Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Je libo dvojnásobné výnosy? Nový podílový fond Partners Double speed rizikový to prý zvládne. Jak funguje a vyplatí se?

Publikováno
Je libo dvojnásobné výnosy? Nový podílový fond Partners Double speed rizikový to prý zvládne. Jak funguje a vyplatí se?
Zdroj: depositphotos.com

Cílová skupina tohoto napákovaného fondu je jasná – zkušenější investoři, kteří se nebojí podstupovat vyšší riziko, aby se mohli dočkat vyšší návratnosti. Řada investorů se snažila porazit trh a selhala, takže tento cíl rozhodně je ambiciózní. Jak to celé funguje a jestli to může být vhodný produkt právě pro vás vysvětlíme v tomto článku.

Jak tento fond funguje a proč by měl dosahovat vyšších výnosů než ostatní?

Poznámka

Jedná se o globálně investující fond prostřednictvím ETF (více o ETF zde). Prostřednictvím pákového efektu může fond navyšovat expozici vkladů klientů vůči trhům v průměru až na dvojnásobek a potenciálně tak zdvojnásobit dynamiku trhu oproti běžným fondům.

Pozn.: Uvedli jsme zde vícero pojmů, takže pokud některému z nich nerozumíte, raději si dejte načas a využijte odkazy uvedené výše. Teprve pak pokračujte ve čtení.

Snad každý investor by rád vydělal na burze. Pro ty, kteří se cítí už jako ostřílení vlci a nebojí se rizika, se pak možná nabízí otázka, jak dosáhnout ještě vyšších výdělků? A právě pro ty možná přinesl nový fond Partners řešení. Strategií fondu je pomocí půjček dokoupit každou zainvestovat pozici ještě jednou a zdvojnásobit tak výnos klienta, jak uvádí Martin Mašát, vedoucí portfolio manažer Partners investiční společnosti. Práce s úvěrováním je pak plně na fondu, investor se o ni nijak nestará.

Pro zachování široké diverzifikace plánuje tento fond investovat prostřednictvím akciových ETF. To je rozhodně plus, neboť by v opačném případě byla ještě umocněna rizikovost celého fondu.

Fond cílí na 15% roční výnos, ale prozatím nevidíme historická data o výkonnosti, kterými bychom si to mohli potvrdit či vyvrátit. V dlouhém horizontu fond rovněž očekává, že překoná klasické akciové strategie v podílových fondech, ETF i FKI (fond kvalifikovaných investorů).

Podílové fondy využívající páku jsou méně obvyklé a zejména v česku jich zrovna velkou paletu ani nenajdete. Partners pak na svém webu uvádějí, že dokonce žádný retailový investor do takového fondu doposud investovat nemohl. S tímto ale nesouhlasíme, neboť existuje vícero napákovaných ETF, do kterých může i Čech investovat, dokonce nejen s dvojitou pákou, ale hned trojitou.

V tuto chvíli jsme schopni zhodnotit pouze krátkodobou výkonnost v období 6 měsíců od založení fondu. Fond vydělal 7,71 %, zatímco index S&P 500 za posledních 6 měsíců dosáhl zhodnocení okolo 6 %. Na první tak index byl poražen, ale ještě si o tom povíme více později.

Poplatky fondu Double speed

Do fondu lze investovat od částky převyšující 500 Kč, vstupní poplatek je nulový (alespoň prozatím) a poplatek za správu jsou až dvě procenta ročně (aktuálně 1,5 %). Partners doporučují do tohoto fondu investovat pravidelně s alespoň 5letým horizontem.

Poznámka

Současný ceník obsahuje výstupní poplatky v řádu jednotek procent, pokud investor svou investici ukončí v době kratší než 5 let. Nad tuto dobu nejsou ani žádné výstupní.

Očekávaná výnosnost vs. riziko

Akciové trhy nám historicky ukazují, že zvládnou růst okolo 8 % za rok (včetně všech recesí a bublin). Pokud by se fondu skutečně dařilo naplnit svůj záměr, měl by dosáhnout téměř dvojnásobného výnosu (před zohledněním poplatků). To je docela ambiciózní výnos. Fond hodnocený na SRI sedmistupňové škále dosahuje 6. stupně. To je skutečně vysoké a každý investor by toto měl mít na paměti!

Dle diskuzích na sociálních sítích vidíme, že řada méně zkušených investorů skutečně panikaří v každém větším či delším propadu a mnohdy své investice ve zmatku prodávají či ukončují. To je zásadní chyba. A představte si, že byste svou ztrátu měli ještě vyšší než normálně – potenciálně až dvojnásobně!

Např. v době covidu burza spadla o cca 30 %. Vaše ztráta v tomto fondu by se pak potenciálně mohla blížit 60 %. Proto se ptáme, máte na to?

Sami Partners na svém webu uvádějí, že: “Fond by měl tvořit pouze malou část investičního portfolia a investor musí akceptovat zvýšenou volatilitu.”

Tomuto fondu by se měli věnovat jen skutečně pokročilejší investoři, kteří již mají s rizikem a tržními výkyvy dostatečné zkušenosti, neboť potenciální dynamika fondu je vysoká.

Nenechte se opít chamtivostí a vidinou snadných zisků. Vyzrát na burzu a dosáhnout vyššího výnosu než indexy je skutečně náročné a není to pro každého.

Pro koho je tedy fond vhodný?

Tento fond se jeví jako vhodný jen pro odvážnější investory, kteří se nebojí vyšší volatility, a hledají nadprůměrný výnos a zároveň dokáží dodržet dostatečně dlouhý investiční horizont, kterým volatilita ztrácí na významu a do popředí se dostane výkonnost.

Sami Partners doporučují dlouhodobé pravidelné investice a alespoň 5letý investiční horizont. Viz předchozí pasáž článku, pravděpodobně by to chtělo alespoň mírně pokročilejší investory, kteří za sebou již mají dostatek zkušeností pro takovou strategii.

Každopádně se tento horizont jeví jako krátký, když do většiny akciových fondů se doporučuje investovat alespoň 10, 15 nebo 20 let. Možná že je to kvůli postupnému rozpadu hodnoty, který investování s pákou způsobuje? Nevíme, ale nutí nás to k zamyšlení.

Kdo jsou Partners a další informace o fondu

Společnost Partners je od roku 2009 největší finančně poradenská společnost v České republice, specializují se nejen na nabídky exkluzivních produktů, ale také přípravu a vzdělávání nejen svých finančních poradců. V současnosti disponují více jak 600 tisíci klienty, 150 pobočkami a 2,4 tis. poradců.

Jedná se o českou a poměrně důvěryhodnou společnost, která za sebou má vícero velmi úspěšných projektů, jako jsou např. fond kvalifikovaných investorů Merity, nemovitostní fond Trigea, vydavatelství NextPage Media, která provozuje weby Peníze.cz, Finmag.cz aj.

Důvěryhodnou společností je zde myšlena nikoliv kvalita jejich poradců a spokojenost klientů s nimi (která může být sporná kvůli svému multilevelovému charatkeru, tedy image firmy). Ale narážíme na spíše dlouhodobou existenci společnosti a že se neočekává její brzký krach nebo neetické (či dokonce nezákonné) projekty, které brzy skončí ve vysoké ztrátě a oškubáním klientů.

Depozitářem Double Speed fondu je UniCredit bank Czech Republic and Slovakia, a.s., auditorem fondu je KPMG Česká republika Audit, s.r.o. Pro další užitečné informace navštivte oficiální web společnosti Partners Invest. Třída CZK ISIN je CZ0008477627.

Závěrečný verdikt

Zde mi dovolte uvést své osobní dojmy a hodnocení, které je založené na mém subjektivním názoru a mých osobních zkušenostech s investováním do trojnásobně napákovaných ETF.

Fond je skutečně velmi rizikový – A to nelze dostatečně zdůraznit pro nezkušené investory, které by vidina vysokých zisků mohla zlákat. Dvojnásobná páka znamená potenciálně dvojnásobné výnosy i ztrátu. Pokud vaše investice klesne o 20 %, potřebujete zisk 25 %, abyste byli na 100 % vkladu. Jestliže ale přijde 40% propad, potřebujete zisk už dokonce 67 %. Při 50% ztrátě musíte dosáhnout hned 100% zisku, abyste byli zpět na nule. 

Pozor na poněkud méně známý “rozklad hodnoty investice v čase“. Každé ETF se snaží kopírovat denní vývoj sledovaného indexu. Nikdy ale ne se 100% přesností, zpravidla vždy malinko méně a v případě napákovaných ETF je to ještě citelnější rozdíl. To je činí méně efektivní pro dlouhodobé investování.

Znamená to, že vaše hodnota investice bude mít stále horší a horší výkon než sledovaný index a to tím více, čím déle investujete. Nejcitelnější to pak bude u nejstarších vkladů. Nebavíme se o desítkách procent (snad), rozdíl to ale udělá.

Běžně se u akciových fondů udává investiční horizont 10, 15 nebo i více let. Zde je ale “jenom” 5 let. Jak to? Sám nevím, ale na první pohled se mi to zdá málo. Raději buďte připraveni “postrádat” své peníze déle.

Ze své zkušenosti také vím, že bude značně záležet na tom, kdy svou investici ukončíte – U pákových instrumentů to tak skutečně je. Ale přiznejte si sami, dokážete předvídat trhy, nebo chcete investovat dlouhodobě? Proč na tom tak záleží? Protože budete např. každý měsíc vkládat stejnou částku a po 10 letech našetříte pěknou sumu. Pravděpodobně při takovém horizontu dosáhnete i pěkného zisku.

Pokud ale zrovna přijde nečekaný propad a burza za pár týdnů či měsíců ztratí třeba 20 % a vy přijdete o odhadem 40 % celé své částky, může to být hodně nepříjemný zásah do celkové ziskovosti investice!

Osobně také trochu váhám, jestli Partners věřím očekávaný zisk okolo 15 %. Spíše si myslím, že to je poněkud příliš optimistická varianta, spíše takový strop, kam by se mohli dostat. Namísto toho bych raději střízlivěji očekával něco mezi 10-13 % – právě kvůli faktorům uvedeným výše. Také kvůli tomu, že se ještě časem nejspíše přidá 2% roční manažerský poplatek.

Pořád to ale (doufám) bude velmi zajímavé číslo zhodnocení, které může být vyšší než index S&P 500, a to je super, jelikož se tím umocní efekt složeného úročení. Otázka je, jestli vám za to stojí podstupovat i zvýšené riziko a volatilitu. Odpověď na tuto otázku je pak již subjektivní, určitě takoví investoři mohou být.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
3
1

Autor

Vystudovaný ekonom s vášnivým zájmem o pasivní investování a americké akcie. Zkušenosti nabyté ve finančním sektoru využívá pro vytváření stabilních investičních portfolií. Jeho cílem je dosáhnout finanční svobody prostřednictvím dlouhodobého investičního přístupu. Fanoušek hnutí FIRE a Roberta Kiyosakiho.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.