Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
siemens
SIE
Akcie Siemens (SIE) – Aktuální cena, graf, kde koupit
Váš kapitál může být ohrožen*

175,6€ (4 338 Kč)

-6,3 % za 7 dní

siemens

Akcie Siemens (SIE) – Aktuální cena, graf, kde koupit

Cena akcií Siemens
Graf SIE

175,6€ (4 338 Kč)

-6,3 % za 7 dní

Váš kapitál může být ohrožen*

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf ceny akcií Siemens

Logo Siemens
Siemens/SIE
Načítání
Načítání
Kupte si akcie Siemens Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Aktuální data pro společnost Siemens

Tržní kapitalizace 137,2 mld.€ EBITDA 11,53 mld.€
Příští dividenda - P/B (Cena k účetní hodnotě) 2,96
Roční dividenda na akcii 4,7€ P/E (Cena k zisku) 19,27
Dividendový výnos 2,71 % Návratnost aktiv 4 %
Příjmy společnosti 77,86 mld.€ Návratnost vlastního kapitálu 15,52 %
Příjmy na akcii 98,47€ Provozní marže 10,88 %
Účetní hodnota na akcii 58,52€ Zisková marže 9,53 %
Hodnota podniku 184,8 mld.€ Cílová cena Wall Street 140€

Informace o akciích Siemens

Siemens AG patří mezi největší výrobce elektroniky na světě. Sídlo má v Německu, a to jak v hlavním městě Berlíně (město založení), tak v Mnichově (aktuální hlavní sídlo). Siemens AG (SIE) je obchodován hned na dvou burzách. Konkrétně se jedná o domovskou (z pohledu Siemens AG) Frankfurtskou burzu a o Newyorskou burzu (NYSE).

Akcie společnosti Siemens najdeme aktuálně v indexu akciového trhu Euro Stoxx 50.

Obsah článku o akciích Siemens AG

O společnosti Siemens

Siemens AG je konglomerátní společnost, kterou řadíme mezi největší výrobce elektroniky na světě. Na celém světě zaměstnává kolem 300 000 zaměstnanců, roční obrat je kolem 60 miliard eur a ročně investuje až 5 miliard eur do vývoje a výzkumu. I díky tomu má Siemens AG celosvětově kolem 100 000 patentů.

Hlavní divize Siemens AG můžeme rozdělit na:

 • Průmysl
 • Energetika
 • Zdravotnictví
 • Infrastruktura – chytrá města

Nejvýnosnější divizí je průmyslová automatizace, hned na druhém místě je zdravotnictví s širokou škálou diagnostických produktů.

Historie Siemens AG

Telegraf a dálkové linky

Zdroj: Wikipedia.org
Werner von Siemens

Začátky firmy Siemens jsou spjaty s telegrafem. Werner von Siemens a Johann Georg Halske 1. října 1847 zakládají společnost Telegraphen-Bauanstalt von Siemens & Halske. Prvním a průkopovým vynálezem byl telegraf, který používal střelku k ukazování písmen místo klasické Morseovy abecedy.

O rok později, v roce 1848, postavila společnost první dálkovou telegrafní linku v Evropě. Linka spojovala Berlín a Frankfurt nad Mohanem, celkově měřila 500 km. Tím odstartovala éra dálkových telegrafních linek a poboček Telegraphen-Bauanstalt von Siemens & Halske.

V 19. století měl dnešní Siemens pod palcem telegrafní linky v Anglii, Rusku nebo monumentální indoevropskou telegrafní linku vedoucí z Londýna do Kalkaty (přes 11 000 km).

Dynamo

V roce 1867 popsal Werner von Siemens dynamo bez permanentních magnetů. Nutno podotknout, že stejný nápad měli nezávisle na sobě i pánové Ányos Jedlik a Charles Wheatstone, ale Siemens se stal první společností, která taková zařízení postavila.

Elektrické pouliční osvětlení

Zdroj: pixabay

V roce 1881 střídavý alternátor Siemens poháněný vodním mlýnem napájel první elektrické pouliční osvětlení. Stalo se tak ve městě Godalming ve Spojeném království.

Doba elektrická

Společnost dále rostla a ke konci 19. století se specializuje na elektrické vlaky a žárovky. Například ještě ke konci 19. století Siemens postavil několik tramvajových sítí. Mimochodem, jednalo se o první takový projekt na jižní polokouli.

Siemens v první světové válce – letadla, žárovky a televize

Siemens se velmi rychle vyvíjel a začátkem 20. století se začal specializovat na letectví. To se vyplatilo především v první světové válce.

Ve 20. a 30. letech Siemens zakládá dnes známou značku Osram (žárovky) a začíná vyrábět rádia, později televize a mikroskopy.

Druhá světová válka a temný Siemens

Tuto část historie by Siemens raději vymazal. Společnost využívala nucené práce deportovaných lidí ve vyhlazovacích táborech. Siemens vlastnil “závod” v koncentračním táboře Osvětim nebo Ravensbrück.

Siemens zásoboval nacistické Německo, přičemž nemusíme poukazovat na to, že pracovní podmínky byly tristní, podvýživa a smrt byly na denním pořádku.

Abychom Siemensu nekřivdili, podle některých studií neměl Siemens na výběr, provozovny byly vytvořeny, provozovány a zásobovány SS. Navíc nakonec mnoho závodů v Berlíně bylo při válce zničené leteckými nálety.

Jak hodně byla spolupráce Siemens a nacistů dobrovolná se už dnes asi nedozvíme, a proto pojďme raději dále.

Siemens a druhá polovina 20. století – počítače

Mimo klasické výroby žárovek (Osram) či elektromotorů a elektrifikace (vlaky, tramvaje) rozšiřuje Siemens svoji působnost na polovodiče. Tím se dostáváme nejen k výrobě počítačů, ale i praček či kardiostimulátorů.

Siemens se také dostává do oblasti infrastruktury a podniká i v avionice, radarech či v řízení dopravy. Siemens vidí i velký potenciál v jaderné energetice a angažuje se i v této sféře.

Polovodiče, drobná i větší elektronika, vlaky, tramvaje, žárovky, jaderná energetiky i energetika obecně (solární, sítě a podobně doprovází Siemens v druhé polovině 20. století.

Siemens a vstup do 21. století – evoluce

Zdroj: pixabay
Siemens Velaro

Ne že bychom se v posledních 20 letech nedočkali ničeho nového. Někteří si třeba pamatují mobilní telefony Siemens (tato divize byla v roce 2005 prodána) nebo třeba rychlovlaky Velaro.

Zmínit bychom mohli i nové plány ve fotovoltaice nebo nová výroba průmyslových turbín, ozubených kol nebo další expanze do zdravotnictví ve formě speciálních diagnostických zařízeních, případně léčebných produktů (například moderní kardiostimulátory).

Siemens je také významným subdodavatelem. Jeho produkty tak nejdeme skutečně v širokém spektru produktů. Především jeho elektromotory nebo elektronika je využívaná jak v automobilech, tak v textilním či v širokém elektro průmyslu.

Ve 21. století, konkrétně v roce 2005 se Siemens zapletl do celosvětového skandálu. V něm se ukázalo, že Siemens ve velkém podváděl v účetnictvím a na úplatcích zaplatil kolem 1,3 miliardy dolarů. Opět je to něco, co si Siemens za rámeček asi nedá. Etické to nebylo, společnost byla poškozena, ale opět je otázkou, jak moc to bylo v určité branži obvyklé či nikoliv (tím tento krok neobhajujeme, naopak, ale praktiky v některých zemí jsou bohužel dnes stále “jiné” a problém může být i v zemi samotné – země nemají dostatečnou právní a legislativní základnu, vymahatelnost a nezávislost).

Siemens Česká republika

První zastoupení Siemens otevřel v Praze a Brně již v roce 1890. Na přelomu staletí Siemens vybudoval řadu městských elektráren a zprovoznil veřejné osvětlení. V Praze a Olomouci Siemens vybudoval tramvajový provoz.

Po první světové válce pokračoval Siemens v růstu, v Československu vyráběl silnoproudá zařízení (elektrárny, doly, elektromotory, generátory, elektrické dráhy), ale i drobná elektrická zařízení a domácí elektroniku.

V roce 1945 bylo zastoupení firmy znárodněno a Siemens se do České republiky znovu vrátil až v roce 1990.

V roce 2021 zaměstnává v České republice Siemens asi 7 000 zaměstnanců a chlubí se následujícími výrobními závody:

 • Trutnov – Nízkonapěťová spínací technika
 • Mohelnice – Přípojnicové systémy / Elektromotory
 • Frenštát pod Radhoštěm – Elektromotory
 • Drásov – Elektromotory a generátory
 • Letohrad (OEZ) – Nízkonapěťová spínací technika a pojistky
 • Brno – Průmyslové parní turbíny

Vývoj ceny akcií Siemens

Siemens vstoupil do 21. století velmi ambiciózně, ale až moc. Cena kolem 106 eur za jednu akci měla příliš očekávání. Siemens se stal součástí internetové horečky a bubliny zvané dotcom. To zapříčinilo vystřízlivění a pád v roce 2001 na úroveň 34 euro za jednu akcii.

Logo Siemens
Siemens/SIE
Načítání
Načítání
Kupte si akcie Siemens Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Siemens jako takový za tento propad nemůže, postihl mnoho společností v IT. Cena se jednoduše vymkla kontrole a rostla bez opodstatnění, respektive jediným důvodem růstu ceny byla nerealistická očekávání a rostoucí poptávka z řad investorů. To vedlo k vysokému nadhodnocení ceny akcie bez reálných podkladů.

Jak vidíte, Siemens se s dotcom bublinou snažil vypořádat. Rostl i v roce 2005 kdy měl úplatkářskou aféru. Další větší propad přišel až se světovou krizí 2008 a následně až v roce 2020, kdy naplno udeřil COVID. Ovšem i s tím se Siemens rychle vyrovnal a naopak v COVID krizi využívá potřebu zdravotnictví, elektroniky ale i energetiky a roste napříč této krizi.

Mimochodem dotcom bublina vystřelila akcie Siemens v roce 2000 na úroveň 106 euro na akcii. Na tuto hodnotu se Siemens dostal zpět až v roce 2017.

Dividendy Siemens

Siemens pravidelně vyplácí dividendy. V roce 2021 činí dividendový výnos 2,31 %. To je v roce 2021 pod českou inflací.

Investování do akcií Siemens

Pokud chcete investovat do Siemensu, máte dvě základní možnosti. První z nich je dlouhodobá investice formou nákupu akcií jako takových (dlouhodobé držení). Druhou možnost představuje aktivní obchodování s těmito akciemi – CFD (krátkodobé držení).

První možnost: nákup akcií Siemens

Jedná se o nejsnazší způsob, nákup fyzických akcií dané společnosti. Stanete se akcionářem podílející se na zisku a bude vám vyplácena dividenda.

Tento přístup je nejjednodušší, časově nenáročný, a především může být i nejlevnější. Pokud budete bez páky obchodovat fyzické akcie u XTB, obchodujete je bez poplatků. To vše jsou pádné důvody, proč obchodovat fyzické akcie a třeba právě u XTB. Další možností, kde akcie obchodovat je například eToro nebo RoboMarkets.

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
 • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
 • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
 • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
 • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Jak investice formou nákupu akcií funguje?

Zajímá vás, jak taková investice funguje? Co všechno k ní potřebujete a co z toho pro vás plyne? Podívejte se na názorný příklad níže.

Příklad: Dejme tomu, že cena akcií Siemens je 150 EUR za kus, to byla například cena k listopadu 2021. Za 1 500 EUR si tedy koupím 10 akcií Siemens.

Pokud cena vzroste o 20 % na 180 EUR za kus, o stejných 20 % vzroste i naše investice. Akcie jsme nakoupili za 1 500 EUR a nyní je můžeme se ziskem 20 % prodat. Prodali bychom tedy za 1 800 EUR a vydělali bychom si 300 EUR.

Zisk ve výši 300 EUR můžeme dále investovat nebo si ho můžeme nechat vyplatit na bankovní účet.

V našem případě bychom mohli počítat i s dodatečným ziskem. Zapomínat nesmíme totiž na dividendy. Pokud by akciím trvalo zhodnocení o 20 % dva roky, mohli bychom si připočíst cca dalších 70 euro.

Kde koupit akcie Siemens?

Výše už jsme zmínili obchodování fyzických akcií Siemens bez poplatků. Nabízí to broker XTB. U tohoto brokera se nemáte čeho obávat, vše je v češtině, broker je ověřený, má případně českou podporu. Sami u tohoto brokera máme obchodní účty a podívat se můžete i na naši recenzi XTB.

Akcie Siemens jsou obchodovány na NYSE, tam jsou obchodní hodiny od 15:30 do 22:00. Komise pro měsíční obrat do 100 000 EUR je 0 %, stejně tak je 0 EUR i minimální provize. Minimální hodnota pokynu činí 100 USD.

Pro nás Evropany je ale možná příjemnější Frankfurt, na ten je napojeno XTB a obchodní hodiny jsou od pondělí do pátku od 9:00 do 13:00 a od 13:02 do 17:30. Minimální hodnota pokynu je 100 EUR, provize je 0 EUR, stejně tak i komise 0% do měsíčního obratu 100 000 EUR.

Protože Siemens nabízí široké a tím pádem i diverzifikované portfolio produktů a služeb, jedná se o zajímavou investici. Na atraktivnosti rozhodně přidává i vyplácená dividenda.

Druhá možnost: aktivní obchodování akcií Siemens

Aktivní obchodování má oproti prostému nákupu fyzických akcií jednu zásadní výhodu. Je možné využít pákového efektu. Tím se potenciální zhodnocení investice může zvětšit. Pokud chcete obchodovat pouze na změnu ceny, nabízí se derivát typu CFD. I ten nabídne broker XTB.

Pokud stále váháte, vyzkoušejte si obchodování bez rizika a zdarma s virtuálními penězi (ale na skutečných trzích) na demo účtu.

xtb demo účet

Obchodování “s pákou” v zásadě znamená, že můžete nakoupit více akcií, než na kolik máte momentálně dostupné prostředky, vlastně si půjčíte. Podívejte se na příklad níže:

Na obchodním účtu máte k dispozici 1 500 EUR, s využitím pákového efektu 1:5 můžete disponovat celkem 7 500 EUR (pětinásobkem).

Můžete tedy koupit ne 10 akcií jako jsme kupovali u fyzických akcií, ale rovnou 50 akcií v hodnotě 7 500 EUR (stále uvažujeme startovní cenu 150 EUR na akcii).

Co se stane pokud se cena změní ze 150 EUR na 160 EUR za akcii? Jednoduché, vyděláte 10 EUR na akcii a vy jich vlastníte 50, tedy vydělali jste 500 EUR. Vidíte ten rozdíl? U fyzických akcií cena vzrostla na 180 EUR za akcii a náš zisk byl jen 300 EUR, tady cena vzrostla jen na 160 EUR a zisk je 500 EUR. To je přece super.

Ano, je to super, takhle CF obchodování funguje. Pozor ale! Sice finanční páka zvyšuje možný zisk, ale také případnou ztrátu. Máte tedy 5x více akcií a s tím i 5x větší potenciál zisku i ztráty.

Poznámka

K obchodování určitě doporučujeme nastudovat a využívat technickou a fundamentální analýzu. Možná se může zdát, že se jedná o primitivní druhy strategií, ale často jsou nejefektivnější.

Video: Vzorový nákup akcií ČEZu u brokera XTB

Níže se můžete podívat na video, které vám na akciích ČEZu ukáže, v čem se liší klasický nákup akcií a obchodování akcií prostřednictvím CFD kontraktů. Obchody jsou prováděny u brokera XTB. Příklad je na akciích ČEZu, ale ty lze snadno zaměnit za akcie Siemens, princip je stejný.

Vyplatí se investovat do Siemens? A co na akciích Siemens sledovat

Akcie Siemens jsou specifické. Siemens jako konglomerátní společnost nepůsobí jen po celém světě, ale hned v mnoha odvětvích. Pro investora je to velký bonus, protože akcie Siemensu jsou diverzifikované sami o sobě.

Navíc Siemens vyplácí dividendu. Bavíme se sice o částce lehce nad 2 %, ale stále to není zanedbatelné.

Siemens se rozhodně vyplatí dát do hledáčku. Stejně tak se vyplatí sledovat tento konglomerát, jeho nové zájmy, investice, rozšíření působnosti nebo nové patenty.

Síla Siemensu je vidět i v růstu po udeření světové krize v roce 2008 nebo téměř okamžitý růst po koronakrizi 2020. Jak již bylo zmíněno, může za to síla Siemensu, a především jeho diverzifikace. I z těchto důvodů se zaměřujeme na Siemens AG a celou dobu hodnotíme Siemens jako celek (relativně nově je možné investovat i do jednotlivých divizí Siemensu – energetika, průmysl, zdravotnictví).

A jaký dojem udělal Siemens na vás?

Více informací o akciích Siemens (SIE)

Základní informace
Název společnostiSiemens
TickerSIE
Základní informace o společnosti
Webové stránkyhttps://siemens.com
Adresa sídla společnostiWerner-von-Siemens-Strasse 1, Munich, Germany, 80333
Založeno1847
Datum IPO-
SektorPrůmysl
PrůmyslPrůmyslové konglomeráty
Zaměstnanci320 000
Vedení společnostiPresident, CEO & Member of Management Board: Dr. Roland Busch Dipl.Phys.
Dividendy
Vyplácí dividendy?
Příští dividenda-
Datum výplaty dividendy-
Datum ex dividenda9. 2. 2024
Roční dividenda na akcii4,7€
Dividendový výnos2,71 %
Výplatní poměr70,46 %
Příjmy
Příjmy společnosti77 856 997 376€
Příjmy na akcii98,47€
Růst příjmů čtvrtletně R/R-1,3 %
Valuace
Tržní kapitalizace137 161 711 616€
Hodnota podniku184 843 059 200€
P/B (Cena k účetní hodnotě)2,96
P/E (Cena k zisku)19,27
Očekávané P/E16,56
Účetní hodnota na akcii58,52€
Cílová cena Wall Street140€
Hodnota podniku k příjmům2,11
Hodnota podniku k EBITDA9,53
Cena k příjmům1,75
Rentabilita
EBITDA11 532 000 256€
Provozní marže10,88 %
Zisková marže9,53 %
Hrubý zisk25 847 000 000€
Zisk na akcii (EPS)9,01€
Zředěný zisk na akcii (EPS)9,01€
Očekávaný EPS (tento rok)5,24€
Očekávaný EPS (příští rok)8,49€
Očekávaný EPS (tento kvartál)2,96€
Očekávaný EPS (příští kvartál)-
Růst zisků čtvrtletně R/R-41 %
Výkonnost
Návratnost aktiv4 %
Návratnost vlastního kapitálu15,52 %
Názor analytiků
Rozdělení
Faktor posledního rozdělení 3:2
Datum posledního rozdělení30. 4. 2001
Ohodnoťte akcie firmy Siemens
8
3

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎

Další Akcie, které by vás mohly zajímat