Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Spadne americká ekonomika přeci jen do recese? Co by to znamenalo pro investory?

S příchodem nových makroekonomických údajů se ukázalo, že americký HDP zpomaluje a inflace roste. Historie však ukazuje, že trhy mohou i v těžkých časech nabídnout solidní výnosy.

Spadne americká ekonomika přeci jen do recese? Co by to znamenalo pro investory?
Zdroj: Depositphotos.com

Po zveřejnění nejnovějších makroekonomických údajů v USA mnohým investorům přibyly vrásky na čele, když se ukázalo, že růst HDP zpomalil, zatímco inflace zrychlila. Jsou obavy oprávněné?

V uplynulých třech desetiletích prošly americké finanční trhy významnými událostmi s negativním vlivem. Přesto dokázaly generovat zisky v souladu s mírou rizika, kterou jednotlivé třídy aktiv nesou.

Akciový trh

Od roku 1994 do roku 2023 proběhla bublina dotcom (více než 50% propad), pád způsobený teroristickými útoky 11. září 2001, bublina na trhu s bydlením, velká finanční krize (která nesla další více než 50% pád), několik válek, 3 recese a globální pandemie.

Navzdory těmto problémům byly roční výnosy amerických akcií, měřeno výkonem indexu S&P 500, obdivuhodně odolné a v letech 1994 až 2023 dosahovaly v průměru 10% zisku.

Posledních 30 let indexu S&P 500

Odolnost akciového trhu dále podtrhuje jeho kladný výnos v 80 % let za posledních 30 let.

Pouze čtyřikrát v tomto období zaznamenal dvouciferný pokles, zatímco dvouciferných zisků dosáhl v 19 z 30 let.

Pozoruhodné je, že ve čtyřech z každých deseti let index S&P 500 stoupl o 20 % nebo více, přičemž nejlepší rok dosáhl růstu o 37 % a v nejhorším roce se stejnou měrou propadl.

Dluhopisy

Pokud přejdeme k trhu s dluhopisy, pozoruhodná byla také výkonnost desetiletých amerických státních dluhopisů. A to navzdory tomu, že jsme uprostřed nejhoršího medvědího trhu dluhopisů v historii.

Všech pět nejhorších kalendářních ročních výnosů amerických státních dluhopisů od roku 1928 se odehrálo v posledním třicetiletém období, přičemž tři vůbec nejhorší proběhly od roku 2009.

Roční výnos dluhopisů byl v posledních třiceti letech v 80 % případů kladný s průměrným výnosem 4,1 %. To je ještě velmi slušný výsledek vzhledem k “podivné” výnosové situaci za posledních 15 let.

Hotovost / státní pokladniční poukázky

Hotovostní investice, reprezentované výnosy z tříměsíčních pokladničních poukázek (T-bills), byly nejméně působivé, i když za daných okolností stále slušné.

S průměrným ročním výnosem mírně nad 2 % se hotovost marně snažila držet krok s mírou inflace ve výši 2,5 % ročně.

Výnosy T-bills z posledních 30 let byly ve více než polovině případy pod 2 % a v jedenácti případech byly nižší než 1 %.

V současné situaci však výnosy z pokladničních poukázek stoupají nad 5 %, což přinejmenším v krátkodobém horizontu nabízí lepší vyhlídky.

Zdroj: fred.stlouisfed.org
Výnos 3-měsíčních pokladničních poukázek v posledních 30 letech
Výnos 3-měsíčních pokladničních poukázek v posledních 30 letech

Navzdory nevýrazné výkonnosti ve srovnání s inflací a ostatními třídami aktiv si hotovost udržuje stabilní kurz a nikdy se nepropadá do záporných hodnot.

Nejlepší roční výnos hotovosti činil +6 %, zatímco nejnižší 0 %, což podtrhuje stabilitu, ale omezený růstový potenciál této třídy aktiv.

Co bude v příštích 30 letech?

Finanční trhy jsou ze své podstaty nepředvídatelné, a přestože příštích třicet let může přinést recese, medvědí trhy a geopolitické krize, historické údaje naznačují, že podstupování rizika může vést k vyšším výnosům.

Samotná povaha rizikových aktiv znamená nejistotu, ale vyhýbat se investicím úplně je spolehlivý způsob, jak zaostávat za inflací. Proto se investorům, kteří jsou ochotni přijmout riziko, může jejich portfolio dlouhodobě zhodnotit.

Zdroj: awealthofcommonsense.com
Roční výnos akcií, dluhopisů a pokladničních poukázek v posledních 30 letech
Roční výnos akcií, dluhopisů a pokladničních poukázek v posledních 30 letech

Při pohledu do budoucna je nemožné předpovědět přesné výnosy, které akcie, dluhopisy a hotovost přinesou. Posledních 30 let však ukázalo, že trhy mají tendenci přes vzestupy a pády odměňovat ty, kteří zůstávají investory.

Ať už čelí válce, hospodářskému poklesu nebo jiným nepředvídaným událostem, potenciál růstu zůstává trvalým aspektem finančního prostředí.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.