Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Technologické akcie rostou, dluhopisy se zklidňují – je boj s volatilitou konečně u konce?

Akciový trh zažil v roce 2023 turbulence, ale technologické akcie konečně rostou i navzdory růstu výnosů z dluhopisů. Co můžeme očekávat letos?

Publikováno
Technologické akcie rostou, dluhopisy se zklidňují – je boj s volatilitou konečně u konce?
Zdroj: depositphotos.com

V roce 2023 si akciový trh prošel pořádnými turbulencemi, které pro nejednoho investora znamenaly spoustu bezesných nocí. Největší problém představovala vysoká volatilita na trhu s dluhopisy.

Index S&P 500 v minulém roce zaznamenal tříměsíční pokles, zatímco výnosy z desetiletých státních dluhopisů strmě rostly.

Analytikové však vidí pomyslné světlo na konci tunelu. Většina z nich se shoduje na tom, že nejhorší volatilita na trhu s dluhopisy je již za námi. Důvodem je především klesající inflace a očekávané snižování úrokových sazeb ze strany Fedu.

Akcie rostou bez ohledu na vývoj desetiletých státních dluhopisů

Letošní rok je plný překvapení. Jedním z těch pozitivních je skutečnost, že technologické akcie rostou bez ohledu na vývoj výnosů z desetiletých dluhopisů. Dříve jejich hodnota při růstu výnosů klesala.

Momentálně se však indexu S&P 500 daří i přesto, že výnosy z dluhopisů opět rostou.

Index S&P 500 9. února poprvé pokořil hranici 5 000 bodů.

Ve zkratce tak mají na cenu akcií větší vliv zisky společností, a ne výkyvy úrokových sazeb. V současnosti většina analytiků očekává, že americká ekonomika a s ní i akcie v letošním roce porostou.

Technologickým akciím se aktuálně daří a z dlouhodobého hlediska by se na tom nemělo nic změnit.

Růst nás pravděpodobně čeká i v následujících měsících

Podle Goldman Sachs se bude akciový trh vyvíjet stejným směrem jako doposud. I když není jisté, jak se Fed zachová, momentálně jsou investoři naladěni na vlnu růstu.

Ani v tomto roce bychom tedy neměli být svědky poklesu akciového trhu kvůli nárůstu výnosů z dluhopisů.

Graf vývoje ceny indexu S&P 500 za posledních 60 měsíců

Naopak podle předpokladů mezi sebou přestanou oba údaje úzce korelovat. Rozhodující budou především reálné výsledky technologických společností.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
1
1

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.