Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Dluhopisy – past na peníze, nebo výhodná investice?

D H
Publikováno
Dluhopisy – past na peníze, nebo výhodná investice?
Zdroj: depositphotos.com

Dluhopisy nemusejí být tak bezpečnou investicí, jak se jeví. Proč a na co je nutné si dát pozor, jestliže se pro ně rozhodneme?

Jak se dá investovat do dluhopisů

Dluhopis může vydat téměř jakákoli firma. Z pozice investora pak záleží na tom, jestli se ze svého postavení k takovému dluhopisu vůbec dostane a jestli je pro něho přijatelná míra rizikovosti, které s sebou přináší.

Dluhopisy lze pomyslně rozdělit na rizikové a bezpečné. Do druhé skupiny se řadí dluhopisy rozvinutých států. Ostražitost je pak na místě u dluhopisů malých a středních firem. K těm od firem velkých se stejně nelze dostat jinak než prostřednictvím dluhopisového fondu, jestliže jste drobným investorem.

S dluhopisovým fondem lze lépe diverzifikovat portfolio a navíc jsou více likvidní, zajištěné profesionální správou a poskytnou vám možnost zajištění měnového rizika. Fondy mohou být určeny jak konzervativním investorům, tak i těm akceptujícím větší míru rizika. U kratších fondů může být výnos cca 1,10 až 1,20 %.

TIP: Více informací o tom, co to jsou dluhopisy, naleznete v tomto článku.

Jak poznám rizikový dluhopis

O firmě byste si měli zjistit maximum informací, které si zjistit lze. Určitě se zajímejte o tvorbu peněžních toků dané firmy. Napovědět o daném dluhopisu může také rating od renomované agentury, například S&P, Moody’s či Fitch.

Jestliže firma na dluhopisu nabízí příliš vysoký úrok (nad 10 %), je to důvod spíše k opatrnosti. Vysoký úrok je vždy spjat i s vyšším rizikem. V pořádku nejsou ani úroky nízké (méně než 5 %), firma dluhopisy možná nezvládne splatit.

U konvertibilních či podřízených dluhopisů se míra rizika zvyšuje směrem k riziku akciovému. U konvertibilního dluhopisu může dojít k tomu, že držitel dluhopis vymění za akcii, byť to často vlastně ani nechce. U podřízeného dluhopisu zase dochází k tomu, že držitel se v pořadí nachází až za držiteli seniornějších bondů.

Dluhopisy s tzv. delší durací neboli průměrnou dobou do splatnosti jsou zase náchylnější k riziku, které vyplývá ze změny úrokové sazby. Proto se dnes již příliš nedoporučují.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

dagmar.andersova@seznam.cz

Já jsem vyléčená investovat. Možná si někdo pamatuje fondy Interbanka invest. Nic ani korunu jsem nedostala, po pátrání jsem penězi někomu přílepšila životní úroveň. Nikdy

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
U 74 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 72,87 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎