Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Dluhopisy » Dluhopisy – past na peníze, nebo výhodná investice?

Dluhopisy – past na peníze, nebo výhodná investice?

Dluhopisy - past na peníze, nebo výhodná investice?

Dluhopisy nemusejí být tak bezpečnou investicí, jak se jeví. Proč a na co je nutné si dát pozor, jestliže se pro ně rozhodneme?

Jak se dá investovat do dluhopisů

Dluhopis může vydat téměř jakákoli firma. Z pozice investora pak záleží na tom, jestli se ze svého postavení k takovému dluhopisu vůbec dostane a jestli je pro něho přijatelná míra rizikovosti, které s sebou přináší.

Dluhopisy lze pomyslně rozdělit na rizikové a bezpečné. Do druhé skupiny se řadí dluhopisy rozvinutých států. Ostražitost je pak na místě u dluhopisů malých a středních firem. K těm od firem velkých se stejně nelze dostat jinak než prostřednictvím dluhopisového fondu, jestliže jste drobným investorem.

S dluhopisovým fondem lze lépe diverzifikovat portfolio a navíc jsou více likvidní, zajištěné profesionální správou a poskytnou vám možnost zajištění měnového rizika. Fondy mohou být určeny jak konzervativním investorům, tak i těm akceptujícím větší míru rizika. U kratších fondů může být výnos cca 1,10 až 1,20 %.

Jak poznám rizikový dluhopis

O firmě byste si měli zjistit maximum informací, které si zjistit lze. Určitě se zajímejte o tvorbu peněžních toků dané firmy. Napovědět o daném dluhopisu může také rating od renomované agentury, například S&P, Moody’s či Fitch.

Jestliže firma na dluhopisu nabízí příliš vysoký úrok (nad 10 %), je to důvod spíše k opatrnosti. Vysoký úrok je vždy spjat i s vyšším rizikem. V pořádku nejsou ani úroky nízké (méně než 5 %), firma dluhopisy možná nezvládne splatit.

U konvertibilních či podřízených dluhopisů se míra rizika zvyšuje směrem k riziku akciovému. U konvertibilního dluhopisu může dojít k tomu, že držitel dluhopis vymění za akcii, byť to často vlastně ani nechce. U podřízeného dluhopisu zase dochází k tomu, že držitel se v pořadí nachází až za držiteli seniornějších bondů.

Dluhopisy s tzv. delší durací neboli průměrnou dobou do splatnosti jsou zase náchylnější k riziku, které vyplývá ze změny úrokové sazby. Proto se dnes již příliš nedoporučují.

Sdílení článku na facebook Facebook Sdílení článku na twitter Twitter

Ohodnoťte tento článek!

RECENZE

TOP Forex a CFD brokeři

XTB logo
XTB★ 98 %
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 93 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 91 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook

Podpořte nás!

Líbi se vám články na Finex.cz? Podpořit nás můžete libovolným darem. Moc děkujeme!
BTC donate adresa

BTC Donate address
3Ax7aQT2KgMEwAh3LrYEiCwQEK3vhxBUhf

Změna měny BTC/LTC