Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » IPO – Jaké nástrahy prvotní úpis akcií pro investory ukrývá?

IPO - Jaké nástrahy prvotní úpis akcií pro investory ukrývá?

IPO - Jaké nástrahy prvotní úpis akcií pro investory ukrývá?
Zdroj: depositphotos.com

Investování do IPO je pro mnoho investorů velice lákavá příležitost. Hlavní důvod je, že investoři věří na IPO efekt, který říká, že cena akcií po IPO poroste. Proto mnoho investorů vidí v IPO šanci na rychlé zhodnocení peněz. To ovšem nemusí vůbec nastat, statistika dokonce říká, že většinou ani nenastane.

Je potřeba si uvědomit, že investování je běh na dlouhou trať a klidně se může přihodit, že v krátkodobém horizontu akcie po IPO klesnou.

Například Kartik Jhaveri z Transcend Consulting tvrdí, že až 80 % IPO akcií nevykáží bezprostřední růst, který bude po IPO dále pokračovat.

Největší rizika nakupování IPO akcií

Při investování do IPO je dobré si uvědomit několik základních rizik:

1.   Pozor na ocenění

Historicky se stalo, že občas bylo IPO spíše podhodnoceno. To pak často způsobilo růst akcií po uvedení na burzu. Pro danou firmu to ovšem není příliš výhodné, protože pak získá méně kapitálu.

Pokud naopak manažer emise firmu nadhodnotí, firma pak může mít problém získat dostatečný počet zájemců. Proto je pro firmy výhodné časovat IPO do příznivých období býčího rostoucího trhu. Kupující jsou v euforii, existují šance, že se daná firma na býčím trhu také sveze a retailový investor leccos přehlédne.

2.   Blokace finančních prostředků

Retailoví investoři si typicky budou moci dovolit pouze malou část celého IPO. Když je společnost kvalitní, může dojít k tomu, že bude příliš mnoho velkých zájemců, takže se nemusí dostat na všechny.

Mezitím se mohly vyskytnout jiné investiční příležitosti, které ale investor nemohl využít, protože měl peníze v procesu IPO.

Proces IPO obvykle trvá 3 až 10 dnů. Pokud z něj nezískáte kýžené akcie, byla to pro vás ztráta času.

3.   Lock-up období

Toto je doba, po kterou není umožněno zainteresovaným osobám (insiderům) prodat akcie, které v rámci IPO pořídili. Obvykle trvá lock-up období 90-180 dnů, doba se ale může v různých případech lišit.

Pokud po uplynutí této doby začnou insideři ve velkém prodávat akcie, nevěstí to nic dobrého.

Z toho důvodu je nutné si zjistit, kdy lock-up období skončí a teprve poté se rozhodnout, zda akcie koupit. Je důležité si také uvědomit, že insideři nesmějí prodávat akcie ani v době, kdy se chystá oznámení finančních výsledků. Pokud tedy dojde k souběhu lock-up období a reportovacího období, pak je potřeba počkat na moment, kdy budou skončena obě tato období.

Pokud budete chtít akcie kupovat po skončení lock-up období, je dobré se držet těchto doporučení:

  • Prostudujte si, jak se cena akcie chovala několik dní před ukončením lock-up období. To naznačí, jaké očekávání investoři mají, pokud jde o pohyb ceny akcie po ukončení tohoto období.
  • Pokud cena akcie rostla od uvedení na burzu, tak insideři a velcí investoři mohou být v pokušení tento profit realizovat po ukončení lock-up období. To pak může iniciovat rychlý pokles ceny akcií.
  • Pokud cena od uvedení na burzu nerostla anebo pokud klesala, tak investoři nebudou k prodeji motivováni, jestliže budou fundamenty firmy stále dobré.
  • Zjistěte si, kolik akcií je předmětem lock-up období. Čím větší část kapitálu je v lock-up období zablokována, tím větší prodejní tlak po jeho ukončení vznikne.
  • Zjistěte, kdo vlastní akcie, které jsou předmětem lock-up období. Pokud to jsou zakladatelé firmy nebo management, je méně pravděpodobné, že dojde k většímu výprodeji.

4.   Dlouhodobě nízká výkonnost firem po IPO

Toto riziko může souviset s načasováním vstupu na burzu, s marketingem nebo určitým přeháněním, které manažer emise při IPO použil atd.

Doporučení na závěr

Investování do IPO není jednoduchá záležitost. Proto mnoho finančních poradců i zkušených investorů dává od IPO ruce pryč.

Může to sice vyjít, ale také nemusí. Pokud investor uvažuje pouze takto, bez hlubší znalosti firmy, což je bohužel dost častý případ, pak nedělá nic jiného, než je sázení (podobně jako v kasinu).

Raději nikam nespěchejte. Pokud se vám informace o firmě zdají nedostatečné nebo jim nerozumíte, tak do IPO neinvestujte. Počkejte, až se firma dostane na burzu, sledujte, jak se jí bude dařit, a než skončí lock-up období, budete již mít k dispozici informace, které vám umožní udělat to správné investiční rozhodnutí.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo