Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zapomeňte na Nvidii: Tyto malé společnosti mají obří růstový potenciál!

Vsadit na umělou inteligenci se mnoha investorům vyplatilo. Jak ale do odvětví vstoupit teď, když hodnota nejoblíbenější AI firmy dosáhla astronomických hodnot?

Zapomeňte na Nvidii: Tyto malé společnosti mají obří růstový potenciál!
Zdroj: depositphotos.com

Pro investory, kteří chtějí využít vlnu umělé inteligence, existují i jiné zajímavé příležitosti mimo mainstreamové giganty, jako je Nvidia.

Malé a mikro cap společnosti (s malou tržní kapitalizací) nabízejí zajímavé investiční možnosti s potenciálem pro výrazné zisky.

TIP

Menší společnosti často přinášejí inovativní technologie a nápady, které mohou mít obrovský dopad na trh, jakmile se prosadí. Včasná investice do těchto společností může přinést vysoké výnosy, pokud se stanou lídry ve svém oboru.

V tomto článku se podíváme na některé z těchto společností a na strategie, které používají investiční manažeři k minimalizaci rizik a maximalizaci výnosů.

Král AI hardwaru

Nvidia je bezesporu jedním z nejziskovějších hráčů na poli AI hardwaru. Společnost zaznamenala fenomenální růst, přičemž její akcie od začátku roku 2023 vzrostly o více než 800 %.

Vývoj ceny akcií Nvidie od začátku roku 2023

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nvidia Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Akcie Nvidie jsou nyní obchodovány za 22,5násobek konsensuálního odhadu tržeb na akcii pro příštích 12 měsíců (forward P/S = 22,5), což je nejvyšší poměr ceny k tržbám v celém indexu S&P 500.

Navzdory těmto rizikům je Nvidia velmi zisková. Zisk na akcii za její poslední vykázané fiskální čtvrtletí vzrostl o 21 % oproti předchozímu čtvrtletí a o 629 % oproti stejnému čtvrtletí před rokem.

Čtvrtletní tržby vzrostly na 26,04 miliardy dolarů, což je výrazný nárůst oproti 22,1 miliardy dolarů v předchozím čtvrtletí a 7,19 miliardy dolarů za stejné čtvrtletí před rokem.

Info

Nvidia byla založena v roce 1993 třemi inženýry, kteří se rozhodli vsadit na budoucnost grafických čipů. Od té doby se společnost stala lídrem nejen v herním průmyslu, ale i v oblasti AI a datových center.

Fond Royce Small-Cap Opportunity

Jim Stoeffel a Brendan Hartman z Royce Investment Partners nabízejí alternativní přístup k investování do AI a polovodičového průmyslu.

Jejich fond, Royce Small-Cap Opportunity Fund, se zaměřuje na malé a mikro cap akcie, které dodávají komponenty velkým výrobcům zařízení pro výrobu polovodičů. Fond investuje do více než 200 akcií a má hodnotu zhruba 1,2 miliardy dolarů.

Zdroj: factset.com
Royce Small-Cap Opportunity Fund’s Investor share class
10letý vývoj Royce Small-Cap Opportunity Fund’s Investor share class do 5. července 2024

Stoeffel uvedl, že fond není korelován s žádným indexem, protože průměrná tržní kapitalizace jeho akcií byla výrazně nižší než u benchmarků pro akcie s malou kapitalizací.

Standardním benchmarkovým indexem pro akcie s malou kapitalizací je Russell 2000 spolu se selektivnějším indexem S&P 600 Small Cap, který má pro prvotní zařazení požadavky zahrnující čtyři po sobě jdoucí čtvrtletí zisku.

Russell 2000 taková kritéria nemá, protože je tvořen 2000 nejmenšími společnostmi v indexu Russell 3000, který je sám o sobě navržen tak, aby zachycoval 98 % amerického trhu veřejně obchodovaných společností.

Hlavní oceňovací metrikou, kterou on a jeho kolegové používají při výběru akcií pro Royce Small-Cap Opportunity Fund, je poměr ceny k tržbám spolu s poměrem ceny k účetní hodnotě.

TIP

Pro investory je klíčové sledovat nejen aktuální výkonnost, ale i dlouhodobé trendy a potenciál růstu daných společností.

Malé společnosti mohou mít velký potenciál růstu, pokud investují do inovací a mají jasně stanovenou růstovou strategii.

Stoeffel nastínil čtyři široké kategorie společností, do nichž fond investuje:

  • Asset plays – zaměření na poměr ceny a účetní hodnoty (P/B poměr). Společnost se prodává za nižší cenu, než je hodnota jejích čistých aktiv
  • Turnaround plays – sázky na obrat v trendu
  • Podhodnocený růst – společnost vykazuje růst fundamentů, ale trh ji nedoceňuje
  • Přerušený růst

Konkrétní akcie, které fond drží

Podle Stoeffela došlo ke konsolidaci dodavatelských řetězců velkých společností, které vyrábějí zařízení používaná k návrhu a výrobě polovodičů, včetně společnosti Applied Materials, Lam Research a Tokyo Electron.

Dvě společnosti v držení fondu, které dodávají subsystémy a komponenty společnostem Applied Materials a Lam Research, jsou Ichor Holdings a Ultra Clean Holdings.

“Obě společnosti expandovaly díky zisku podílu na trhu konsolidací klíčových subsystémů – Ichor v oblasti plynových panelů a Ultra Clean v oblasti systémů pro dodávku chemikálií,” uvedl Stoeffel.

Hartman uvedl další zajímavý příklad: Applied Optoelectronics, která vyrábí optické komponenty pro různé účely, včetně výroby polovodičů.

Někdy je lepší mít štěstí než být chytrý.

“Vlastnili jsme ji z jiných důvodů, ale pak z ničeho nic dostali od Microsoftu zakázku na optické komponenty,” řekl Stoeffel a dodal, že Microsoft poskytl společnosti Applied Optoelectronics finanční prostředky.

Je to součást vlny zpětného přesouvání výroby, jak uvedl Stoeffel s odkazem na novou výstavbu výrobních zařízení pro polovodiče a další průmyslová odvětví, kterou částečně financuje americká vláda v reakci na nedostatek pracovníků během pandemie COVID-19.

Akcie společnosti Applied Optoelectronics jsou velmi volatilní. V letošním roce vzrostly až na 24,75 dolaru, ale třeba 9. července uzavřely na ceně 8,49 dolaru.

Stoeffel akcie vidí jako víceletou sázku, protože “z nové smlouvy s Microsoftem zatím nemají velké příjmy”.

Obecně jsou malé a micro cap akcie volatilnější, což je úskalí, které manažeři fondu překonávají velmi širokou diverzifikací.

Deset největších holdingů fondu můžete vidět v tabulce níže.

Název společnosti Ticker Obor podnikání
Arlo Technologies ARLO Telekomunikační zařízení
Orion Group Holdings ORN Inženýrské a stavební služby
Artivion AORT Lékařské speciality
VSE VSEC Inženýrské a stavební služby
Kyndryl Holdings KD Zpracování dat
Primoris Services PRIM Inženýrské a stavební služby
Aspen Aerogels ASPN Průmyslové speciality
Carpenter Technology CRS Kovy/Minerály
Veeco Instruments VECO Elektronické výrobní zařízení
CECO Environmental CECO Průmyslové stroje

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.