Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Vyplatí se teď investovat do dluhopisových fondů?

Publikováno
Vyplatí se teď investovat do dluhopisových fondů?
Zdroj: dailymotion.com

V posledních měsících jsme byli na trzích svědky bezprecedentního vývoje, kdy dluhopisy, které během akciových poklesů většinou rostou, klesaly spolu s nimi v tandemu. Navíc tu máme situaci, kdy rostou úrokové sazby, což nahrává konzervativním spořicím produktům, ke kterým patří mimo jiné i spořicí účty a právě dluhopisy, jejichž výnos do splatnosti příjemně roste.

V důsledku aktuální úrokové sazby ve výši 7 % se v současné době nabízí možnost investovat do dluhopisů se splatností dva roky, které nabídnou zhodnocení kolem 6,5 %, a pětiletých s výnosem zhruba 5,5 %. Tohoto výnosu lze dosáhnout investicí do fondů, jež nakupují dluhopisy bonitních emitentů, mimo jiné státu.

Otázka tedy zní: Vyplatí se v současné době investovat do dluhopisových fondů? Pojďme se na to podívat.

Zajímavá krátkodobá příležitost

Dlouhodobý trend je jasný – akcie v delším horizontu porážejí dluhopisy na celé čáře. Pokud tedy investujete na 5+ let, hlavní složkou vašeho portfolia (obecně) by měly být fondy akciové. Přesto je ale současný vývoj natolik zajímavý, že stojí za to zvážit krátkodobou úpravu.

Je třeba si uvědomit, že inflace ve výši 17+ % tu nebude věčně. ČNB ve své aktuální prognóze (4. 8. 2022) odhaduje inflaci v roce 2023 na 9,5 % (zvýšení ze 4,1 %, které dluhopisům původně nahrávalo ještě více), ale v roce 2024 již na 2,4 %.

Pokud tedy dnes investujete do dluhopisových fondů s úrokem 5,5 % nebo 6,5 % a inflace v ČR se skutečně uklidní, budete mít v ruce konzervativní nástroj, jenž nejenže inflaci pokryje, ale ještě vám peníze reálně zhodnotí. Kromě toho Česku i celému světu hrozí recese a v takovém období se akcie obvykle propadají, zatímco dluhopisy mohou nabízet stabilitu a alespoň nějaké zhodnocení.

Poznámka

TIP: Rada ČNB ponechala sazby beze změn na 7 % – přečtěte si o tom více zde.

Důležitý prostředek diverzifikace

Mnozí portfolio manažeři považují dluhopisy za jeden ze základních stavebních kamenů jakéhokoliv portfolia. Často se doporučuje poměr akcí ke dluhopisům 60/40 nebo 80/20, u dynamičtějších a dlouhodobých portfolií pak 90/10. Dočasné zvýšení podílu dluhopisové složky by nyní měli zvážit zejména investoři s vysokou averzí k riziku anebo s krátkodobějším investičním horizontem, kterým za předpokladu, že prognóza ČNB vyjde, nabízejí zajímavý výnos.

Poznámka

Avšak pozor! Prognózy se neustále mění a rada ČNB kolem nového guvernéra Aleše Michla se ještě dostatečně nevyprofilovala. Jak už bylo řečeno výše, v době vzniku tohoto článku ČNB odhadovala inflaci v roce 2023 na 4,1 %, nyní tento odhad více než zdvojnásobila. Což samozřejmě znamená, že by dluhopisy začaly reálně zhodnocovat vaše finance až v roce 2024.

Zvažte svůj investiční horizont

O tom, zda by vás současná situace měla či neměla nechat chladnými, nakonec rozhoduje váš investiční horizont. Pokud investujete jen na krátkou dobu, nemá smysl riskovat krátkodobý propad akciových trhů. Současná situace na dluhopisovém trhu by vás proto měla zajímat.

Z dlouhodobého pohledu ale stále platí, že jsou akcie výnosnější. Stejný názor zastává i Radim Kotrouš, portfolio manager ČSOB Asset Management:

“Z dlouhodobějšího pohledu však klientům s delším investičním horizontem nadále doporučujeme smíšené nebo akciové fondy, které dosahují vyššího dlouhodobého zhodnocení než čistě dluhopisové fondy.”

A co vy? Hodláte využít situaci na trhu s dluhopisy a plánujete jimi rozšířit konzervativní složku svého portfolia? Povězte nám o tom v komentářích pod článkem!

Líbil se vám tento článek?
10
1

Autor

Ahoj! Jmenuji se Bogdan Heinz a finanční trhy mě nepřestávají fascinovat již od roku 2017. Mezi mé hlavní oblasti zájmu zde patří Forex a dlouhodobé investování do akcií. Aktuálně také pozvolna expanduji do světa opcí.

Na světě investic mě uchvátil zejména příslib finanční nezávislosti spolu s rozmanitostí a také velkou dávkou nepředvídatelnosti, kdy si úspěch musíte opravdu zasloužit. Troufám si tvrdit, že pokud dokážete správně pochopit tržní zákonitosti, úplnou finanční svobodu budete mít na dosah ruky.

Redaktorská činnost pro Finex mi umožňuje realizovat hned dva koníčky – kromě již zmíněného zájmu o trhy také mou odvěkou lásku ke psaní.

V rámci tvorby mám možnost růst, získávat nové znalosti a tyto znalosti pak předávat dál, což je nejdůležitější. Svou příslovečnou trochou do mlýna bych takto chtěl přispět k vybudování nejčtenějšího a nejkvalitnějšího finančního magazínu v našich končinách.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎