Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Vítězem roku 2023 na světových trzích je sedm technologických akcií, černý Petr zůstal čínským akciím

Rok 2023 byl pro finanční trhy jedna velká horská dráha! Od krachů na dluhopisových trzích až po prudký růst akcií technologických gigantů - události, které stojí za připomenutí.

Publikováno
Vítězem roku 2023 na světových trzích je sedm technologických akcií, černý Petr zůstal čínským akciím
Zdroj: depositphotos.com

Máme za sebou značně náročný rok. Prakticky od začátku ledna panovala na trzích obava, že vysoké úrokové sazby poškodí americkou ekonomiku, což se do jisté míry i stalo. Stačí si připomenout v březnu dění okolo Silicon Valley Bank. Příčinou tohoto pádu byl dluhopisový trh. Americký Fed a největší americká banka JP Morgan nakonec bezprostřední riziko odvrátily.

Ti, co předpovídali krach v roce 2023 měli do jisté míry pravdu. Krach proběhl, ovšem nikoli na akciovém, ale na dluhopisovém trhu.

Zvedání úrokových sazeb proměnilo většinu dluhopisů z let levných peněz na prakticky bezcenné.

Prodej těchto starých dluhopisů s nulovými nebo nízkými úrokovými sazbami způsobí prodávajícímu značnou ztrátu. Prodávající může celou situaci ustát, když si počká na dobu splatnosti celého dluhopisu. To je možné za předpokladu, že nebude potřebovat hotovost. Díky tomu se celá dluhopisová krize neprojevuje v celé svojí síle.

Dluhopisový trh však zůstává časovanou bombou, která může kdykoliv vybuchnout.

Vítězové roku 2023

Jelikož dluhopisová krize byla zažehnána, investoři mohli v roce 2023 nerušeně investovat do akcií. Mezi světovými akciemi nejrychleji rostly akcie z tzv. skupiny Magnificent 7 (velkolepá sedmička).

Jedná se o sedm technologických firem, které jsou největší a jsou lídry ve svém podnikání. Když seřadíme společnosti podle burzovní kapitalizace, dostaneme tento seznam s ročními zisky za rok 2023: Apple (48,2 %), Microsoft (56,8 %), Alphabet (58,3 %), Amazon (80,9 %), Nvidia (238,8 %), Meta (194 %) a Tesla (101,7 %).

Pro úplnost dodejme, že roční výkonnost indexu S&P 500 byla 24,2%. Každá firma z Magnificent 7, tak byla minimálně dvakrát výkonnější než celý index. Jak tento fenomén vysvětlit?

Vývoj akcií Nvidia v roce 2023. Takový růst se už jen těžko zopakuje v roce 2024

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nvidia Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Paradoxem je, že se jedná o technologické firmy, které jsou velmi náchylné na situaci celosvětové ekonomiky. Alphabet nebo Meta mají většinu příjmů z reklamy. A jak známo, v krizi firmy škrtají výdaje na reklamu jak první. I když se jedná o zaběhnuté firmy s velkou dominancí na trzích, není zcela intuitivní do nich investovat v roce, kdy se zhoršuje úvěrová dostupnost a ekonomika zpomaluje.

Proč lidé pořád investují do technologických firem?

Můžeme najít dva hlavní důvody, proč lidé nakupují především akcie z Magnificent 7. Prvním je tzv. “fly to quality“. Investoři dávají přednost velkým zavedeným značkám. Je to klasický příklad Occamovy břitvy neboli schopnosti chovat se na trzích, co nejjednodušeji. Proč vymýšlet komplikovanou strategií nebo hledat dokonalý stock piking a snažit se najít akcií, kterou trh přehlížel?

Nákup akcie z Magnificent 7 je sázkou na jistotu. Investoři tak udržovali tento rok velmi mocně indexovou iluzi. Protože, pokud odhlédneme od úspěchu Magnificent 7, celý rok už tak úspěšný není. Ale proč investovat do něčeho jiného, když tyto akcie rostou?

Vývoj akcií Meta v roce 2023

Načítání
Načítání
Kupte si akcie FB Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Na rok 2023 budou akcionáři Mety vzpomínat v dobrém. Rok 2024 může být horší. Špatný signál vyslal sám CEO Mety, který se od 1. listopadu zbavil velkého balíku akcií.

Druhým důvodem je samozřejmě umělá inteligence. S výjimkou Applu, pro kterého se možná ignorace tohoto tématu stane osudným v roce 2024, všechny tyto firmy zakládají svůj budoucí úspěch na umělé inteligenci.

Umělá inteligence zřejmě promění náš svět podobně, jak ho změnil internet. Velká část firem nepřežije, jiné budou muset investovat spoustu prostředků, aby se udržely.

A pak bude skupina firem, které na celém trendu zbohatnou. A v této skupině bude velká část Magnificent 7. Nevíme, jaká bude cena akcie Nvidia ve světě umělé inteligence, ale víme, že bude mít pořád hodnotu. To je dobrý důvod, proč tyto akcie kupovat.

Poražení: Čínské akcie

Hlavním poraženým roku 2023 jsou čínské akcie. Burzy v Šanghaji a Hongkongu oslabovaly. Index Hang Seng ztratil přes 15,6 %. Čínské akcie zažívají špatné časy. Jejich pokles trvá již přes tři roky. Neúspěch čínských akcií se vysvětluje třemi důvody.

Vývoj indexu Hang Seng v roce 2023

Prvním je samozřejmě dlouhá vleklá krize čínského průmyslu. Pád Evergrande a dalších developerských společností neznamená pouze ztrátu pro investory, ale pro celý čínský nemovitostní sektor. Stejně tak pro všechny investiční skupiny, které do toho sektoru vložily peníze. Tyto finanční skupiny tak mají zablokovaný kapitál, který jim chybí pro další operace.

Druhým důvodem je pak malá podpora ze strany čínské vlády. Ta celou situaci bedlivě sleduje. Občas finančně pomůže, ale jedná se vždy o vynucenou pomoc, která odpovídá pouze minimálním zásahům. Všichni tlačí na čínskou vládu, aby spustila masivní kvantitativní uvolňování. Obrat v čínské měnové politice by pro čínské akcie byl živou vodou.

Čínští vládní představitelé se však myšlence levných peněz urputně brání.

Posledním důvodem je slabší oživení ekonomiky po covidu. Investoři sázeli, že se lidé po dvou letech přísných covidových restrikcí vrhnou utrácet peníze, jak jsme toho byli svědky v USA. To se však nestalo. Možný důvod se nacházel v tom, že Číňané během covidu žili ze svých úspor, zatímco Američané měli na účtech peníze ze státní podpory během covidu.

Závěr: Pojedeme v roce 2024 ve starých kolejích nebo se změní investiční strategie?

Hlavní otázkou roku 2024 bude, zda dojde k sektorové rotaci nebo nikoliv. Směr rotace by měl být od technologických akcií směrem k defenzivním titulům. Důvodů je opět více.

První je vysoká evaluace technologických titulů. Většina má klasické fundamentální ukazatele velmi vysoko. Akcie z Magnificent 7 jsou předražené. Na druhou stranu tu máme spoustu titulů z klasického defenzivního sektoru jako je zdraví, jejíchž cena klesá. Tyto akcie nabízí většinou slušnou dividendu a i v případě hospodářské recese jejich tržby významně neklesnou. Tím se dostáváme k druhému důvodu. Eventuální příchod recese rozdá znovu investiční karty.

Na druhou stranu existuje možnost, že se nic nezmění. A to by bylo v případě úspěšného měkkého přistání americké ekonomiky.

A jak vidíte příšté rok vy? Přijde recese a nebo se měkké přistání povede?

Poslouchejte podcasty Finex.cz

Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.

Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎