Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Důvod k obavám? Máme za sebou nejhorší start finančních trhů za poslední dekádu!

Akcie i dluhopisy s přelomem roku zaznamenaly jeden z nejhorších poklesů v historii. Velkým akciovým titulům se propad nevyhnul. Naopak stály v jeho čele.

Publikováno
Důvod k obavám? Máme za sebou nejhorší start finančních trhů za poslední dekádu!
Zdroj: depositphotos.com

Na začátku roku 2024 investory, kteří doufali v pokračování rally z konce roku, čekalo nepříjemné překvapení. Akcie i dluhopisy zaznamenaly jeden z nejhorších poklesů na přelomu roku v historii. Fond SPDR S&P 500 ETF Trust a iShares 20+ Year Treasury Bond ETF klesly v první obchodní den každý o 0,6 %, což je bezprecedentní současný propad obou fondů – poprvé od roku 2002, kdy se začalo s dluhopisovým ETF obchodovat.

Mnozí očekávali, že se růstová dynamika ze čtvrtého čtvrtletí přenese dál a americké akcie a státní dluhopisy s delší splatností posílí. Převládla však obava z překoupení trhů, které může na trhu způsobit obrat trendu.

Úterý

V čele úterního poklesu stály technologické mega-caps akcie, hlavní vítězové akciového trhu v roce 2023. Společnost Apple zaznamenala výrazný pokles po snížení ratingu analytiky, což přispělo k 1,7% propadu indexu Nasdaq 100, který byl překonán pouze dvakrát od splasknutí dotcom bubliny v roce 2001.

Následující den pokles čínských akcií ještě více utlumil globální akciový trh a poukázal na problémy, kterým čelí druhý největší akciový trh na světě. Index MSCI China klesá již tři kalendářní roky po sobě, což má za následek téměř 60% pokles od jeho vrcholu v únoru 2021.

Středa

Akciový trh se ve středu potýkal s dalšími ztrátami, přičemž v čele poklesu stál index Nasdaq 100, který klesl o 1,2 %. Indexy S&P 500 i Dow Jones Industrial Average jej následovaly a každý z nich ztratil 0,8 % své hodnoty.

Vývoj hodnoty amerických indexů za poslední týden

Aktuální cena
Změna
NASDAQ-100 / NDX
Načítání
Načítání
Načítání
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání
Dow Jones Industrial Average / DJIA
Načítání
Načítání
Načítání

Ne všechny akcie ale klesaly. Z indexu Nasdaq jmenujme společnost Pinduoduo, která posílila o 2,3 % po zprávách o změně regulace v čínském herním sektoru nebo akcie Googlu, kterým se podařilo mírně zotavit, a to o 0,6 %.

Index Dow Jones se také některé akcie snažily táhnout nahoru. Společnost Chevron například připsala 1,9 %, následovaná silnými výsledky ve farmaceutickém sektoru, kde společnosti Merck & Co. a Amgen vzrostly o 1,4 %, resp. 1,1 %. Akcie Disney rovněž zaznamenaly nárůst a to o 1,1 %

Na druhé straně Walgreens Boots Alliance klesla o 4,1 % v očekávání své výsledkové zprávy, zatímco technologický gigant Apple a Nvidia pokračovaly v sestupu a ztratily tak od konce roku přes 4,5 %.

Vývoj ceny akcií Apple a Nvidia od konce roku 2023

Aktuální cena
Změna
Apple / AAPL
Načítání
Načítání
Načítání
Nvidia / NVDA
Načítání
Načítání
Načítání

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

 

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎