Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Pád investičního titána. Jim Chanos zavírá po 40 letech své hedge fondy!

Publikováno
Pád investičního titána. Jim Chanos zavírá po 40 letech své hedge fondy!
Zdroj: Paul L. Newby II

Jim Chanos, investor známý shortováním společností Enron a Tesla, ukončuje po 38 letech činnost svých hedgeových fondů. Chanos & Co., dříve Kynikos Associates, vrátí většinu svého kapitálu klientům do konce roku.

Chanos ve svém dopisu píše, že není tajemstvím, že obchodní model s dlouhými/krátkými akciovými pozicemi čelí tlaku a zájem o fundamentální výběry akcií opadl. Chanos ve světě investic zůstane i nadále, i když v jiné roli.

Fondy Jima Chanose letos zaznamenaly 4% pokles výkonnosti. Jeho firma, která kdysi spravovala 8 miliard dolarů (v roce 2008), nyní dohlíží na méně než 200 milionů dolarů.

Ve svých 65 letech bude Chanos nadále spravovat své vlastní peníze a investice pro vybrané klienty prostřednictvím samostatně spravovaných účtů. Jeho firma bude nadále poskytovat “poradenství v oblasti prodejů na krátko” a fundamentální analýzy. Za svou kariéru Chanos svým investorům vydělal téměř 5 miliard dolarů.

Firma se skrze obchodování zaměřovala na tři typy témat: spotřebitelské masové trendy, dluhem poháněné akciové mánie a společnosti s “účetními anomáliemi”.

Chanos hlasitě zpochybňoval obchodní model a ocenění společnosti Tesla, stejně jako kritizoval IBM za maskování problémů s výkonností a ekonomické praktiky Číny – v případě těchto sázek se ale značně spálil. Úspěšná krátká “sázka” proti společnosti Wirecard AG vynesla Chanosovi zisk 100 milionů dolarů. Navzdory uzavření svých hedgeových fondů pokračuje ve vyhledávání potenciálních cílů krátkého prodeje.

V únoru například Chanos oznámil krátkou pozici v General Electric (GE.N) a tvrdil, že skutečná hodnota společnosti je “mnohem nižší” než její současná tržní cena. Akcie General Electric do dnešního dne vzrostly o 42 %.

Za svou kariéru, která trvá již několik desetiletí, si Chanos získal pověst “předvídatele” firemních neúspěchů. Jeho rozhodnutí uzavřít svůj hedgeový fond je významnou událostí ve finančním sektoru.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Nadšenec do finančních trhů a aktivní investor s desetiletou historií, který se aktuálně soustředí na pasivní investování. Svůj hluboký zájem o finance a investice zhmotňuje do budování Finexu s jasným cílem – stát se nejlepší platformou svého druhu v Česku a na Slovensku.

Matěj věří, že Finex je místem, kde každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti najde užitečné rady, návody i inspiraci.

“Cesta investora je náročná. Musíme se vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎