Finex.cz logo
Menu
Finex » Dluhopisy - Co jsou dluhopisy a vyplatí se do nich investovat? » Dluhopisy Republiky: Vyplatí se do nich investovat peníze?

Dluhopisy Republiky: Vyplatí se do nich investovat peníze?

Dluhopisy Republiky: Vyplatí se do nich investovat peníze?

Dluhopisy slouží ke zhodnocení vašich prostředků. Za to, že někomu své prostředky půjčíte, dostanete dluhopis, který vám ponese každý rok nějaký úrok. Nakonec vám po určeném počtu let dlužník splatí celou hodnotu dluhopisu.

S Dluhopisy Republiky je dlužníkem Česká republika – a investorem běžný občan, fyzická osoba… třeba vy. Co vám takový státní dluhopis jako investorovi může nabídnout? Na tyto a další věci se podíváme v tomto článku.

Dluhopisy inspirované 100letým výročím

Podle webu Ministerstva financí ČR jsou tyto dluhopisy vydány k příležitosti 100. výročí vzniku samostatné Československé republiky. Proto dochází k emisi nových státních dluhopisů. Dluhopis emitovaný v této emisi se jmenuje Dluhopis Republiky. Jeho splatnost naštěstí není 100 let, ale 6 let.

Ministerstvo financí na svém webu definuje výhody státních dluhopisů takto: stabilita, spolehlivost a důvěryhodnost.

Je skutečně o co stát, když si od vás peníze půjčí stát? Podívejme se, co investorovi tyto slavnostní státní dluhopisy nabízejí.

Jaké dluhopisy stát nabízí?

Stát nám nabízí na výběr hned ze 3 typů dluhopisů. Konkrétně se jedná o tyto:

  • Reinvestiční státní dluhopis (doba splatnosti 6 let) má fixně stanoveny rostoucí roční kupóny. Průměrný výnos tohoto dluhopisu je stanoven podle výnosů státních dluhopisů obchodovaných na finančním trhu při zahájení úpisu. Dluhopis emitovaný v dubnu 2020 tak má po většinu z 6 let jinou úrokovou sazbu (viz obrázek z webu ministerstva).
dluhopisy republiky vynos
Příklad výnosu reinvestičního státního dluhopisu s datem emise 1. 4. 2020
  • Proti-inflační státní dluhopis (doba splatnosti 6 let) má roční výnosy stanoveny pohyblivou úrokovou sazbou. Ta bude záviset na míře inflace (vycházet se přitom bude z indexu spotřebitelských cen, který zveřejňuje Český statistický úřad).
  • Fixní státní dluhopis (doba splatnosti 6 let) má výši ročního výnosu stejnou pro každý z 6 let. Úroková sazba je například u emise z 1. 4. 2020 – 1,30 % p. a. To vám bohužel nestačí ani na inflaci. 
Příklad výnosu dluhopisu republiky s datem emise 1. 4. 2019

Veškeré sazby dluhopisů u jednotlivých emisí jsou dostupné zde. Jak vidíte nebo sami pravděpodobně zjistíte, výnosy opravdu vysoké nejsou.

Získáte úroky z úroků – žádné terno nečekejte

Výnosy všech těchto dluhopisů jsou každý rok připsány na účty vlastníků ve formě nových státních dluhopisů. Na vašem majetkovém účtu tak na konci roku vždy přibudou dluhopisy odpovídající výnosu za daný rok. V dalších letech se pak úročí i tyto nově připsané dluhopisy.

Úroky jsou však nízké – pokud inflace jen trochu povyskočí, úspory vložené do dluhopisů budou i tak reálně ztrácet na hodnotě. Tedy kromě dluhopisů protiinflačních, jejichž výnos bude inflaci kopírovat – ty budou na nule. Jenže také záleží, zda si ten který investor nakupuje skutečně podle indexu, kterým se inflace měří. Přesnost měření inflace je však už zase trochu jiný příběh.

Jak si dluhopisy pořídit? Zajděte na pobočku a podejte si žádost

Dluhopisy Republiky si může koupit pouze fyzická osoba. Zvládne to každý, jen je potřeba trocha trpělivosti. Přeci jen státní aplikace nejsou tím nejmodernějším, co se dá na internetu najít. Hlavní však je, že elektronický systém funguje.

Dluhopisy si tak můžete pořídit prostřednictvím elektronického přístupu k vašemu majetkovému účtu – pokud už jej máte. Jinak budete muset nejprve využít vybraných poboček distributorů  (jde typicky o pobočky některých bank).

Majetkový účet nejspíš už máte, pokud jste nějaké dluhopisy pro občany už historicky vlastnili. Pak budete mít pořízení Dluhopisů Republiky o něco snadnější, protože ho nemusíte zakládat. Pokud dluhopisový majetkový účet zatím nemáte, budete muset zajít k distributorovi a podat si žádost. Více informací najdete přímo na webu ministerstva.

Minimální objednávka je ve výši 1 000 dluhopisů (cena je tedy 1 000 Kč, protože jeden dluhopis má nominální hodnotu 1 Kč).

Jedna osoba během jednoho upisovacího období může nakoupit až 5 milionů kusů od jednoho typu Dluhopisu Republiky. Na pobočkách distributorů je navíc možné zakoupit dárkový certifikát Dluhopisu Republiky – což je může být pro někoho milý dárek s puncem vlastenectví.

S daněním výnosu si nedělejte starosti! 

Dluhopisy Republiky podléhají standardní srážkové dani ve výši 15 %. Za majitele těchto dluhopisů to však obstará ministerstvo a Česká národní banka. Do daňového přiznání se tak příjem z dluhopisů neuvádí.

O Dluhopisy Republiky zatím stále je zájem

šestém kole byly prodány dluhopisy za 2,1 miliardy Kč. V pátém kole to bylo 1,7 miliardy Kč. Ve čtvrtém kole úpisů byly prodány dluhopisy za skoro 1,2 miliardy Kč – a ve třetím kole to bylo o dost víc, občané si nakoupili dluhopisy za 5,4 miliardy Kč.

Za prvních 6 upisovacích období tak byly prodány Dluhopisy Republiky za přibližně 14 miliard Kč. V dubnu 2020 byl pak celkový podíl státních dluhopisů držených občany (nejen Dluhopisů Republiky) na celkovém státním dluhu ČR 0,9 %. V absolutních číslech to bylo necelých 16 miliard Kč.

Konzervativní investiční produkt – kousek českého státního dluhu pro každého!

Impulzem k zahájení emise byl vývoj výnosů státních dluhopisů a navyšování základních úrokových sazeb Českou národní bankou. Stát se tak rozhodl nabídnout občanům konzervativní a stabilní nástroj ke zhodnocení úspor. Dluhopisy údajně mají poskytovat běžnému občanu podmínky srovnatelné s těmi, jakých se dostává velkým finančním skupinám, tvrdí web ministerstva financí.

Záměrem stojícím za emitováním Dluhopisů Republiky je především snaha ministerstva financí naplnit svou strategii a zvýšit podíl státních dluhopisů, které drží české domácnosti.

Cílem je, aby čeští občané drželi 5 % státního dluhu ČR. To znamená, že cílem je prodat dluhopisy za přibližně 80 miliard Kč.

Majitelé dluhopisů nemohou očekávat žádné velké výnosy

Co je hlavním lákadlem pro běžného občana, aby si Dluhopisy Republiky zakoupil? Je to především nabídka konzervativního “zhodnocení” úspor. Jde totiž o dluhopisy, které vydal stát. Čili je to jeden z nejbezpečnějších dluhových cenných papírů vůbec.

Právě kvůli bezpečí a spolehlivosti, kterou dokáže garantovat jen stát (se svou možností kdykoli zvýšit daně, a tak i své příjmy) jde však o produkt konzervativní – a tedy nesoucí nízký úrok. Jde o hodnoty kolem cca 1-2 % ročně. Takovéto zhodnocení nedosáhne ani na výši inflace.

Více získáte v akciích i podílových fondech

Výnos ze státního dluhopisu, to opravdu není žádná sláva. Indexy akciových trhů doručují leckdy mnohem vyšší zhodnocení. Akcie a podílové fondy také (alespoň ty, které nejsou konzervativní).

Ovšem v časech ekonomického poklesu může i těch pár procent být lepší možnost, než ztráta hodnoty či sezení na penězích. Na druhou stranu, ekonomický útlum nás patrně nebude provázet celých těch 6 let, po které jsou peníze vložené do Dluhopisů Republiky blokovány.

Možností, jak investovat je spousta. A daleko, daleko lepších než státní dluhopisy. Je na vás promyslet, jaký máte přístup k riziku a investování obecně. Pokud chcete své peníze opravdu zhodnotit, poohlídněte se po jiných možnostech. 

Máte zkušenosti s investováním do státních dluhopisů? Podělte se o ně s námi a ostatními čtenáři níže v komentářích.

Zdroje informací:

Ohodnoťte tento článek

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast Plc ---
N/A
Moneta ---
N/A
Alphabet (Google) ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 99 %
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 96 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 95 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo