Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Index S&P 500 táhne stále více! Dělají investoři dobře?

ETF kopírující index S&P 500 zaznamenaly prudký příliv kapitálu. Čím je to způsobeno? Jak rozhodnutí Fedu ovlivnilo trh?

Index S&P 500 táhne stále více! Dělají investoři dobře?
Zdroj: deeply.cz

Obliba burzovně obchodovaných fondů ETF (exchange traded funds) kopírujících index S&P 500 ke konci roku 2023 prudce vzrostla a tři největší ETF v této kategorii přilákaly nový kapitál v hodnotě více než 100 miliard dolarů.

Největší z nich, SPDR S&P 500 ETF Trust (SPY), zaznamenal podle etf.com téměř rekordní čistý přítok přibližně 52 miliard USD. Čistý přítok představuje rozdíl mezi vybranými a nově poslanými penězi do fondu.

SPY – nejstarší obchodované ETF na amerických burzách

SPY je nejstarší ETF obchodované na amerických burzách od ledna 1993. V současnosti spravuje akciové portfolio v hodnotě přibližně 490 miliard USD, což z něj činí největší ETF na světě.

Jeho portfolio odráží složení indexu S&P 500, který zahrnuje největší veřejně obchodované společnosti v USA, jako jsou Apple, Amazon, Alphabet, Microsoft, Tesla, Netflix a Berkshire Hathaway.

Reakce na zasedání FEDu v prosinci

Většina z 52 miliard dolarů zamířila do SPY v předchozích týdnech. Důvodem jsou signály Federálního rezervního systému (Fed), že pravděpodobně zastaví zvyšování úrokových sazeb, protože inflační tlaky polevují.

Ekonomičtí analytici nyní předpovídají, že Fed naopak začne sazby v roce 2024 snižovat. Nižší úrokové sazby jsou obecně považovány za příznivé pro hospodářský vývoj, neboť zlevňují úvěry pro podniky a domácnosti, a jsou výhodné zejména pro menší, více zadlužené společnosti.

Ovlivněny jsou také ceny akcií

Náznaky Fedu ohledně budoucího směřování měnové politiky ovlivňují také ceny akcií a hlavní tržní indexy. Index S&P 500 se nedávno přiblížil svému rekordnímu maximu z počátku roku 2022 – 3. ledna 2022 dosáhl hodnoty 4 796,56 bodu – když překonal úroveň 4 790 bodů.

Někteří investiční stratégové z velkých bank, včetně banky Goldman Sachs, předpovídají, že by index S&P 500 mohl během roku 2024 překonat hranici 5 000 bodů, přičemž cílovou hodnotou je 5 100 bodů.

Vývoj hodnoty indexu S&P 500 za posledních 12 měsíců

Další oblíbené indexové ETF

Mezi další oblíbené indexové ETF vázané na index S&P 500 patří Vanguard 500 Index Fund a iShares Core S&P 500 ETF, které letos zaznamenaly příliv 41,2 miliardy USD, resp. 27,9 miliardy USD. Na rozdíl od fondu SPY, který je oblíbený u krátkodobých investorů, tyto fondy zaznamenaly vyrovnanější příliv kapitálu.

V první desítce vyniká fond Invesco S&P 500 Equal Weight ETF s přílivem 12,2 miliardy USD. Tento fond je “stejně vážený”, což znamená, že každá společnost v něm má stejnou váhu bez ohledu na tržní kapitalizaci, čímž se liší od přístupu SPDR, Vanguard a iShares hodnocených podle kapitalizace. Stejné je to i v případě tradičního indexu S&P 500.

Tento princip vážení se přiklání k menším společnostem v indexu S&P 500 a také snižuje riziko koncentrace.

Zájem je také o dluhopisové ETF

Kromě akciových ETF se letos mezi americkými investory prosadily také dluhopisové ETF. Největší čisté přítoky zaznamenaly fondy iShares 20+ Year Treasury Bond ETF, Vanguard Total Bond Market ETF a iShares Core U.S. Aggregate Bond ETF, a to 23,9 miliardy USD, 16,8 miliardy USD a 16,4 miliardy USD. Tento zájem podpořilo očekávání poklesu úrokových sazeb, které obvykle vedou k růstu cen dluhopisů.

Dalším významným akciovým ETF je Vanguard Total Stock Market ETF, který letos přilákal 20,5 miliardy USD. Tento fond je jedinečný tím, že drží všechny veřejně obchodované akciové tituly v USA a spravuje aktiva investorů v hodnotě téměř 350 miliard USD.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
1
2

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.