní kapitalizace GameFi zaujímá pouze kolem 4% podílu z této hodnoty, tedy kolem 6,2 miliardy dolarů.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Jsem nezávislý krypto nadšenec. O svět kryptoměn se aktivně zajímám od roku 2018.

Přináším informace o krypto novinkách, analýzy a zajímavosti ze sektoru NFT.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.