Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Investování do podílových fondů na vzestupu? Mají za sebou skvělý rok!

Podílovým fondům se v minulém roce dařilo, některé se dokonce zhodnotily o více než 10 procent. Co bylo hlavním důvodem úspěšného investičního roku?

Publikováno
Investování do podílových fondů na vzestupu? Mají za sebou skvělý rok!
Zdroj: depositphotos.com

Na konci roku 2023 se investoři mohli radovat z řady pozitivních ekonomických ukazatelů. Index podílových fondů společnosti Partners Group potvrzuje, že většina investorů zaznamenala růst svých investic, k čemuž přispělo několik faktorů.

Důvěru investorů výrazně posílila vyhlídka na uvolněnější měnovou politiku centrálních bank. Poměrně silná výsledková sezóna spolu s příznivými makroekonomickými údaji, zejména ze Spojených států, investory ujistila, že ačkoli se globální hospodářský růst možná zpomaluje, velká recese nehrozí.

To podle Martina Mašáta, hlavního ekonoma skupiny Partners, vzbudilo víru v tzv. měkké přistání ekonomik. A to navzdory restriktivní měnové politice, která je obvykle spojována s omezováním úvěrů a hospodářské aktivity.

Centrální banky vydaly pozitivní rozhodnutí

Zdá se, pozitivní vývoj zaznamenaly finanční trhy i v období vánočních svátků. Nejvíce investory potěšily právě centrální banky, které vydaly významná rozhodnutí pozitivně ovlivňující trh.

Jako první byl Federální rezervní systém (FED), který v polovině prosince udával tón nejen tím, že zachoval úrokové sazby, ale také naznačil jejich možné budoucí snížení. Evropská centrální banka (ECB) se zachovala podobně, přičemž poslední z trojice významných rozhodujících orgánů byla Česká národní banka (ČNB). Právě ČNB 21. prosince 2023 oznámila snížení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu, čímž klesla dvoutýdenní repo sazba na 6,75 %.

Snížení obav z inflace a vysokých úrokových sazeb vrhlo pozitivní světlo na všechna finanční aktiva, což vedlo k solidním číslům výkonnosti akciových i dluhopisových podílových fondů.

Akciové fondy jsou v plusu

Akciové fondy, zejména ty globálně diverzifikované nabízené v ČR, zaznamenaly v výrazný vzestup, přičemž průměrná výkonnost v prosinci vzrostla o přibližně 5 procent. Za posledních 12 měsíců se investoři těšili průměrnému zhodnocení ve výši 18 procent.

Specializované akciové fondy, zaměřené na konkrétní regiony nebo sektory, vykázaly v prosinci průměrný nárůst výkonnosti o 4,5 procenta. Důvodem této odlišné výkonnosti oproti hlavním trhům je ten, že tyto fondy investují na rozvojových trzích, zejména v Číně. Právě čínské akciové trhy vykázaly v loňském roce pokles.

Výnosy ze státních dluhopisů klesaly

Ceny českých státních dluhopisů vzrostly v souladu s výnosy státních dluhopisů na mezinárodní úrovni, ale jejich výnosy naopak klesaly. Jejich atraktivitu pomohlo zvýšit rozhodnutí České národní banky o snížení základní úrokové sazby.

Dluhopisové fondy se za prosinec roku 2023 podle Indexu podílových fondů Partners průměrně zhodnotily o 2 procenta. Konzervativní fondy za posledních 12 měsíců vzrostly o 8,7 procenta, což představuje reálné zhodnocení, které překonává meziroční míru inflace.

Investoři do rizikovějších dluhopisů se v prosinci mohli těšit ze zhodnocení 3 procenta a z meziročního nárůstu o 11,3 procent. A to zejména díky optimistické atmosféře na akciových trzích a snížení rizikových přirážek.

Také smíšené fondy reagující na vývoj cen akcií a dluhopisů zaznamenaly pozitivní zhodnocení. Průměrná hodnota těchto fondů se meziměsíčně zvýšila o 3,2 % v porovnání s předchozím měsícem a oproti loňskému roku vykazují nárůst o 11 %.

Na konci roku 2023 se investoři mohli těšit z pozitivního vývoje na finančních trzích, který byl podpořen uvolněnější měnovou politikou centrálních bank a lepšími ekonomickými ukazateli. Akciové fondy zaznamenaly významný růst, zatímco dluhopisové fondy přinesly solidní výnosy, čímž překonaly inflaci. Také smíšené fondy vykázaly pozitivní výkonnost, a potvrdil se tak optimistický trend na trzích.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.