Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Dluhopisy - Co jsou dluhopisy a vyplatí se do nich investovat? » Dluhopisy – past na peníze, nebo výhodná investice?

Dluhopisy – past na peníze, nebo výhodná investice?

Dluhopisy - past na peníze, nebo výhodná investice?

Dluhopisy nemusejí být tak bezpečnou investicí, jak se jeví. Proč a na co je nutné si dát pozor, jestliže se pro ně rozhodneme?

Jak se dá investovat do dluhopisů

Dluhopis může vydat téměř jakákoli firma. Z pozice investora pak záleží na tom, jestli se ze svého postavení k takovému dluhopisu vůbec dostane a jestli je pro něho přijatelná míra rizikovosti, které s sebou přináší.

Dluhopisy lze pomyslně rozdělit na rizikové a bezpečné. Do druhé skupiny se řadí dluhopisy rozvinutých států. Ostražitost je pak na místě u dluhopisů malých a středních firem. K těm od firem velkých se stejně nelze dostat jinak než prostřednictvím dluhopisového fondu, jestliže jste drobným investorem.

S dluhopisovým fondem lze lépe diverzifikovat portfolio a navíc jsou více likvidní, zajištěné profesionální správou a poskytnou vám možnost zajištění měnového rizika. Fondy mohou být určeny jak konzervativním investorům, tak i těm akceptujícím větší míru rizika. U kratších fondů může být výnos cca 1,10 až 1,20 %.

Jak poznám rizikový dluhopis

O firmě byste si měli zjistit maximum informací, které si zjistit lze. Určitě se zajímejte o tvorbu peněžních toků dané firmy. Napovědět o daném dluhopisu může také rating od renomované agentury, například S&P, Moody’s či Fitch.

Jestliže firma na dluhopisu nabízí příliš vysoký úrok (nad 10 %), je to důvod spíše k opatrnosti. Vysoký úrok je vždy spjat i s vyšším rizikem. V pořádku nejsou ani úroky nízké (méně než 5 %), firma dluhopisy možná nezvládne splatit.

U konvertibilních či podřízených dluhopisů se míra rizika zvyšuje směrem k riziku akciovému. U konvertibilního dluhopisu může dojít k tomu, že držitel dluhopis vymění za akcii, byť to často vlastně ani nechce. U podřízeného dluhopisu zase dochází k tomu, že držitel se v pořadí nachází až za držiteli seniornějších bondů.

Dluhopisy s tzv. delší durací neboli průměrnou dobou do splatnosti jsou zase náchylnější k riziku, které vyplývá ze změny úrokové sazby. Proto se dnes již příliš nedoporučují.

Ohodnoťte tento článek

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast Plc ---
N/A
Moneta ---
N/A
Alphabet (Google) ---
N/A
RECENZE

TOP Forex a CFD brokeři

XTB logo
XTB★ 98 %
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 96 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 95 %
U 71 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo