Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Dlouhodobé investování správně – Těchto 7 pravidel byste měli znát. Dodržujete je všechny?

Publikováno
Dlouhodobé investování správně – Těchto 7 pravidel byste měli znát. Dodržujete je všechny?
Zdroj: depositphotos.com

Chtěli byste dosáhnout investičních úspěchů pomocí dlouhodobého a pravidelného investování? Pak jste si patrně zvolili tu asi nejbezpečnější cestu, jak i naprostý nováček může zhodnocovat peníze pomocí akciových trhů.

Abyste se ale setkali s úspěchem s co největší pravděpodobností a co možná nejdříve, není od věci vědět, jak na to. V tomto článku jsme pro vás připravili 7 tipů, které vám pomohou nasměrovat na správnou cestu, vyhnout se nebezpečným nástrahám a nedostat se na scestí, kam bohužel někteří nezkušení investoři sklouznou.

Vůbec přitom není potřeba mít dlouhé hodiny a roky zabořené oči v grafech a platit tisíce korun za členství ve speciálních investorských skupinách či detailně znát veškeré ekonomické statistiky, pokud se budete řídit následujícími pravidly investování.

1. Finanční rezerva až na prvním místě

Přišli jste na to, že byste rádi uchránili své peníze před inflací, nebo dokonce zhodnotili? Pokud jste s touto otázkou již hotovi, měli byste ještě na chvíli přibrzdit a nejprve si vytvořit dostatečnou finanční rezervu. Život je nevyzpytatelný a nemůžete vědět, kdy nastane chvíle, že zainvestované prostředky budete bohužel potřebovat.

Jenže situace na trzích je také nevyzpytatelná a trhy také dokážou pořádně zakolísat. Může se tak stát, že docela dlouhou dobu bude vaše investice v mínusu.

Bylo by velmi mrzuté, kdybyste museli investice předčasně ukončit, a ještě k tomu ve velké ztrátě.

Kromě toho likvidita některých investic není nejlepší a někdy je ani není možné předčasně ukončit, jako tomu je v případě dluhopisů a často i nemovitostních fondů.

2. Raději pomalu a jistě bezpečnou cestou

Jakmile máte vytvořenou dostatečnou rezervu, řekněme 4-6 měsíčních nákladů, můžete se pustit do investování. Ubraňte se však vidině rychlých zisků a neinvestujte vypůjčené peníze, pokud si nejste dobře vědomi všech rizik, která to obnáší.

V minulosti se již mnohokrát stalo, že vidina rychlých a snadných zisků připravila investory o vše, co zainvestovali. Je jedno, jestli si půjčíte od brokera při investování na páku, od kamaráda nebo v bance, princip je to pořád stejný.

Investování s pákou (tedy s vypůjčenými penězi) je pro běžné lidi velmi riskantní věc a zpravidla nedopadá vůbec dobře. Statistika ukazuje, že téměř všichni investoři pracující s pákou skončí v mínusu.

Z počátku sice vše funguje výborně a dokud trhy rostou, inkasujete mimořádné zisky, avšak pozor. Jakmile trhy ovládnou medvědi, realita až tak růžová není. Tato rada tedy do jisté míry souvisí s prvním bodem – Mějte naspořenou dostatečnou rezervu a investujte jen své vlastní finanční prostředky.

3. Diverzifikujte, diverzifikujte, diverzifikujte

Jedno ze základních pravidel úspěšného investování zní diverzifikujte, tedy jakési “nedávejte všechna vejce do jednoho košíku”. V opačném případě, pokud by se něco stalo, a že na trzích nikdy nemáte nic 100% jisté, mohlo by vás to hodně mrzet.

Existuje řada důvodů, proč by úspěšná firma mohla být úspěšná i dále, avšak stejně tak existuje prakticky nekonečno důvodů, proč by se situace v ekonomice či na trzích mohla natolik změnit, že ji potká neblahý osud.

Jaká je ale naopak pravděpodobnost, že zkrachují všechny firmy z desítky či stovek společností? To je právě ten důvod, proč by investor měl mít své prostředky rozloženy mezi vícero společností – Ideálně z různých odvětví a sektorů.

Diverzifikace portfolia ale nemusí končit tím, že nakoupíte několik akcií různých firem. Můžete nakupovat i různá aktiva, jako jsou např. dluhopisy, komodity, kryptoměny aj.

4. Je potřeba orientovat se dlouhodobě

Už jsme řekli, že trhy jsou nevyzpytatelné a v čase dokážou nejen růst, ale také klesat. To dokáže rozladit skutečně nejednoho investora. Zkušenější investor se však nenechá rozhodit a pokračuje ve svém dlouhodobém investování.

V historii si trhy a s nimi i investoři prošli mnoha těžkými obdobími a současná situace ani nemusí být ta nejhorší z nich – viz např. dvě světové války, období stagflace v 70. letech, dotcom bublina, finanční krize či pandemie.

I když mnoho lidí předvídalo jen černé scénáře, vždy se nakonec ukázalo světlo na konci tunelu, trhy se zotavily a pokračovaly v růstu na nová maxima. Dlouhodobé investování je pak jedním ze základních kamenů, jak úspěšně zhodnocovat své peníze.

5. Disciplína bude vaší nezbytnou součástí

Navažme na bod výše a dodejme, že poklesy na trzích dokáží v lidech vyvolat strach a nemálo z investorů upustí od své investiční strategie, nebo dokonce přestane investovat úplně. Mnoho odborníků takové počínání považuje za to nejhorší, co lze v takové situaci udělat. Jakmile nastane medvědí trh, je potřeba pamatovat na bod 4 výše, tedy že trhy to přežijí.

Někteří investoři sice nepřestávají investovat, ale začínají provádět zásahy do svého portfolia, mění jeho strukturu apod. To také obecně není dobrý nápad. Investiční rozhodnutí by měla probíhat smysluplně, promyšleně a ne pod tlakem emocí.

Statisticky mají nečekané zásahy do portfolia téměř vždy negativní dopad. Investoři by se proto měli naučit disciplíně a svou strategii dodržovat.

6. Vůbec se nesnažte časovat trhy a raději investujte skálopevně pravidelně

Opět na bod výše trochu navážeme. Souvisí s tím totiž další rada, že byste měli investovat pravidelně namísto aktivního investování, kdy investor často nakupuje a prodává ve snaze najít dne poklesů a vrcholy růstů.

Určitě jste už vícekrát četli fantastické rady, jakože nyní musí přijít pád nějaké akcie nebo naopak neskutečný růst, že cena Bitcoinu v následujícím týdnu vyletí na milion dolarů atd. Jakožto dlouhodobý investor byste neměli přemýšlet o tom, jestli trhy v příštím krátkém čase poletí nějakým směrem.

Jak to? Trhem hýbe nezávislé chování milionů účastníků trhu. A všem z nich nikdo nedokáže říct, co mají najednou udělat nebo co udělají. Neví to ani skutečná investorská esa jako např. Warren Buffett nebo Peter Lynch. Sice přizpůsobují svá portfolia tržním podmínkám, avšak nesnaží se vyloženě o časování trhu. Pro naprostou většinu investorů je nejlepší, časem prověřená strategie pravidelné investování.

7. Když už přijde propad, je na čase se do toho pořádně obout?

Takže už chápete, že je potřeba investovat pravidelně, disciplinovaně a dostatečně diverzifikovat. Co když se ale na trhu objeví nějaké zajímavá příležitost? Té můžete využít.

A jak to udělat šikovně? Perspektivní příležitost, které se lze chopit, je propad trhů. Tedy právě ta doba, kdy se všichni bojí a z trhů se naopak stahují. Během takových období můžete přikupovat v podstatě “se slevou”. Zkušenější investoři tak často využívají propadů trhů.

Tuto zásadu vystihuje jedna z nejznámějších rad Warrena Buffetta: “Mějte strach, když jsou ostatní chamtiví, a buďte chamtiví, když se ostatní bojí.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
28
1

Autor

Vystudovaný ekonom s vášnivým zájmem o pasivní investování a americké akcie. Zkušenosti nabyté ve finančním sektoru využívá pro vytváření stabilních investičních portfolií. Jeho cílem je dosáhnout finanční svobody prostřednictvím dlouhodobého investičního přístupu. Fanoušek hnutí FIRE a Roberta Kiyosakiho.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎