Finex.cz logo
Menu
Finex » Investiční fondy » Podílové fondy jsou opět na vzestupu - Je ale optimismus skutečně na místě?

Podílové fondy jsou opět na vzestupu - Je ale optimismus skutečně na místě?

Podílové fondy jsou opět na vzestupu - Je ale optimismus skutečně na místě?
Zdroj: depositphotos.com

Podílové fondy historicky nepatřily k nejoblíbenějším investičním produktům na českém trhu. To se však v posledních letech postupně měnilo. Není se čemu divit. Podílové fondy dosahovaly zajímavých výsledků a přinášely investorům atraktivní zisky. Růst podílových fondů se zlomil až v roce 2022.

Některé akciové nebo dluhopisové fondy skončily ve ztrátě i kolem -10 %.

Leden ovšem přinesl nečekanou změnu a vývoj se začal opět obracet k lepšímu. Jedná se o krátkodobý výkyv, nebo mohou investoři skutečně smazat loňskou ztrátu?

Makroekonomická situace ve světě i u nás

Za lednovým růstem podílových fondů stojí zejména makroekonomický vývoj, ve kterém se o slovo nejvíce hlásí inflace. Po měsících růstu postupně přišel pokles nebo alespoň zpomalení růstu inflace prakticky ve všech vyspělých zemích včetně České republiky. Investoři tak začínají být optimističtější a očekávají, že měnové restrikcenebudou tak tvrdé jako v předchozích měsících.

Evropští investoři také očekávají postupný pokles ceny energií, které díky geopolitické situaci ve východní Evropě vyletěly do závratných výšin. Investorům pravděpodobně udělala radost i americká centrální banka, která zvýšila základní sazbu pouze o čtvrt procentního bodu.

Vývoj akciových fondů

Poradenská společnost Partners pravidelně sleduje a zveřejňuje tzv. Partners indexy podílových fondů. Tento index sleduje víc jak 150 fondů, které zpravují majetek klientů v celkové hodnotě několika set miliard korun. Jedná se o fondy denominované v české koruně a prodávané na území České republiky. Jak se dařilo akciovým fondům?

Vývoj akciových fondů v lednu 2023
Zdroj: penize.cz

Při pohledu na tabulku zjistíte, že fondy, které investují do akcií ve vyspělých zemích dosáhly v lednu výnosu kolem 5,3 %. Během loňského roku však investoři ztratili -3,9 %. V dlouhodobém horizontu si však akciové fondy stále drží velice slušnou výnosnost.

Fondům investujících do nerozvinutých zemí a dalších speciálních strategií se v lednu dařilo ještě o něco lépe a dosáhly na výnos 6,1 %. Za tímto výsledkem stojí zejména růst technologického sektoru, který v roce 2022 utrpěl těžkou ránu a pomalu se začíná vzpamatovávat. Důkazem toho je například růst akcií společnosti Meta Platforms (Facebook). Cena akcií během ledna vzrostla o 19 %.

Graf ceny akcií společnosti Meta Platforms 01/2023
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Vývoj dluhopisových fondů

Jak se dařilo dluhopisovým fondům?

Vývoj dluhopisových fondů v lednu 2023
Zdroj: penize.cz

Fondy, které se zaměřují na státní a korporátní dluhopisy si v lednu připsaly výnos 1,2 %. Může za to zejména růst cen dluhopisů, který je zapříčiněn lednovým poklesem výnosů. Pozitivnímu trendu nahrává také vysoká základní sazba, za kterou mohou fondy ukládat své prostředky. Korekce na akciových trzích odklonila investory k investování do rizikovějších a spekulativních dluhopisů. Díky tomu dosáhli v lednu výnosu 2,6 %. Za poslední rok však vykázaly ztrátu -1,2 %.

Smíšené fondy dosáhly během ledna 3% výnosu. Smazaly tak ztrátu z loňského roku.

Jak se budou vyvíjet podílové fondy během roku 2023 bude záležet na mnoha faktorech. Jedním z nich je další vývoj inflace. Ta v lednu vzrostla o 6 % oproti prosinci. Růst je způsobený zejména vyššími náklady na bydlení. Podle odhadů by se však mělo jednat o jedno z posledních skokových navýšení a očekává se, že ke konci roku už by inflace měla být pod 10 %.

Jak můžete vidět z našich tabulek, investování do podílových fondů, zejména těch akciových, má z dlouhodobého hlediska stále smysl. Jedná se o investici, která se sebou nese jistá rizika a s výkyvy na trhu a krátkodobými poklesy je třeba počítat. Vždy je třeba mít dobře nastavenou investiční strategii. Jedině tak můžete dosahovat stabilně dobrých investičních výsledků.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo