Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Dluhopisy – past na peníze, nebo výhodná investice?

D H
Publikováno
Dluhopisy – past na peníze, nebo výhodná investice?
Zdroj: depositphotos.com

Dluhopisy nemusejí být tak bezpečnou investicí, jak se jeví. Proč a na co je nutné si dát pozor, jestliže se pro ně rozhodneme?

Jak se dá investovat do dluhopisů

Dluhopis může vydat téměř jakákoli firma. Z pozice investora pak záleží na tom, jestli se ze svého postavení k takovému dluhopisu vůbec dostane a jestli je pro něho přijatelná míra rizikovosti, které s sebou přináší.

Dluhopisy lze pomyslně rozdělit na rizikové a bezpečné. Do druhé skupiny se řadí dluhopisy rozvinutých států. Ostražitost je pak na místě u dluhopisů malých a středních firem. K těm od firem velkých se stejně nelze dostat jinak než prostřednictvím dluhopisového fondu, jestliže jste drobným investorem.

S dluhopisovým fondem lze lépe diverzifikovat portfolio a navíc jsou více likvidní, zajištěné profesionální správou a poskytnou vám možnost zajištění měnového rizika. Fondy mohou být určeny jak konzervativním investorům, tak i těm akceptujícím větší míru rizika. U kratších fondů může být výnos cca 1,10 až 1,20 %.

Jak poznám rizikový dluhopis

O firmě byste si měli zjistit maximum informací, které si zjistit lze. Určitě se zajímejte o tvorbu peněžních toků dané firmy. Napovědět o daném dluhopisu může také rating od renomované agentury, například S&P, Moody’s či Fitch.

Jestliže firma na dluhopisu nabízí příliš vysoký úrok (nad 10 %), je to důvod spíše k opatrnosti. Vysoký úrok je vždy spjat i s vyšším rizikem. V pořádku nejsou ani úroky nízké (méně než 5 %), firma dluhopisy možná nezvládne splatit.

U konvertibilních či podřízených dluhopisů se míra rizika zvyšuje směrem k riziku akciovému. U konvertibilního dluhopisu může dojít k tomu, že držitel dluhopis vymění za akcii, byť to často vlastně ani nechce. U podřízeného dluhopisu zase dochází k tomu, že držitel se v pořadí nachází až za držiteli seniornějších bondů.

Dluhopisy s tzv. delší durací neboli průměrnou dobou do splatnosti jsou zase náchylnější k riziku, které vyplývá ze změny úrokové sazby. Proto se dnes již příliš nedoporučují.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

dagmar.andersova@seznam.cz

Já jsem vyléčená investovat. Možná si někdo pamatuje fondy Interbanka invest. Nic ani korunu jsem nedostala, po pátrání jsem penězi někomu přílepšila životní úroveň. Nikdy

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎