Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Technologické akcie rostou, dluhopisy se zklidňují – je boj s volatilitou konečně u konce?

Akciový trh zažil v roce 2023 turbulence, ale technologické akcie konečně rostou i navzdory růstu výnosů z dluhopisů. Co můžeme očekávat letos?

Publikováno
Technologické akcie rostou, dluhopisy se zklidňují – je boj s volatilitou konečně u konce?
Zdroj: depositphotos.com

V roce 2023 si akciový trh prošel pořádnými turbulencemi, které pro nejednoho investora znamenaly spoustu bezesných nocí. Největší problém představovala vysoká volatilita na trhu s dluhopisy.

Index S&P 500 v minulém roce zaznamenal tříměsíční pokles, zatímco výnosy z desetiletých státních dluhopisů strmě rostly.

Analytikové však vidí pomyslné světlo na konci tunelu. Většina z nich se shoduje na tom, že nejhorší volatilita na trhu s dluhopisy je již za námi. Důvodem je především klesající inflace a očekávané snižování úrokových sazeb ze strany Fedu.

Akcie rostou bez ohledu na vývoj desetiletých státních dluhopisů

Letošní rok je plný překvapení. Jedním z těch pozitivních je skutečnost, že technologické akcie rostou bez ohledu na vývoj výnosů z desetiletých dluhopisů. Dříve jejich hodnota při růstu výnosů klesala.

Momentálně se však indexu S&P 500 daří i přesto, že výnosy z dluhopisů opět rostou.

Index S&P 500 9. února poprvé pokořil hranici 5 000 bodů.

Ve zkratce tak mají na cenu akcií větší vliv zisky společností, a ne výkyvy úrokových sazeb. V současnosti většina analytiků očekává, že americká ekonomika a s ní i akcie v letošním roce porostou.

Technologickým akciím se aktuálně daří a z dlouhodobého hlediska by se na tom nemělo nic změnit.

Růst nás pravděpodobně čeká i v následujících měsících

Podle Goldman Sachs se bude akciový trh vyvíjet stejným směrem jako doposud. I když není jisté, jak se Fed zachová, momentálně jsou investoři naladěni na vlnu růstu.

Ani v tomto roce bychom tedy neměli být svědky poklesu akciového trhu kvůli nárůstu výnosů z dluhopisů.

Graf vývoje ceny indexu S&P 500 za posledních 60 měsíců

Naopak podle předpokladů mezi sebou přestanou oba údaje úzce korelovat. Rozhodující budou především reálné výsledky technologických společností.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
1
1

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎