Finex.cz logo
Menu
Finex » 📈 Akcie » Siemens

Akcie Siemens (SIE) - Aktuální cena, graf, kde koupit

Váš kapitál může být ohrožen*

Graf ceny akcií Siemens

Akcie Siemens (SIE)
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Informace o akciích Siemens

Siemens AG patří mezi největší výrobce elektroniky na světě. Sídlo má v Německu, a to jak v hlavním městě Berlíně (město založení), tak v Mnichově (aktuální hlavní sídlo). Siemens AG (SIE) je obchodován hned na dvou burzách. Konkrétně se jedná o domovskou (z pohledu Siemens AG) Frankfurtskou burzu a o Newyorskou burzu (NYSE).

Akcie společnosti Siemens najdeme aktuálně v indexu akciového trhu Euro Stoxx 50.

Obsah článku o akciích Siemens AG

1.O společnosti Siemens2.Historie Siemens AG3.Siemens Česká republika4.Vývoj ceny akcií Siemens5.Dividendy Siemens6.Možnosti investování do akcií Siemens7.Kde koupit akcie Siemens?8.Vyplatí se investovat do Siemens?9.Diskuze o akciích Siemens AG (komentáře)

O společnosti Siemens

Siemens AG je konglomerátní společnost, kterou řadíme mezi největší výrobce elektroniky na světě. Na celém světě zaměstnává kolem 300 000 zaměstnanců, roční obrat je kolem 60 miliard eur a ročně investuje až 5 miliard eur do vývoje a výzkumu. I díky tomu má Siemens AG celosvětově kolem 100 000 patentů.

Hlavní divize Siemens AG můžeme rozdělit na:

 • Průmysl
 • Energetika
 • Zdravotnictví
 • Infrastruktura – chytrá města

Nejvýnosnější divizí je průmyslová automatizace, hned na druhém místě je zdravotnictví s širokou škálou diagnostických produktů.

Historie Siemens AG

Telegraf a dálkové linky

Werner von Siemens
Zdroj: Wikipedia.org

Začátky firmy Siemens jsou spjaty s telegrafem. Werner von Siemens a Johann Georg Halske 1. října 1847 zakládají společnost Telegraphen-Bauanstalt von Siemens & Halske. Prvním a průkopovým vynálezem byl telegraf, který používal střelku k ukazování písmen místo klasické Morseovy abecedy.

O rok později, v roce 1848, postavila společnost první dálkovou telegrafní linku v Evropě. Linka spojovala Berlín a Frankfurt nad Mohanem, celkově měřila 500 km. Tím odstartovala éra dálkových telegrafních linek a poboček Telegraphen-Bauanstalt von Siemens & Halske.

V 19. století měl dnešní Siemens pod palcem telegrafní linky v Anglii, Rusku nebo monumentální indoevropskou telegrafní linku vedoucí z Londýna do Kalkaty (přes 11 000 km).

Dynamo

V roce 1867 popsal Werner von Siemens dynamo bez permanentních magnetů. Nutno podotknout, že stejný nápad měli nezávisle na sobě i pánové Ányos Jedlik a Charles Wheatstone, ale Siemens se stal první společností, která taková zařízení postavila.

Elektrické pouliční osvětlení

Zdroj: pixabay

V roce 1881 střídavý alternátor Siemens poháněný vodním mlýnem napájel první elektrické pouliční osvětlení. Stalo se tak ve městě Godalming ve Spojeném království.

Doba elektrická

Společnost dále rostla a ke konci 19. století se specializuje na elektrické vlaky a žárovky. Například ještě ke konci 19. století Siemens postavil několik tramvajových sítí. Mimochodem, jednalo se o první takový projekt na jižní polokouli.

Siemens v první světové válce – letadla, žárovky a televize

Siemens se velmi rychle vyvíjel a začátkem 20. století se začal specializovat na letectví. To se vyplatilo především v první světové válce.

Ve 20. a 30. letech Siemens zakládá dnes známou značku Osram (žárovky) a začíná vyrábět rádia, později televize a mikroskopy.

Druhá světová válka a temný Siemens

Tuto část historie by Siemens raději vymazal. Společnost využívala nucené práce deportovaných lidí ve vyhlazovacích táborech. Siemens vlastnil "závod" v koncentračním táboře Osvětim nebo Ravensbrück.

Siemens zásoboval nacistické Německo, přičemž nemusíme poukazovat na to, že pracovní podmínky byly tristní, podvýživa a smrt byly na denním pořádku.

Abychom Siemensu nekřivdili, podle některých studií neměl Siemens na výběr, provozovny byly vytvořeny, provozovány a zásobovány SS. Navíc nakonec mnoho závodů v Berlíně bylo při válce zničené leteckými nálety.

Jak hodně byla spolupráce Siemens a nacistů dobrovolná se už dnes asi nedozvíme, a proto pojďme raději dále.

Siemens a druhá polovina 20. století – počítače

Mimo klasické výroby žárovek (Osram) či elektromotorů a elektrifikace (vlaky, tramvaje) rozšiřuje Siemens svoji působnost na polovodiče. Tím se dostáváme nejen k výrobě počítačů, ale i praček či kardiostimulátorů.

Siemens se také dostává do oblasti infrastruktury a podniká i v avionice, radarech či v řízení dopravy. Siemens vidí i velký potenciál v jaderné energetice a angažuje se i v této sféře.

Polovodiče, drobná i větší elektronika, vlaky, tramvaje, žárovky, jaderná energetiky i energetika obecně (solární, sítě a podobně doprovází Siemens v druhé polovině 20. století.

Siemens a vstup do 21. století – evoluce

Siemens Velaro
Zdroj: pixabay

Ne že bychom se v posledních 20 letech nedočkali ničeho nového. Někteří si třeba pamatují mobilní telefony Siemens (tato divize byla v roce 2005 prodána) nebo třeba rychlovlaky Velaro.

Zmínit bychom mohli i nové plány ve fotovoltaice nebo nová výroba průmyslových turbín, ozubených kol nebo další expanze do zdravotnictví ve formě speciálních diagnostických zařízeních, případně léčebných produktů (například moderní kardiostimulátory).

Siemens je také významným subdodavatelem. Jeho produkty tak nejdeme skutečně v širokém spektru produktů. Především jeho elektromotory nebo elektronika je využívaná jak v automobilech, tak v textilním či v širokém elektro průmyslu.

Ve 21. století, konkrétně v roce 2005 se Siemens zapletl do celosvětového skandálu. V něm se ukázalo, že Siemens ve velkém podváděl v účetnictvím a na úplatcích zaplatil kolem 1,3 miliardy dolarů. Opět je to něco, co si Siemens za rámeček asi nedá. Etické to nebylo, společnost byla poškozena, ale opět je otázkou, jak moc to bylo v určité branži obvyklé či nikoliv (tím tento krok neobhajujeme, naopak, ale praktiky v některých zemí jsou bohužel dnes stále "jiné" a problém může být i v zemi samotné – země nemají dostatečnou právní a legislativní základnu, vymahatelnost a nezávislost).

Siemens Česká republika

První zastoupení Siemens otevřel v Praze a Brně již v roce 1890. Na přelomu staletí Siemens vybudoval řadu městských elektráren a zprovoznil veřejné osvětlení. V Praze a Olomouci Siemens vybudoval tramvajový provoz.

Po první světové válce pokračoval Siemens v růstu, v Československu vyráběl silnoproudá zařízení (elektrárny, doly, elektromotory, generátory, elektrické dráhy), ale i drobná elektrická zařízení a domácí elektroniku.

V roce 1945 bylo zastoupení firmy znárodněno a Siemens se do České republiky znovu vrátil až v roce 1990.

V roce 2021 zaměstnává v České republice Siemens asi 7 000 zaměstnanců a chlubí se následujícími výrobními závody:

 • Trutnov – Nízkonapěťová spínací technika
 • Mohelnice – Přípojnicové systémy / Elektromotory
 • Frenštát pod Radhoštěm – Elektromotory
 • Drásov – Elektromotory a generátory
 • Letohrad (OEZ) – Nízkonapěťová spínací technika a pojistky
 • Brno – Průmyslové parní turbíny

Vývoj ceny akcií Siemens

Siemens vstoupil do 21. století velmi ambiciózně, ale až moc. Cena kolem 106 eur za jednu akci měla příliš očekávání. Siemens se stal součástí internetové horečky a bubliny zvané dotcom. To zapříčinilo vystřízlivění a pád v roce 2001 na úroveň 34 euro za jednu akcii.

Historický vývoj ceny akcií Siemens
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Siemens jako takový za tento propad nemůže, postihl mnoho společností v IT. Cena se jednoduše vymkla kontrole a rostla bez opodstatnění, respektive jediným důvodem růstu ceny byla nerealistická očekávání a rostoucí poptávka z řad investorů. To vedlo k vysokému nadhodnocení ceny akcie bez reálných podkladů.

Jak vidíte, Siemens se s dotcom bublinou snažil vypořádat. Rostl i v roce 2005 kdy měl úplatkářskou aféru. Další větší propad přišel až se světovou krizí 2008 a následně až v roce 2020, kdy naplno udeřil COVID. Ovšem i s tím se Siemens rychle vyrovnal a naopak v COVID krizi využívá potřebu zdravotnictví, elektroniky ale i energetiky a roste napříč této krizi.

Mimochodem dotcom bublina vystřelila akcie Siemens v roce 2000 na úroveň 106 euro na akcii. Na tuto hodnotu se Siemens dostal zpět až v roce 2017.

Dividendy Siemens

Siemens pravidelně vyplácí dividendy. V roce 2021 činí dividendový výnos 2,31 %. To je v roce 2021 pod českou inflací.

Investování do akcií Siemens

Pokud chcete investovat do Siemensu, máte dvě základní možnosti. První z nich je dlouhodobá investice formou nákupu akcií jako takových (dlouhodobé držení). Druhou možnost představuje aktivní obchodování s těmito akciemi – CFD (krátkodobé držení).

První možnost: nákup akcií Siemens

Jedná se o nejsnazší způsob, nákup fyzických akcií dané společnosti. Stanete se akcionářem podílející se na zisku a bude vám vyplácena dividenda.

Tento přístup je nejjednodušší, časově nenáročný, a především může být i nejlevnější. Pokud budete bez páky obchodovat fyzické akcie u XTB, obchodujete je bez poplatků. To vše jsou pádné důvody, proč obchodovat fyzické akcie a třeba právě u XTB. Další možností, kde akcie obchodovat je například eToro nebo RoboMarkets.

Favorit redakce
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
 • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
 • Dobrá zákaznická podpora v češtině
 • Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)
 • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo

RoboMarkets

★ 92 %

U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo

Trading212

★ 91 %

U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Jak investice formou nákupu akcií funguje?

Zajímá vás, jak taková investice funguje? Co všechno k ní potřebujete a co z toho pro vás plyne? Podívejte se na názorný příklad níže.

Příklad: Dejme tomu, že cena akcií Siemens je 150 EUR za kus, to byla například cena k listopadu 2021. Za 1 500 EUR si tedy koupím 10 akcií Siemens.

Pokud cena vzroste o 20 % na 180 EUR za kus, o stejných 20 % vzroste i naše investice. Akcie jsme nakoupili za 1 500 EUR a nyní je můžeme se ziskem 20 % prodat. Prodali bychom tedy za 1 800 EUR a vydělali bychom si 300 EUR.

Zisk ve výši 300 EUR můžeme dále investovat nebo si ho můžeme nechat vyplatit na bankovní účet.

V našem případě bychom mohli počítat i s dodatečným ziskem. Zapomínat nesmíme totiž na dividendy. Pokud by akciím trvalo zhodnocení o 20 % dva roky, mohli bychom si připočíst cca dalších 70 euro.

Kde koupit akcie Siemens?

Výše už jsme zmínili obchodování fyzických akcií Siemens bez poplatků. Nabízí to broker XTB. U tohoto brokera se nemáte čeho obávat, vše je v češtině, broker je ověřený, má případně českou podporu. Sami u tohoto brokera máme obchodní účty a podívat se můžete i na naši recenzi XTB.

Akcie Siemens jsou obchodovány na NYSE, tam jsou obchodní hodiny od 15:30 do 22:00. Komise pro měsíční obrat do 100 000 EUR je 0 %, stejně tak je 0 EUR i minimální provize. Minimální hodnota pokynu činí 100 USD.

Pro nás Evropany je ale možná příjemnější Frankfurt, na ten je napojeno XTB a obchodní hodiny jsou od pondělí do pátku od 9:00 do 13:00 a od 13:02 do 17:30. Minimální hodnota pokynu je 100 EUR, provize je 0 EUR, stejně tak i komise 0% do měsíčního obratu 100 000 EUR.

Protože Siemens nabízí široké a tím pádem i diverzifikované portfolio produktů a služeb, jedná se o zajímavou investici. Na atraktivnosti rozhodně přidává i vyplácená dividenda.

Druhá možnost: aktivní obchodování akcií Siemens

Aktivní obchodování má oproti prostému nákupu fyzických akcií jednu zásadní výhodu. Je možné využít pákového efektu. Tím se potenciální zhodnocení investice může zvětšit. Pokud chcete obchodovat pouze na změnu ceny, nabízí se derivát typu CFD. I ten nabídne broker XTB.

Pokud stále váháte, vyzkoušejte si obchodování bez rizika a zdarma s virtuálními penězi (ale na skutečných trzích) na demo účtu.

xtb demo účet

Obchodování "s pákou" v zásadě znamená, že můžete nakoupit více akcií, než na kolik máte momentálně dostupné prostředky, vlastně si půjčíte. Podívejte se na příklad níže:

Na obchodním účtu máte k dispozici 1 500 EUR, s využitím pákového efektu 1:5 můžete disponovat celkem 7 500 EUR (pětinásobkem).

Můžete tedy koupit ne 10 akcií jako jsme kupovali u fyzických akcií, ale rovnou 50 akcií v hodnotě 7 500 EUR (stále uvažujeme startovní cenu 150 EUR na akcii).

Co se stane pokud se cena změní ze 150 EUR na 160 EUR za akcii? Jednoduché, vyděláte 10 EUR na akcii a vy jich vlastníte 50, tedy vydělali jste 500 EUR. Vidíte ten rozdíl? U fyzických akcií cena vzrostla na 180 EUR za akcii a náš zisk byl jen 300 EUR, tady cena vzrostla jen na 160 EUR a zisk je 500 EUR. To je přece super.

Ano, je to super, takhle CF obchodování funguje. Pozor ale! Sice finanční páka zvyšuje možný zisk, ale také případnou ztrátu. Máte tedy 5x více akcií a s tím i 5x větší potenciál zisku i ztráty.

Video: Vzorový nákup akcií ČEZu u brokera XTB

Níže se můžete podívat na video, které vám na akciích ČEZu ukáže, v čem se liší klasický nákup akcií a obchodování akcií prostřednictvím CFD kontraktů. Obchody jsou prováděny u brokera XTB. Příklad je na akciích ČEZu, ale ty lze snadno zaměnit za akcie Siemens, princip je stejný.

Vyplatí se investovat do Siemens? A co na akciích Siemens sledovat

Akcie Siemens jsou specifické. Siemens jako konglomerátní společnost nepůsobí jen po celém světě, ale hned v mnoha odvětvích. Pro investora je to velký bonus, protože akcie Siemensu jsou diverzifikované sami o sobě.

Navíc Siemens vyplácí dividendu. Bavíme se sice o částce lehce nad 2 %, ale stále to není zanedbatelné.

Siemens se rozhodně vyplatí dát do hledáčku. Stejně tak se vyplatí sledovat tento konglomerát, jeho nové zájmy, investice, rozšíření působnosti nebo nové patenty.

Síla Siemensu je vidět i v růstu po udeření světové krize v roce 2008 nebo téměř okamžitý růst po koronakrizi 2020. Jak již bylo zmíněno, může za to síla Siemensu, a především jeho diverzifikace. I z těchto důvodů se zaměřujeme na Siemens AG a celou dobu hodnotíme Siemens jako celek (relativně nově je možné investovat i do jednotlivých divizí Siemensu – energetika, průmysl, zdravotnictví).

A jaký dojem udělal Siemens na vás?


Více informací o akciích Siemens (SIE)

JménoSiemens
TickerSIE
Webové stránkyhttps://siemens.com
Založeno1847
SektorPrůmysl
PrůmyslPrůmyslové konglomeráty
Vyplácí dividendy?

Vývoj ceny akcie Siemens za posl. 2 týdny

Datum Hodnota Ticker
03. 06. 2023 Načítání... SIE
02. 06. 2023 Načítání... SIE
01. 06. 2023 Načítání... SIE
31. 05. 2023 Načítání... SIE
30. 05. 2023 Načítání... SIE
29. 05. 2023 Načítání... SIE
28. 05. 2023 Načítání... SIE
27. 05. 2023 Načítání... SIE
26. 05. 2023 Načítání... SIE
25. 05. 2023 Načítání... SIE
24. 05. 2023 Načítání... SIE
23. 05. 2023 Načítání... SIE
22. 05. 2023 Načítání... SIE
21. 05. 2023 Načítání... SIE

Ohodnoťte akcie firmy Siemens


Připojte se k diskuzi

Další Akcie, které by vás mohly zajímat

RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo