Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zlato versus stříbro: Do kterého kovu investovat? V čem se liší?

Publikováno
Zlato versus stříbro: Do kterého kovu investovat? V čem se liší?
Zdroj: depositphotos.com

Drahé kovy v dobách krizí – Na počátku letošního roku činila cena zlata za jednu trojskou unci 1528 USD. Svého maxima dosáhl žlutý kov zhruba v polovině prázdnin, když se jeho cena 6. srpna vyšplhala až na 2068 USD/oz.

Cena stříbra dosáhla svého letošního maxima tentýž den – cena stoupla na 29,45 USD/oz. Přitom krátkodobě ceny obou kovů v polovině března poklesly, cena stříbra dokonce ještě o něco víc než zlato. Stříbro, které zahajovalo letošní rok na úrovni 17,98 USD se 18. března propadlo na úroveň 12,11 USD/oz.

Důvodem zvýšeného zájmu investorů o drahé kovy je nyní krize způsobená celosvětovou pandemií koronaviru COVID-19.

Historická data nám ukazují, že právě v krizích se především zlatu daří dobře, zatímco s postupným zotavováním ekonomiky jeho cena stagnuje či klesá.

Dokonce i slavný investor Warren Buffett, který drahé kovy jako investice neuznává, nakoupil v nedávné době prostřednictvím svého fondu Berkshire Hathaway akcie těžařské firmy Barrick Gold – ve druhém kvartálu ohlásil nákup 20,9 mil. akciích (tedy asi 1,2 % podílu na základním kapitálu). Současně se fond zbavil akcií některých amerických bank jako například Goldman Sachs nebo JP Morgan.

Drahé kovy slouží jako účinné zajištění proti inflaci. Centrální banky po celém světě snižují úrokové sazby a pumpují do ekonomik ve snaze nastartovat hospodářský cyklus peníze. “Fed nemůže tisknout zlato,” napsala ve stejnojmenném reportu Bank of America (BofA), když v dubnu zvýšila osmnáctiměsíční odhad ceny zlata na 3 000 dolarů za trojskou unci.

bank of america zlato
Předpověď BofA na budoucí vývoj ceny zlata. Zdroj: Bloomber.com

Přemýšlíte nad investicí do zlata nebo stříbra? Rozhodnout se není snadné. Tento článek vám napoví, který drahý kov pro vás může být ten pravý.

Zlato vs. stříbro stručně

 • Trh se stříbrem je volatilnější než trh se zlatem. Zatímco cena zlata není vázána na stav průmyslu a ekonomický vývoj, poptávka po průmyslově využívaném stříbře může klesat, čímž je více vázána na hospodářský cyklus.
 • V České republice stříbro na rozdíl od investičního zlata podléhá DPH, což ho pro investory prodražuje.
 • Z historického hlediska byl průměrný poměr ceny stříbra a zlata 1:60. Pokud je současný poměr vyšší, může to znamenat, že je stříbro podhodnocené, což představuje potenciální investiční příležitost.

Investice do drahých kovů je také o emocích

Jak uvedl generální ředitel Raiffeisen investiční společnosti Jaromír Sladkovský, zlato a stříbro (především to fyzické) byly a vždy budou také o emocích. Komu by se nelíbilo vlastnit zlatou nebo stříbrnou cihlu?

“Normovaná cihla zlata, což je 400 uncí, tedy asi 12,5 kilogramů, vás při dnešních cenách přijde na 17 milionů korun. Zato za cihlu stříbra o hmotnosti pět kilogramů zaplatíte dnes kolem 62 tisíc korun,” napsal v květnu Sladkovský.

Drobný investor si tak povětšinou může dovolit spíše jen cihličku stříbrnou.

Rozdíly mezi zlatem a stříbrem

Výhodou investičních kovů je to, že jsou vzácné a dělitelné, avšak jak zlato, tak stříbro vyvolávají určité náklady na skladování. Jaké jsou mezi těmito kovy rozdíly?

 • Skladovací náklady

Pokud se nechystáte investovat do akcií těžařských společností, ale do zlata ve fyzické podobě, musíte počítat s určitými zvýšenými náklady. Jde o náklady na skladování a pojištění. Aby investoři své cihličky ochránili, umisťují je do trezorů. Za tyto trezory poté musí zaplatit pronájem, pojištění a další náklady, jako jsou manipulační náklady za přepravu při nákupu a prodeji.

Protože je cena zlata mnohonásobně vyšší než cena stříbra, při investici do stříbra ve stejném finančním objemu investor zaplatí vyšší náklady za skladování.

 • Daně

Stříbro stejně jako zlato můžete koupit ve fyzické formě, jako termínovaný obchod, prostřednictvím nákupu akcií těžařů nebo přes ETF (Exchange-traded fund). U nás je bohužel na stříbro (na rozdíl od investičního zlata) uvaleno DPH. A taková jednadvacetiprocentní přirážka k ceně už je pro investora citelná.

 • Kolísavost ceny

Investice do stříbra nemusí být pro každého. Stříbrný trh je totiž mnohem volatilnější než trh se zlatem. Pokud investor spekuluje na vývoj cen, vyšší volatilita znamená větší cenové výkyvy, kterých je možno využít. Kolísavost ale znamená i zvýšené riziko. I na počátku letošního roku jsme byli svědky toho, že se cena stříbra propadla mnohem více než cena zlata.

Zvýšená volatilita stříbra vychází z velikosti trhu. Stříbro se využívá při výrobě elektroniky a automobilů, ale také léků, baterií a v dalších oblastech. Stříbro je výborným vodičem tepla a elektřiny. Jen 20 % se využívá k výrobě šperků, dalších 20 % potom k výrobě investičního stříbra ve fyzické podobě. Více než polovina vytěženého stříbra se tedy používá v průmyslu. V recesi továrny utlumují svou činnost, anebo zavírají úplně.

 • Likvidita a diverzifikace portfolia

Stříbro je na trhu relativně méně likvidní nežli zlato, což znesnadňuje situaci investorům, kteří chtějí uskutečnit velké nákupy. Z hlediska diverzifikace portfolia má zlato určitou výhodu nad stříbrem. Zatímco cena zlata není spjata se stavem průmyslu a vývojem ekonomiky, poptávka po průmyslově využívaném stříbře může poklesnout. Stříbro je tak více navázáno na hospodářský cyklus.

Poměr zlato / stříbro: Je stříbro podhodnocené?

Mezi oběma drahými kovy funguje jistá korelace. Dlouhodobě sledujeme poměr cen zlata a stříbra (tzv. gold / silver ratio).

Graf poměru ceny zlata ku stříbru

Někdy se můžeme setkat i s opačným poměrem, tedy stříbro / zlato.

V moderní historii byl průměrný poměr ceny stříbra a zlata 1:60, říká jeden z bývalých ředitelů mincovny Spojených států americký (U.S. Mint) Edmund Moy.

“Pokud je historický poměr přibližně 1:60 a současný poměr činí 1:73, buď je zlato nadhodnocené anebo stříbro podhodnocené,” myslí si Moy.

Pokud je tedy stříbro podhodnocené, je skvělou investiční příležitostí.

Výkonnost stříbra dokonce překonala zlato na předchozích zlatých býčích trzích (s výjimkou let 1971 – 1974).

Porovnání výkonnosti zlata a stříbra v obdobích rostoucích cen zlata

zlato vs stribro
Zdroj: Visualcapitalist.com

Celkové zásoby vs. vytěžený kov

Celkových zásob zlata je asi čtyřikrát méně než stříbra, proto je žlutý kov dražší. Stříbra je však aktuálně vytěženo méně než zlata. Přitom se stříbro využívá v desítce tisíc průmyslových produktů. Bílý kov je také možno získat jako vedlejší produkt těžby jiných kovů, jako je zinek, měď anebo právě zlato.

zasoby stribra
Vývoj produkce stříbra. Zdroj: Visualcapitalist.com

Potenciál stříbra v rámci přechodu na 5G

Podle analýzy Silver Institutu se v rámci přechodu na 5G navýší i poptávka po stříbru. Důvodem bude nikoliv přímá výroba hardwaru pro 5G, ale spíše rozšířená škála funkcí, kde se také stříbro používá. Půjde například o polovodičové integrované obvody, čipy, paměti, pasivní součástky, kabeláž, distribuci energie, zařízení IoT a další produkty, při kterých se využívají stříbrné polovodiče.

Graf: Poptávka jednotlivých segmentů díky zavedení technologie 5G

poptavka segmentu
Zdroj: Silverinstitute.org

Investiční příležitost a zajištění proti inflaci

Pokud jde o zajištění proti inflaci, vývoj cen stříbra je citlivější na výši inflace a pohyb amerického dolaru. “Stačí nižší investice do stříbra než do zlata, aby se investor zajistil proti inflaci,” říká Jodie Gunzberg, výkonná ředitelka a šéfka investiční strategie Morgan Stanley, Wealth Management Institutional. Důvodem je podle Gunzberg vyšší průmyslová využitelnost stříbra.

S tím souhlasí i Harry Tchilinguirian, vedoucí komoditní ekonom v BNP Paribas. Podle Tchilinguriana je pravděpodobné, že v bilanci roku stříbro zastíní žlutý kov. “Vzhledem k tomu, že zlato dosahuje nových nominálních maxim, věříme, že poptávka investorů přešla na stříbro jako levnější alternativu k zajištění makro rizik prostřednictvím drahých kovů,” uvedl podle Kitco Tchilingurian.

Jste spíše fanoušky zlata nebo stříbra? Jaký je váš názor na investování do komodit? Podělte se s námi a ostatními čtenáři o vaše investiční zkušenosti.

Přečtěte si více na webovém portále Finex:

Další zdroje informací:

 • Česká mincovna (Proč investovat do zlata?)
 • Newstream (Koupit investiční zlato nebo stříbro se vyplatí. Ale s rozvahou)
 • E15 (Cena zlata a kdy nejlépe investovat. Stručný přehled)
 • Česká mincovna (Proč investovat do stříbra)
Líbil se vám tento článek?
16
2

Autor

Finančnímu managementu se věnuji od roku 2006. Posledních pět let (nejen) o finančních tématech také píšu. Baví mne hledat souvislosti mezi čísly a podnikovými procesy. Zajímají mne především korporátní finance, dluhopisy nebo investice do drahých kovů.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎