Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Centrální banky a jejich role v ekonomice – Vše, na co potřebujete znát odpověď

Centrální banky mají v rukou více moci, než si myslíte. Jak vás jejich rozhodnutí ovlivňují každý den, aniž byste to věděli.

Ing. Patrik Kudláček
Jméno Příjmení
Popisek autora
Informace o autorovi článku
Ověřeno
Centrální banky a jejich role v ekonomice – Vše, na co potřebujete znát odpověď
Zdroj: Depositphotos.com

Každý občan státu má jistě povědomí o tom, že existují banky, které mají jisté pravomoci tvořit peníze (emitovat) a kromě této výsady mohou i určovat úrokovou míru, regulovat cenu nemovitostí, potravin, služeb a výrobků.

Málokdo ovšem ví, jakých nástrojů mohou tyto banky využívat, co spadá do jejich kompetencí, jak banky fungují a jaká je bankovní hierarchie.

V tomto článku si objasníme výše zmíněné neznámé a pokusíme se zasadit funkci centrálních bank do kontextu obchodní a investiční činnosti v globálním finančním systému.

Centrální banky stručně
  • Centrální banka má zásadní vliv na stabilitu národní měny a regulaci ekonomiky. Její hlavní funkce lze rozdělit na makroekonomické (měnová politika, emise peněz) a mikroekonomické (dohled nad komerčními bankami).
  • Centrální banka stojí na vrcholu bankovního systému a dohlíží na všechny komerční banky, které mají licenci pro bankovní operace, jako jsou úvěry a depozity.
  • Centrální banky ovlivňují trhy prostřednictvím regulací a veřejných projevů, což může mít významný dopad na kurz měn a chování investorů.

Obsah článku o centrálních bankách

Všechny obchodníky a investory, pohybující se na finančních trzích, spojuje jeden cíl, a to zhodnotit své finanční prostředky.

Aby tohoto svého cíle dosáhli, musí se stát aktivními účastníky globálního finančního systému a podílet se na směně volných finančních prostředků, komodit, akcií, dluhopisů atd. za ty nedostatečné, a tím umožňovat existenci samotného finančního systému.

Nedílnou součástí této nekonečné směny aktiv je i bankovní systém, který v celé finanční síti má výsadní postavení.

Bankovní systém totiž tvoří páteř celé světové ekonomiky. Bez jeho vlivu, regulace, emisí peněz atd. by nemohl finanční systém existovat a investoři by neměli možnost provádět směnu svých aktiv napříč kontinenty (směna eura za dolar) nebo napříč časem (nákup forward kontraktů).

Ještě než se pustíme do samotného tématu centrálních bank, pojďme si v krátkosti představit bankovní systém a jak fungují banky.

Bankovní systém – jak fungují banky?

Bankovní systém je tvořen centrální bankou a všemi, jí podřízenými, komerčními bankami v dané zemi, respektive v příslušném ekonomickém systému.

Zdroj: Coggle.it
Schéma bankovního systému České republiky
Schéma bankovního systému České republiky

Na obrázku výše je zobrazena struktura českého bankovního systému, na jejímž vrcholu je Česká národní banka, plnící roly hlavního kontrolního a správního orgánu.

Tomu jsou podřízeny všechny komerční banky, kterým byla udělena licence pro provádění základních bankovních operací, jako jsou:

  • přijímaní a vyplácení vkladů od veřejnosti (depozitní funkce)
  • poskytování úvěrů
  • zprostředkování plateb
  • směnárenská činnost
  • pronájem bezpečnostních schránek

Nyní, když víte, jak fungují banky, už je čas vám podrobně vysvětlit funkce centrální banky.

Funkce centrální banky

Na vrcholu pomyslné pyramidy bankovního systému stojí centrální banka, jejíž hlavní činností je zabezpečení kvality národní měny a dlouhodobé stability kupní síly peněz.

Mimo tyto hlavní funkce centrální banky působí jako partner vlády republiky v záležitostech stimulování ekonomického růstu a zaměstnanosti nebo při udržování stability peněžního a kapitálového trhu dané země.

Velmi diskutovanou otázkou, týkající se funkce centrální banky, je míra její nezávislosti na vládě státu a jejích politických cílech.

Aby byla činnost centrální banky, jakožto vrcholného orgánu účinná, nesmí být podřízená vládním rozhodnutím.

Na druhou stranu je potřeba zajistit plynulou diskusi obou institucí tak, aby vývoj monetární a fiskální politiky byl v zájmu obyvatel dané země a ne pouze v zájmu jedinců.

Centrální banky po celém světě mají v podstatě dvě základní funkce.

  • První z nich je funkce makroekonomická, do které spadají takové činnosti centrální banky, které ovlivňují především množství a stabilitu národní měny.
  • Druhá funkce je mikroekonomická, jejíž činnost se dotýká především dohledu a regulace komerčních bank. Pojďme si nyní přiblížit funkce makroekonomické i mikroekonomické.

Makroekonomická funkce centrální banky

Cílem každé centrální banky je především udržování stabilní a silné národní měny. Kroky centrální banky v tomto směru musí být ovšem velmi citlivé, protože stav národní měny ovlivňuje jak tuzemské podnikatelské prostředí, tak to mezinárodní.

Díky možnosti ovlivňovat národní měnu získává centrální banka také možnost utvářet a směrovat podnikatelské prostředí a to buď směrem k vyššímu importu (dovozu) nebo exportu (vývozu) zboží a služeb.

Info

Poměr vývozu a dovozu zboží je jedním z určujících faktorů výše HDP.

Převažuje-li vývoz nad dovozem, HDP je obvykle vyšší, čímž roste i životní úroveň dané země. Převažuje-li ovšem dovoz nad vývozem, HDP klesá, čímž klesá i životní úroveň a soběstačnost daného státu.

Mezi základní makroekonomické funkce centrálních bank patří:

  • Měnová (monetární) politika

Monetární politika je tím hlavní nástrojem centrální banky, využívaným pro regulaci makroekonomiky. Měnová politika může být realizována na mnoha úrovních.

Může se jednat například o tzv. kvantitativní uvolňování, během kterého centrální banka nakupuje různá aktiva (akcie, dluhopisy, nemovitosti…) a tím pouští do oběhu předem stanovené množství peněz.

Měnová politika centrální banky může také probíhat na devizovém trhu a to pomocí tzv. intervencí, což je zásah centrální banky do; přirozeného chodu nabídky a poptávky na měnových párech.

Pomocí nakupování nebo prodávání tuzemské měny na devizovém trhu, centrální banka udržuje kurz konstantní, s cílem stimulovat tuzemskou ekonomiku (zpomalit růst nebo úpadek).

Zdroj: tradingview.com
Intervence České národní banky - měsíční graf EUR/CZK
Intervence České národní banky – měsíční graf EUR/CZK
  • Emise hotovostních peněz

Emise hotovostních peněz je dalším nástrojem centrálních bank, jak regulovat stav národní měny a tuzemské ekonomiky. V tomto bodě je důležité si uvědomit, že emisní monopol se týká pouze hotovostních platidel, jako jsou mince a bankovky. 

Emise bezhotovostních peněz je v kompetenci jak centrální banky, tak bank komerčních, které mohou emitovat bezhotovostní peníze například pomocí úroků z půjček.

  • Devizová a depozitní činnost

Devizová a depozitní činnost je do určité míry tuzemským centrální bankám ukládána jako povinnost v tom smyslu, že mezinárodní měnový fond vyžaduje, aby centrální banky ve svých devizových zásobách, drželi určité množství zahraniční měny (případně denominovaných cenných papírů nebo zlatých zásob).

Devizová a depozitní činnost centrální banky má usnadnit mezinárodní měnovou spolupráci, podporovat stabilitu směnných kurzů a prostřednictvím půjček podporovat státy, jež zažívají hospodářské potíže.

Mikroekonomická funkce centrální banky

Tato funkce centrální banky spočívá především v zajišťování bezpečnosti, efektivnosti, spolehlivosti a důvěryhodnosti příslušného bankovního systému. V praxi to znamená, že centrální banky provádějí řadu činností, které mají plnit výše uvedené cíle.

Mezi mikroekonomické funkce centrální banky patří:

  • Regulace obchodních bank a provádění bankovního dohledu

Regulace obchodních bank a provádění bankovního dohledu je jednou ze základních činností centrální banky, kterou zajišťuje transparentnost bankovního systému a chrání občany před nekalými praktikami komerčních bank.

V rámci bankovní regulace jsou centrální bankou stanovena pravidla a podmínky pro založení a činnost obchodní banky – zkrátka pravidla, jak fungují banky.

V případě splnění těchto podmínek je podnikatelskému subjektu (obchodní bance) udělena licence. V rámci bankovního dohledu je kontrolováno dodržování stanovených pravidel.

Centrální banka před udělením licence kontroluje splnění podmínek, jako jsou minimální výše základního kapitálu, odpovídající technologické a bezpečnostní zabezpečení, kvalitní účetní a kontrolní vnitropodnikový systém.

Po udělení licence je prováděn dohled nad komerční bankou a to především v oblastech množství kapitálu v tuzemské i zahraniční měně (devizové zásoby), limity poskytovaných úvěrů, plnění ochrany proti insider obchodům (praní špinavých peněz), povinnost pojištění vkladů klientů a mnoho dalších.

  • Funkce centrální banky: “banka bank”

Každá komerční banka musí mít zřízeny své devizové účty u tuzemské centrální banky, která funguje jednak jako její bankéř a zároveň jako věřitel poslední instance, od kterého lze čerpat likviditu v případě, kdy se komerční banka dostane do existenčních problémů.

Na obchodní účty vedené u centrální banky jsou komerčním bankám poskytovány úvěry.

  • Funkce centrální banky: “banka státu”

Každá centrální banka spravuje devizové účty tuzemské vlády, ministerstev, orgánů místní samosprávy a podniků veřejného sektoru, kterým rovněž zajišťuje finanční transakce. Centrální banka je také správcem státního dluhu.

Centrální banky a finanční trhy

Díky neomezené možnosti emise, jak hotovostních (valutových) tak bezhotovostních (devizových) peněz, jsou centrální banky nejsilnějšími účastníky finančních trhů.

Díky možnostem regulace tuzemských měn se podílejí na cenotvorbě jednotlivých měnových párů a díky nástrojům, které jsme si již popsali, mohou tvořit kurz, a tedy mohou vytvářet trendové pohyby. A nejen, že mohou, ale také to dělají.

Zdroj: tradingview.com
Reakce trhu na prohlášení FEDu - graf H4
Reakce trhu na prohlášení FEDu – graf H4

Na obrázku výše je zobrazena typická tržní reakce na výsledky zasedání americké centrální banky (FED – Federální rezervní systém).

Investoři na výsledky jednání, o ponechání úrokových sazeb, reagovali velmi pozitivně, což rozpoutalo trendovou reakci na měnovém páru EUR/USD, která vedla k významnému posílení kurzu amerického dolaru.

Další situací, kterou centrální banky ovlivňují dění na finančních trzích, jsou veřejná vystoupení centrálních bankéřů, buď neprodleně po zasedání bankovní rady nebo zpětně, například v reakci na mediální vystoupení či příspěvek na sociálních sítích.

Na základě projevů centrálních bankéřů jsou rozlišovány dva druhy předávaných informací. Jedná se o tzv. jestřábí nebo holubičí projev.

Jestřábi vs. Holubice

V obchodní a investiční praxi analytici rozlišují dva výstupy z veřejné prezentace, na základě následující charakteristiky:

  • Jestřábi 

Jestřábi mají jako hlavní prioritu nízkou inflaci. Proto upřednostňují a prosazují vyšší úrokové sazby a takovou měnovou politiku, která nebude výrazně zasahovat do přirozeného chodu tuzemské ekonomiky.

Je-li projev státníka nebo bankéře označen nálepkou “jestřábí”, jedná se o konzervativní projev, naznačující obezřetnou politiku a nízkou míru zásahů ze strany centrální banky.

  • Holubice

Holubice mají v prioritách především zajištění hospodářského růstu a podporu zaměstnanosti.

Z tohoto důvodu se přiklánějí k nižším úrokovým sazbám, ovšem nebojí se zasahovat do tuzemské ekonomiky a pomocí stimulů monetární politiky ji udržitelným způsobem rozvíjet.

TIP

Obchodníci na finančních trzích se jistě setkali s tím, že v době projevu centrálního bankéře výrazným způsobem roste na daném měnovém páru volatilita a výrazně klesá likvidita.

To je způsobeno především aktivitou tzv. HFT (high-frequency trading), které reagují například na tón hlasu centrálního bankéře.

V okamžiku, kdy hlasová analýza potvrdí určité zakolísání hlasu (změnu frekvence, intonace atd.), například při oznamování nových monetárních kroků, jedná se o signál jestřábí, i přes to, že samotná informace je ryze holubičí. HFT tedy prodá odpovídající měnu, což při nízké likviditě trhu způsobí vysokou volatilitu.

Vzhledem k mnoha možnostem, jak mohou centrální banky ovlivňovat kurzy jednotlivých měn, je na ně vyvíjen velký tlak z odborné i veřejné komunity, s cílem zajistit přirozený chod ekonomiky.

Mělo by se to přitom obejít bez takových zásahů centrální banky, které mohu cíleně prospívat jedincům na úkor společnosti.

Světové centrální banky

Vzhledem k investiční činnosti na měnových trzích je nejdůležitější sledovat centrální banky, jejichž národní měna je součástí světových devizových rezerv. Mezi tyto centrální banky patří:

Těchto osm centrálních bank má největší vliv na světovou ekonomiku. Sledování jejich postojů a zájmů ohledně jejich tuzemských měn je jednou z hlavních náplní obchodníka, investujícího svůj kapitál na měnových trzích.

Zdroj: Google.com
Mapa světových měn
Mapa světových měn

Celosvětový finanční systém ovšem centrálními bankami jednotlivých států nekončí. Celé bankovní hierarchii totiž vévodí Světová banka (World Bank – WB), což je organizace tvořená dalšími pěti sdruženími, zajišťujícími jednotlivé činnosti.

Skupina světové banky

Jak fungují banky v celosvětovém měřítku? Nejvyšším orgánem celosvětové bankovní hierarchie je Světová banka.

Tato skupina je tvořena dalšími pěti nezávislými organizacemi, které zajišťují po celém světě činnosti související s finanční, ekonomickou a investiční činností. Mezi tyto organizace patří:

Skupina Světové banky v globální finanční síti nezastupuje pouze nejvyšší autoritu, co se týče ekonomických otázek, ale také autoritu morální.

Ta díky svým sesterským organizacím a členům po celém světě, snaží šířit finanční gramotnost s cílem snížit chudobu a zvýšit životní podmínky.

Kritika centrálních bank

Výsostné postavení centrálních bank v ekonomickém a bankovním systému této instituci umožňuje zasahovat do společenského života a dokonce i života jednotlivých občanů.

Mnohdy jsou centrální banky za toto výsostné postavení kritizovány a je vyvíjen tlak na nepodmíněnou regulaci a omezení vlivu na životy lidí.

Do určité míry je chování centrální banky kontrolováno bankou vyšší instance, tedy v případě České národní banky, se jedná o “dohledný orgán” v podobě Evropské centrální banky, která je opět “regulována” Světovou bankou.

Kontrola činnosti centrálních bank je rovněž v kompetenci orgánů jako jsou Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ SKPV), Útvar odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK SKPV), Bezpečnostní informační služba (BIS) a další instituce obdobného působení, které jsou ve vyspělé společnosti součástí společenského dění.

Info

Při kritice centrálních bank je rovněž důležité si uvědomit, že centrální banka, jakož to instituce, nemůže být z ničeho obviňována.

Hlavní podíl na rozhodnutích mají členové bankovní rady a jejich podřízení pracovníci.

V okamžiku, kdy centrální banka až příliš zasahuje do svobody a života občanů, jsou na vině konkrétní lidé, nikoliv instituce jako taková.

Konec působnosti centrálních bank

Veškeré pravomoci a funkce centrální banky, které jsme si v tomto článku nastínili, ovšem končí tam, kde začínají hranice kryptoměn.

Všechny pravomoci a zodpovědnosti centrálních bank jsou platné pouze v rámci tzv. fiat měny (měna s nuceným oběhem, emitována centrálními bankami).

Kryptoměny jsou tedy rájem kritiků centrálních bank a i únikem z klasického světa bankovních korporací, do světa decentralizované ekonomiky, která stále více a více rozšiřuje své pole působnosti.

Klasickým příkladem, jak lze omezit pole působnosti centrálních bank a zároveň zachovat současný finanční systém tvořený fiat měnami, jsou tzv. stablecoiny.

Jedná se o technologii, která využívá jako podkladové aktivum jakoukoliv národní měnu, například americký dolar, ovšem vypořádávání (bankovní převody, platby, směna) jsou prováděny na základě decentralizované blockchain technologie.

Například stablecoin na americký dolar lze pořídit na burze Binance, pod tickerem USDC. Jedná se o kryptoměnu, která je směnitelná za americký dolar v poměru 1:1, ovšem postavená na moderních blockchain technologiích.

Ty umožňují rychlejší převody finančních prostředků, které jsou realizovány v rámci decentralizované sítě, která nepodléhá žádné autoritě.

Info

Společenský důraz na svobodu je velmi silný a v kombinaci s moderními technologiemi je lidstvo na prahu nového finančního systému, který bude fungovat nezávisle na autoritách centrálních bank a jejich lídrů.

To, zda jsou kryptoměny nebo stablecoiny měnou budoucnosti nám ukáže až čas. Každopádně změna finančního systému se nemůže stát přes noc, a proto lze již nyní konstatovat, že virtuální měny minimálně odstartovaly další etapu lidské evoluce.

Ta směřuje k decentralizovanému finančnímu systému, který je mnohem bezpečnější a který je především nezávislý na vůli a cílech jedinců.

Centrální banky – slovo závěrem

Centrální banky jsou nedílnou součástí jak bankovního systému, tak systému finančního a ekonomického.

Hlavními činnostmi centrálních bank je dohled a regulace nad komerčními bankami, zajištění suverenity státní měny, regulace a směrování tuzemského ekonomického a podnikatelského prostředí.

Hlavní funkce centrální banky lze rozdělit na makroekonomickou a mikroekonomickou.

  • Mezi základní makroekonomické funkce centrálních bank patří: měnová (monetární) politika, emise hotovostních i bezhotovostních peněz, devizová a depozitní činnost.

Všechny tyto nástroje umožňují centrálním bankám řídit ekonomiku především v obdobích ekonomické recese, jako je růst inflace, vysoká nezaměstnanost atd.

  • V rámci mikroekonomické funkce centrální banka provádí především regulační a kontrolní činnost komerčních bank, dále vystupují jako “banka státu” a “banka bank”.

V případě těchto funkcí plní centrální banka například roli správce státního dluhu nebo roli věřitel poslední instance.

Centrální banky jsou rovněž nedílnou součástí finančního trhu a hrají důležitou roli při tvorbě kurzu nejen jednotlivých národních měn, ale také kurzů komoditních a akciových.

Info

Finanční trh je centrálními bankami ovlivňován především formou výstupů ze zasedání bankovní rady, případně formou mediálních rozhovorů centrálních bankéřů.

Obchodníci na základě poskytnutých informací z centrálních bank, rozlišují informaci holubičího nebo jestřábího sentimentu.

Obchodník by při investování na měnových trzích měl sledovat především výstupy té centrální banky, do jejíž měny hodlá vložit své volné finanční prostředky.

Měl by mít také alespoň všeobecné ponětí o fundamentálním nastavení amerického dolaru, který je tím prvořadým hybatelem na všech hlavních měnových párech.

Moderní technologie, v čele s kryptoměnami a stablecoiny, však vymezily jasné hranice centrálních bank, čímž omezují jejich pole působnosti.

S technologií blockchain, která je mnohem bezpečnější a rychlejší než současný systém směny národních měn, se lidstvo pomalu posouvá do stavu, kdy bude omezena působnost centrálních bank a jejich vliv na životy lidí se bude pomalu, ale jistě omezovat.

Pokud máte k centrálním bankám nějaké dotazy anebo určité věci vnímáte jinak, rádi si vás poslechneme níže v komentářích.

FAQs – Na co se nejčastěji ptáte

Co jsou hlavní funkce centrální banky?

Mezi hlavní funkce centrální banky patří regulace národní měny, dohled nad komerčními bankami a podpora ekonomické stability.

Jaké jsou základní makroekonomické funkce centrálních bank?

Mezi základní makroekonomické funkce centrálních bank patří: měnová politika, emise hotovostních peněz a devizová činnost.

Jak fungují banky v rámci bankovního systému?

Banky fungují pod dohledem centrální banky, která jim uděluje licence pro provádění základních operací jako úvěry a depozity.

Jaký vliv mají centrální banky na měnové kurzy?

Centrální banky mohou ovlivňovat měnové kurzy prostřednictvím měnových intervencí a regulací na devizových trzích.

Co znamená, že centrální banka je banka bank?

Centrální banka poskytuje komerčním bankám úvěry a zajišťuje jejich likviditu v krizových situacích.

Jaký je rozdíl mezi jestřábími a holubičími projevy centrálních bankéřů?

Jestřábí projevy podporují vyšší úrokové sazby a nízkou inflaci, zatímco holubičí se zaměřují na hospodářský růst a zaměstnanost.

Další zdroje informací

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.