Kolektivní investování nabízí malým investorům být součástí něčeho velkého. Konkrétně se bavíme o velkých investicích, které jsou profesionálně řízené, diverzifikované a regulované. V konečném důsledku by to mohlo znamenat vyšší výnos s nižším rizikem. Ovšem je tomu opravdu tak? A co vlastně to kolektivní investování je? Na to a další věci s tímto pojmem spojené se podíváme v dnešním článku.
Obsah článku
Co je kolektivní investování?
Kolektivní investování spočívá ve shromažďování peněžních prostředků jednotlivců a následném reinvestování za účelem zisku.
Reinvestice i shromažďování finančních prostředků provádějí speciální finanční instituce pod dohledovou autoritou.
Kolektivní investování je významné pro malé investory, zpřístupní jim velké investice a pomůže v diverzifikaci rizika. Zároveň je kolektivní investování jedním ze znaků vyspělých ekonomik, pomáhá přetvářet velké množství krátkodobých aktiv na aktiva dlouhodobá.
Dlouhodobá aktiva jsou znakem stability a prosperity dané ekonomiky, navíc lákají další investory.
Jak to funguje? Kolektivní investování a typy institucí
Speciální finanční instituce kolektivního investování získají od drobných investorů finanční prostředky a protihodnotou jim nabídnou akcie investičního fondu nebo podílový list podílového fondu.
Tím se dostáváme i na základní členění společností kolektivního investování:
- Investiční fondy – Nejčastěji akcie
- Podílové fondy – Podílové listy
Investiční fondy jsou samosprávnými subjekty. Mohou se spravovat samy prostřednictvím vlastního managementu. Proti tomu podílové fondy nejsou samostatným právním subjektem a vždy musejí být ve správě některé investiční společnosti.
Investiční a podílové fondy následně můžeme rozdělit na fondy uzavřené a fondy otevřené. Další základní pojmy kolektivního investování jsou pěkně vysvětlené zde.
Pokud je fond uzavřený, tak to znamená, že akcie investičních fondů, ani podílové listy podílových fondů nedávají jejich držitelům právo zpětného odprodeje. Jinými slovy, pokud chcete akcie či podílové listy prodat, musíte na sekundární trh. Tím je myšlena typicky burza, kde akcii či podílový list prodáte někomu jinému. Proti tomu otevřené fondy váš podíl ve formě akcie nebo podílového listu odkoupí.
Výhody a nevýhody kolektivního investování
- Výhody
Profesionalita ve správě svěřeného majetku
Speciální finanční instituce mají regulace na obsazení vedení těchto společností. Tím je zaručeno, že tyto společnosti nejsou řízeny nekompetentními lidmi.
Diverzifikace rizika
Nevsázíte vše na jednu kartu, na jednu společnost, na jednu komoditu. Riziko je rozloženo do několika aktiv.
Dostupnost kolektivního investování
Kolektivní investování je nejen dostupné pro malé investory, ale také levné. Poplatky se rozkládají na velké množství účastníků investice a jsou tak mnohdy nižší, než kdybyste chtěli investovat jednotlivě.
- Nevýhody
Nezajištěná investice
Ani zde není výnosnost garantovaná. Jsou zde určitá opatření, ale stále se jedná o investování, kde se teoretiky může stát cokoliv. Riziko je do značné míry eliminované, ale je zde pořád. To mějte na paměti.
Výnosnost fondu a poplatky
Může se stát, že aktivní fond ve snaze dobře převrstvit portfolio zvolí špatnou strategii a výnosnost fondu bude pod indexy či dokonce bude záporná. I to se může stát. Pokud se jedná o malý fond, relativně vysoké mohou být i poplatky.
Platí zde obezřetnost, jako u každé investice. Než do něčeho investujete, ptejte se na poplatky, ptejte se na současnou i historickou výnosnost, zajímejte se o investiční strategii.
Jak už jsme zmiňovali u podílových fondů. Až vám finanční poradce nabídne Amundi nebo Conseq, zeptejte se ho, jakých dosahuje fond výsledků oproti indexům.
Ptejte se, jak je fond řízen, kdo ho vede a zda je veden spíše konzervativně, nebo naopak agresivně. Nezapomínejte také na to, že akciové fondy jsou nejčastěji koncipovány jako dlouhodobá investice.
Mimochodem, Conseq se zaměřuje především na české, polské a maďarské akcie, které analyzují nezávisle bottom-up přístupem.
Amundi má zase analytické zázemí na každém světovém kontinentu, a jejich manažeři přímo dochází do firem, do kterých investují. Znají lidi z vedení, sledují jejich práci a je to tedy opravdu aktivní správa. Tohle přesně jsou informace, které o fondu potřebujete vědět.
Omezení investiční volnosti
Investice v kolektivním investování nejsou neomezené a jsou zde regulace. To je samozřejmě správně, ale je to i limitující co se rizika a výnosnosti týká. Pokud omezeni být nechcete, nabízejí se pak fondy kvalifikovaných investorů.

Druhy fondů a investiční politika
Předmět investování
Z pohledu předmětu investování dělíme fondy na:
- Fondy peněžního trhu – Státní pokladniční poukázky, depozitní certifikáty a podobně, relativně krátkodobé investice (pořád je opakují)
- Fondy kapitálového trhu – Dluhopisy, akcie, dlouhodobé investice
Investiční strategie
- Konzervativní fond – Eliminace rizika je na prvním místě, investují převážně do státních dluhopisů a do dluhopisů velkých firem
- Dynamický (růstový) fond – Zaměřují se na kapitálový výnos i za cenu vyššího rizika, investice plynou především do akcií
- Vyvážený fond – Kombinuje oba výše zmíněné, část je konzervativní a část dynamická
Fondy se také dělí podle těchto strategií:
- Pasivní – Portfolio je fixní, můžeme říci indexované, někdy se taky označuje jako „kup a drž“
- Aktivní – Správce se stále snaží prodávat a kupovat ty nejlepší finanční instrumenty a dosahovat nadprůměrných zisků
- Kombinovaný – Kombinace výše zmíněných
Stručná historie kolektivního investování
Před samotným závěrem rozhodně stojí za zmínku historie kolektivního investování. Ve světovém měřítku bychom se dostali někam do 18. století, ale nás bude více zajímat kolektivní investování a Česká republika.
V České republice se kolektivní investování rozšířilo začátkem devadesátých let díky kupónové privatizaci. První vlny privatizace se účastnilo více než 400 fondů. Tyto fondy získaly 73 % majetku přiděleného první vlně. Druhé vlny se zúčastnilo 353 fondů a povedlo se jim získat 65 % privatizovaného majetku.
Následně už bychom v české historii kolektivního investování našli jen podmínky regulace kolektivního investování a harmonizaci s legislativou Evropské unie (po vstupu ČR do EU v roce 2004).
Právě kupónová privatizace dala ten hlavní podnět pro kolektivní investování v ČR.
Vyplatí se kolektivní investování?
Kolektivní investování je rozhodně zajímavý druh investice. Malý investor získává v zásadě jen samé výhody a to se téměř o nic nestará. Na začátku je důležité jen správně vybrat a následně investujete a vše necháte na profesionálech.
Kolektivní investování navíc můžete kombinovat s pravidelným investováním. Tím dojde k další eliminaci rizika, dalším benefitům a to bez větší časové náročnosti. Přečtěte si více v tomto našem článku, kde pravidelné investování probíráme detailně.
Za nás dáváme kolektivnímu investování zelenou, jen se nikdy nezapomeňte zeptat, jakých dosahuje fond výsledků oproti indexům, kdo jej vede, jaké jsou poplatky a jaký je horizont investice.
Máte s kolektivním investováním zkušenosti nebo máte nějaké dotazy? Budeme rádi, když nám váš názor nebo dotazy napíšete níže do komentářů.
Takýto obsah by sa určite mal dostať k ľuďom, opäť super spracovanie témy.