Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Vzácná příležitost! Bezriziková investice, která hravě překoná inflaci!

V uplynulém roce čeští investoři zaznamenali výrazné zisky u akcií i dluhopisů. Bude tento trend pokračovat? Pojďme to zjistit!

Publikováno
Vzácná příležitost! Bezriziková investice, která hravě překoná inflaci!
Zdroj: Depositphotos.com

V uplynulém roce přinesly slibné výsledky investice do akcií i dluhopisů. Bude tento trend pokračovat, nebo je na čase změnit strategii. Pojďme se blíže podívat na vlivy, které na investiční prostředí působily a co přinesou v letošním roce.

Akciové trhy táhly technologické akcie

V uplynulém roce zaznamenali nejen čeští investoři, kteří drží více než 850 miliard korun, výrazné zisky jak v akciových, tak v konzervativních fondech, jako jsou dluhopisové a vyvážené fondy. Podle údajů poradenských společností Finez a Partners se většině těchto fondů podařilo překonat míru inflace. Nejvýrazněji se dařilo akciovým fondům.

Na akciové fondy velmi pozitivně působil růst cen především technologických akcií, které podpořil velmi rychlý rozvoj umělé inteligence. Firmy jako Microsoft, Nvidia nebo Amazon rozpoznaly včas potenciál nové technologie a jejich akcie šly strmě nahoru.

Vývoj cen Nvidia, Microsoft a Amazon za minulý rok

Aktuální cena
Změna
Nvidia / NVDA
Načítání
Načítání
Načítání
Microsoft / MSFT
Načítání
Načítání
Načítání
Amazon / AMZN
Načítání
Načítání
Načítání

K růstu hodnoty akcií přispělo také očekávání, že se největší světová ekonomika vyhne recesi. Slibně se vyvíjející inflace naznačuje, že úrokové sazby by nejen v USA, ale i v eurozóně měly začít klesat.

Dluhopisy podpořil růst úrokových sazeb

Na výnosy dluhopisů potom působil naopak růst úrokových sazeb v průběhu roku, kterým se centrální banky po celém světě snažily ukočírovat prudké zrychlení inflace. Při růstu úroků stoupají i výnosy z dluhopisů. Naopak starším dluhopisům s nižším úrokem klesá cena. V opačné situaci, kdy úrokové sazby klesají, roste vlivem poptávky cena starších dluhopisů s vyšším výnosem.

S nadcházejícím rokem tak přichází vzácná příležitost, kdy dluhopisy nesou stále ještě vysoký výnos do splatnosti a zároveň poroste jejich cena vzhledem ke snižování sazeb.

To je ideální prostředí pro zhodnocení peněz v dluhopisových fondech.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
5
12

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎